Failsafe - jak to ustawić??

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
mikah007
Posty: 39
Rejestracja: sobota 25 sie 2018, 08:06
Lokalizacja: Nysa

Failsafe - jak to ustawić??

Post autor: mikah007 »

Czesc! Dlugi weekend, więc mam nadzieje , że znajdziecie chwilkę, aby pochylić się nad moim problemem :)

Całą zimę składałem swoją pierwszą Hexe https://drive.google.com/file/d/1v-gmd4 ... sp=sharing, kontroler poustawiany, kalibracje wykonane, bez śmigieł zachowuje się OK- wydaje się, że jestem już gotowy i chciałbym ją ulotnić ale mam problem z FAILSAFE (a bez tego coś boję sie polecieć :( ).

Radyjo FlySky FSi6 z softem na 10 kanałów, przełączniki SWC i SWD przypisane do kanału 5 (tryby lotu), odbiornik standard FS IA6B włączony na PPM.

Kontroler to MiniPix od Radiolinka, Mission Planner 1.3.50 - najnowsza wersja od Radiolinka. Soft arducopter 3.6.8.Y6A

Wzorowałem się na tym opisie: https://youtu.be/R8Y20979CbE (minuta 7:08) i niestety kontroler nie wykrywa wyłączenia i nie przechodzi w FS jak na tym filmie. Wszystkie kanały (z jednym niezrozumiałym wyjątkiem) po wyłączeniu apki mają taką samą wartość jak przed wyłączeniem. Wyjątek to kanał 8, który po wyłączeniu radia przybiera wartość 0 z 1000 w stanie włączonym. Początkowo mnie trochę to zdziwiło, bo odbiornik jest 6cio kanałowy, ale gdzieś doczytałem, że w PPM oddaje 8 kanałów...

Ma ktoś pomysł dlaczego kanał 3 nie zmienia wartości po wyłączeniu?

A może jest możliwość takiego ustawienia, aby Failsafe aktywował się słuchając kanału 8-go? Ale jak, podpowie ktoś??
=============
Pozdr
MirekH, Nysa
Awatar użytkownika
daron19675
Posty: 179
Rejestracja: sobota 09 lip 2016, 17:32

Re: Failsafe - jak to ustawić??

Post autor: daron19675 »

Ja odpowiem ale nie na temat.
Wywal te nóżki.
hardware.net
Posty: 61
Rejestracja: czwartek 28 sty 2016, 05:47

Re: Failsafe - jak to ustawić??

Post autor: hardware.net »

Musisz we flysky ustawić failsafe. Włączasz kanał 3 i ustawiasz jaki ma dawać sygnał po wyłączeniu apki, zapisujesz trzymając CANCEL

Wysłane z mojego Redmi 5 Plus przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
mikah007
Posty: 39
Rejestracja: sobota 25 sie 2018, 08:06
Lokalizacja: Nysa

Re: Failsafe - jak to ustawić??

Post autor: mikah007 »

hardware.net pisze:Musisz we flysky ustawić failsafe. Włączasz kanał 3 i ustawiasz jaki ma dawać sygnał po wyłączeniu apki, zapisujesz trzymając CANCEL

Wysłane z mojego Redmi 5 Plus przy użyciu Tapatalka
No ale tak właśnie zrobiłem. Kanał 3 ON, wcześniej ustawiłem endpioints jak w cytowanym filmiku i.. dupa
daron19675 pisze:Ja odpowiem ale nie na temat.
Wywal te nóżki.
Ale o szo chooodzi?
=============
Pozdr
MirekH, Nysa
hardware.net
Posty: 61
Rejestracja: czwartek 28 sty 2016, 05:47

Re: Failsafe - jak to ustawić??

Post autor: hardware.net »

Nie oglądałem filmu więc z mojego doświadczenia pisze. Włącza on na 3 kanał . Endpoint na 120%. Ustawiam failsafe na minimum i zapisuje . Teraz w misionplanner planner po wyłączeniu apki powinno pokazywać na 3 kanale około 900

Wysłane z mojego Redmi 5 Plus przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
mikah007
Posty: 39
Rejestracja: sobota 25 sie 2018, 08:06
Lokalizacja: Nysa

Re: Failsafe - jak to ustawić??

