Wycinarka laserowa CNC Home Made

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 4541
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 21:15
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska

Post autor: Kowal »

Można i bez foli, na zwykłej drukarce laserowej :-P Ale można i tak:

Pozdrawiam, Artur
Lepiej wejść komuś w drogę, niż w tyłek...
Lee
Posty: 1828
Rejestracja: niedziela 23 paź 2011, 22:02
Lokalizacja: UK

Post autor: Lee »

No nieźle, pierwsze co sobie pomyślałem "cco się k.. dzieje" :mrgreen:
Pewnie silniki to ma 2Nm, a konstrukcja to też mocna, dołożył by jakieś wrzeciono i by mógł alu frezować :-P
Awatar użytkownika
Scott
Posty: 176
Rejestracja: poniedziałek 27 paź 2014, 10:01
Lokalizacja: Opole

Post autor: Scott »

Ja też popełniłem sobie małe Laser-CNC. Raczej jako grawerka do czarnego plastiku. Laser zrobiłem z zepsutego DVD, więc dużej mocy nie miał.
Bardzo fajna zabawka do nauki g-code i LinuxCNC. Szczególnie, że kosztowała mnie jakieś 25 zeta :-)



EDIT: Film już się prawidłowo odtwarza.
Ostatnio zmieniony wtorek 06 sty 2015, 17:11 przez Scott, łącznie zmieniany 1 raz.
Lee
Posty: 1828
Rejestracja: niedziela 23 paź 2011, 22:02
Lokalizacja: UK

Post autor: Lee »

Scott, super, ale skoro tu wklejasz filmik, to włącz taką opcję na YT...
rosomak
Posty: 9
Rejestracja: niedziela 04 sty 2015, 13:26
Lokalizacja: Cork IE

Post autor: rosomak »

Witam.
Lee pisze:Wdg. mnie najlepiej do wyrobu PCB używać metody światłoczułej, potrzebujemy trzy środki chemiczne, folie światłoczułą z np. BG, żarówkę energooszczędną świetlówkową, oraz żelazko.
Precyzja jest chyba największa spośród wszystkich domowych metod.
Testowałem tą metode (zamiast żelazka laminator, do czyszczenia isopropanol, do wywoływania soda oczyszczona wyprazona na patelni :) a do sciągnięcia reszty kret do rur)
Nie pasuje mi ona bo jest jednak zbyt pracochłonna, lepiej mi prototyp wydrukować na drukarce laserowej (10 minut i płytka gotowa)


Moje pseudo laserowe CNC:


Tak że szybkość nie powala. Wycinam w styropianowych tackach (takich jak do mięsa, kiełbasek) bo mam prawie nieograniczony dostęp do nich.
Służy to tylko do nauki i zabawy, fajne ozdoby na hellowen i choinkę.
Grafikę robię i przetwarzam na G-code w inkscape.

Cały sprzęt do większej obrabiarki CNC już skompletowałem, teraz tylko muszę zakończyć rozpoczęte projekty.

Pozdrawiam
kaczor
Posty: 157
Rejestracja: czwartek 29 sie 2013, 20:17
Lokalizacja: jezierzany

l

Post autor: kaczor »

Hmm ;-) Odparowywanie miedzi laserem. Raczej wdychanie par miedzi jest na pewno bardzo nie zdrowe, tym bardziej czystej metalicznej miedzi!Oczywiście większość metod jest nie zdrowa.

https://www.youtube.com/watch?v=rLQajSR ... dded#t=274

Tak jednak jest najszybciej i najczysciej, najciszej i najprościej, najtaniej. Do 99% amatorskich zastosowań wystarczajaco. Pisaków i cieńkopisów jest wybór ogromniasty. Konstrukcja plotera banalnie prosta i tania bez prowadnic HiWIN śrub kulowych itd.

Pewnie dla nie których to za proste i prymitywne oraz za mało kasy kosztuje ;-)

Inne przyklady wszelkiego rodzaju ""frezarek "" ""ploterów"" za X kilo zł to przerost formy nad treścią.
Bardzo podobną miałem kiedyś . Była to przerobka jakiejś drukarki ""rysujacej"" czy niby plotera temicznego .Kupionej za grosze na giełdzie . Comodore moze inna nie pamietam juz. Bez zadnych procesorów, wyszukanych sterowników , g- code itp.. Załozony cienkopis zamiast " głowicy termicznej " Sterowanie z LPT i jakiś program do płytek .
I szło jak burza :mrgreen:

CNC, Lasery , wrzeciona , frezowanie i co jeszcze :?:
Może CNC - mikro wybuchy atomowe i oczywiscie 64 bitowy procesor oraz ze 100GB RAM :idea: by zrobić w domu kilka pcb na miesiąc ???
Zapomniałem, ołowiano betonowy bunkier wymagany koniecznie :lol: :lol:
Awatar użytkownika
ANDYXYZ
Posty: 201
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 01:43
Lokalizacja: PIASECZNO

Post autor: ANDYXYZ »

Hej


chodzi mi po głowie taki pomysł ,gdyby rozsypać toner od drukarki laserowej przez jakieś sitko (tak jak cukierpuder na placki:) ) na płytkę cienką warstwą a potem ploterem z niedużym laserem przelecieć. Może toner się rozpuści i przykleji , co Wy na to?
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

ANDYXYZ pisze:co Wy na to?
Dwa tygodnie sprzątania po tym tonerze :lol:
Lakier światłoczuły lub gotowe płytki z warstwą światłoczułą są na prawdę lepszym rozwiązaniem.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 2876
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 22:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: cobra »

