Wycinarka laserowa CNC Home Made

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

codec
Posty: 34
Rejestracja: sobota 06 gru 2014, 11:00
Lokalizacja: Darłowo

Post autor: codec »

Wpadł mi dzisiaj w oko taki projekt na GrabCad
http://grabcad.com/library/diy-3d-printer-1

Może się przyda
Awatar użytkownika
losieeek
Posty: 205
Rejestracja: piątek 01 paź 2010, 09:47
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: losieeek »

może zamiast lasera z nagrywarki to:
http://jtechphotonics.com/?product=2-8w ... -component
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 1558
Rejestracja: niedziela 24 lip 2011, 20:15
Lokalizacja: Białystok/Grajewo

Post autor: Grzechu »

cebulator pisze:Pomijając cenę macha. To on już tylko wykonuje gcod. Trzeba go jeszcze wygenerować (choć z tego co widzę to coś jest wbudowane w mach)
No to same programy do generowania gcodu są banalne w obsłudze, gdy mówimy o 2D, a myśląc laser, chyba o to chodzi. Zabawa zabawa zaczyna się z CAMami do 3D :)
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 4541
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 21:15
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska

Post autor: Kowal »

A przy okazji (bo prace stoją na razie w miejscu z powodu suszy w portfelu :-/), ciekawy film o "maszynie 3in1"... zwróćcie uwagę na głowicę :mrgreen:

Pozdrawiam, Artur
Lepiej wejść komuś w drogę, niż w tyłek...
Awatar użytkownika
Myszon
Posty: 1054
Rejestracja: wtorek 19 mar 2013, 13:56
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Post autor: Myszon »

Kowal albo mniejsza opcja dla laika z banggóda ;-)
http://www.banggood.com/300mW-Mini-DIY- ... 58368.html
Ukończył Szkołę Latania San Andreas
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 4541
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 21:15
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska

Post autor: Kowal »

Myszon, już piąty raz widzę ten złom CD/DVD na forum :-P
W filmie powyżej, widać laser ploter + CNC ploter + reprap w jednym :mrgreen:

A co do "laserka", to skłaniam się coraz bardziej do takiego rozwiązania, tylko w miejszej wersji, tak około formatki A3:

Pozdrawiam, Artur
Lepiej wejść komuś w drogę, niż w tyłek...
Awatar użytkownika
Myszon
Posty: 1054
Rejestracja: wtorek 19 mar 2013, 13:56
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Post autor: Myszon »

Kowal jakieś takie szerokie to cięcie się wydaje.
Ukończył Szkołę Latania San Andreas
Lee
Posty: 1828
Rejestracja: niedziela 23 paź 2011, 22:02
Lokalizacja: UK

Post autor: Lee »

Myszon pisze:Kowal jakieś takie szerokie to cięcie się wydaje.
Bo pewnie koleś takie skupienie punktu ustawił, na pewno można zrobić dużo mniejszy punkt.
Awatar użytkownika
RobertM
Posty: 53
Rejestracja: środa 30 paź 2013, 12:38
Lokalizacja: Podlasie

Post autor: RobertM »

Kowal pisze: A co do "laserka", to skłaniam się coraz bardziej do takiego rozwiązania, tylko w miejszej wersji, tak około formatki A3:
Bardzo trudno jest dostać w Polsce taki ploter tablicowy - sam już poluje na taki z rok czasu. Jeśli już to same stare Rolandy DXY
Awatar użytkownika
profesor
Posty: 1094
Rejestracja: poniedziałek 16 sie 2010, 09:37
Lokalizacja: Starachowice

Post autor: profesor »

Kowal pisze:A przy okazji (bo prace stoją na razie w miejscu z powodu suszy w portfelu :-/), ciekawy film o "maszynie 3in1"... zwróćcie uwagę na głowicę :mrgreen:

Głowica z laserem czy silnik od wrzeciona ?? :mrgreen:

A zastanawialiście się nad bezpieczeństwem używania takiego "laserka" 1W w domu ?
Pozdrawiam Piotr.
YouTube
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 4541
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 21:15
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska

Post autor: Kowal »

profesor pisze:Głowica z laserem czy silnik od wrzeciona ?? :mrgreen:
Nie jestem do końca pewien, ale chyba również głowica reprap-a :mrgreen:
profesor pisze:A zastanawialiście się nad bezpieczeństwem używania takiego "laserka" 1W w domu ?
Można "się zabezpieczyć" odpowiednimi osłonami pola roboczego, ale po komentarzach na forum CNC, jednak odpuszczę sobie budowę tego plotera, bo na sugerowany CO² mnie nie stać :-/
Czas powrócić do pierwowzoru, czyli frezującego, ewentualnie tnącego plotera CNC :-P... ale to już w innym temacie, i po gruntownym przemyśleniu konstrukcji :mrgreen:

Niniejszym dziękuje wszystkim (sceptykom również ;-)), za okazaną pomoc :-D
Pozdrawiam, Artur
Lepiej wejść komuś w drogę, niż w tyłek...
Awatar użytkownika
profesor
Posty: 1094
Rejestracja: poniedziałek 16 sie 2010, 09:37
Lokalizacja: Starachowice

Post autor: profesor »

Kowal pisze:
profesor pisze:Głowica z laserem czy silnik od wrzeciona ?? :mrgreen:
Nie jestem do końca pewien, ale chyba również głowica reprap-a :mrgreen:
profesor pisze:A zastanawialiście się nad bezpieczeństwem używania takiego "laserka" 1W w domu ?
Można "się zabezpieczyć" odpowiednimi osłonami pola roboczego, ale po komentarzach na forum CNC, jednak odpuszczę sobie budowę tego plotera, bo na sugerowany CO² mnie nie stać :-/
Czas powrócić do pierwowzoru, czyli frezującego, ewentualnie tnącego plotera CNC :-P... ale to już w innym temacie, i po gruntownym przemyśleniu konstrukcji :mrgreen:

