Budujemy reprap'a ?

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

loko3126
Posty: 55
Rejestracja: poniedziałek 16 lip 2012, 07:05

Re: Budujemy reprap'a ?

Post autor: loko3126 »

miś pisze:A na pewno silniki dobrze podłączone ?
Jedna cewka do 1A i 1B, druga cewka do 2A i 2B.
Oznaczenia na Rumbie
1B
1A
2A
2B
Oznaczenia silników
A+
A-
B+
B-
Podłączone
1B do B-
1A do A-
2A do A+
2B do B+
Ale na wszelki wypadek zamieniłem i dalej to samo.
Sprawdziłem dwa przewody multimetrem pokazuje ze jest przejście czyli to jedna cewka i połączyłem pod 1A i 1B z drugą analogicznie pod 2A i 2B i nic się nie zmieniło, silniki mają cztery przewody inaczej się nie da.

Jednak wcześniejsze podłączenie było błędne coś się ruszyło będę walczył dalej serdeczne dzięki za pomoc.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
yorg68
Posty: 887
Rejestracja: poniedziałek 18 maja 2015, 11:33
Lokalizacja: Myślenice

Re: Budujemy reprap'a ?

Post autor: yorg68 »

Spróbujmy na logikę:
Jest to jak rozumiem pierwsza próba ożywienia drukarki - zapewne próbowałeś ręcznie sterować wózkami na osiach
Jeżeli w tabelkach kroków na 1mm masz zera( lub niskie wartości ) to tak właśnie (drgania) może się dziać.
Próbuj - bo problem musi być rozwiązany :evil:

EDIT: Precyzyjniej ujmując pasowało by wpisać jakieś sensowne wartości bo drukarka nie ruszy :-(
Tylko się domyślając co zbudowłeś proponuję dla 1/32
X,Y - wartość 160 Z - 8040

Jerzy
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Budujemy reprap'a ?

Post autor: miś »

loko3126 pisze:Podłączone
1B do B-
1A do A-
2A do A+
2B do B+
To jest źle.
loko3126 pisze:Sprawdziłem dwa przewody multimetrem pokazuje ze jest przejście czyli to jedna cewka i połączyłem pod 1A i 1B z drugą analogicznie pod 2A i 2B...
I tak jest dobrze.

VREF ustaw na 0,7V (co da prąd 1.4A). 0,9V (czyli 1.8A) to za dużo dla driverów DRV które są przewidziane na prądy do 1.5A bez wymuszonego chłodzenia którego zapewne tam nie masz.
Po za tym przy 1.8A silniki będą Ci się mocno grzać. Spokojnie wystarczy im 1.4A.

Powinno Ci to ruszyć. Jak nie, to szukaj problemów w ustawieniach firmware.
Pzdr. -----MIŚ-----
loko3126
Posty: 55
Rejestracja: poniedziałek 16 lip 2012, 07:05

Re: Budujemy reprap'a ?

Post autor: loko3126 »

Dziękuję za naprowadzenie na błędy jakie popełniłem, teraz silniki śmigają aż miło, następny problem to oś Y i X oś Y pracuje razem z osią X sterując ręcznie w repetierze osią Y jest brak reakcji na silniku, sterując ręcznie osią X pracuje zarówno X jak i Y, przełączyłem Y na wyście 2 extrudera w Rumbie i efekt jest ten sam, pewnie jak zwykle jakaś błahostka.
Wszystko ustawiłem jak Miś kazał, na razie nie mam podłączonego wentylatora do chłodzenia stepstików ale coś zmontuję. Jeszcze kombinuję z firmware może coś się uda.
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Budujemy reprap'a ?

Post autor: miś »

Coś namotałeś w konfiguracji firmware. Wklej Twój plik konfiguracyjny, to coś poradzimy. Tylko wklej go w jako
Pzdr. -----MIŚ-----
loko3126
Posty: 55
Rejestracja: poniedziałek 16 lip 2012, 07:05

Re: Budujemy reprap'a ?

Post autor: loko3126 »

Dziękuję Miś za pomoc już opanowałem, w Repetier-Firmware configuration tool miałem źle wybrany typ drukarki i stąd taki efekt. Teraz porządne ustawienia i będzie ok. Idę walczyć dalej.
walnar
Posty: 64
Rejestracja: poniedziałek 07 paź 2013, 21:28
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Budujemy reprap'a ?

Post autor: walnar »

