PosHold orbitowanie

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

TomekEs
Posty: 35
Rejestracja: sobota 21 lip 2018, 13:30
Lokalizacja: 3miasto

PosHold orbitowanie

Post autor: TomekEs »

Witam,
Od wielu lat zbierałem się za budowę własnej platformy, ale mało skutecznie. W pewnym momencie znalazłem quada w dość przystępnej cenie z klonem APM więc postanowiłem go kupić i tak na łatwiznę zacząć zabawę.
W środku siedzi jakiś klon Global Fly, wersja FW to 3.2.1.
Bawiłem się latałem i pojawił się problem. Uznałem, że przyda się kamerka FPV itd... Po skompletowaniu i połączeniu wszystkiego stwierdziłem, że fajnie było by nagrać coś maksymalnie stabilnie.
I tu pojawiły się schody, od kilku tygodni usilnie próbuję znaleźć przyczynę.
Quad w poshold po kilkunastu s zaczyna orbitować wokół zadanego punktu.
Nie ma problemu z wysokością, walczy jedynie z pozycją.
Dość ładnie to orbitowanie widać tutaj po trasie na earth pro
Obrazek
dorzucam logi
http://uploadfile.pl/pokaz/1484053---nxbu.html
Orbitowanie o którym wspominam jest od około 3 minuty logów. Chwilę quad stoi w miejscu po czym zaczyna krążyć aż go wyrzuciło z orbity w stronę drzew i mu przerwałem.

Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki i podpowiedzi.
Awatar użytkownika
Poli25
Posty: 917
Rejestracja: środa 25 lut 2015, 19:22
Lokalizacja: Trzebnica

Re: PosHold orbitowanie

Post autor: Poli25 »

Zobacz czy w Loiter też tak będzie robił, wygląda na źle ustawiony kompas
TomekEs
Posty: 35
Rejestracja: sobota 21 lip 2018, 13:30
Lokalizacja: 3miasto

Re: PosHold orbitowanie

Post autor: TomekEs »

Poli25 pisze:Zobacz czy w Loiter też tak będzie robił, wygląda na źle ustawiony kompas
Tryb loiter to wg jakaś masakra. Quad jest dziwnie niespokojny. Jednak przy próbie zawiśnięcia w punkcie praktycznie odrazu ma spory dryf
Też przypuszczałem, że to wina kompasu. Jednak odpaliłem mission planera, ustawiłem dziób na północ, zweryfikowałem z analogowym kompasem. Kierunki się pokrywały dobrze, +/- błąd odczytu oka.
Awatar użytkownika
Poli25
Posty: 917
Rejestracja: środa 25 lut 2015, 19:22
Lokalizacja: Trzebnica

Re: PosHold orbitowanie

Post autor: Poli25 »

A kompas gdzie kalibrowałeś w domy czy na zew. Jak przekręcasz kompas dobrze pokazuje wschód i zachód?
Zrób zdjęcia ustawień kompasu w MP.
TomekEs
Posty: 35
Rejestracja: sobota 21 lip 2018, 13:30
Lokalizacja: 3miasto

Re: PosHold orbitowanie

Post autor: TomekEs »

Kompas kalibrowałem w domu i kierunki pokazuje prawidłowo względem kompasu analogowego. Kierunek obrotu jest prawidłowy.
Wg w instrukcji
A compass calibration is not necessary! The model performs this automatically in flight.
During your first flight, you may notice that the drone improperly maintains its position,
thats because the compass still has the german position of our company stored.
In order to correct these values, fly in GPS mode to a height of about 30 m and then fly
about 2 minutes large squares or back and forth. During this process, the compass will
automatically correct his coordinates and is getting better.
At the end the quadrocopter should perform a good position hold behavior.
Nie wiem jak to zinterpretować. niby sam powinien się skalibrować. Nie wiem jak w APM działa ten "ficzer".

Wczoraj analizowałem podobne problemy innych ludzi. W znakomitej większości to była wina kompasu, jednak tam zwykle odrazu kierunek był błędny.
RTL działa znakomicie. Problem pojawia się dopiero przy lądowaniu około 5-10 m nad ziemią, gdyż zaczyna go delikatnie znosić jednak ląduje w promieniu 5 m. To jednak nigdy mi nie przeszkadzało, RTL odpalałem bardziej z ciekawości niż potrzeby.

Myślałem, czy to nie jest jakieś prze regulowanie regulatorów związanych z ustaleniem pozycji. Jednak tutaj nie wiem przy których parametrach mogę grzebać.

Po pracy zrobię screena z ustawień kompasu z MP.

Wg czy jest logowany jakiś parametr, który wskazał by na problemy z kompasem w trakcie lotu?
To zdjęcie nie jest moje, natomiast to jest ten sam kontroler i sposób umocowania kompasu.
Wiem, że te kontrolery w takiej konfiguracji są w zoopa q evo 550, eachine pioneer e350 i kilku innych których nazw nie pamiętam.
http://img4.hostingpics.net/pics/640282DSCF3589.jpg

Edit.
Screen z ustawień kompasu
Obrazek
Ostatnio zmieniony piątek 27 lip 2018, 14:47 przez TomekEs, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Poli25
Posty: 917
Rejestracja: środa 25 lut 2015, 19:22
Lokalizacja: Trzebnica

Re: PosHold orbitowanie

Post autor: Poli25 »

Miałeś załączyć swoje zdjęcie a nie kogoś innego. Powiedz mi jaką masz wersję APM-a, jaki masz kompas- czy jest razem z GPS, jeśli tak to musisz mieć zaznaczony kompas zew i ROLL_180.
TomekEs
Posty: 35
Rejestracja: sobota 21 lip 2018, 13:30
Lokalizacja: 3miasto

Re: PosHold orbitowanie

Post autor: TomekEs »

Powiedziałeś, żeby przesłać zdjęcie z MP i przesłałem właśnie mojego screena. Jako, że byłem z dala od quada i od domu, znalazłem identyczne zdjęcie poglądowe wnętrza.

