Wycinarka laserowa CNC Home Made

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 4540
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 21:15
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska

Wycinarka laserowa CNC Home Made

Post autor: Kowal »

Zainspirowany tematami o tych maszynach (między innymi CNC Laser Gravierer), postanowiłem otworzyć nowy temat, w którym będzie relacja z budowy takiej "wycinarki" laserowej CNC.
Prace a raczej gromadzenie elementów rozpoczęte :-D Zamówiłem już sobie element osi X od drukarki Prusa i3 (lektura for RepRap nie "poszła w las" :mrgreen:).

Obrazek Obrazek Obrazek

Być może, jak uda mi się zbudować w miarę sztywną konstrukcję, to w przyszłości będzie wymienna głowica zmieniająca "maszynkę" w micro frezarkę CNC :-P
Pozdrawiam, Artur
Lepiej wejść komuś w drogę, niż w tyłek...
Awatar użytkownika
ghambit
Posty: 1279
Rejestracja: wtorek 03 maja 2011, 01:10
Lokalizacja: Amsterdam

Post autor: ghambit »

Co zamierzasz ciąć? Laser Co2? Jakiej mocy ? I jakie pole pracy planujesz ?
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 4540
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 21:15
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska

Post autor: Kowal »

Laser LED jakieś 400mW, bo to ma być projekt "edukacyjny", a nie produkcyjno/zarobkowy :-P Cięcie w foli, depronie...
Pole robocze jakieś 400x300mm, ale to jeszcze nie określone :-D
Mam sporo sklejki, i jedynie "mechanikę" (która nie jest tragicznie droga dla takiego projektu) muszę dokupić :-D
Pozdrawiam, Artur
Lepiej wejść komuś w drogę, niż w tyłek...
Lee
Posty: 1828
Rejestracja: niedziela 23 paź 2011, 22:02
Lokalizacja: UK

Post autor: Lee »

Ten element to się nadaję tylko do lasera/drukarki, żadne frezowanie, chyba że masz na myśli depron :mrgreen:
Awatar użytkownika
cebulator
Posty: 1432
Rejestracja: poniedziałek 10 wrz 2012, 08:16
Lokalizacja: Mielec

Post autor: cebulator »

To tak wetknę się w wątek, może ktoś wie jaką moc musiał by mieć laser do cięcia sklejki 3-5mm?
Pozdrawiam Sławek

... jeśli nie wiesz co robić, nabieraj wysokości. Jeszcze nikt nie zderzył się z niebem...
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 4540
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 21:15
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska

Post autor: Kowal »

Lee pisze:Ten element to się nadaję tylko do lasera/drukarki, żadne frezowanie, chyba że masz na myśli depron :mrgreen:
Z balsą, styropianem również powinno dać sobie radę :roll: Mały, znaczy cienki frez i mały posuw, to i z jakąś cienką sklejką powinno dać sobie radę :mrgreen:
Tak jak pisałem wcześniej, ma to być wersja edukacyjna i eksperymentalna :-D Nie mam zamiaru robić na niej produkcji na handelek :-P
Pozdrawiam, Artur
Lepiej wejść komuś w drogę, niż w tyłek...
Lee
Posty: 1828
Rejestracja: niedziela 23 paź 2011, 22:02
Lokalizacja: UK

Post autor: Lee »

No balsa jeszcze ok, ale sklejka to raczej nie.
Ale jak chcesz spróbować frezować sklejkę to musisz kupić mocne silniki, 1Nm najmniej.
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 4540
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 21:15
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska

Post autor: Kowal »

Z silnikami, to jeszcze "jestem w lesie". Biorąc pod uwagę, że być może przyszłościowo będę budował coś "większego", to chyba od razu "zainwestuję" w silniki co najmniej 2Nm :roll:
Tylko wtedy pojawia się kwestia dużo droższych sterowników do nich... Polecany M542 kosztuje tyle, co cała "elektronika" :-x
na razie jestem "na rozdrożu"...
Pozdrawiam, Artur
Lepiej wejść komuś w drogę, niż w tyłek...
Awatar użytkownika
cebulator
Posty: 1432
Rejestracja: poniedziałek 10 wrz 2012, 08:16
Lokalizacja: Mielec

