Ciekawostki CNC i drukarki 3D

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
PiotrSz
Posty: 3518
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn

Ciekawostki CNC i drukarki 3D

Post autor: PiotrSz »

Zakładam ten temat bo jest sporo ciekawostek związanych z reprap i cnc i giną w innych tematach. Tu wrzucajmy ciekawostki nie pasujące gdzie indziej.
Trafiłem przez przypadek na dosyć ciekawą maszynę łączącą w sobie 3 narzędzia, frezarka CNC, drukarka 3D i laser
https://www.kickstarter.com/projects/22 ... =discovery

Obrazek
Awatar użytkownika
RobertM
Posty: 53
Rejestracja: środa 30 paź 2013, 12:38
Lokalizacja: Podlasie

Re: Ciekawostki CNC i drukarki 3D

Post autor: RobertM »

Wygląda ciekawie, ale takie all in one raczej nie zdają egzaminu już na starcie.
Assur92
Posty: 674
Rejestracja: niedziela 12 sty 2014, 02:25
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Ciekawostki CNC i drukarki 3D

Post autor: Assur92 »

Czy ja wiem czy nie zdaj egzaminu? Jeśli taki all in one był przygotowany najpierw pod frezarkę to nie widzę żadnych przeciwwskazań by nagle się frezarka stała laserem albo drukarką. Z resztą sam projektuję sobie teraz frezareczkę gdzie będę chciał zaprzątnąć też ją do drukowania. Pole robocze wydruków o rozmiarach ~800x600x300 byłoby dość kuszące :)
No oczywiście jak się uda zaprzęgnąć jakieś oprogramowanie by frezowało, ale i drukowało.
A przy okazji stół będzie tak zrobiony że odkręca się kilka śrub, zakłada kratkę i może by się nawet udało z tego zrobić plazmę robiąc adapter do plazmy ręcznej.
RIP Bixler 1.1, quadro 15, QAV 250, Pioneer XL
Sławek
Posty: 323
Rejestracja: poniedziałek 14 cze 2010, 17:26
Lokalizacja: Mielec

Re: Ciekawostki CNC i drukarki 3D

Post autor: Sławek »

Assur92 pisze:Czy ja wiem czy nie zdaj egzaminu? Jeśli taki all in one był przygotowany najpierw pod frezarkę to nie widzę żadnych przeciwwskazań by nagle się frezarka stała laserem albo drukarką. Z resztą sam projektuję sobie teraz frezareczkę gdzie będę chciał zaprzątnąć też ją do drukowania. Pole robocze wydruków o rozmiarach ~800x600x300 byłoby dość kuszące :)
No oczywiście jak się uda zaprzęgnąć jakieś oprogramowanie by frezowało, ale i drukowało.
A przy okazji stół będzie tak zrobiony że odkręca się kilka śrub, zakłada kratkę i może by się nawet udało z tego zrobić plazmę robiąc adapter do plazmy ręcznej.
Jasne :-D widać, że nie bardzo masz pojęcie o drukarkach :lol:
Ale ja się nie znam więc nie ponoszę odpowiedzialności za skutki wynikłe z jakichkolwiek decyzji podjętych na podstawie moich wypowiedzi :-)

Obrazek
Tummi
Posty: 108
Rejestracja: niedziela 23 mar 2014, 19:24
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Ciekawostki CNC i drukarki 3D

Post autor: Tummi »

Oj tam, oj tam - moze kolega bedzie drukowal duzo malych rzeczy na raz i skurcz plastyku widoczny przy duzych wydrukach nie bedzie problemem? :)

T.
Awatar użytkownika
zeman0
Posty: 684
Rejestracja: poniedziałek 17 gru 2012, 22:07
Lokalizacja: łódzkie

Re: Ciekawostki CNC i drukarki 3D

Post autor: zeman0 »

Maszynka ciekawa lecz do frezarki jej jeszcze daleko, nazwałbym ją ploterem CNC.
Taranis 9XD, eLeRes, GS, OSD i AP by Zbig & Pitlab, FOX 800 1,2GHz, Talon.
Assur92
Posty: 674
Rejestracja: niedziela 12 sty 2014, 02:25
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Ciekawostki CNC i drukarki 3D

