Kopter z APM 2.6- niestabilna praca

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

mariobur
Posty: 4
Rejestracja: środa 17 sty 2018, 17:05

Kopter z APM 2.6- niestabilna praca

Post autor: mariobur »

Witam wszystkich forumowiczów

Od niedawna zacząłem przygodę z kopterem.
Cel: poznanie czegoś nowego, dobra zabawa i wykonywanie ciekawych zdjęć plenerowych.
Ponieważ uznałem, że fajnie będzie zrobić coś samemu, zakupiliśmy z synem części i zaczęliśmy montować wirnikowca.
Posiłkując się rożnymi tutorialami i filmami na YT, udało nam się złożyć kompletna maszynę.
Potem mieliśmy trochę problemów z kalibracją ESC i uzbrajaniem silników pisał o tym mój syn „jamibu” na forum.
Dzięki pomocy forumowiczów, udało się nam opanować problemy. ESC skalibrowane a silniki uruchomione.
Zrobiliśmy próbę i pierwszy lot. Oczywiście lot na podwórku, na kilkunastometrowej uwięzi (jakby chciał uciec).
Wszystko wyglądało OK. Kopter się wznosił, reagował na wszystkie ruchy drążków. Wydawało mi się że poprawnie wykonuje ZAWIS i autoLĄDOWANIE.
Zauważyłem wtedy (choć pomyślałem że źle coś zrobiłem) że kopter, w pewnej chwili jakby przestał reagować na drążek wysokości i zaczął powoli opadać aż do lądowania.
Postanowiliśmy zrobić próbę na otwartej przestrzeni, bardziej bezpiecznie.
Udaliśmy się na łąkę.
Kopter wystartował i początkowo wszystko wyglądało na OK.
Po chwili lotu stało się to samo co w domu. Przestał reagować na ster wysokości i zaczął obniżać dość szybko lot, Wpadł w pole. Szukaliśmy go 30 minut (po tym incydencie, zakupiliśmy GPS Trackera z kartą SIM).
Stery przejął syn, ponowna próba lotu. Chwile jakby dobrze, po czym kopter wykonał coś dziwnego i spadł w dół. Koniec lotów, uszkodzone dwa śmigła, złamane ramie, zanieczyszczony silnik.
Wymieniliśmy uszkodzone części, wyczyściliśmy silnik i postanowiliśmy ponownie spróbować lotów.
Znowu otwarta przestrzeń. Już na początku, syn stwierdził, iż wydaje mu się że kopter coś ma pomieszane z trybami. Zawis jakby nie był zawisem a kopter po chwili jakby sam zaczął lądowanie, ale jakoś dziwnie bo zataczał koła. Następne wzbicie do góry, chwila lotu i znowu kopter nie reaguje na ster wysokości, opada w dół.
Syn wyczytał, aby raz jeszcze zrobić kalibrację w Mission Planerze. Tak też zrobił. Zauważył wtedy, że podczas kalibracji (chyba kompasu, obraca się wtedy kopterem dookoła wszystkich osi a na wykresie pojawiają się kropki zapełniające jakby kule) znikają odczyty podczas ruchów koptera.
Anulował tę część kalibracji i zrobił ją manualnie, z wynikiem OK.
Czy pomogło....Nie. Znowu tak samo.
Kolejny lot. Kopter jakby nie przechodził z trybu LOITER do trybu STABILIZE.
Latał nierówno, wznosił się, opadał, dziwnie nosiło go na boki po czym po prostu zaczął spadać. Wysokość była nie wielka i obyło się bez uszkodzeń.
Dodam, że mam ustawione takie tryby w kopterze:
LOITER
STABIL
LAND
P.HOLD
RTL

Chciałbym podpiąć kamerkę na gimbalu i bawić się zdjęciami, ale jak się tego podjąć, jak kopter nie pracuje prawidłowo.

Jeśli jest ktoś chętny do pomocy, będę wdzięczny, za każdą poradę i sugestię.

