Sterowanie dronem z telemetrii

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
mocart
Posty: 141
Rejestracja: sobota 22 paź 2016, 17:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Sterowanie dronem z telemetrii

Post autor: mocart »

To prawda ale możesz spojrzeć na to z innej strony. W zasięgu radia i twojego wzroku lecisz jak masz na to ochotę.
W przypadku gdy go tracisz masz cały czas data link, który umożliwia ci nawigację poza zasięgiem radia. Jako failsafe ustawiasz dostępny trigger "datalink lost" a nie "RC loss" i możesz tak sobie lecieć na auto lub trybach manualnych do momentu jak nie wrócisz w zasięg radia :).
To rozwiązanie nie zastąpi w 100% R/C ale umożliwia ci kontrole pojazdu w dowolnym momencie będą w zasięgu sieci kom, która akurat w Polsce jest bardzo dobra. Możesz też sobie pojechać na wizytę do kolegi w drugiej części Polski i zdalnie z tamtą odpalić własną maszynę nad domem żeby zoczyć czy np. sąsiad pieli ogródek z rana w niedzielę czy też nie ;). To oczywiście żart i wymaga uprawnień ale po prostu to tak działai jest zaletą posiadania datalinku na telemetri.
Awatar użytkownika
Poli25
Posty: 917
Rejestracja: środa 25 lut 2015, 19:22
Lokalizacja: Trzebnica

Re: Sterowanie dronem z telemetrii

Post autor: Poli25 »

mocart pisze:Możesz też sobie pojechać na wizytę do kolegi w drugiej części Polski i zdalnie z tamtą odpalić własną maszynę nad domem żeby zoczyć czy np. sąsiad pieli ogródek z rana w niedzielę czy też nie ;)
Ktoś jeszcze będzie musiał wystawić drona na zewnątrz na wypadek deszczu, chyba że zrobisz wysuwaną platformę lub otwierany dach jak na narodowym :)
Awatar użytkownika
mocart
Posty: 141
Rejestracja: sobota 22 paź 2016, 17:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Sterowanie dronem z telemetrii

Post autor: mocart »

No.. w sumie zartem napisane ale fakt elektronike mam zredukowana do minimum obecnie w porownaniu z tym co na filmiku, jest tylko pixhawk modem i pi0w co w sumie mozna jakos zakryc nadrukiem. Ale fakt deszcz to spory problem jak i doladowywanie bo na standby pracujacy modem mocno rozladowuje lipole. Strasznie mnie ciekawi jak jest to rozwiazane w bieliku. Czy oni maja jakies wlasne motory czy to jest jakos dodatkowo obudowane.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
tomlap
Posty: 111
Rejestracja: wtorek 06 sty 2015, 15:42
Lokalizacja: Strzelce Opolskie

Re: Sterowanie dronem z telemetrii

Post autor: tomlap »

Zawsze możesz ładować drona przez indukcję.
Awatar użytkownika
mocart
Posty: 141
Rejestracja: sobota 22 paź 2016, 17:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Sterowanie dronem z telemetrii

Post autor: mocart »

no niestety jest to poza moim zasięgiem :)
http://www.humavox.com/blog/drone-charg ... our-drone/
Na te rozwiązania chyba musimy chwilkę poczekać no chyba że ktoś mocniej niedługo w to na rynku zainwestuje.
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2348
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Sterowanie dronem z telemetrii

Post autor: maxiiii »

To zrób sobie taką ładowarkę indukcyjną sam. Hasło transformator powietrzny i stabilizator.
Awatar użytkownika
mocart
Posty: 141
Rejestracja: sobota 22 paź 2016, 17:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Sterowanie dronem z telemetrii

Post autor: mocart »

maxiiii pisze:To zrób sobie taką ładowarkę indukcyjną sam. Hasło transformator powietrzny i stabilizator.
gratuluję ci tej prostej porady

Edytuj posty!

w poprzedniej liście było coś co nazywało się skysense (http://www.skysense.co/charging-pad/specs). tak z ciekowości się spytam czy ktoś miał z tym do czynienia ?
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2348
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Sterowanie dronem z telemetrii

Post autor: maxiiii »

Ładowarki indukcyjne znane są od kilkudziesięciu lat i nie są pomysłem samsunga:)
A te nowoczesne mają tylko lepszą elektronikę :)
Obrazek
Awatar użytkownika
mocart
Posty: 141
Rejestracja: sobota 22 paź 2016, 17:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Sterowanie dronem z telemetrii

Post autor: mocart »

No ale proszę cię ładowarki ładowarkami ale do naładowania mojego zippy 5800 muszę mieć 100W a nie ładowarkę na klapkę telefonu :).
chociaż z drugiej strony takie szybkie ładowanie w telefonach to chyba 2A wiec może masz trochę racji. ale ja tego nie umiem choć, fakt poczytam
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2348
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Sterowanie dronem z telemetrii

Post autor: maxiiii »

To był tylko przykład. :)
Awatar użytkownika
mocart
Posty: 141
Rejestracja: sobota 22 paź 2016, 17:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Sterowanie dronem z telemetrii

Post autor: mocart »

No wiem , odpisałem ci na gorąco ale później sobie poczytałem troszkę o tym. Faktycznie nie jest to aż taki kosmos ale komercyjnie nie ma tego wiele.
Troszkę nie wyobrażam sobie utrzymywanie lipo w standby i doładowanie go szybko aby wykorzystać. W sumie z tego co rozumiem trzymanie naładowanych cel na maxa na jakiś czas zdegenerowało by pakiedy w miarę szybko. Taka ładowaka musiał by być naprawdę mocna żeby to miało sens
Awatar użytkownika
mocart
Posty: 141
Rejestracja: sobota 22 paź 2016, 17:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Sterowanie dronem z telemetrii

