Budujemy reprap'a ?

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
miś
Posty: 9241
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Budujemy reprap'a ?

Post autor: miś »

Na początku było stwierdzenie. "Chyba muszę se w końcu sprawić drukałkę..." Potem trochę czytania tu i ówdzie, potem stwierdzenie że od podstaw, to nie bardzo, bo mój park maszynowo-warsztatowy jest bardziej zorientowany na elektronikę, a nie na dłubanie w mechanice...
Przez chwilę myślałem aby założyć temat na forum drukarzy, ale... pewnie odpowiedź by była jedna: "kup kit Gate i tyle" Hmmm, no, tutaj na pytanie o OSD do copterów też piszą "Kup Misia" :mrgreen:
Dla tego piszę tu, bo widzę że mamy tu sporo użytkowników tych maszynek.
Jestem otwarty na wszelkie sugestie, choć moja wizja to konstrukcja z profili aluminiowych, typowe wymiary (wystarczy 20x20cm stół), opcja (na przyszłość) na dodanie drugiego extrudera.
Tak więc pomyślałem sobie że może przy współpracy użytkowników różnego typu drukałek, zarówno gotowców jak i robionych od początku, może uda się coś mądrego sklecić. Z mojej strony główny problem to cała mechanika. Wiem jak się to robi, w końcu jestem mechanikiem maszyn przemysłowych z wykształcenia, tylko problemem są te wszystkie szczegóły w których tkwi diabeł :-) , no i dostęp do parku maszynowego.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Ooo w pytkę temat. Tylko fajnie jakby to był temat techniczny, z elementarzem/ABC, jak od zera po kawałku sobie sklecić drukałeczkę.
A nie na zasadzie - kup tego a tego gotowca i złóż - dalej się nie martw - pomożemy odpalić/skonfigurować. To by było za proste na nas, modelarzy ;-)
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 4539
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 21:15
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska

Post autor: Kowal »

Też mnie coś takiego ostatnio dopadło :mrgreen: Ale w moim przypadku przy mocno okrojonym budżecie, to pewnie będzie zupełnie inna "maszynka" :-/
Mocno rozważam projekt Prusa i3 na takiej ramie aluminiowej plus nieco modyfikacji w stosunku do "oryginału"... w końcu jest to projekt na licencji GPL :-P
Pozdrawiam, Artur
Lepiej wejść komuś w drogę, niż w tyłek...
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Ależ właśnie fajnie by było pójść koncepcją zrobienia totalnego składaka. Oczywiście trzymającego parametry zestawów kitowych o ile to możliwe...
Skoro potrafimy ożywiać matryce LCD za pomocą drivera za 50zł, inwertera i paneli z odzysku - osiągając efekt jak przy zakupie gotowego kitu za 5x więcej to myślę że przez analogię można i zbudować drukałenkę :-)
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9241
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Rurek pisze:A nie na zasadzie - kup tego a tego gotowca i złóż
Czemu nie ? Jak ktoś namierzy jakiś "zaj...y" produkt jako gotowiec (lub prawie gotowiec) i do tego w dobrej cenie, to czemu nie ? Nawet jak będzie miał jakieś wady które się da w prosty sposób poprawić (wymieniając conieco), to przy dobrej cenie nie ma się o co bić. Mnie nie zależy na tym aby toczyć samemu śrubki :mrgreen: Ani na tym żeby były w niej łożyska z magnetyczną lewitacją. Ale o wyważenie: cena-jakość, a szczególnie o uniknięcię błędów czy niedoróbek które trawią co poniektóre gotowe zestawy.
Na prawdę. składanie drukałki na poziomie pojedynczych śrubek, wałków, łożysk, i profili ciętych kątówką (bo to narzędzie do cięcia posiadam) nie jest moim priorytetem (ani też wyzwaniem). Tę niepotrzebną parę wolę puścić w inny gwizdek :-)
Ostatnio zmieniony wtorek 09 gru 2014, 01:33 przez miś, łącznie zmieniany 1 raz.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
Adasko
Posty: 2245
Rejestracja: wtorek 28 gru 2010, 15:14
Lokalizacja: Londyn

Post autor: Adasko »

dla mnie druki sa ok od wlaczenia drukarki ale niestety nie mam porownania
i raptem wydrukowalem 4 rzeczy niestety brak czasu
Ostatnio zmieniony niedziela 21 lut 2016, 22:30 przez Adasko, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Rybskee
Posty: 1332
Rejestracja: czwartek 20 gru 2012, 02:14
Lokalizacja: Berlin

Post autor: Rybskee »

Misiu a o jakiej cenie za całość myślisz? By być konkurencją dla tego GATE kit-a (do którego się przymierzam, Jarlist złożył ją w 2 minuty i 42 sek :mrgreen: ) czy definitywnie miażdżyć konkurencję?

Fajne tematy znalazłem na elektrodzie;
http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewto ... 4#10560894

http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewto ... 3#10562043

czy

http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewto ... 2#12585312

niestety brak czasu (walka z quadem) i nie mam jak się zagłębić w temat ;/
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 4539
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 21:15
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska

Post autor: Kowal »

miś pisze:
Rurek pisze:A nie na zasadzie - kup tego a tego gotowca i złóż
Czemu nie ?
A temu, że Sam wpisałeś tytuł tematu: "Budujemy reprap'a ?" :-P a nie "Kupujemy reprep'a ?" :mrgreen:
Ale jak Chcesz kupić, to jest "od ręki" na przykład tutaj Zestaw DIY Prusa i3 a z lepsiejsza ramą tutaj Prusa i3 DIY AT1284P
Pozdrawiam, Artur
Lepiej wejść komuś w drogę, niż w tyłek...
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9241
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Rybskee, Nie wyznaczyłem sobie na sztywno progu cenowego. Prawie przełknął bym żabę na poziomie ceny Gate (choć trochę nie chętnie), ale czytając wątek "unboxing" to chyba mi przeszło. Może przewrażliwiony jestem... Czasami wolę dołożyć kilkaset złotych, i dostać komplet "ARTF" :mrgreen: , a nie męczyć się samemu przez pół roku. Ale w tym przypadku to chyba lekka przesada, bo Chińczyki robią lepiej.