Post autor: mikah007 »

hardware.net pisze:Nie oglądałem filmu więc z mojego doświadczenia pisze. Włącza on na 3 kanał . Endpoint na 120%. Ustawiam failsafe na minimum i zapisuje . Teraz w misionplanner planner po wyłączeniu apki powinno pokazywać na 3 kanale około 900

Wysłane z mojego Redmi 5 Plus przy użyciu Tapatalka
OK, I tak jest. Po ustawieniu Kanał 3 na minimum w MP mam 905. Pokazuje mi wtedy Failsafe. OK, ale jak kręcę motorami, to wtedy mam k3 powyżej FS- np 1100, ale jak wyłączę radio to dalej mam 1100- i tu jest właśnie problem, tylko na kanale 8 po wyłączeniu wartość spada z 1000 na 0. Na pozostałych wszytsko zostaje jak przed wyłączeniem radia.
=============
Pozdr
MirekH, Nysa
hardware.net
Posty: 61
Rejestracja: czwartek 28 sty 2016, 05:47

Re: Failsafe - jak to ustawić??

Post autor: hardware.net »

A sprawdź jakie masz opuznienie włączenia failsafe po utracie sygnału. Może zaczekaj parę sekund.

Edytuj posty!

Daj zdjęcie ustawień failsafe z MP
Awatar użytkownika
mikah007
Posty: 39
Rejestracja: sobota 25 sie 2018, 08:06
Lokalizacja: Nysa

Re: Failsafe - jak to ustawić??

Post autor: mikah007 »

Jutro wysle. Teraz mam Failsafe z baterii- poniżej 10,5V

Takie są kolejno ustawienia: wlaczonego z CH3 na 0, włączonego CH3 na pół gazu, wyłączonego z CH3 na pół gazu.
Czekalem z dwie minuty - Failsafe dalej się nie uruchomił.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
=============
Pozdr
MirekH, Nysa
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Failsafe - jak to ustawić??

Post autor: kuczy »

mikah007, Nie każdy odbiornik ma działające failsafe - tzn twój odbiornik wcale nie musi ustawiać sygnału poniżej 1000 jeśli zabraknie mu sygnału - i wtedy failsafe nie zadziała, bo podaje non stop "ostatnie, co odebrał".

Czy tak jest u Ciebie - nie wiem, raczej trzeba by było to obejrzeć pod jakimś monitorem PPM / oscyloskopem ?

Ode mnie też kilka uwag:
- Czy Pixhawka masz na podstawce z gumek, która odizolowuje go od drgań ? - bo masz go między plejtami i nie sądzę, aby zmieścił się tam i pixhawk i podstawka - a sorry - ona MUSI być.

- Dlaczego nie obcinasz końcówek trytytek ?
- przwody ESC-Silniki bym spiął jeszcze jedną trytytką (oczywiście obciętą) - teraz mogą w locie się przemieszczać, nawet minimalnie - więc jedyne, co trzyma kabel do ESC to cyna - to proszenie się o to, żeby w locie takie połączenie puściło i dron leci w dół. - tak samo przewody z drugiej strony esc.
- za to pochwała za porządnie mocowany GPS oraz połączenia lutowane a nie na bananki.
Awatar użytkownika
mikah007
Posty: 39
Rejestracja: sobota 25 sie 2018, 08:06
Lokalizacja: Nysa

Re: Failsafe - jak to ustawić??

Post autor: mikah007 »

Kuczy, MiniPix jest wklejony do dolnej płyty na czterech gumowych podkładkach. Końcówek trytytek nie zdążyłem jeszcze obciąć po przelutowaniu ESC (miałem źle kierunki na wszystkich motorach i musiałem przelutować każdy). Oczywiście zostaną ucięte. Złapię też - jak radzisz -trytytkami przewody.

W opisie odbiornika nie ma ani słowa o failsafe, chyba faktycznie trzeba będzie to zbadać.
Ale widać, że po wyłączeniu radia kanał 8 spada na zero - może da się ten fakt wykorzystać do ustawienia failsafe? Czy failsafe musi być związany z kanałem 3?
=============
Pozdr
MirekH, Nysa
Awatar użytkownika
mikah007
Posty: 39
Rejestracja: sobota 25 sie 2018, 08:06
Lokalizacja: Nysa

Re: Failsafe - jak to ustawić??

Post autor: mikah007 »

No i UDAŁO SIĘ :)
Miałem odbiornik połączony przez piny PPM, zmieniłem na I-Bus i wreszcie failsafe zadziałał.
Ale i tak jakaś czarna magia tkwi w tych ustawieniach. Bo w zakładce Failsafe MP mam ustawione Failsafe PWM na 995. Kanał 3 na dole ma 1029, a jak wyłączę radio to ma 1015. Chyba FS nie powinien się uruchomić przy tej wartości? :roll:
wlaczony:
Obrazek

wylaczony:
Obrazek

poziom PWM:
Obrazek
=============
Pozdr
MirekH, Nysa
ODPOWIEDZ