Może toner się rozpuści i przykleji , co Wy na to?
To co pisał Miś, a poza tym, zrobią się "skwarki" słabo związane z podłożem.
________________
Cobra
Awatar użytkownika
miesio
Posty: 11
Rejestracja: wtorek 13 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: miesio »

cebulator pisze: Ale wiesz, że wystraszyłeś się slicerów a przy frezarce, wypalarce trzeba poznać programy CAM?
Ja do swojego CNC używam sprytnego urządzenia, które w połączeniu z dedykowanym softem frezuje na podstawie plików Corel'a wyeksportowanych do postaci PLT (pliki ploterów rysujących). Bardzo fajnie to działa i przygotowanie elementów do frezowania jest banalnie proste jeśli zna się podstawy corela. Niestety urządzenie jest komercyjne (kosztuje około 250pln) więc nie mogę podrzucić linków.
Przy okazji, jakiś czas temu skończyłem budowę swojej frezarki CNC opartej na ramie stalowej. Pole robocze 320x280mm, silniki 1,6kN. Przeszedłem całą drogę od zera i popełniłem wiele (kosztownych) błędów więc w razie czego mogę coś tam doradzić.
Awatar użytkownika
ghambit
Posty: 1279
Rejestracja: wtorek 03 maja 2011, 01:10
Lokalizacja: Amsterdam

Post autor: ghambit »

@miesio z takimi silnikami to pewnie tniesz stał jakby to styropian był :D
Pliki Corela można lazycame'em importować wiec to żadna nowość i na pewno nie potrzebujesz żadnego "sprzętu" do takiej operacji.
Awatar użytkownika
miesio
Posty: 11
Rejestracja: wtorek 13 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: miesio »

przyznam szczerze, że jak na razie jeszcze nie próbowałem nic twardszego niż alu. Zgodzę sie, że sama konwersja z corela do "frezowalnego" formatu to dość prosta sprawa, ale trzeba wiele rzeczy dopilnować, uważać na skalę, osie i parę innych parametrów, a na końcu i tak dobrze jeszcze zweryfikować co z tego wyszło. W tym urządzonku, którego używam to wszystko odpada, soft generuje g-code na podstawie plt i co ważne steruje maszyną poprzez usb, a o port lpt we współczesnych pc trudno...
Nie namawiam nikogo, ale zawsze warto wiedzieć, że coś takiego istnieje.
kaczor
Posty: 157
Rejestracja: czwartek 29 sie 2013, 20:17
Lokalizacja: jezierzany

Post autor: kaczor »

miesio pisze:przyznam szczerze, że jak na razie jeszcze nie próbowałem nic twardszego niż alu. Zgodzę sie, że sama konwersja z corela do "frezowalnego" formatu to dość prosta sprawa, ale trzeba wiele rzeczy dopilnować, uważać na skalę, osie i parę innych parametrów, a na końcu i tak dobrze jeszcze zweryfikować co z tego wyszło. W tym urządzonku, którego używam to wszystko odpada, soft generuje g-code na podstawie plt i co ważne steruje maszyną poprzez usb, a o port lpt we współczesnych pc trudno...
Nie namawiam nikogo, ale zawsze warto wiedzieć, że coś takiego istnieje.
To moze nam sie pochwalisz co to za """" URZĄDZENIE """ :?: :?: :?: super komercyjne i tylko - aż za = 250 zł :lol:

Jakoś te Twoje wypowiedzi wygladaja gołosłownie.

" mam frezarkę CNC """
" mam super urządzenie "

Ale nic więcej nie powiem , bo to wszystko komercyjnie tajne jak informacje z NASA.
Normalne TOP SECTET :!:
A świstak siedzi i zawija w papierki. :mrgreen:

Skoro to takie top secret. To po co cokolwiek piszesz na ten temat ???
To forum a nie tajna jednostka rządowa z tajnymi projektami .
Tu sie wiedzą dzielimy a nie ją UTAJNIAMY !
Awatar użytkownika
miesio
Posty: 11
Rejestracja: wtorek 13 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: miesio »

Nie chwalę się z jednego powodu:
1. Zakaz jakiejkolwiek formy reklamy i działalności handlowej w jakimkolwiek miejscu poza działem handlowym - np. w podpisie, banerach, awatarach, nazwach użytkowników, opisie, itp., itd. Jako reklamę traktuje się również linkowanie do komercyjnych stron www, stronnicze i nachalne opisy produktów/usług, itp
To jest pierwszy punkt regulaminu tego forum, a ja mam konto od dzisiaj i nie chciałbym dostać bana. Troszkę się może pośpieszyłem z chwaleniem się tym i teraz to rzeczywiście już zabrnąłem w kozi róg :)

A, więc oświadczam, że to nie jest żadna kryptoreklama, a ja nie mam nic wspólnego ze sprzedawcą interfejsu i nie czerpię żadnych korzyści materialnych z chwalenia się. Po prostu ten interfejs rozwiązał sporo moich problemów z amatorskim cnc.

Interfejs nazywa się CNConv, producentem jest polska firma Proma Elektronika. Mają stronę, każdy zainteresowany sobie znajdzie. Można ściągnąć soft w wersji demo, która bez podłączonego interfejsu pozwala na wykonanie symulacji pracy urządzenia.

Kolegów z Warszawy i okolic zapraszam w razie zainteresowania działaniem do mojego *prywatnego* garażu na testy i oględziny. Pozostałych kolegów oczywiście również zapraszam :)

Pzdr,
J.
ODPOWIEDZ