polecane filamenty

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
xq_operator
Posty: 441
Rejestracja: czwartek 05 wrz 2013, 12:10
Lokalizacja: pomorskie

polecane filamenty

Post autor: xq_operator »

Podzielcie się informacjami na temat Waszych doświadczeń z konkretnymi filementami i parametrami druku, które Wam się sprawdziły.

aby lista była wartościowa warto podać chociaż:
- typ i kolor plastiku
- dostawcę
- temperaturę hot endu
- temperaturę i typ podłoża
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 1558
Rejestracja: niedziela 24 lip 2011, 20:15
Lokalizacja: Białystok/Grajewo

Post autor: Grzechu »

plastspaw z e-filament 3d

Używam od nich ABS, miałem czarny, biały, seledynowy i srebrny. Reszta kolorów czeka na testy. Srebrny u mnie zapychał, ale czy to reguła, nie wiem. Co do temperatury nikt tego nie powie, bo każdy ma inną głowice, grzałkę i tysiąc kolejnych zmiennych. Tu trzeba samemu dobrać.

ABS od DevilDesign, mam czarny, praktycznie nie widzę różnicy z plastspawem (w czarny, oba są matowe).

PLA jest świetne od firmy Orbitech, ale drogie. Ponoć z plastspawu też jest OK, ale póki co nie drukowałem. Mam też ze sklepu blackfrog (PLA hard) - ale jeszcze nie testowałem, choć opinie są bardzo dobre ;)
Awatar użytkownika
RobertM
Posty: 53
Rejestracja: środa 30 paź 2013, 12:38
Lokalizacja: Podlasie

Post autor: RobertM »

ja mogę polecić Devil Design PLA

PLA pomarańczowe
drukarka - GATE
temp stołu 70 ~ 80
temp głowicy 190 ~ 205
Awatar użytkownika
qczek
Posty: 954
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 19:04
Lokalizacja: Zielonki/Kraków

Post autor: qczek »

Hej,
Ja mogę polecić czarny i biały PLA z e-filament 3d, oraz czerowny z 3novatica.
Drukuje w sumie na 190 stopni, pierwsza warstwa 195.
Wygląda to dobrze jak dla mnie ;)
Obrazek

Pozdrawiam
codec
Posty: 34
Rejestracja: sobota 06 gru 2014, 11:00
Lokalizacja: Darłowo

Post autor: codec »

Czarny PLA od DevilDesign pracuje bardzo dobrze na Gate w temperaturze 190 stopni.
Awatar użytkownika
atheros
Posty: 17
Rejestracja: wtorek 10 lut 2015, 14:14
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: polecane filamenty

Post autor: atheros »

Z efilament3d miałem czarny ABS 0.5KG, pierdział przy drukowaniu i zostawiał dziury - z tego co czytałem oznacza to zanieczyszczony filament lub bomble powietrza w filamencie. Mam jeszcze od nich PLA ale nie testowałem.

Z KonTiki_druk3D mam 1KG ABS fioletowy i dużo lepiej mi się drukuje (240C), ale ma też wady:
1. śmierdzi dużo bardziej od czarnego z efilament3d (może kwestia barwnika)
2. jak się wygina lekko drut to robi się biały
3. przy 240 stopniach czasem widać lekkie przypalenia na plastiku
A z dużych zalet - lepiej trzyma się stołu.

EDIT: A próbował już ktoś tych filamentów Premium ABS?
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 4540
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 21:15
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska

Re: polecane filamenty

Post autor: Kowal »

Na reprapowo wywiązała się ciekawa dyskusja na ten temat: Jaki filament jest teraz na topie?
atheros pisze:EDIT: A próbował już ktoś tych filamentów Premium ABS?
Mam wydrukowany z tego filamentu jeden element (drukowane w threedimensionslab.com) i gdybym nie wiedział, że z drukarki, to był bym pewien, że wykonany został na wtryskarce :shock:
Pozdrawiam, Artur
Lepiej wejść komuś w drogę, niż w tyłek...
Awatar użytkownika
marbalon
Posty: 4080
Rejestracja: piątek 16 wrz 2011, 13:02
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Re: polecane filamenty

Post autor: marbalon »

atheros pisze:Z efilament3d miałem czarny ABS 0.5KG, pierdział przy drukowaniu i zostawiał dziury - z tego co czytałem oznacza to zanieczyszczony filament lub bomble powietrza w filamencie.
Drukuje bardzo dużo od tego dostawcy i czarnego też sporo zużyłem i nie różnił się od pozostałych kolorów, a zużywam kilka kg miesięcznie. Ceny bardzo dobre, kontakt też więc polecę.
mzyla
Posty: 961
Rejestracja: wtorek 09 lis 2010, 10:42
Lokalizacja: Manchester

Re: polecane filamenty

Post autor: mzyla »

Plastspaw jest dobry, cena przy wiekszym zamówieniu <30zł netto, wysyłka gratis.
Wieksze zamówienie = 30kg lub mniej jak czegos nie mają.
PLA groszek tańsze, ale to złotówka za kilo różnicy.

