Miękki start - problem

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

angelo18
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek 28 maja 2018, 11:30
Lokalizacja: Sulmierzyce

Miękki start - problem

Post autor: angelo18 »

Witam

Dzisiaj próbowałem dokonać pierwszego lotu. Niestety zauważyłęm, że silniki zbyt szybko nabierają prędkości dajac tylko delikatnie przepustnicą. Spowodowało to, że mójn quad szybko oderwał się od ziemi i nie można było bezpiecznie (cało wylądować) Idzie jakoś zmienić aby w początkowej fazie delikatniej reagował na przepustnicę?
Co ciekawe gdy dam delikatnie gaz to słyszę ze silniki rozpędzają się cały czas mimo, że nic nie zmieniam do pewno poziomu po czym obroty się stabilizują. Domyślam się, że nie jest to normalne

Radio posiadam DX8
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Miękki start - problem

Post autor: Tanner »

W jakim trybie lotu startujesz?
angelo18
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek 28 maja 2018, 11:30
Lokalizacja: Sulmierzyce

Re: Miękki start - problem

Post autor: angelo18 »

W trybie stabilize
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Miękki start - problem

Post autor: Tanner »

A jaki to kopter, czemu nie w alt-hold?

Drążek przepustnicy działa proporcjonalnie, ostatnio bawiłem się przez chwilę na stabilize i nie miałem problemu z ustawieniem każdego procenta przepustnicy (widoczne na OSD), mniej więcej przy jakim % masz zawis?
Może dodaj sobie krzywą do kanału przepustnicy tak aby na początku wychylenia drążka było delikatniej?
angelo18
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek 28 maja 2018, 11:30
Lokalizacja: Sulmierzyce

Re: Miękki start - problem

Post autor: angelo18 »

W Alt-hold sprawa wygląda podobnie z tym, że wszystko zaczyna się gdzieś około 40% przepustnicy. W trybie stabilize gdy dodam lekko drążkiem silniki cały czas się rozpędzają - patrząc na serwo output widzę jak posiotion cały czas rośnie do pewnego momentu. Krzywą przepustnicy zmieniłem na bardziej łagodną jednak to nic nie daje - powyższe zaczyna się dziać z opóźnieniem
Może to wina ESC ? (emax bullet blheli) Albo uszkodzonego PWM dekodera?
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2348
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Miękki start - problem

Post autor: maxiiii »

Jak chcesz miękki start to rób to w loiterze.

o tak:

Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Miękki start - problem

Post autor: Tanner »

O ciekawe, bo jak w stabilize drążek odpowiwiada przepustnicy 1:1. Masz osd? Zdejmij śmigła i zobacz czy tak samo się dzieje na biurku, ale jak dasz drążek na 2% to ma się tak kręcić i nie rosnąć.
Zbyt delikatnych startów nie polecam, bo można na bok się przewrócić. Lądowanie jak najbardziej :)
angelo18
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek 28 maja 2018, 11:30
Lokalizacja: Sulmierzyce

Re: Miękki start - problem

Post autor: angelo18 »

Na biurku jest to samo
Wydaje mi się jakby silniki dodatkowo pulsowały - czyli ustawiam przepustnice np. na 20% i słyszę podczas obrotów, że silniki pulsują.
Dodatkowo powyżej około 60% silniki już nie nabierają obrotów
Rozumiem, że delikatne starty są nie wskazane ale na chwilę obecną dam mu lekko na przepustnicy a on leci w kosmos, natomiast jak trochę odejmę to praktycznie spada na dół i jest to ruch max 5%
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Miękki start - problem

Post autor: Tanner »

A czy robiłeś kalibracje esc? Jak w logu wyglądają wyjścia servo? Pulsowac na biurku raczej mogą bo kopter chce się ustabilizować a nie może.
angelo18
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek 28 maja 2018, 11:30
Lokalizacja: Sulmierzyce

Re: Miękki start - problem

Post autor: angelo18 »

Z tego co wyczytałem w sieci silniki zwiększają obroty bo pixhawk próbuje wyrównać swoje położenie - pewnie tak jest.
ESC kalibrowałem kilka razy, tak samo kompas
Czy za pomocą parametrów MOT_SPIN_ARMED, THR_MIN uda mi się tak wyregulować quada aby nie reagował tak gwałtownie na minimalne zwiększenie przepustnicy 0-10%?
Mam jeszcze pytanie do modułu GPS M8N. Nie wiem czy jest to uszkodzenie wynikłe z kraksy drona czy problem konfiguracji. Po całym zajściu wgrałem od nowa oprogramowanie i przeprowadziłem konfigurację. Niestety w mission plannerze GPS wyświetla się na czerwono jako NO GPS, natomiast na samym module świeci się czerwona dioda. Jak go ożywić?
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Miękki start - problem

Post autor: Tanner »

A jakiego masz quada że leci do góry przy <10% przepustnicy? I w logach też widać ze jest tylko 1100 PWM wtedy?
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2348
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Miękki start - problem

Post autor: maxiiii »

Aparaturę też kalibrowałeś w MP?
ODPOWIEDZ