Pixhawk 2.4.8 error: Check BRD_TYPE: no ms5611 found

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Pixhawk 2.4.8 error: Check BRD_TYPE: no ms5611 found

Post autor: kuczy »

Cześć.

No więc tak..... dawno dawno temu, za górami za lasami kuczy podłączył pixhawka (gdyż ponieważ APM mu szalał).
i tak juz prawie prawie miał tą swoją maszynę zrobioną, odbył nawet lot próbny.....
ale w domu NIE ROBIĄC NICZEGO NIETYPOWEGO - pixhawk po prostu w pewnym momencie nie uruchomił się jak powinien.
na filmie szczegóły jego zachowania. W każdym razie:

1. Pixhawk odgrywa melodyjkę.
2. Przycisk ARM działa (przełącza światełko z mrugającego na stałe i odwrotnie)
3. Dioda informująca o stanie świeci się na biało
4. Po podłączeniu do Mission Plannera pojawia się błąd: Check BRD_TYPE: no ms5611 found

MS5611 to edit: barometr, zasilany 3,3V który komunikuje się z procesorem pixa poprzez edit: SPI.
Napięcie 3,3V dochodzi do czujnika ciśnienia, więc stawiam na uszkodzenie samego czujnika.

Sądzę, że jest to problem ze sprzętem a nie oprogramowaniem, gdyż zmieniałem soft na różne wersje - i nie tylko Arducopter, ale i Plane i Rover - nie pomogło.

Film:
Ostatnio zmieniony sobota 15 kwie 2017, 16:42 przez kuczy, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Pixhawk 2.4.8 error: Check BRD_TYPE: no ms5611 found

Post autor: pawelsky »

kuczy pisze:MS5611 to kompas
Nie kompas, tylko barometr...
kuczy pisze:komunikuje się z procesorem pixa poprzez i2c
Nie I2C tylko SPI...
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Pixhawk 2.4.8 error: Check BRD_TYPE: no ms5611 found

Post autor: kuczy »

pawelsky pisze:
kuczy pisze:MS5611 to kompas
Nie kompas, tylko barometr...
kuczy pisze:komunikuje się z procesorem pixa poprzez i2c
Nie I2C tylko SPI...
pawelsky, ale widzisz - człowiek głupie błędy popełnia :( - pozwoliłem sobie edytowac mój post, żeby nie wprowadzać innych w błąd.
Oczywiscie, MS5611 to barometr - dziękuję za sprostowanie.
co do i2c - zmylił mnie ten opis:
Przechwytywanie.JPG
natomiast na schemacie wyraźnie jest tak jak piszesz:
Przechwytywanie2.JPG

Dlatego teraz mam zagadkę. jest możliwość sprawdzenia działania SPI w pixie ? :/ - może jakieś pomysły na sprawdzenie baro ?
pawelsky, dzięki wielkie za sprostowanie ;)

Przeglądając internet - wiele osób miało ten problem, dotyczy on klonów Pixhawka - takich jak mój... w sieci nie znalazłem rozwiązania tego problemu, dlatego pomysł na wymianę sensora.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Pixhawk 2.4.8 error: Check BRD_TYPE: no ms5611 found

Post autor: pawelsky »

kuczy pisze:jest możliwość sprawdzenia działania SPI w pixie ?
Jezeli gyro/acc/mag dzialaja, to samo SPI jest OK (bo one rowniez sa do niego podlaczone). Mozesz probowac pomierzyc czy wszystkie 4 sygnaly (miso/mosi/sck/cs) dochodza do samego baro.

Sprawdzilbym tez BRD_TYPE, byc moze z jakiegos powodu przestawil sie na niewlasciwy.

Zobacz tez w terminalu NSH co powie na komende ms5611 info
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Pixhawk 2.4.8 error: Check BRD_TYPE: no ms5611 found

Post autor: kuczy »

pawelsky,

Jezeli gyro/acc/mag dzialaja, to samo SPI jest OK - tego nie wiem, bo Mission Planner nie reaguje zmianą sztucznego horyzontu, w zakłądce status są same zera - więc cięzko sprawdzić.
Sygnały próbowałem pomierzyć, ale nie dają jednoznacznych wyników - miernik pokazuje jakąś rezystancję - ale nie przejście 1:1 - ciężko się dostać do pinów baro - to inna sprawa.

NSH - ma5611 info, oraz dla porównania mpu6000 info:
Przechwytywanie.JPG
BRD_TYPE:
Przechwytywanie2.JPG
zmiana BRD_TYPE w zakresie 0,1,2,3 powrót do 0 - nie zmieniają nic.
Natomiast ślad jaki poddał mi znajomy - miał francuskiego Dropixa z tym samym błędem - Drotek wymienił mu sam czujnik baro i wytłumaczyli, że to kwestia producenta czujników - czyli "zdarza się". po świętach będę miał "dawcę" - sprawdzę to ;)
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Pixhawk 2.4.8 error: Check BRD_TYPE: no ms5611 found

Post autor: kuczy »

!!! PROBLEM ROZWIĄZANY !!!

Sugestia kolegi który wysłał swojego dropixa do naprawy okazała się słuszna.
Powodem błędu jest sam czujnik ciśnienia ms5611, zamiana na sprawny rozwiązała problem.
Jako, że nasza 3miejska grupka ma swoją stronę www i staramy się promować - to powstał dla potomności taki filmik:



pawelsky Wielkie podziękowania za porady, podziwiam, jak to wszystko masz rozgryzione :)
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Pixhawk 2.4.8 error: Check BRD_TYPE: no ms5611 found

Post autor: pawelsky »

kuczy pisze:pawelsky Wielkie podziękowania za porady, podziwiam, jak to wszystko masz rozgryzione :)
Ciesze sie ze problem rozwiazany :)
ODPOWIEDZ