Jak ustawić Super-Simple Na innym niż 7 czy 8 kanale w MP

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

scorpion10
Posty: 138
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 22:19
Lokalizacja: Sufczyn k/o Tarnowa

Jak ustawić Super-Simple Na innym niż 7 czy 8 kanale w MP

Post autor: scorpion10 »

Próbowałem kilka sposobów, ale chyba nie bardzo, po tych próbach widzę w MP możliwość, takiego ustawienia by na trzy 3-y_POZYCYJNYM przełączniku działały jak dotychczas tryby lotu bez simple czy super-simple jako 1-Loiter, 2-A-Hold i 3-Stabillize, a do tego do każdego z tych trybów by można było na odrębnym kanale włączyć Simple lub Super Simple, ale żeby nie był to jak domyślnie sugerowany kanał 7 czy 8 bo na nich mam już ustawione RTL i Land. Mając do dyspozycji 16 kanałów poprzez X8R chciałem to ustawić na którymś z wyższych kanałów np. 10-tym. Kanał 13 i 14-ty bez problemu jako RCPasThru obsługuje mi Gimbal ale jak za mapować wolny kanał powyżej 8-go dla opcji Simple i S-Simple nie bardzo jak na obecny stan MP widzę. Może jednak ktoś robił coś w tym stylu i może podpowiedzieć, jeśli da się to zrobić tak w MP. Moje RC x9r-pro z OpenTX.
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Jak ustawić Super-Simple Na innym niż 7 czy 8 kanale w M

Post autor: kuczy »

scorpion10, cóż... - po pierwsze nie wiem po co Tobie tryb LAND ? nie umiesz wylądować samemu ?
Inna sprawa - po co komu Super-Simple - same złe nawyki nabierasz......

Zamiast zmieniać domyślne zmienne w Mission Plannerze (jak kiedyś przeładujesz firmware i zgubisz ustawienia to będziesz się główkował na nowo) - proponuję wykorzystać miksery w aparaturze, i "uwolnić" kanały 7 oraz 8 wlasnie np to takich niepotrzebnych rzeczy jak "super-simple".

U mnie w apce to wygląta tak: (kanał 5 jako przełącznik trybów):

Kod: Zaznacz cały

CH5  - 100 FULL  ID0
     0   0 FULL  ID1
     + 100 FULL  ID2
     R  36 HALF  AIL
czyli - trzy tryby mam na przełączniku 3-pozycyjnym, natomiast przełącznik obok "AIL" nadpisuje wartość swoją wartością (przełącznik 3 pozycyjny wtedy nie działa) - i w ten sposób włączam RTH - wartość 36 HALF - jest tak dobrana, aby wstrzelić się dokładnie w połowę wolnego zakresu jednego z trybów w Mission Plannerze - i jako tryb wybrałem RTH.
"R - znaczy Replace - czyli nie bierze pod uwagę tego, co wskazuje przełącznik trybów"
nic nie stoi na przeszkodzie, aby dać kolejny przełącznik w trybie "Repleace" i zrobić "Land" - ale musiałbyś sprawdzić który ma w tym układzie "wyższy priorytet" - bo najwyższy powinien wg mnie mnieć RTL.
W każdym razie - w ten sposób sobie uwolnisz jeden kanał.

Jakbyś mi wytłumaczył po co land i super simple - byłbym wdzięczny - może poznam jakąś ciekawą teorię.
scorpion10
Posty: 138
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 22:19
Lokalizacja: Sufczyn k/o Tarnowa

Re: Jak ustawić Super-Simple Na innym niż 7 czy 8 kanale w M

Post autor: scorpion10 »

haah ... Już tłumaczę po co :-) Moja żona zaczyna stawiać pierwsze kroki w tym temacie, ale nie chce dążyć do perfekcji, chce tylko czasem polatać z pewnymi ułatwieniami jakim własnie może być SUper Simple i dla niej też Land. Super Simple, w bardzo łatwy sposób pozwala jej bez obserwacji gdzie przód Coptera sie znajduje, sterować nim w wybranym kierunku. Nawyki więc, jej na przyszłość nie sa ważne jakie nabierze, ważne by łatwiej się jej latało, bo przecież po coś te tryby są wymyślone prawda i w MP jako opcje widnieją, dlaczego więc ich nie wykorzystać jak jest potrzeba ?
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2350
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Jak ustawić Super-Simple Na innym niż 7 czy 8 kanale w M

Post autor: maxiiii »

Takie rzeczy to tylko w ERZE.
A tak na serio nie ma takiej możliwości. Jak pisał kuczy zrób mixy na aparaturze i dodaj na przełączniku albo nowe tryby z simple albo przerzuć 7 lub 8 kanał na przełącznik jako tryb lotu ( jeden z sześciu).
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Jak ustawić Super-Simple Na innym niż 7 czy 8 kanale w M

Post autor: kuczy »

scorpion10 pisze:Moja żona
No to wszystko wyjaśnia ;) - dla żony wszystko :D
maxiiii pisze:Takie rzeczy to tylko w ERZE.
A tak na serio nie ma takiej możliwości.
Opcja chyba jest.. ale jak mówię - zmienisz to będziesz musiał na przyszłość pamiętać:

U góry klikasz ikonkę "CONFIG/TUNNING"
W menu po lewej wybierasz "Full Parameter List"
Możesz ręcznie wyszukać, ale warto skorzystać z okienka "Search" (środek ekranu po prawej stronie) i wpisać np "opt".
Pojawią ci się parametry: CH7_OPT - CH12_OPT.
wszystkie będą miały ustawione "0" - ale w polu obok masz napisane jaka wartość odpowiada za jaką akcję:
3: SimpleMode
13: SuperSimpleMode
18: Land

możesz zmienić jak na obrazku poniżej - ale pamiętaj, że zmiana nie jest zapisywana - po zmianie pole jest zielone - jak widać - ale żeby zapamiętać zmiany - musisz kliknąć przycisk "Write Params" po prawej stronie okna u góry (rząd przycisków). Potem dla pewności można nacisnąć "Refresh Params" - odszukać parametr i sprawdzić, czy się zachowała nasza wartość.
Ładnie to opisali - funkcja zostanie aktywowana, jeśli wartość PWM wybranego kanału (7... 12) będzie miała powyżej 1800
Ps. Jak chcesz kanał 10 - to musisz to zmienić dla CH10_OPT - obrazek poniżej jest tylko poglądowy
Przechwytywanie.JPG
scorpion10
Posty: 138
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 22:19
Lokalizacja: Sufczyn k/o Tarnowa

Re: Jak ustawić Super-Simple Na innym niż 7 czy 8 kanale w M

Post autor: scorpion10 »

Thx @Kuczy , kiedyś przy przeglądaniu tej listy opcji właśnie wydawało mi się że było coś takiego, ale teraz za nic nie mogłem na to trafić, a to jest własnie to czego potrzebowałem, jeszcze raz Big Thx :-)
ODPOWIEDZ