Czyli zgodnie z tradycją zamówień grupowych, ktoś zgarnia i rozsyła ;-) oraz fakture bierze na siebie.
Awatar użytkownika
bluuu
Posty: 1707
Rejestracja: środa 21 mar 2012, 15:01
Lokalizacja: Wwa

Re: polecane filamenty

Post autor: bluuu »

PLA i ABS z efilament3d.pl, guma tez od nich

Ostatnio bawie sie tez NYLONEM ale to juz Taulman 645 z get3d.pl
AutoQuad Team
Sławek
Posty: 323
Rejestracja: poniedziałek 14 cze 2010, 17:26
Lokalizacja: Mielec

Re: polecane filamenty

Post autor: Sławek »

Ja drukuję na czeskim filamencie PLA HARD 1.75 Plasty Mladec - można go dostać tu http://marwiol.pl/pl/c/PLA-1%2C75mm-szp ... oducer_5/1 - kupiłem tego z kilkanaście kg i wydruki wychodzą cacy ;-) trzyma średnicę i nie ma zabrudzeń ;-) co wazne, to wersja HARD i można go obrabiać, w sensie wiercić, gwintować otwory itp. ;-)

Pozdr
Ale ja się nie znam więc nie ponoszę odpowiedzialności za skutki wynikłe z jakichkolwiek decyzji podjętych na podstawie moich wypowiedzi :-)

Obrazek
mojdruk
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek 20 cze 2016, 18:33

Re: polecane filamenty

Post autor: mojdruk »

Mogę polecić filamenty od pro3D

Mają sporo żywych kolorów do pro-ABS i pro-PLA.
Próbowałem z paroma. Szukałem filamentu z żywym kolorem i taki znalazłem.
Na moim zoltraxie z profilu Z-Ultrat wydruki wychodzą ładnie przy warstwie 0,09, aczkolwiek na mojej drugiej drukarce przy 240 st. C. też ładne drukuje.
Drogie nie są, za 750 gram zapłaciłem 82 zł. Cena spoko. Z ciekawości zmierzyłem odchyłkę okrągłości (nie kupuję kota w worku) i ku mojemu zdziwieniu maks 0,01 odchyłki :)
Jako zamiennik do Zoltraxa jak najbardziej tak.
Wydruk próbny połamałem (próby mechaniczne), no trochę siły musiałem włożyć, są mocne.
Tomm2001
Posty: 6
Rejestracja: sobota 02 lip 2016, 18:19
Lokalizacja: Gdańsk

Re: polecane filamenty

Post autor: Tomm2001 »

Moimi faworytami niedrogiego i dobrego PLA są zdecydowanie PlastyMladec i Plastspaw, ze wskazaniem na Czechów. Filamenty PlastyMladec w pomiarach na kilku metrach trzymają na ogół wymiary +-0,02mm(dla 3mm drutu). To lepiej niż większość 2lub nawet3krotnie droższych filamentów. Plastaspaw nieco bardziej pływa, ale jest nieco łatwiejszy do wydruku dla mojego ekstrudera i hotendu (stawia zdecydowanie mniejszy opór przy ekstruzji - mam pomiar "nacisku" filamentu na dyszę - drukarka Renkforce RF1000)

Przedrukowałem też 2kg Polymaxu (fiolet). Wyjątkowo fajny filament, trzyma bardzo dobrze wymiary i krągłość(podobnie jak PlastyMladec ) tylko w diabła drogi. Jest dużo bardziej elastyczny od standardowego PLA, a nawet wszystkich ABSów którymi drukowałem. Wadą jego jest to, że jest bardziej miękki - słabo sprawdza się w elementach mocno ściskanych.
Drugą, najgorszą jego wadą jest trzymanie stołu - duży wydruk przykleił się do mojej płyty z ceramicznego materiału (SCHOTT CERAN®) tak bardzo, że ją zniszczył. Nie wiem jak się zachowa na zwykłym szkle, ale od tej pory drukuję nim tylko na soku z ABS (sok trzyma słabiej niż sam Polymax pozwalając na oddzielanie wydruków od płyty :-D )
Tomek
--------------------------------
Wydruki 3D, projektowanie 3D
Awatar użytkownika
Gone
Posty: 219
Rejestracja: niedziela 15 cze 2014, 16:02
Lokalizacja: Mielec/Rzeszów

Re: polecane filamenty

Post autor: Gone »

Jakie polecacie filamenty TPU? Znalazłem na electroparku z 3d color pod hasłem "guma" ale co to dokładnie za materiał to już nie raczyli napisać.
Awatar użytkownika
Kenobi36
Posty: 303
Rejestracja: wtorek 17 maja 2011, 15:32
Lokalizacja: Warszawa

Re: polecane filamenty

Post autor: Kenobi36 »

Ktoś próbował filamenty Finnotech?
Pytam bo można kupić mniejsze ilości egzotycznych filamentów jak Nylon czy PET-G do testowania.
iX5 200mm, ZMX FinX30, iPeaka 35A Blheli_32, DAL T5050C, CL Racing F4, Dinogy Mega 4s1300 75C
EYAS 112mm, iFlight 1106 600kv, ipeak 4x18A, Gemfan 3025, iflight mini revo bee F4 BF 3.2 4s500mAh
https://www.youtube.com/watch?v=bhAyBhxgwR8
ODPOWIEDZ