Kanały AUX w Pixhawk i APMCopter 3.4.x

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

scorpion10
Posty: 138
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 22:19
Lokalizacja: Sufczyn k/o Tarnowa

Kanały AUX w Pixhawk i APMCopter 3.4.x

Post autor: scorpion10 »

Jak lecą kanały AUX w obecnym sofcie APMCopter 3.4.6. Czy RC9 to AUX1 ?? Bo nie wiem ale jakoś nie mogę zmusić osi Gimbala do działania.
Coś w opisach jest pomieszane. W CH9_OPT mogę jedynie wybrać z listy opcji, a tam nie widzę nic co nadawało by się do sterowania np. osi Pitch
Gimbala, są tylko gotowe zdefiniowane funkcje. RC9_FUNCTION też nie działa, nawet brak opisu tej opcji i próby przypisania nr. kanału z RC też tu nie zadziałały.
Po wybraniu np. w opcjach Gimbala RC9 w opcji RC9_FUNCTION w wartości "Value"automatycznie sama przypisuje się wartość 7 i potem kolejno do innych kanałów, o co tu biega ?
Jak więc np. Przypisać kanał 13 wychodzący z Radia do kanału Aux1 w Pixie. Bo nie chcę podpinać Gimba bezpośrednio pod odbiornik, bo na odbiorniku X8R, działa
bez problemu,ale z FC już nie chce. Ktoś może poda jak wygląda procedura przypisywania kanałów z Radyjka do wybranego AUX w Pixhawk ?
Waldek 1964
Posty: 110
Rejestracja: poniedziałek 31 paź 2016, 11:30
Lokalizacja: Olsztynek

Re: Kanały AUX w Pixhawk i APMCopter 3.4.x

Post autor: Waldek 1964 »

Tutaj masz prawie na samym dole strony wszystko dokładnie opisanehttp://ardupilot.org/copter/docs/common ... rview.html
scorpion10
Posty: 138
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 22:19
Lokalizacja: Sufczyn k/o Tarnowa

Re: Kanały AUX w Pixhawk i APMCopter 3.4.x

Post autor: scorpion10 »

Już wcześniej według tego opisu próbuje i nic. Chyba gdzieś utknąłem, albo ten nowy Copter cos skopany. Parametr BRD_PWM_COUNT ustawiłem na 6 więc na wszystkich wyjściach AUX od 1 do 6 czyli od RC9 do RC 14 powinienem mieć wyjście sygnału PWM, które pozwoli mi sterować osiami Gimbala. W opcjach Gimbala ustawiłem jako AlexMos bo takowego posiadam i dałem TILT RC9 a ROLL RC10 i jako kanały wejściowe radia kolejno RC13 i RC14 które mam na mixe-rze x9rpro jako potencjometry P2 i P3. I Gimbal ani Drgnie. Natomiast podpięty pod wyjście bezpośrednio do X8R dziala idealnie na tych kanałach. Nie wiem gdzie jeszcze jakiś parametr bież udział w sterowaniu poprzez Pixa tych wyjść ale coś muszę mieć nie tak, tylko co ?? A jak powinienem mieć ustawione wówczas RELAY_PIN obecnie mam wszystkie na -1 gdyż wszystkie AUX są ustawione na PWM i chyba to jest OK.
Awatar użytkownika
szaman89
Posty: 444
Rejestracja: czwartek 16 lip 2015, 21:32
Lokalizacja: Płock / Włocławek / Toruń

Re: Kanały AUX w Pixhawk i APMCopter 3.4.x

Post autor: szaman89 »

Dużo osób na pixie ma problemy z sterowaniem gimbalem bo na stronie producenta jest niepoprawny opis. Przynajmniej był, nie weryfikowałem tego teraz.
Podepnij tilt i roll pod wyjścia RC 7 i RC 8 na linii tam gdzie masz wpięte silniki. W sofcie ustaw też RC7 i RC8 dla gimbala. Opcje przy tilt i roll odptaszkowane. U mnie i u paru innych osób sterowanie gimbalem działa w taki sposób.
scorpion10
Posty: 138
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 22:19
Lokalizacja: Sufczyn k/o Tarnowa

Re: Kanały AUX w Pixhawk i APMCopter 3.4.x

Post autor: scorpion10 »

szaman89 pisze:Dużo osób na pixie ma problemy z sterowaniem gimbalem bo na stronie producenta jest niepoprawny opis. Przynajmniej był, nie weryfikowałem tego teraz.
Podepnij tilt i roll pod wyjścia RC 7 i RC 8 na linii tam gdzie masz wpięte silniki. W sofcie ustaw też RC7 i RC8 dla gimbala. Opcje przy tilt i roll odptaszkowane. U mnie i u paru innych osób sterowanie gimbalem działa w taki sposób.
Hmmm... no to jeśli tak jest to trochę coś nie hallo.... :( Jak w takim razie mogę zamapować dowolny kanał z pozostałych na dowolny kanał AUX PWM ? Nie ma takiej możliwości obecnie ?
Szkoda, widać będzie trzeba pozostałe kanały wykorzystać bezpośrednio z X8R, chociażby przez Arduino, np do oświetlenia.

@szaman89 - zaraz sprawdzę ten sposób o którym piszesz i zobaczę. Zadziwia mnie dodatkowo fakt że usilnie MP dopisuje w RCx_FUNCTION kolejne dostępne wolne kanał i jest to własnie 7 i 8 i nie toleruje zmiany.


