Niebieski laser z Banggood

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
wrepinski
Posty: 319
Rejestracja: niedziela 10 maja 2015, 13:44
Lokalizacja: Kaszuby

Re: Niebieski laser z Banggood

Post autor: wrepinski »

a sprawdziłbyś jak bierze plexi/akryl ?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
qulet
Posty: 2
Rejestracja: czwartek 11 maja 2017, 19:46
Lokalizacja: Poznań

Re: Niebieski laser z Banggood

Post autor: qulet »

Zachęcony filmem wczoraj zakupiłem " LASER" + zielone okulary. Czekam na przesyłkę.

Mam maszynę CNC sterowanie LPT Mach3 . Ciekawi mnie jak kolega realizuje sterowanie tem laserem ?. Czytałem gdzieś na forach że podpina się wejście lasera "on" "off" pod sygnał "dir" sterownika osi "Z". Nie jest to podobno do końca optymalne. Maszyna zwalnia na łukach, tam powinna być jeszcze możliwość zmniejszenia mocy lasera. Proszę o informacje jak praktycznie jest to realizowane w Pańskim projekcie. Czy sprzedawca lasera dołącza dokumentacje informującą o sposobie podłączania ? Jeżeli tak to czy mogę prosić o jej udostępnienie. Między czasie może bym jakieś "ustrojstwo" zbudował....
Z góry DZIĘKUJĘ za życzliwość i poświęcony czas.
Awatar użytkownika
Kris_po
Posty: 628
Rejestracja: niedziela 29 sty 2012, 13:16
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Niebieski laser z Banggood

Post autor: Kris_po »

ja mam to tak zrobione że zasilanie do lasera załączam poprzez przekaźnik sterowany sygnałem załączania wrzeciona, M07 i wyłączam M05, a sam laser włączam podłączony do pinu DIR osi Z.
W podłączeniu lasera nie powinieneś mieć problemu, 12v zasialanie i wejście włączy/wyłącz - o ile dobrze pamiętam to 5v, ja w tym miejscu podłączyłem zrobiony na attiny generator PWM do obniżenia mocy lasera - ale to generanie do cięcia nie jest potrzebne.
qulet
Posty: 2
Rejestracja: czwartek 11 maja 2017, 19:46
Lokalizacja: Poznań

Re: Niebieski laser z Banggood

Post autor: qulet »

Dziękuję za odpowiedź!
Czy mógłbym dostać schemat Pańskich połączeń łącznie z tym generatorem PWM i wsadem do atiny.

moja maszyna:
IMG_8121_.jpg
IMG_8121_.jpg (147.95 KiB) Przejrzano 8780 razy
acc
Posty: 399
Rejestracja: środa 12 cze 2013, 18:07
Lokalizacja: Wrocław

Re: Niebieski laser z Banggood

Post autor: acc »

Gdyby ktoś się zastanawiał - obecnie (jeszcze kilkanaście godzin) jest mega promocja na BG, ten moduł 3.5W można kupić za $49.90
https://www.banggood.com/450nm-3500mW-3 ... 03261.html
Pozdrawiam,
Adam
Awatar użytkownika
mikun
Posty: 2540
Rejestracja: środa 26 maja 2010, 21:40
Lokalizacja: Poznań

Re: Niebieski laser z Banggood

Post autor: mikun »

Może ktoś próbował podczepić laser do reprapa? Mam drukarkę GateLE na unique one revA. Na forum reprapa wyczytałem że można podłączyć się do sterowania wentylatorem i komendami M05 i M07 włączać i wyłączać laser. Mój laser 3,5W ma na dodatkowym sterowniku przycisk SW1 czy ktoś wie do czego on służy? Zauważyłem że po przyciśnięciu laser świeci bardzo słabo pewnie żeby wyregulować plamkę lasera kręcąc soczewką. Podawałem sygnał TTL 0 i 5V ale żadnych zmian nie widziałem, wygląda na to że chyba tylko na sygnał PWM będzie reagować.
Jeszcze mam pytanie jaką obciążalność w amperach ma wyjście FAN_H na wentylator w unique one?
...i tak nie skończysz na jednym ani na dwóch :-)
Awatar użytkownika
Kris_po
Posty: 628
Rejestracja: niedziela 29 sty 2012, 13:16
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Niebieski laser z Banggood

Post autor: Kris_po »

