DIY Mendel90 "ver. goły MDF"

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
mauer
Posty: 223
Rejestracja: wtorek 02 paź 2012, 21:06
Lokalizacja: Osowa

Re: DIY Mendel90 "ver. goły MDF"

Post autor: mauer »

No to dzisiaj próbuję na 110 C ustawić stół, kaptonu nie naklejałem na razie bo nie mam.
Różne aeroplany...
Awatar użytkownika
mauer
Posty: 223
Rejestracja: wtorek 02 paź 2012, 21:06
Lokalizacja: Osowa

Re: DIY Mendel90 "ver. goły MDF"

Post autor: mauer »

Ludzie co jest nie tak z moim ABS-sem, szybą, temperaturą stołu ? Za chwilę mój ABS wywalę przez okno! Cały czas odłażą wydruki, podwijają się - jestem już totalnie zniechęcony do tego tworzywa. Po kolei co i jak robię:
- najpierw odtłuszczam stół płynem do mycia naczyń, wysycha i przecieram czystym papierem z rolki (mega błysk i zero tłuszczu)
- sok z acetonu w przeróżnych proporcjach - zero efektu - odłażą wydruki za każdym razem - nawet małe
- klej w sztyfcie - maksymalnie duży element, który udało mi się dokończyć to blok ekstrudera Wade (też delikatne podwinięcia i odchodzenie wydruku od stolika)
- DIMAFIX (nałożony na czystą, odtłuszczoną szybę o temp. pokojowej) wydruk dobrze szedł pierwsze trzy warstwy (uchwyty motorów osi Z Mendel). Wydruk w tej chwili jak to piszę to jeszcze trwa, ale jeden element już praktycznie całkowicie odpadł a drugi już podwinięty na rogach.
Temperatura stołu 110''c. Multimetr pokazuje na termoparze ok 109.c.
ABS kolor żółty, reklamowany jako DIABELNIE DOBRY
Kto mi cokolwiek podpowie co mam teraz zrobić ? :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

Wydruki PLA idealnie, bez jakichkolwiek klejów na czystej szybie, nawet elementy duże, trzymają się jak trzeba.
Różne aeroplany...
acc
Posty: 399
Rejestracja: środa 12 cze 2013, 18:07
Lokalizacja: Wrocław

Re: DIY Mendel90 "ver. goły MDF"

Post autor: acc »

Z ABS nie jest łatwo... Co do tego spraya to może napisz na reprapowie, tak tam reklamują go, może dadzą jakieś wskazówki? Ja drukuję praktycznie tylko ABS z PlastSpawu. Drukuję na taśmie kaptonowej. którą przed wydrukiem czyszczę szmatką, octem lub acetonem. Drukuję mając na stole 100 stopni.
Pozdrawiam,
Adam
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Re: DIY Mendel90 "ver. goły MDF"

Post autor: Rurek »

Ja się jeszcze nie znam na tyle aby udzielać rad w tej kwestii ale przychodzi mi do głowy pytanie - jaką masz temperaturę otoczenia? Czy nie masz "przeciągu" i czy może po nogach nie ciągnie...
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
mauer
Posty: 223
Rejestracja: wtorek 02 paź 2012, 21:06
Lokalizacja: Osowa

Re: DIY Mendel90 "ver. goły MDF"

Post autor: mauer »

Rurek pisze:Ja się jeszcze nie znam na tyle aby udzielać rad w tej kwestii ale przychodzi mi do głowy pytanie - jaką masz temperaturę otoczenia? Czy nie masz "przeciągu" i czy może po nogach nie ciągnie...
Rurek, temperatura w tej chwili w pokoju to 24'c, jest totalnie stabilna, nawet dzieci mają zakaz łażenia wkoło drukarki i "robienia wichur" :mrgreen:
Tak że przeciągu nie ma i po nogach nie ciągnie :lol:
Różne aeroplany...
mzyla
Posty: 961
Rejestracja: wtorek 09 lis 2010, 10:42
Lokalizacja: Manchester

Re: DIY Mendel90 "ver. goły MDF"

Post autor: mzyla »

Raft kolega dołoży i bedzie git.
Awatar użytkownika
mauer
Posty: 223
Rejestracja: wtorek 02 paź 2012, 21:06
Lokalizacja: Osowa

Re: DIY Mendel90 "ver. goły MDF"

Post autor: mauer »

Raft, jeśli dobrze doczytałem to jest taka "podłoga do wydruku" ? Na jakiej zasadzie ona trzyma lepiej wydruk bo nie umiem tego ogarnąć ? :cry:
Różne aeroplany...
Awatar użytkownika
RobertM
Posty: 53
Rejestracja: środa 30 paź 2013, 12:38
Lokalizacja: Podlasie

Re: DIY Mendel90 "ver. goły MDF"

