Budujemy reprap'a ?

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
yorg68
Posty: 887
Rejestracja: poniedziałek 18 maja 2015, 11:33
Lokalizacja: Myślenice

Re: Budujemy reprap'a ?

Post autor: yorg68 »

PiotrSz pisze:Na zdjęciu masz zaznaczone miejsce gdzie musisz wcisnąć nakrętkę, najlepiej jeśli będzie przedłużana jeśli masz na to miejsce.
Jeżeli nakrętka wejdzie na "duży" wcisk to obejdzie się bez kleju.
Jeżeli nakrętka będzie wchodzić z luzem to proponuję osadzić ją na kleju CA.

Jerzy
ledu7
Posty: 16
Rejestracja: środa 22 lis 2017, 00:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Budujemy reprap'a ?

Post autor: ledu7 »

Dziękuje za pomoc i porady:)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
NeXuS
Posty: 881
Rejestracja: sobota 01 lut 2014, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Budujemy reprap'a ?

Post autor: NeXuS »

Jestem na początku drogi do budowy małej cnc do plexi, no i naszły mnie myśli, czy nie da się konstrukcji również zaadoptować do druku 3D. Rozmyślam i widzę, że zakładając np. średnią prędkość druku 50mm/s przy śrubie o skoku 4mm musiałbym osiągać prędkość silnika 750 rpm, co przy napędzie paskowym wychodzi 50 rpm. Czytam i zaczynam sobie zdawać sprawę, że wiąże się to z koniecznością obsługi wyższych napięć/prądu, bo głównie problem wiąże się z zapanowaniem nad poruszaniem masy, gdyż silniki ze wzrostem prędkości tracą moment. Pytanie do doświadczonych kolegów, czy to się w ogóle da, a jeśli tak, to jaką ścieżką podążyć?
Awatar użytkownika
Japim
Posty: 342
Rejestracja: piątek 29 sie 2014, 09:19
Lokalizacja: Warszawa/ Zachod
Kontakt:

Re: Budujemy reprap'a ?

Post autor: Japim »

Pytanie jak wielka ma być to maszyna. Może coś w stylu Root CNC na paskach?

Ja zbudowałem klasyczna drukarkę 3D o polu pracy 300x300x300 na walkach 12. Umożliwia cięcie węgla przy polu pracy 260x260mm.

Pozdrawiam,
Przemek
Awatar użytkownika
NeXuS
Posty: 881
Rejestracja: sobota 01 lut 2014, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Budujemy reprap'a ?

Post autor: NeXuS »

O, chcę zbudować coś podobnego. Obszar roboczy wyznaczą mi śruby, które mam na osie X, Y, tj. 50 cm i 40 cm, to zakładam z grubsza coś ok. 32x22 cm. Potrzebuję większą dokładność, do grawerowania liter, więc paski odpadają.
Awatar użytkownika
Japim
Posty: 342
Rejestracja: piątek 29 sie 2014, 09:19
Lokalizacja: Warszawa/ Zachod
Kontakt:

Re: Budujemy reprap'a ?

Post autor: Japim »

Nawet 10mm ze stalowym wzmocnieniem?

Ibco rozumiesz pod pojęciem większa dokładność? Większa od czego?
Pozdrawiam,
Przemek
Awatar użytkownika
NeXuS
Posty: 881
Rejestracja: sobota 01 lut 2014, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Budujemy reprap'a ?

Post autor: NeXuS »

Od człowieka, który robi to co ja chcę robić pochodzi taka informacja "If It had to do very nice engraving then all the moving components had to be made to a tolerance of at least 0.05 mm and possibly even better". Jak bym nie liczył to na pasku i silniku 200 krokowym mi 0,05 nie wyjdzie. A na śrubie - przynajmniej w teorii - już tak.
Awatar użytkownika
Japim
Posty: 342
Rejestracja: piątek 29 sie 2014, 09:19
Lokalizacja: Warszawa/ Zachod
Kontakt:

Re: Budujemy reprap'a ?

Post autor: Japim »

Chodzi mi o to abyś nie był niewolnikiem jakiś arbitralnych założeń lub niewiedzy. Pytanie jak duże litery chcesz grawerować. 0.1mm to precyzja równa grubości kartki papieru. Miałaby znacznie gdybyś grawerowal literki 1mm
Pozdrawiam,
Przemek
Awatar użytkownika
NeXuS
Posty: 881
Rejestracja: sobota 01 lut 2014, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Budujemy reprap'a ?

Post autor: NeXuS »

Praca wygląda tak: https://www.youtube.com/watch?v=QfmkTYOZ7bU Wysokość znaków mieści się w przedziale ok. 2,5 do 4,5 mm. Do tego dochodzą do frezowania różne skale na wskaźnikach itp. Koncepcji napędu śrubowego nie zmienię, bo głównie zależy mi na ładnym frezie i kupiłem już śruby kulowe, a drukarka to pomysł przy okazji. Stąd pytanie czy się da zrobić takie kombo na śrubach, czy sobie odpuścić i zrobić samodzielną drukarkę?
Awatar użytkownika
Japim
Posty: 342
Rejestracja: piątek 29 sie 2014, 09:19
Lokalizacja: Warszawa/ Zachod
Kontakt:

Re: Budujemy reprap'a ?