Post autor: Assur92 »

Fakt, o drukowaniu 3D nie mam zielonego pojęcia, ale kiedyś trzeba się nauczyć :)
Po za tym widziałem w internecie duże drukarki 3D i jakoś tam sobie ludzie muszą dawać radę ze skurczem. Po za tym pole robocze to jedno, a czy będzie potrzebne takie wielkie to drugie :)
Na pewno takie rozwiązania all in one są wygodne bo nie trzeba zawalać sobie całego garażu różnymi maszynkami, tylko jedna z wymiennymi modułami i po problemie.
RIP Bixler 1.1, quadro 15, QAV 250, Pioneer XL
Awatar użytkownika
cebulator
Posty: 1432
Rejestracja: poniedziałek 10 wrz 2012, 08:16
Lokalizacja: Mielec

Re: Ciekawostki CNC i drukarki 3D

Post autor: cebulator »

Jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego i tego się trzymajmy.
O ile jeszcze frezarkę i laser chyba (piszę chyba bo nie do końca jestem pewny) da się połączyć.
O tyle do tego dodać drukarkę to już szkoda zachodu. Ale o tym się ew. przekonasz.
Pozdrawiam Sławek

... jeśli nie wiesz co robić, nabieraj wysokości. Jeszcze nikt nie zderzył się z niebem...
Awatar użytkownika
ghambit
Posty: 1279
Rejestracja: wtorek 03 maja 2011, 01:10
Lokalizacja: Amsterdam

Re: Ciekawostki CNC i drukarki 3D

Post autor: ghambit »

Assur92 pisze:Czy ja wiem czy nie zdaj egzaminu? Jeśli taki all in one był przygotowany najpierw pod frezarkę to nie widzę żadnych przeciwwskazań by nagle się frezarka stała laserem albo drukarką. Z resztą sam projektuję sobie teraz frezareczkę gdzie będę chciał zaprzątnąć też ją do drukowania. Pole robocze wydruków o rozmiarach ~800x600x300 byłoby dość kuszące :)
No oczywiście jak się uda zaprzęgnąć jakieś oprogramowanie by frezowało, ale i drukowało.
A przy okazji stół będzie tak zrobiony że odkręca się kilka śrub, zakłada kratkę i może by się nawet udało z tego zrobić plazmę robiąc adapter do plazmy ręcznej.
Na paskach to sobie możesz co najwyżej w sklejce powycinac :p
Fajna zabawka i na tym się zalety tej maszyny kończą.
Awatar użytkownika
RobertM
Posty: 53
Rejestracja: środa 30 paź 2013, 12:38
Lokalizacja: Podlasie

Re: Ciekawostki CNC i drukarki 3D

Post autor: RobertM »

nie no na spokojnie - jest ciekawa polska drukarka all in one nawet zdobyła 1 nagrodę w 2014r za innowacyjność.

Co do konstrukcji powyżej tak ogólnie na frezarkę jakby zbyt delikatne ale oczywiście przecież można frezować w gąbce albo styropianie jakimś :) na ploter z nożem wleczonym za małe jak ma być sensowne, chyba że do jakiś wykrojów, na laser hmm, a co tak właściwie takim laserkiem nawet 1W można by sensownego ciąć, najwyżej wygrawerować sobie na sklejce coś lub w ostateczności ciąć balsę lub papier ...

jak dla mnie podstawową wadą urządzeń all in one jest to, że jak się uszkodzi taka maszyna nie możesz już zrobić nic.
Assur92
Posty: 674
Rejestracja: niedziela 12 sty 2014, 02:25
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Ciekawostki CNC i drukarki 3D