Post autor: RobertM »

raft to jest rodzaj rusztowania, wygładza powierzchnie na której będzie opierał się wydruk.

mzyla
Posty: 961
Rejestracja: wtorek 09 lis 2010, 10:42
Lokalizacja: Manchester

Re: DIY Mendel90 "ver. goły MDF"

Post autor: mzyla »

mauer pisze:Raft, jeśli dobrze doczytałem to jest taka "podłoga do wydruku" ? Na jakiej zasadzie ona trzyma lepiej wydruk bo nie umiem tego ogarnąć ? :cry:
Kolega obejrzy to i się zorientuje. https://zavax.wordpress.com/2013/04/24/ ... th-slic3r/
Awatar użytkownika
mauer
Posty: 223
Rejestracja: wtorek 02 paź 2012, 21:06
Lokalizacja: Osowa

Re: DIY Mendel90 "ver. goły MDF"

Post autor: mauer »

Opowiem po krótce jak wygląda moja dalsza walka z ABS-em:
- przypuszczam, że znalazłem jedną z przyczyn odpadania wydruków u mnie na jakimkolwiek podłożu klejącym: nigdy się zbytnio nie przyglądałem jak się zaczyna pierwsza warstwa, ale na pewno pomogło mi mocno zmniejszenie szerokości ścieżki na pierwszej warstwie przez co Slicer "gęściej" układa ścieżki, które po prostu do siebie dobrze przylegają - przy okazji zwiększa się powierzchnia przylegania do stolika. Przy czym nadal szerokość ścieżki jest nieco większa od średnicy dyszy w głowicy.

- teraz nawet przy temp. 100'C na stole i obniżenieniu temp. głowicy do zalecanej przez producenta (237'C) wydruk trzyma się nawet na małej powierzchni styku ze stołem bez wspomagaczy (raftów, brimów itp)

- wydrukowałem sobie przy okazji tych prób element kalibracyjny z Thingiverse, którego rozmiary zewnętrzne i wysokość zgadza mi się idealnie po wydruku (50mmx50mmx5mm) ale problem zaczyna się z elementami wewnętrznymi: duże wnęki powinny mieć rozmiar 30mmx5mm a u mie mają 29,1mmx4,6mm. Błąd w rozmiarach wewnętrznych jest identyczny we wszystkich wnękach w obiekcie.

Jak w takim razie kalibrować szerokość ścieżki, żeby uwzględnić np: ew. kurczenie się tworzywa ?
Czy te prążki na bocznych ściankach to luzy na prętach Z czy brak osiowości w łączeniu silników z prętami ?

Fotka elementu:

Obrazek
Różne aeroplany...
Awatar użytkownika
qczek
Posty: 954
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 19:04
Lokalizacja: Zielonki/Kraków

Re: DIY Mendel90 "ver. goły MDF"

Post autor: qczek »

Czy ja dobrze widzę, czy ściany boczne są złożone tylko z dwóch ścieżek?
Jakiego slicera używasz ?, to trochę za mało, pojedyncza ścieżka powinna być troszkę grubsza niż średnica dyszy (10% ?).
Co do prążków na bokach, to masz niepionowo ustawione śruby osi Z pewnie przez bijące sprzęgła.
Awatar użytkownika
mauer
Posty: 223
Rejestracja: wtorek 02 paź 2012, 21:06
Lokalizacja: Osowa

Re: DIY Mendel90 "ver. goły MDF"

Post autor: mauer »

Ma ktoś pomysł na te prążki ?? (nie pochodzą od prętów osi Z...)
Jeszcze kalibrować ekstruder (kroki +/-) ?. W sumie ilość wysuwanego filamentu zgadza się idealnie.



Obrazek
Obrazek
Różne aeroplany...
acc
Posty: 399
Rejestracja: środa 12 cze 2013, 18:07
Lokalizacja: Wrocław

Re: DIY Mendel90 "ver. goły MDF"

Post autor: acc »

W slicerze reguluj przepływem (flow bodajze w zakladce advanced)
Pozdrawiam,
Adam
Awatar użytkownika
mauer
Posty: 223
Rejestracja: wtorek 02 paź 2012, 21:06
Lokalizacja: Osowa

Re: DIY Mendel90 "ver. goły MDF"

Post autor: mauer »

W Repetierze (host) można flow regulować na żywca czy muszę przed każdym drukiem zmienić i dopiero próba ? Czy lepiej użyć bezpośrednio komendy m92 Exx w lini poleceń ?
Różne aeroplany...
acc
Posty: 399
Rejestracja: środa 12 cze 2013, 18:07
Lokalizacja: Wrocław

Re: DIY Mendel90 "ver. goły MDF"

Post autor: acc »

M92 zmienia liczbę kroków, a flow ustawia się procentowo:) chyba jest na to g-code... Co do repetiera to nie pomogę bo nie używam.
Pozdrawiam,
Adam
ODPOWIEDZ