Post autor: cebulator »

Weź silniki reprapowe. Jak poczujesz, że musisz mieć więcej to upłynnisz elektronikę i silniki komuś kto reprapa będzie budował.
A rozwiniesz swoją konstrukcję.
Ale wiesz, że wystraszyłeś się slicerów a przy frezarce, wypalarce trzeba poznać programy CAM?
Pozdrawiam Sławek

... jeśli nie wiesz co robić, nabieraj wysokości. Jeszcze nikt nie zderzył się z niebem...
Lee
Posty: 1828
Rejestracja: niedziela 23 paź 2011, 22:02
Lokalizacja: UK

Post autor: Lee »

cebulator pisze:Weź silniki reprapowe.
No i po co, by zaraz miał kupować drugie?
Jak mają być jakieś słabe silniki i chce się ciąć drewno to musi być śruba o małym skoku, no ale wtedy posuw będzie mały i nie będzie się nadawać do grawerowania laserem.
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 1558
Rejestracja: niedziela 24 lip 2011, 20:15
Lokalizacja: Białystok/Grajewo

Post autor: Grzechu »

Sławek, MACH jest o wiele prostszy od slicerów :) Tzn mniej zagadek we wszystkim ;)
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 4540
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 21:15
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska

Post autor: Kowal »

Grzechu dobrze pisze... polać mu Obrazek

Chyba tego typu "ramę" sobie skrobnę:

Obrazek

Ale z takimi wpustami:

Obrazek
Pozdrawiam, Artur
Lepiej wejść komuś w drogę, niż w tyłek...
Awatar użytkownika
Kwasiu
Posty: 1548
Rejestracja: niedziela 12 gru 2010, 15:18
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post autor: Kwasiu »

cebulator pisze:To tak wetknę się w wątek, może ktoś wie jaką moc musiał by mieć laser do cięcia sklejki 3-5mm?
80W moim zdaniem, pracuje na Trotecu 80W CO2 i cięcie powiedzmy 6mm sklejki jest możliwe ale już nie tak komfortowe, krawędzie są mocno okopcone, ukosowane, wycinać grubsze rzeczy się da, MDF do 10mm ale to już max. Nie trzyma tak dokładnie wymiarów i ogólnie nie jest to ładnie wypalone.

Do 3mm pewnie starczy mniejsza moc, ale z 5mm nie jest już tak kolorowo, zwłaszcza jak trafi się jakaś bardzo niejednorodna sklejka.
Awatar użytkownika
cebulator
Posty: 1432
Rejestracja: poniedziałek 10 wrz 2012, 08:16
Lokalizacja: Mielec

Post autor: cebulator »

Pomijając cenę macha. To on już tylko wykonuje gcod. Trzeba go jeszcze wygenerować (choć z tego co widzę to coś jest wbudowane w mach)
Artu to musisz się zdecydować bo do tego drewniaczka wózek z prusy pasuje jak wół do karety.
Dzięki Kwasiu za info. Teraz już jasne dlaczego tyle kosztuje roboczogodzina lasera.
Pozdrawiam Sławek

... jeśli nie wiesz co robić, nabieraj wysokości. Jeszcze nikt nie zderzył się z niebem...
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 4540
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 21:15
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska

Post autor: Kowal »

Oj tam, oj tam :mrgreen: Nie będę kleił ramy, to jak już z boczków zrobię rzeszoto, to je wymienię :-P Sklejki ci u mnie dostatek. leży i się marnuje...
A u sąsiada park maszynowy do drewna zarasta kurzem :lol:
Pozdrawiam, Artur
Lepiej wejść komuś w drogę, niż w tyłek...
ODPOWIEDZ