Oznaczanie pozycji GPS

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

yoseph
Posty: 558
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 23:18
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Oznaczanie pozycji GPS

Post autor: yoseph »

Cześć wszystkim.
Mam chyba trochę nietypowe pytanie czy istnieje w czeluściach apm-a, ficzer który pozwalałby na zapisanie za pomocą przełącznika koordynatów GPS, bądź też zamrożenie ich na osd na jakiś czas tak żeby można było je spisać, bądź zrobić zdjęcie. Wykorzystanie widzę głównie w poszukiwaniach z powietrza. APM z softem arduplane :)

Ostatnio kiedy sędziowałem mistrzostwa polski modeli wolnolatających niektóre z nich, szczególnie gumówki poleciały w dosyć trudno dostępny teren. Jako że nie wszyscy posiadają na pokładzie radio bądź gps to zostałem poproszony o poszukanie modeli. Niestety po znalezieniu musiałem krążyć nad modelem aż właściciel go znajdzie, marnując prąd i czas które mógłbym poświęcić na szukanie kolejnego. Podobna sytuacja zdażała się kiedy szukałem modeli szybowców znajomych, którzy odlecieli w noszeniu nieco za daleko i nie zdołali wrócić, albo stracili orientację.

pozdrawiam
Adrian
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2350
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Oznaczanie pozycji GPS

Post autor: maxiiii »

Tak jest taka możliwość pod linkiem szczegóły.
https://www.aliexpress.com/item/F16394- ... 9b9e2d235c
qemay
Posty: 207
Rejestracja: sobota 14 wrz 2013, 09:59
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Oznaczanie pozycji GPS

Post autor: qemay »

Ha ha :) sam miałem proponować :D Używam - do pewnych rzeczy trzeba się przyzwyczaić ale działa ok.

Pewną alternatywa może być grabber na komputerze - ktoś na bieżąco może śledzić i robić zrzuty z ekranu w interesujących momentach.
yoseph
Posty: 558
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 23:18
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Oznaczanie pozycji GPS

Post autor: yoseph »

Ehh liczyłem na jakieś bardziej eleganckie rowiązanie :) Używam linku eleres więc mam też na komórce trackmyrc, wobec tego nie używam i jakoś nie przepadam za nagraniami z nagrywarki.
BBartkiewicz
Posty: 84
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 22:09

Re: Oznaczanie pozycji GPS

Post autor: BBartkiewicz »

Najwygodniej to zrobić mini moduł telemetrii przez GPRS. Na żywo byś widział pozycję jednostki i mógł sobie zapisać ją na tablecie/telefonie, na którym działa aplikacja.
Awatar użytkownika
RW
Posty: 1420
Rejestracja: czwartek 13 lut 2014, 00:09
Lokalizacja: LUBOŃ CITY, MATZ/MCTR EPKS, BSP_WOJTYNIAK

Re: Oznaczanie pozycji GPS

Post autor: RW »

A zwyczajnej telemetrii dedykowanej do APM / Pixhawk to nie można wykorzystać? I podgląd pozycji na żywo w Mission Planner.
Rafał Wojtyniak
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9754
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Oznaczanie pozycji GPS

Post autor: pawelsky »

yoseph pisze:Używam linku eleres więc mam też na komórce trackmyrc
Wobec tego najprostszym rozwiazaniem bedzie screenshot w komorce (wywoluje sie go zazwyczaj jakas kombinacja klawiszy, zaleznie od modelu)
yoseph
Posty: 558
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 23:18
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Oznaczanie pozycji GPS

Post autor: yoseph »

pawelsky o i to jest proste eleganckie i skuteczne rozwiązanie, a dodatkową zaletą jest to że nie muszę powiększać zestawu o kolejne elementy ;) Takie proste że aż wstyd że nie pomyślałem :)
Dzięki wielkie:)
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2350
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Oznaczanie pozycji GPS

Post autor: maxiiii »

Jeszcze lepsze to kolega z ołówkiem.
Zatrzymujesz koptera a kolega spisuje współrzędne ty lecisz dalej a on szuka w google maps i tyle.
yoseph
Posty: 558
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 23:18
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Oznaczanie pozycji GPS

Post autor: yoseph »

Sam byłbym w stanie spisać współrzędne :) Tyle że pisałem że "apm z softem arduplane". W poprzedniej robocie między innymi latałem dużym kopterem z gimbalem i mam uraz, teraz nie mogę patrzeć na koptery :)
starszy
Posty: 151
Rejestracja: środa 09 lis 2011, 10:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Oznaczanie pozycji GPS

Post autor: starszy »

Można też w TrackMy kliknąć "rozłącz" i masz zamrożony ekran.
starszy
ODPOWIEDZ