Post autor: Japim »

No to teraz jest jasne. Ale zanim zaczniesz pytać to wypadałoby podać założenia.
Pozdrawiam,
Przemek
Awatar użytkownika
Zacharius
Posty: 46
Rejestracja: czwartek 25 sty 2018, 20:15
Lokalizacja: Kraków

Re: Budujemy reprap'a ?

Post autor: Zacharius »

Japim pisze: Ja zbudowałem klasyczna drukarkę 3D o polu pracy 300x300x300 na walkach 12. Umożliwia cięcie węgla przy polu pracy 260x260mm.
strasznie nieoptymalny jest Gkod w tych przykładach. sporo czasu się traci na luźne jazdy.
Biegnący po grabiach
Awatar użytkownika
Japim
Posty: 342
Rejestracja: piątek 29 sie 2014, 09:19
Lokalizacja: Warszawa/ Zachod
Kontakt:

Re: Budujemy reprap'a ?

Post autor: Japim »

Zacharius pisze:
Japim pisze: Ja zbudowałem klasyczna drukarkę 3D o polu pracy 300x300x300 na walkach 12. Umożliwia cięcie węgla przy polu pracy 260x260mm.
strasznie nieoptymalny jest Gkod w tych przykładach. sporo czasu się traci na luźne jazdy.
Tak - pierwszy byl pass-by-pass. Czyli tniemy wszystko drukarkowo - warstwa po warstwie. Plus jest taki ze mogę sobie węgiel przykleić na taśmę dwustronna i do ostatniego ciecia wszystko trzyma się "w kupie".
Wycinanie ramion zoptymalizowałem na otwory i finalne wycinanie - ale tez pass-by-pass z tego samego powodu.

G-code generowany prostym inkscapem a nie zadnym kosmicznym CAMem.

Jakby co to luźne przejazdy tez można zwiększyć spokojnie do 4800mm/min (80mm/sec) - teraz byly jakies 2400 (40mm/sec).


EDIT: odnośnie połączenia drukarki 3D i frezarki:
Pozdrawiam,
Przemek
Awatar użytkownika
Mateusz
Posty: 2324
Rejestracja: niedziela 21 mar 2010, 02:17
Lokalizacja: Chorzów

Re: Budujemy reprap'a ?

Post autor: Mateusz »

Heyka panowie!


Moja drukarka po paru dniach powoli żyje!

Problem mam następujący... Przy próbnym wydrukowaniu "na sucho" drukarka smiga aż miło. Problem występuje z osią "Z" za bardzo jest na dole. Mam ogólnie teraz parametr w jakiej pozycji powinna być oś "Z" ,ale mam problem, bo nie wiem gdzie umieścić w kodzie Marlin'a

CoryXY
Ramps 1.4
Marlin Software.

Dziękuje i goraco pozdrawiam.
Trutututu nici z drutu.
Awatar użytkownika
Japim
Posty: 342
Rejestracja: piątek 29 sie 2014, 09:19
Lokalizacja: Warszawa/ Zachod
Kontakt:

Re: Budujemy reprap'a ?

Post autor: Japim »

A jak wykonujesz homing Z? gdzie masz krańcówkę - na sztywno na ramie, czy na ramieniu serwa do auto bed levelingu?
Jeżeli zerowanie z wykonujesz na krańcówce przymocowanej do ramy to a) wystarczy ją podnieść, b) wyreguluj stół - opuść go.
Jeżeli masz jakiś bed leveling na serwie to w Marlinie w configuration.h jest opcja probe offset Z. Można go wyregulować także z poziomu Kontrolera LCD - w zakładce ustawienia, Ruch, offset Z.
Pozdrawiam,
Przemek
ledu7
Posty: 16
Rejestracja: środa 22 lis 2017, 00:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Budujemy reprap'a ?

Post autor: ledu7 »

Witam.
Jestem na etapie składania drukarki mendel90 na wałkach 12mm. Napotkałem parę problemów.
1. Czy ktoś mógłby wrzucić ustawienia do repetier do rampsa? Ułatwiło by mi to dalszą konfigurację pod swoją drukarkę.
2. Może ktoś wstawić linki do stron na których się wzorował przy kalibracji stołu, ekstrudera oraz repetiera host?
3. Na wstępnym kodzie wygenerowanym w repetier www nie mogę ręcznie załączyć ekstrudera. Silnik oraz stepstick są ok.
4. Oś Z lepiej kablować szeregowo czy równolegle?
5. Mam zębatkę z tych silników http://www.akcesoria-cnc.pl/?menu=produkt&id=1345. Ma 20 ząbków a pasek mam GT2 6mm. Czy to będzie działało?
6. Taka głowica na początek wystarczy? https://archiwum.allegro.pl/oferta/hote ... 08962.html
Dzięki za podpowiedzi :)
ODPOWIEDZ