Hexa na MiniPix Radiolinka - problem z lotem

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
mikah007
Posty: 39
Rejestracja: sobota 25 sie 2018, 08:06
Lokalizacja: Nysa

Hexa na MiniPix Radiolinka - problem z lotem

Post autor: mikah007 »

Witam,
Mam tu dziwny przypadek. Chodzi o hexe na ramie DIY na kontrolerze MiniPix Radiolinka, która ma problemy ze stabilizacją.


A tu start bardziej agresywny (operuję tylko throttle):


Pytanie brzmi: czy uważacie, ze to może być sprawa źle ustawionych PIDów? Regle były synchronizowane wielokrotnie.
Samo grzebanie po PIDach niewiele mi dało- lamer jestem w tym temacie.
Dziwności dodaje tu fakt, że w necie znalazłem tylko jeden przypadek hexy na MiniPixie Radiolinka- u Szweda, i miał dokładnie takie same przypały:
https://www.youtube.com/watch?v=CZd8Tpdaop0
Gdzieś na grupach później twierdził, że MiniPix ma błąd i nie lata w konfiguracji hexa... Fakt, w necie znajduję tylko quady i samoloty.
I podobnie jak u niego, gdy przełożyłem ten FC do małego quada 250 (tylko FC, regle i silniki dałem inne) okazało się, ze wszystko jest OK, lata jak ta lala!
Jakieś wnioski?
=============
Pozdr
MirekH, Nysa
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Hexa na MiniPix Radiolinka - problem z lotem

Post autor: kuczy »

uote="mikah007"]Jakieś wnioski[/quote]

Wstępnie wygląda na o wieeeeele za duże P.
Dasz screena swoich PIDow?

Ps - masz wgrany aktualny ArduCopter?
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2353
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Hexa na MiniPix Radiolinka - problem z lotem

Post autor: maxiiii »

A może spróbuj najpierw polatać bez grzebania w pidach.
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Hexa na MiniPix Radiolinka - problem z lotem

Post autor: kuczy »

maxiiii,

Chyba za późno - skoro już nagrzebał, to wątpię, że zapisał sobie "domyślne"
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9763
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Hexa na MiniPix Radiolinka - problem z lotem

Post autor: pawelsky »

kuczy pisze:Chyba za późno - skoro już nagrzebał, to wątpię, że zapisał sobie "domyślne"
A co za problem zrobic reset do domyslnych i porownac?
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Hexa na MiniPix Radiolinka - problem z lotem

Post autor: kuczy »

pawelsky pisze:
kuczy pisze:Chyba za późno - skoro już nagrzebał, to wątpię, że zapisał sobie "domyślne"
A co za problem zrobic reset do domyslnych i porownac?

Niby żadnen - ale chyba restart przywraca wszystkie ustawienia - więc kalibracje radia, magnetometru itp itd... - jasne, że to w sumie tylko trochę do zmiany - ale mi chodziło o to aby spojrzeć co tam kolega ma namieszane, że buja i nie kontruje - oscylacje są coraz większe aż do kraksy
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2353
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Hexa na MiniPix Radiolinka - problem z lotem

Post autor: maxiiii »

I nie da się zapisać wcześniejszych ustawień a potem je przywrócić poprawiając tylko pidy.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9763
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Hexa na MiniPix Radiolinka - problem z lotem

Post autor: pawelsky »

kuczy pisze:Niby żadnen - ale chyba restart przywraca wszystkie ustawienia - więc kalibracje radia, magnetometru itp itd... - jasne, że to w sumie tylko trochę do zmiany
Kuczy, bujasz sie z tym pixem juz jakis czas i jeszcze nie odkryles opcji load/save parameters w mission planerze? :shock:
Awatar użytkownika
mikah007
Posty: 39
Rejestracja: sobota 25 sie 2018, 08:06
Lokalizacja: Nysa

Re: Hexa na MiniPix Radiolinka - problem z lotem

Post autor: mikah007 »

PIDy mam domyslne- są tu ustawione dla 250tki. Nie mam nagrzebanych- jak nie poleciał gdy próbowałem zmieniać, to wróciłem do pierwotnych. Które wcześniej zapisałem :mrgreen:

Obrazek

Z firmwarem jest troche problem, bo MP jest brandowany od Radiolinka, soft idzie od nich z serwera. Obecnie najnowszy to v3.6.9hexa, ale po flashowaniu wyświetla mi sie wersja v3.5.7. Na tej wersji teraz lata bez problemów quad 250 (i na powyższych PIDach).
Miałem też podejrzenie, że rama jest niedokładnie wykonana (pierwsze próby cnc :oops: ) i może nie wystarczająco sztywna... Ale to chyba nie taki byłby efekt takiego błędu.
Aha, mam jeszcze zapisane gdzieś logi z tych kraks, może by pomogły we wnioskowaniu. Poszukać?

No to poszukam, są tu:
https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing
Takie drobne wyjaśnienie- err radio2 wynika z tego, że po kraksach wyłączałem apke (nie wiedziałem jak rozbraja sie drania :oops: - teraz juz wiem)
=============
Pozdr
MirekH, Nysa
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Hexa na MiniPix Radiolinka - problem z lotem

Post autor: kuczy »

mikah007, Cóż....... - w żaden sposób nie są one "domyślne" - tutaj masz PIDy jakie są na początku - po resecie ustawień w Mission Plannerze:
Default.jpg
Polecam zamienić na te wartości - zwróć uwagę, że nie zmieniły się tylko P I D, ale również "Stabilize P"...
ps. to, że cokolwiek było w "250"-tce no sorry - trochę inne wymiary hexy, ilośc silników, ciąg, waga.... jakby były pidy "uniwersalne" to by ich nie trzeba było ustawiać.

domyślne PIDy to też nie jest lek na całe zło - są to jakieś opcje przy których większośc dronów nie spada jak twój - i od tego można zacząć.... - z tym, że jak nie wiesz jak i co to poczytaj albo w ostatecznosći spóbuj zrobić Autotune.
Jeszcze jedna rzecz mnie zastanawia... mówisz, że masz ramę CNC, która pracuje... - i tak mnie naszło - jak masz zamocowanego Pixhawka? - jest on na podstawce antywibracyjnej, czy może na sztywno ?
Awatar użytkownika
mikah007
Posty: 39
Rejestracja: sobota 25 sie 2018, 08:06
Lokalizacja: Nysa

Re: Hexa na MiniPix Radiolinka - problem z lotem

Post autor: mikah007 »

Dzieki za PIDy, ustawie je w hexie, którą złoże na nowej ramie 550 (już mam w domu prezencik od majfriendow).
FC był wklejony na piance samoprzylepnej, która była w zestawie. Do nowej hexy kupiłem podstawkę na 4 wibroizolatorach.
Radiolink się chwali, że programowo tłumią wibracje- no nie wiem, czy rzeczywiście...
=============
Pozdr
MirekH, Nysa
ODPOWIEDZ