Jeżeli można, to bardzo bym prosił o pomoc w rozwiązaniu mojego problemu, a mianowicie:
1. przeprowadzam pierwsze próby wydruku, na razie na sucho, bo filament jeszcze w drodze i zauważyłem, że wydruk w osi "z" zaczyna się na wysokości od stołu ok 1 mm, mimo ustawień pierwszej warstwy na 0,2 mm. Stół wypoziomowany z bazowaniem dyszy w osi "z" na ok 0,10-0,15 od powierzchni stołu. W momencie rozpoczęcia wydruku dysza sprawdza bazowanie, unosi się na wysokość ustawioną na 15 mm, przejeżdża na początek wydruku zjeżdżając na wysokość ok 1 mm i rozpoczyna wydruk w powietrzu. Posługuję się programem " Repetier" cięte w "Cura" bo "Slicer" wywalał mi jakiś dziwny komunikat i nie chciał ciąć, drukarka na ramie "Prusa I3", drukarka mechanicznie i elektrycznie na 100 procent działa. Sprawdzałem G-kody dla pierwszej warstwy i w jednym wypadku, np. kostki kalibracyjnej powinna znajdować się w/g G-kodu na wysokości 0,3 a przy innym przedmiocie na wys. 0.8 ? a w obu przypadkach wydruk zaczyna się na ok 1,0 mm. Korzystałem z gotowych stl. ściągniętych z internetu. Siedzę i kombinuję już parę dni i w końcu nie wiem które ustawienia i jakiego programu mają priorytet i decydują o parametrach wydruku. Z krańcówką nie mogę już zjechać bo i tak zanim ustawi się w zerze to próbuje przy ustawieniu "Home" zjeżdżać poniżej zera, wali w stół i dopiero ustawia się na miejscu + 0,10. Próbowałem w "Repetierze" i w "Cura" zmieniać jakieś parametry ale nie mogę znależć nic odpowiedniego.
2. Próbując wykonać wydruk z karty sd w wyświetlaczu, wydaję polecenie wydruku i nic się nie dzieje gdyż temperatura głowicy i stołu jest nieodpowiednia a grzałki same się nie włączają. Włączam grzanie i po osiągnięciu temperatury również się nic nie dzieje. Jak zagrzeję najpierw grzałki i wydam polecenie wydruku to wyłącza mi grzałki. Sprawdzone kilkunastokrotnie przy podłączonym i odłączonym usb.

Bardzo proszę o jakieś porady bo już zaczynam się łamać.
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Budujemy reprap'a ?

Post autor: miś »

1. Jaka elektronika ? Jakie firmware w elektronice ? Jak Repetier to sprawdź czy masz "bed coating" czyli pokrycie stołu ustawione na "None" czy tam "Brak".

2. W Cura musisz przed wygenerowaniem GCOD'a ustawić właściwą temperaturę stołu i głowicy. Wtedy uruchomienie takiego G-COD'a z karty SD włączy najpierw grzanie stołu, jak dojdzie temperatura stołu do zadanej włącza się grzanie głowicy, a jak ta dojdzie do zadanej to startuje wydruk.
Pzdr. -----MIŚ-----
walnar
Posty: 64
Rejestracja: poniedziałek 07 paź 2013, 21:28
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Budujemy reprap'a ?

Post autor: walnar »

Elektronika Ramps 1.4, firmware Repetier, "Bed coating" nie znalazłem, ale w ustawieniach EEPROM znalazłem "coating thickness" z parametrem 0.000 i podejrzewam że to jest to samo.
Zrobiłem jeden myk i mam wrażenie, że się problem sam rozwiązał. wsadziłem w komputer drugi dysk ze świeżym systemem i na nowo wgranym Repetierem ale w wersji 1.0.6 i problem zginął. Slicer 3r również tnie, a na wersji 1,6 wywalał mi komunikat " first layer height can't be greater than nozzle diameter" i przerywał pracę. Aktualnie oś "z" ustawia się na początku wydruku na grubość papieru o gramaturze 280g/m2. Wszystkie parametry ustawień pozostały nie zmienione. Mam nadzieję, że jutro dojdzie filament to będę walczył dalej.

Wielkie dzięki ---MIŚ--- za pomoc, a wiele już pomogłeś nie tylko w tym temacie i dla mnie jesteś autorytetem w wielu sprawach. Szkoda, że tak daleko od siebie mieszkamy bo mam czasami trochę naleweczki do posmakowania.
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Budujemy reprap'a ?

Post autor: miś »

walnar pisze:Szkoda, że tak daleko od siebie mieszkamy bo mam czasami trochę naleweczki do posmakowania.
Musisz się przykulać na jakiś kolejny zlot to będzie okazja do nadrobienia zaległości w naleweczkach :mrgreen:
Pzdr. -----MIŚ-----
walnar
Posty: 64
Rejestracja: poniedziałek 07 paź 2013, 21:28
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Budujemy reprap'a ?

Post autor: walnar »

miś pisze:Musisz się przykulać na jakiś kolejny zlot to będzie okazja do nadrobienia zaległości w naleweczkach

To co - Konarzyny?
Bardzo chętnie Was poznam osobiście.
Awatar użytkownika
Balirc
Posty: 477
Rejestracja: piątek 05 lut 2010, 23:18
Lokalizacja: Mielec

Re: Budujemy reprap'a ?

Post autor: Balirc »

Koledzy, jak montujecie termistory w hotendach w swoich drukarkach?
Bo na chwilę obecną zamontowałem go tak, że przymocowałem kable (jakieś 4 cm od termistora) do elementu nośnego, a sam termistor trzyma się "na słowo honoru" na kablu.
Są może jakieś kleje do tego albo coś?

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 4540
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 21:15
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska

Re: Budujemy reprap'a ?

Post autor: Kowal »

Klej termoprzewodzący :-P + "owijka" taśmą kaptonową :mrgreen:
Pozdrawiam, Artur
Lepiej wejść komuś w drogę, niż w tyłek...
Awatar użytkownika
Baqsthc
Posty: 1076
Rejestracja: poniedziałek 02 wrz 2013, 21:12
Lokalizacja: Legnica

Re: Budujemy reprap'a ?

Post autor: Baqsthc »

Teflon łatwiej owinąć na głowicy a też daje rade i termistor chyba bezpieczniej na paście nie na kleju termo. Jak by trzeba było potem wyciągnąć grzałkę też na pastę umocować nie zaszkodzi.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Budujemy reprap'a ?

Post autor: Verid »

Albo kup porządny hotend z przewidzianym miejscem na termistor.

http://e3d-online.com/E3D-v6/Full-Kit/v6-3mm-Direct
Ten wredny...
ODPOWIEDZ