Obrazek

To zdjęcie dokładnie mojego egzemplarza.

To jest manual jaki znalazłem do tego klona nie znam wersji HW jedynie FW.
https://www.robotshop.com/media/files/p ... manual.pdf

GPS jest wyciągnięty na zewnątrz jednak nie widzę przy nim kompasu, wygląda na to, że są osobno.
Ostatnio zmieniony piątek 27 lip 2018, 14:48 przez TomekEs, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Poli25
Posty: 917
Rejestracja: środa 25 lut 2015, 19:22
Lokalizacja: Trzebnica

Re: PosHold orbitowanie

Post autor: Poli25 »

Zdjęcie się nie załadowało, wyślij jeszcze raz
TomekEs
Posty: 35
Rejestracja: sobota 21 lip 2018, 13:30
Lokalizacja: 3miasto

Re: PosHold orbitowanie

Post autor: TomekEs »

Czy możliwym jest aby problem wynikał z wybranej automatycznej deklinacji?
Szukałem różnych informacji na forach i niektórzy zalecają ręczny wybór deklinacji w ustawieniach, gdyż auto nie zawsze działa dobrze.

podmieniłem zdjęcie, mam nadzieje, że teraz się ładuje
Awatar użytkownika
Poli25
Posty: 917
Rejestracja: środa 25 lut 2015, 19:22
Lokalizacja: Trzebnica

Re: PosHold orbitowanie

Post autor: Poli25 »

Moim zdaniem masz dwa kompasy wew i zew. W ustawieniach zaznacz aby korzystał tylko z jednego compasu (zew)
TomekEs
Posty: 35
Rejestracja: sobota 21 lip 2018, 13:30
Lokalizacja: 3miasto

Re: PosHold orbitowanie

Post autor: TomekEs »

Wybacz za pytanie. Gdzie mogę wyłączyć ewentualny kompas wewnętrzny? Widzę tylko jeden jak przypuszczam ten zewnętrzny przyklejony na FC.

Edit. W full parameter list przy sekcji związanej z kompasem wybrać 2, czyli Force External?
Ostatnio zmieniony sobota 28 lip 2018, 13:38 przez TomekEs, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2348
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: PosHold orbitowanie

Post autor: maxiiii »

Obrazek

Jak widać na załączonym obrazku źle jest ustawiony kompas.
TomekEs
Posty: 35
Rejestracja: sobota 21 lip 2018, 13:30
Lokalizacja: 3miasto

Re: PosHold orbitowanie

Post autor: TomekEs »

Właśnie domyślam się, efekt muszli klozetowej...
Tylko jak go ustawić? Wczoraj kalibrowałem kompas na dworzu w miejscu w którym latałem. Weryfikowałem z analogowym kompasem. Niby wszystko gra.
Jak ruszam kaszana. Widzę, że można zrobić kompensację związaną z prądem pobieranym przez układ. Niestety mój moduł mierzy tylko napięcie.
Awatar użytkownika
Poli25
Posty: 917
Rejestracja: środa 25 lut 2015, 19:22
Lokalizacja: Trzebnica

Re: PosHold orbitowanie

Post autor: Poli25 »

Masz dwie opcje, albo odpinasz zew. kompas i ustawiasz aby korzystał tylko z wew (internal) lub korzystasz tylko z zew (external). To wszystko zmienia się w zakładce Initial setup---> Compass.
TomekEs
Posty: 35
Rejestracja: sobota 21 lip 2018, 13:30
Lokalizacja: 3miasto

Re: PosHold orbitowanie

Post autor: TomekEs »

W weekend pogoda nie dopisała, natomiast byłem wczoraj testować kilka rozwiązań.
Poli25 wg Twojej sugestii zmieniłem kompas na Force-external czyli w parameter list wybrałem 2.
Stety, niestety śmigła mam samokontrujące, Więc opaskami zaciskowymi płozy dociągnąłem do taboretu a ten obciążyłem 30kg. W trakcie zwiększania obrotów śmigieł wyraźnie zauważyłem tendencję kompasu od uciekania w lewo do około 10 stopni.
Więc przeprowadziłem procedurę kompasmot. Jako, że nie mam pomiaru prądu (i chyba ten FC nie ma nawet możliwości, a przynajmniej wyprowadzonego pinu) posiłkowałem się tylko throttle.

Obecnie efekt nie jest satysfakcjonujący ale akceptowalny. pozycja pływa na wietrze +/- 1m w pionie i poziomie. W momencie testu miałem 9-10 satelit.
Korzystając z możliwości, że kompas mam zewnętrzny postaram się go odsunąć jak najdalej.
Jednak widzę, że mam podobny problem jak Ty miałeś. Wspomniałeś o tym w innym temacie. Po puszczeniu drążków w loiter lub poshold, quad się nie zatrzymuje tylko dryfuje i dopiero wtedy utrzymuje pozycję. Czy rozwiązałeś ten problem?
ODPOWIEDZ