Post autor: Assur92 »

ghambit, nie odnosiłem się konkretnie do tej konstrukcji. Ja swoją będę składał w najgorszym wypadku na wałkach podpartych, chyba że po wycenie materiału nie będzie jakoś strasznie to będzie na prowadnicach hiwina. A napęd to na pewno będą śruby kulowe więc nie będzie źle.
Ogólnie chodzi o fakt że frezarka, laser(choć o nim najmniej wiem), plazma i drukarka 3d poruszają się po 3 osiach więc czemu by nie można było przynajmniej w teorii wykorzystać jednej maszyny do różnych celów. Największą sztywność potrzebuje frezarka bo jednak ona bezpośrednio pracuje w materiale przez co na konstrukcje oddziałują siły. Dlatego napisałem jak bazą będzie frezarka to reszta to tylko kwestia odpowiedniego "modułu" i pluginu do sterowania bo sztywność będzie jeśli frezarka została zbudowana z głową a nie z tego co było pod ręką.
RIP Bixler 1.1, quadro 15, QAV 250, Pioneer XL
Awatar użytkownika
mkrawcz1
Posty: 1772
Rejestracja: piątek 18 lut 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa-Wilanów

Re: Ciekawostki CNC i drukarki 3D

Post autor: mkrawcz1 »

http://www.gizmag.com/ge-faa-3d-printin ... art/37018/
GE announces first FAA approved 3D-printed engine part
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Doświadczenie - wiedza, którą zdobyłeś tuż po tym, kiedy była ci najbardziej potrzebna...
Awatar użytkownika
ghambit
Posty: 1279
Rejestracja: wtorek 03 maja 2011, 01:10
Lokalizacja: Amsterdam

Re: Ciekawostki CNC i drukarki 3D

Post autor: ghambit »

Assur92 pisze:ghambit, nie odnosiłem się konkretnie do tej konstrukcji. Ja swoją będę składał w najgorszym wypadku na wałkach podpartych, chyba że po wycenie materiału nie będzie jakoś strasznie to będzie na prowadnicach hiwina. A napęd to na pewno będą śruby kulowe więc nie będzie źle.
Ogólnie chodzi o fakt że frezarka, laser(choć o nim najmniej wiem), plazma i drukarka 3d poruszają się po 3 osiach więc czemu by nie można było przynajmniej w teorii wykorzystać jednej maszyny do różnych celów. Największą sztywność potrzebuje frezarka bo jednak ona bezpośrednio pracuje w materiale przez co na konstrukcje oddziałują siły. Dlatego napisałem jak bazą będzie frezarka to reszta to tylko kwestia odpowiedniego "modułu" i pluginu do sterowania bo sztywność będzie jeśli frezarka została zbudowana z głową a nie z tego co było pod ręką.
Frezarki na śrubach trapezowych są za wolne jako drukarki 3d, nie dość że wydruk małego elementy zajmowałby nieporównywalnie więcej czasu niż wydruki z typowych drukarek na paskach to i dochodzą problemy z zastyganien warstw przez co nie spajają się tak dobrze. Słowem da się, ale nie tedy droga.

Fajna taka drukarka, podobna zasada działania jak u drukarek DLP, ciekawe czy te elementy były poddane obróbce po wydruku.
Sławek
Posty: 323
Rejestracja: poniedziałek 14 cze 2010, 17:26
Lokalizacja: Mielec

Re: Ciekawostki CNC i drukarki 3D

Post autor: Sławek »

RobertM pisze:nie no na spokojnie - jest ciekawa polska drukarka all in one nawet zdobyła 1 nagrodę w 2014r za innowacyjność.
Za innowacyjność owszem, ale za funkcjonalność już raczej nie ;-)

Pozdr
Ale ja się nie znam więc nie ponoszę odpowiedzialności za skutki wynikłe z jakichkolwiek decyzji podjętych na podstawie moich wypowiedzi :-)

Obrazek
Awatar użytkownika
analogowy
Posty: 414
Rejestracja: sobota 14 cze 2014, 19:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ciekawostki CNC i drukarki 3D

Post autor: analogowy »

W temacie ciekawostek ... po co komu wałki liniowe z łożyskami, a o śrubach trapezowych nie wspomnę ;)

https://www.youtube.com/watch?v=6drMZqmyXQc
ODPOWIEDZ