Kowal, Aby zbudować trzeba najpierw conieco kupić :-)
Głównie chodzi mi o to żeby nie kupować czegoś zupełnie bezsensownego, jakiegoś gówniatego extrudera który dają w zestawie X, bo to po prostu nie działa, czy jakiegoś innego wynalazku, bo tego się nawet naprawić nie da.
Dalej jestem za opcją: kupić to co najlepsze (i nie zabije portfela) i poskładać w finalny produkt spełniający założenia.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
ghambit
Posty: 1279
Rejestracja: wtorek 03 maja 2011, 01:10
Lokalizacja: Amsterdam

Post autor: ghambit »

Ja do dzisiaj nie rozumiem za co ludzie płacą tyle pieniędzy gdy decydują się na taką drukarkę.

Porównanie:

3D Laptek / Aliexpress

Sterownik Ramp 1.4 € 23.94 / € 6.44
Nema 17 € 17.73 / ~€ 9.00
A4988 € 6.46 / € 1.27
Arduino MEGA 2560 R3 € 25.40 / € 7.33

Nie no ja rozumiem że każdy chcę zarobić ale bez przesady, tam ani nie ma technologi z NASA ani żadnych drogich części a ludzie nadal kupują zestawy DIY za średnią krajową.

Jest tyle niemalże gotowych rozwiązań że aż grzechem jest zakup gotowej drukarki, wystarczy pomoc kolegów z cnc i drukarzy 3d a wszyscy chętni mogli by tanim kosztem wyposażyć swój warsztat właśnie o taką drukarkę.
Sprzęt można by zamawiać grupowo ale jak patrze na free shipping z alli czy banga to chyba nie ma to sensu.

A tak z ciekawości zapytam, ma ktoś tutaj drukarkę 3D DLP?
Awatar użytkownika
ReMo
Posty: 2133
Rejestracja: środa 04 kwie 2012, 17:24
Lokalizacja: Skoczów,Bielsko

Post autor: ReMo »

Chetnie dam wszelakiego typu profili alu do projektu.
[b]"Tylko życie poświęcone innym, warte jest przeżycia"[/b]
Awatar użytkownika
cebulator
Posty: 1432
Rejestracja: poniedziałek 10 wrz 2012, 08:16
Lokalizacja: Mielec

Post autor: cebulator »

Wydaje mi się, że w prusę i3 nie ma się co pchać. To musiało by stać w miejscu i już nie ruszać.
Ja po małych poszukiwania wybrałem Mendel90. Najlepszy stosunek cena/sztywność. Frezowaną ramkę dostaniesz za 100, plastiki można znaleźć za 150. W xero jest sporo silników nema17. Resztę na aliexpres widziałem w nienajgorszych pieniądzach. Ale nie powinno wyjść 3 tys.
Nie wiem jeszcze jak z kalibracją takiego składaka wychodzi, ale nie będę sobie na razie tym głowy zawracał. :-D
Na forum drukarskim coś przepowiadali, że teraz to najlepiej wychodzą konstrukcję skrzynkowe typu ultimaker.
Pozdrawiam Sławek

... jeśli nie wiesz co robić, nabieraj wysokości. Jeszcze nikt nie zderzył się z niebem...
artak
Posty: 182
Rejestracja: środa 08 paź 2014, 10:56
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: artak »

A miał ktoś doczynienia z drukarką sprzedawaną przez avt?
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 4539
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 21:15
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska

Post autor: Kowal »

cebulator pisze:Ja po małych poszukiwania wybrałem Mendel90. Najlepszy stosunek cena/sztywność. Frezowaną ramkę dostaniesz za 100, plastiki można znaleźć za 150. W xero jest sporo silników nema17. Resztę na aliexpres widziałem w nienajgorszych pieniądzach. Ale nie powinno wyjść 3 tys.
Nie wiem jeszcze jak z kalibracją takiego składaka wychodzi, ale nie będę sobie na razie tym głowy zawracał. :-D
W sumie Prusa, to reż Mendel, tylko na innej ramie :-P tutaj nieco więcej na RepRap.org
Co do ramy, to ta w Prusa i3 tez mnie nie zachwyca, i oprócz "ogólnych założeń" zrobił bym to inaczej :-P
Pozdrawiam, Artur
Lepiej wejść komuś w drogę, niż w tyłek...
Sonix
Posty: 317
Rejestracja: piątek 19 lis 2010, 15:11
Lokalizacja: Strzelin

Post autor: Sonix »

Ja też myślałem o Mendel 90, gotową ramę wykonaną w MDF'u można kupić za nieduże pieniądze, potrzebne części (drukowane) są dostępne od czasu do czasu na znanym portalu aukcyjnym.

A to rama o której wspominałem:
http://www.byq3d.eu/index.php?id_catego ... &id_lang=7
ODPOWIEDZ