Post autor: mocart »

tomlap pisze:A jak wygląda sprawa z opóźnieniem? Bo słyszałem że opóźnienie to jest tak wielkie że latanie na wirtualnych drążkach jest strasznie uciążliwe...
Dzisiaj po kilku tygodniach dodatkowych setupów mogę dodać coś więcej a ten temat. W sumie ciężko to tak opisać i nadal nie testowałem tego w locie ( walczę z ustawieniami failsafe (dla połaczeń typu datalink) ale w sumie ze względu na te testy postarałem się nagrać krótki film który pokazuję reakcje silników na ruch virtualnym joyem. Powiem tak, nie odczuwam opóźnień (ten test był akurat zrobiony na wifi w domu żeby łatwo od razu symulować utratę datalink), sterowanie za pomocą mavlinka działa dla mnie płynnie. Jedyna rzecz która mnie wkurzała to chyba za małe średnice tych wirtualnych joysticków ale z tym można żyć.
Test wygląda tak:
W chwili obecnej setup pozwala na przelot z pomocą telemetrii z równo w trybach manualnych i w "mission". R/C można odczepić i ustawić odpowiednie parametry failsafe (które jednak działają inaczej dla różnych trybów lotu). Failsafe wprowadzi pixa w odpowiedni tryb zarówno w momencie gdy nie zadziała R/C jak i zginie datalink którym sterujemy. To w czym myliłem się poprzednio to fakt że nie można na chwilę obecną jednocześnie sterować R/C i z mavlinka. Trzeba zdecydować się na jedną z tych opcji przed startem ale dowiedziałem się też że będzie to niedługo analizowane pod kątem wdrożenia.
Awatar użytkownika
mocart
Posty: 141
Rejestracja: sobota 22 paź 2016, 17:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Sterowanie dronem z telemetrii

Post autor: mocart »

tomlap pisze:A jak wygląda sprawa z opóźnieniem? Bo słyszałem że opóźnienie to jest tak wielkie że latanie na wirtualnych drążkach jest strasznie uciążliwe...
Dawno jakoś nic nie dodałem do tego tematu wiec dzisiaj tzw. mały postęp dla wszystkich z ukłonem to tych którzy kochają aparaturę R/C czyli odpowiedź na pytanie jak właściwie wygląda możliwość nawigacji modelem z telemetrii za pomocą standardowego kontrolera R/C (alternatywa dla virtualnych joysticków).

Co do wspomnianych opóźnień to zapewne zależą od samego łącza, w przypadku mojego FS-I6S jakoś ich jeszcze nie odczuwam, może w przypadku niskich pingów na łączu będą się pojawiały ale nie wydaje mi się ze jest to taka tragedia. Jedyna rzeczywista rzecz która wpływa obecnie na opóźnienia w sterowania pixa z telemetrii to nie za dobrze napisany kod aplikacji ground station, który powoduje czasami przerwę w działaniu data linku. Ale to kwestia konkretnego softu.

Tekścik wygląda jak poniżej. Aparatury R/C nie ma, mój Fly Sky FS-I6S jest podłączony po OTG USB do tabletu i pełni rolę joysticka. Cała komunikacja pomiędzy ground station i pixhawkem jak poprzednio idzie po mavlinku. Jak przyjdzie wiosna wrzucę filmik z przelotów.

Awatar użytkownika
mocart
Posty: 141
Rejestracja: sobota 22 paź 2016, 17:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Sterowanie dronem z telemetrii

Post autor: mocart »

Przyszła wiosna jak to było wspomniane w ostatnim poście wiec dzisiaj mogę odpowiedzieć na podstawowe pytanie związane z tym tematem czyli jak wygląda sprawa opóźnienia w sterowaniu dronem z telemetrii.

A wiec opóźnienia w sterowaniu nie ma. Jak to było wcześniej komentowane, faktycznie w momencie jak ustawiłem na jednym linku telemetrię i streaming obrazu w HD, to czasem się przytykało. Jednak w przypadku obrazu SD można latać bez żadnych większych zakłóceń obrazu.

Co do samego opóźnienia w sterowaniu poprzez Mavlinka to nie odczuwam go. Sterowanie działa jak zwyczajne R/C. Poniżej wrzucam zapis z mojego dzisiejszego pierwszego testowego lotu.
Nie jestem dobrym pilotem wiec na filmiku nie ma za wielkich akrobacji. Dodatkowo wykonywałem to troszkę stremowany (odłączyłem całkowicie aparaturę r/c co widać to na końcu filmu) wiec pierwsza minuta przelotu to taka drobna nerwówka ). Bałem się że odleci w siną dal bez RC a faisafe i lost on data nie zadziałają.

Konfiguracja koptera na chwilkę obecną wygląda tak: Rama F450, silniki DJI 2310E, jako joystick FS-I6s ( podłaczony do tabletu za pomocą USB, bez RC ) , raspberry Pi0W + Pixhawk 2.4.6 z wgranym firmware PX4.

Życzę miłego oglądania i realnej oceny opóźnia sterowania Pixhawkiem z telemetrii :)

Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Sterowanie dronem z telemetrii

Post autor: pawelsky »

Milo patrzec jak projekt posuwa sie naprzod. Mam nadzieje ze ladna pogoda bedzie sprzyjac dalszym postepom! :)
ODPOWIEDZ