Główne części mojego koptera:
-Silnik Sunnysky X2216 - 880KV - 2-4S/168W
-ESC BlHeli32 30A - 3-4S - 32bit BLHeli-32 & Dshot1200 
-Kontroler lotu ArduPilot APM 2.6 z GPS UBlox 6M

Życzę miłych i bezpiecznych lotów tyle lądowań co startów..
POZDRO
mariobur
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Kopter z APM 2.6- niestabilna praca

Post autor: Tanner »

Masz przełącznik 5 pozycyjny w aparaturze czy jakoś inaczej zrobiłeś możliwość 5 trybów lotu?

Na testy - nie mieszaj - ustaw ALT HOLD i wystartuj z niego. Poczytaj w dokumentacji jak działa drążek przepustnicy w tym trybie, abyś na 100% był tego świadomy. Pobaw się, wystartuj, wyląduj samemu (bez RTL czy LAND), daj znać czy są jakieś problemy. Wywal też na początek tracker GSM, dołożysz go dopiero jak wszystko będzie działało. Narazie odlatuj na tyle abyś kopter znalazł jak wpadnie w trawę ;)
mariobur
Posty: 4
Rejestracja: środa 17 sty 2018, 17:05

Re: Kopter z APM 2.6- niestabilna praca

Post autor: mariobur »

Hej

5 trybów mam ustawione na 2 przełącznikach. Jeden 3 pozycyjny, drugi 2 pozycyjny.
Taka kombinacja pozwoliła ustawić 5 trybów.
Mam aparaturę RadioLink AT 10 II.
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Kopter z APM 2.6- niestabilna praca

Post autor: Tanner »

Rozumiem, zakładam, że nie nie przeskakują Ci tryby "same" i dobrze wiesz który jest który na aparaturze. No to tak jak pisałem, ustaw alt hold i zrób pełny test tylko na nim ;)
Zgraj loga z lotu (sprawdź w instrukcji jak się ustawia logi i zaznacz aby logował wszystko co się da) i wrzuć tu na forum, zawsze to 100% pewności co kopter myśli i robi.
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Kopter z APM 2.6- niestabilna praca

Post autor: kuczy »

mariobur, nie wiem, czy aby nie wy opisywaliście podobny prawie identyczny przypadek na grupie Facebookowej.

Tanner, ma rację - najlepiej jeślibyście zgrali log z lotu (jeśli wiecie jak) i umieścili tu link do pliku (plik gdzieś na google drive, bo tu się nie da). cięzko coś powiedzieć bez spojrzenia w logi - zachowanie koptera wydaje mi się naprawdę dziwne.
mariobur
Posty: 4
Rejestracja: środa 17 sty 2018, 17:05

Re: Kopter z APM 2.6- niestabilna praca

Post autor: mariobur »

Hej
Masz racje Andrzeju.
Na grupie Facebooka pisał o tym temacie mój syn.
Jak sobie z tym nie poradzimy to wtedy odezwę się do Ciebie na PRIV. Uzgodnimy szczegóły Twojej propozycji.
Wiesz jak to jest, jak coś zrobisz samemu, to nauczysz się na przyszłość.. :)
Zrobię jak radzicie, i obczaję t LOGi.
Pozdrawiam
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Kopter z APM 2.6- niestabilna praca

Post autor: kuczy »

mariobur pisze:Hej
Masz racje Andrzeju.
Na grupie Facebooka pisał o tym temacie mój syn.
Jak sobie z tym nie poradzimy to wtedy odezwę się do Ciebie na PRIV. Uzgodnimy szczegóły Twojej propozycji.
Wiesz jak to jest, jak coś zrobisz samemu, to nauczysz się na przyszłość.. :)
Zrobię jak radzicie, i obczaję t LOGi.
Pozdrawiam

Wysłanie tego do mnie aby to ustawić potraktuj jako ostateczność - a na razie polecam kopalnię wiedzy na temat APM:

http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=60&t=33916

idąc krok po kroku powinniście ominąć wiekszość błędów jakie można popełnić na początku uruchomienia drona.
dwie uwagi:

1. Najlepiej przy wgrywaniu softu - najpierw wgrać cokolwiek innego nić "copter" - np plane / rover.... - a potem na sam koniec "copter" - pozwala to na zupełne zresetowanie ustawień.
2. Najnowsza wersja softu działająca porpawnie z APM to wersja 3.2.1 - i taką zalecam wgrać ostatecznie.
ODPOWIEDZ