Niniejszym dziękuje wszystkim (sceptykom również ;-)), za okazaną pomoc :-D
Jestem zdania po wyżej widocznych doświadczeniach z laserami od starych DVD-RW że nadają się tylko do grawerki w matowym lub czarnym plastiku i na równej powierzchni - chodzi o skupieniu wiązki. O cięciu czego kolwiek w normalnym czasie porównywalnym do freza można tylko pomarzyć. Lasery są bardzo niebezpieczne dla oczu w szczególności z odbicia mikro wiązka potrafi wypalić dziurkę w "matrycy" oka - mózg sobie z badpixelem poradzi z czasem ale jaka to utrata dla wzroku będzie, o spojrzeniu w taką wiązkę nie wspomnę bo tu już tylko hirurg pomoże. CO2 są o tyle niebezpieczne że wiązka lasera jest słabo widoczna o ile wcale ją widać.
Pozdrawiam Piotr.
YouTube
yoseph
Posty: 558
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 23:18
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Post autor: yoseph »

Lee, Pracowałem przez ostatni rok z laserem 80W. Powiem Ci że cięcie materiałów powyżej 8mm grubości było dużym problemem. Jeśli ustawisz ogniskową soczewki na górną powierzchnię materiału to jest spory problem z przecięciem do samego końca, sklejka się zwęgla, w piance wytapia się taka jakby bańka. Są trzy rozwiązania problemu
1. Dokupić soczewkę z dłuższą ogniskową: fajnie ale potrzeba znacznie więcej mocy do przecięcia materiału, czasami może zabraknąć mocy lasera i trzeba ciąć na dwa razy
2. Cięcie na dwa razy: raz z ogniskową na powierzchni materiału a raz gdzieś poniżej, powoduje spore zwęglenie materiału, nie takie duże jak przy dłuższej soczewce, ale dochodzi też zużycie materiału na przeprowadzenie testów :) A tnąc swoje "fuchy" pociąłem sobie parę modeli z balsy i balsa balsie nie równa.
3. Z moich obserwacji wynika, że to najlepsza metoda: ustawienie ogniskowej w połowie głębokości materiału. Daje to jakiś kompromis. Zdecydowanie najmniejsze zwęglenie. Minusem jest szersza linia cięcia.

Taki laser koniecznie musi być obudowany, jeśli nie ze względów bezpieczeństwa, bo zakładam że wszyscy wiedzą, że nie można pakować łap pod laser :D to ze względów na zadymienie. Ilość dymu z balsy albo nawet zwykłej tektury, nie mówiąc już o sklejce, jest niewyobrażalna. Do tego konieczny jest wyciąg. I cięcie PVC i pochodnych odpada w przedbiegach-> podczas palenia pvc wytwarza się chlorowodór, osadza się na prowadnicach i wszystkim co metalowe, maszyna rdzewieje w oczach. A dla człowieka ma działanie rakotwórcze, w większych stężeniach jest bezpośrednio śmiertelny.
rosomak
Posty: 9
Rejestracja: niedziela 04 sty 2015, 13:26
Lokalizacja: Cork IE

Post autor: rosomak »

Witam.
Jakiś czas temu dopadła mnie myśl żeby zbudować obrabiarkę CNC.
Pierwotny plan zakładał wycinanie PCB do celów hobbystycznych.
Jako że mam małe doświadczenie, postanowiłem najpierw zbudować prototyp o polu roboczym 100mm/100mm.

Do budowy stołu posłużyły mi dwie drukarki, skaner i CD z PC. (części z serwisu komputerowego, chłopaki nawet się ucieszyli że sami nie muszą tego wyrzucać)
Jako sterownik użyłem raspberryPi, podpierałem się projektem: http://funofdiy.blogspot.co.uk/2013/10/ ... laser.html
Pręty prowadzące z drukarek a zamiast łożysk liniowych rolki dociskające papier.
Jakąkolwiek wartość tego projektu przedstawiało tylko raspberryPi, więc można powiedzieć że prototyp kosztował mnie 0 PLN

W trakcie tworzenia przyszło mi do głowy że zamiast frezarki mogę po prostu rysować ścieżki flamastrem i wytrawiać je tradycyjnie.
Mały filmik jak mniej więcej to działało:
https://www.youtube.com/watch?v=UTro1VlEyHQ

Niestety nie podobała mi się prędkość i rysowanie łuków, okręgów i postanowiłem pójść krok dalej i zakupiłem sterownik http://blog.protoneer.co.nz/arduino-cnc-shield/
Jest to shield na arduino, a że bardzo lubię arduino i mam kilka wersji to znowu nie były to duże koszty. Wymieniłem także silnik krokowy osi X bo z drukarki miał tylko 100step/rev.

Scieżki rysowało już ładnie i dość szybko, a skoro prototyp działał zadowalająco, zakupiłem sobie moduł laserowy dla zabawy.
http://allegro.pl/dioda-laserowa-laser- ... 07784.html

Da się wycinać/wypalać w ciemnych materiałach, ale trwa to trochę. Jak będę miał wolną minutkę to przedstawie film z tego wycinania.

Pozdrawiam
Lee
Posty: 1828
Rejestracja: niedziela 23 paź 2011, 22:02
Lokalizacja: UK

Post autor: Lee »

Wdg. mnie najlepiej do wyrobu PCB używać metody światłoczułej, potrzebujemy trzy środki chemiczne, folie światłoczułą z np. BG, żarówkę energooszczędną świetlówkową, oraz żelazko.
Precyzja jest chyba największa spośród wszystkich domowych metod.
ODPOWIEDZ