Ja dorobiłem sobie sterownik PWM do mojego lasera z potencjometrem ale w większości i tak tnę na pełnej mocy.
Jak nie wiesz jaką obciążalność ma wyjście FAN_H to dołóż np. przekaźnik sterowany z tego wyścia i po problemie.
Awatar użytkownika
mikun
Posty: 2540
Rejestracja: środa 26 maja 2010, 21:40
Lokalizacja: Poznań

Re: Niebieski laser z Banggood

Post autor: mikun »

Ale przekaźnik da mi albo pełną moc albo wcale. Sterownik PWM nic mi nie da, bo nie chodzi żebym ja regulował moc. Tak jak mówisz większość tnie się na pełnej mocy ale jak zrobić żeby moc lasera była sterowana z g-code? Mam na myśli żeby robić coś takiego :





Czyli wypalanie zdjęcia gdzie nie może być 100% mocy lasera albo 0% tylko płynne sterowanie mocą.
...i tak nie skończysz na jednym ani na dwóch :-)
Awatar użytkownika
mikun
Posty: 2540
Rejestracja: środa 26 maja 2010, 21:40
Lokalizacja: Poznań

Re: Niebieski laser z Banggood

Post autor: mikun »

No to się dorobiłem niedziałającego wejścia PWM/TTL w sterowniku lasera, zrobiłem dzielnik napięcia z 12V na 5V tyle że wykonałem czeski błąd i podłączyłem wtyczkę, która powinna iść do lasera, do sterownika drukarki 3D (unique one revA) i poszło 12V na wejście PWM/TTL. Całe szczęście że laser działa ale sterowania mocą już nie mam. Teraz mam pytanie czy mogę między laser a sterownik wpiąć jakiś mosfet logic-level i sterować wyjściem z atmegi drukarki? Po moim błędzie znalazłem pin atmegi który idzie do tranzystora wysterowującego wentylator chłodzący wydruk na którym jest PWM. Sygnał jest sterowany plusem. Na wtyczce od wentylatora na płycie jest już 12V i PWM jest sterowane masą, plus jest stały z 7812.

Myślałem też o jakimś transoptorze mocy (laser pobiera równy 1A) albo o przekaźniku elektronicznym, poprosiłbym o jakiś sprawdzony sposób z mosfetem lub czymś lepszym.
Gdyby ten laser był dostępny w Polsce to pewnie bym zamówił ale ten z banggood leciał, płynął, jechał prawie miesiąc, nie chce mi się już tyle czekać, z resztą laser działa.
...i tak nie skończysz na jednym ani na dwóch :-)
jacik
Posty: 2
Rejestracja: wtorek 13 lut 2018, 14:20
Lokalizacja: Łódź

Re: Niebieski laser z Banggood

Post autor: jacik »

Witam
Od niedawna zacząłem zabawę z niebieskim laserem 5,5W .
Chętnie wymienię się doświadczeniami.
A tak przy okazji jak komuś potrzebny sterownik PWM do zwykłej płyty pod LPT, żeby można było zmniejszyć moc lasera to niedawno zrobiłem na szybko pod Arduino ( u mnie nano) z LCD Oled po i2c i 4 przyciskami.
Przy 1% pwm na stałe mamy fajny punkt jako celownik i do ustawienia focusa . ;)
Sklejkę graweruje na ciemny brąz przy 40% i posuwie około 400mm/min
Jak ktoś zainteresowany to mogę podrzucić fotki co na LCD
mikun pisze: Gdyby ten laser był dostępny w Polsce to pewnie bym zamówił ale ten z banggood leciał, płynął, jechał prawie miesiąc, nie chce mi się już tyle czekać, z resztą laser działa.
Ja na swój czekałem 2 miesiące. 3 dni przed końcem ochrony zamówiłem od innego sprzedawcy 2.5W i teraz mam dwa :(

A przy okazji , próbował ktoś ciąć niebieskim laserem xps czarny ? Biały już wiem że nie ma nawet śladu na nim a czarny nie jest dostępny u mnie lokalnie.
Awatar użytkownika
Witchman
Posty: 53
Rejestracja: wtorek 23 paź 2012, 09:25
Lokalizacja: Warszawa

Re: Niebieski laser z Banggood

Post autor: Witchman »

jacik pisze: A przy okazji , próbował ktoś ciąć niebieskim laserem xps czarny ? Biały już wiem że nie ma nawet śladu na nim a czarny nie jest dostępny u mnie lokalnie.

Miałem podobny problem. Rozwiązałem go czarnym permanentnym mazakiem :-D
ODPOWIEDZ