EDIT

jako tilt i roll dałem RC7 i RC8 ale dalej cisza . Jako Input Ch mogę chyba dać dowolny kanał RC z radyjka czy też jakiś wyznaczony ? Czy reakcja Gimbala powinna byc od razu po zmianach, czy tez za każdym razem muszę resetować pixa by nowe ustawienia zostały uwzględnione ? Bo zmiana w TYPE na pewno wymaga restartu tak pisza , ale pozostałe parametry chyba nie ? y równiez masz AlexMos-a ? czy wybierasz go w opcjach typu ? czy dajesz inny ?. Do Gimba daje tylko jedną Masę i dwa sygnałowe jeden na Pitch drugi Roll i chyba nie jest wymagany przewód "+" ?

EDIT

Prawda jest tak że najnowszy APMCopter jest skopany na max. poznikało sporo normalnych opcji a doszło jakieś badziewie, że nawet podtswowych rzeczy niemożna skonfigurować jak śmieszne sterowanie gimbalem.

EDIT

ehhhh , Po całym dniu temat rozwiązany. Błędy w AMCopter są takie że masakra... potem się dziwić że komuś coś nie lata :)
Lech55
Posty: 223
Rejestracja: środa 24 sie 2016, 18:30

Re: Kanały AUX w Pixhawk i APMCopter 3.4.x

Post autor: Lech55 »

scorpion10 pisze:Po całym dniu temat rozwiązany
Mógłbyś napisać jak?
scorpion10
Posty: 138
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 22:19
Lokalizacja: Sufczyn k/o Tarnowa

Re: Kanały AUX w Pixhawk i APMCopter 3.4.x

Post autor: scorpion10 »

Na podstawie najnowszego APMCopter 3.4.6 bo w starszych wersjach było inaczej. Ja zrobiłem to tak. Absolutnie nie używaj w ogóle dedykowanej części programu do Obsługi gimbala, bo wprowadzone tam numery kanałów robią śmieci w opcjach kanałów AUX. Jeżeli w obsłudze Gimbala podasz np. kanał RC9 to w opcjach RC_FUNCTION wybranemu kanałowi zostanie przypisana wartość kolejnego wolnego kanału i jest to najczęściej 7 lub 8, a tam może być wprowadzona wartość albo 0 - Disable albo 1- Enable i żadna inna, inaczej nie będzie działać. Tak np. RC9_FUNCTION = 1 uruchamia kanał 9-ty RC jako pierwszy AUX, dalej RC10_FUNCTION = 1 uruchamia kolejny kanał czyli 10-ty i jest to 2-kanał AUX. Wówczas podpinając osie gimbala pod pierwsze dwa kanały AUX czyli złącza oznaczone na Pixhawku jako 1 i 2 czyli też inaczej kanał 9 i 10 będziesz miał sterowanie na RC poprzez ustawienie obsługi potencjometrów na kanałach 9 i 10. oczywiście możesz to dowolnie przesunąć aż do kanałów 13 i 14 bo takie max są dostępne poprzez AUX. Pamiętaj również aby w opcji BRD_PWM_COUNT właczyć odpowiednią ilość obsługi kanałów AUX jako PWM, jeżeli chcesz aby wszystkie kanały AUX działały jako PWM wówczas podaj tam wartość 6 bo domyślnie są pierwsze cztery jako PWM z podaną wartością 4 a kolejne dwa wtedy są jako Napięciowe 3,3V.
IlośćKanalowPWMnaWyjsciaAUX--od1do6.png
IlośćKanalowPWMnaWyjsciaAUX--od1do6.png (5.6 KiB) Przejrzano 4317 razy
Pixhawk-Sterowanie-Gimbalem-Prze-FC2.png
Pixhawk-Sterowanie-Gimbalem-Prze-FC2.png (11.84 KiB) Przejrzano 4317 razy
Lech55
Posty: 223
Rejestracja: środa 24 sie 2016, 18:30

Re: Kanały AUX w Pixhawk i APMCopter 3.4.x

Post autor: Lech55 »

Dziękuję Ci za dojście, jak to rozwiązać.
scorpion10
Posty: 138
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 22:19
Lokalizacja: Sufczyn k/o Tarnowa

Re: Kanały AUX w Pixhawk i APMCopter 3.4.x

Post autor: scorpion10 »

Lech55 pisze:Dziękuję Ci za dojście, jak to rozwiązać.
Nie ma sprawy, ciesze sie że mogłem pomóc, bo sam dopiero zaczynam przygodę i tym samym uczę się MP i PX.
Musisz jeszcze mieć na uwadze to, że nowe wersje softu zapewne zmienią ten sposób ustawiania, bo jest raczej absolutny BUG w tym sofcie
i powinno to zostać naprawione. Tymczasem jednak jest jak jest :-)



EDIT

I tak jak przypuszczałem, nowa wersja MP czyli obecnie 1.3.46 wprowadziła poprawkę na ten wyżej opisany błąd i teraz wszystko jest OK i obsługa Gimbala działa jak trzeba i pojawiła się
znów opcja PassThru dzięki której możemy zamapować wybrany kanał RC
RC_Function-OK.png
RC_Function-OK.png (16.85 KiB) Przejrzano 4188 razy
ODPOWIEDZ