Pixhawk 2.4.8 z BangGood - ma jakieś dodatkowe diody?

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Głuś
Posty: 1487
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 14:03
Lokalizacja: Lubelskie
Kontakt:

Pixhawk 2.4.8 z BangGood - ma jakieś dodatkowe diody?

Post autor: Głuś »

Na początek krótko: mam starego pix'a z Ali (takiego z błędem 1MB, ale to nie ważne), nie używam PowerModule bo jeszcze nie trafiłem na taki co by działał poprawnie na 6S i straciłem do nich cierpliwość że o zaufaniu nie wspomnę, więc tego Pixpilota od zawsze zasilałem i zasilam z SBEC Turnigy 5A ze zworką ustawioną na 5,1V prosto na szynę. Zawsze było wszystko ok, a VCC w logach minimalnie powyżej 5V i skoki o 0,08V więc chyba ok?

Teraz do setna czyli mowa o wynalazku z BG http://www.banggood.com/Pixhawk-PX4-2_4 ... 40416.html czyli pixhawk, za pół ceny, połowy ceny :mrgreen:

Podłączyłem taki sam SBEC i zonk, od razu w logach.

Kod: Zaznacz cały

VCC = FAIL - VCC below minimum of 4.6v (4.353v)
Oczywiście pierwsza myśl że BEC zwalony więc wymontowałem tamten sprawdzony i to samo.

Nie będę opisywał wszystkich prób i testów bo się nad tym od wczoraj, ale tak w skrócie metodą prób i błędów wybadałem że żeby napięcie w logu było idealnie te 5V to napięcie wejściowe (już pod obciążeniem) musi być 5,6V, ale co dziwne zależnie czy zasilę z wejścia power module, czy z szyny to napięcie na GPS różni się o 0,2V - tylko już nie pamiętam w którą stronę.

Nie wiem co jest grane, ta werja 2.4.8 ma jakieś dodatkowe diody, ktore przy okazji zbijają o te +/- 0,6V?

Co ciekawe w wiki pixa piszą że jak napięcie na szynie będzie wyższe niż 5,7V (zakładając że nie mamy diody zenera) to pix się odetnie od tego i wyłączy (będzie to traktował jako zasilanie serw wysokonapięciowych), a ja mu dałem 6,1V i też działał :roll:

Poza tym, mam wrażenie że sam procesor w tej wersji troszkę źle mierzy napięcie, bo gdy na GPS i wyjściu telemetrii napięcie buja się w okolicy 5 - 5,06V to w logu jest 4,85 -4,95V podczas gdy w poprzednim pixie te wartości niemal idealnie się pokrywają.

Możecie sprawdzić u siebie w logach jakie macie napięcie i jakie skoki? bo nie wiem już czy się tym przejmować czy nie :/

Do uzyskania napięcie 5,6V przestawiłem zworkę na BEC na 6,1V i dodałem diodę MBR1545CT - docelowo chcę zdublować zasilanie z 2 takich samych BEC przez tą podwójną diodę i wpuścić... no własnie już sam nie wiem gdzie w tej wersji pixa lepiej: do wejścia power tam gdzie normalnie siedzi power module, czy do szyny?
Moje modele https://fpv.com.pl
Gogielki Eachine EV300D na dwa pasma jednocześnie ;-)

Pozdrawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
Mitar
Posty: 380
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 13:51

Re: Pixhawk 2.4.8 z BangGood - ma jakieś dodatkowe diody?

Post autor: Mitar »

Nie pamiętam jakie miałem skoki ale napięcie na pewno było ~5V, logi zawsze były ok a ten BEC wcześniej siedział w APM i tam też było 5V.
Ja mam podpięty swój tam gdzie normalnie wpina się power module.
Awatar użytkownika
pilot
Posty: 915
Rejestracja: czwartek 16 gru 2010, 19:40
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Pixhawk 2.4.8 z BangGood - ma jakieś dodatkowe diody?

Post autor: pilot »

Głuś pisze:...Nie wiem co jest grane, ta werja 2.4.8 ma jakieś dodatkowe diody, ktore przy okazji zbijają o te +/- 0,6V?...
Znalazłem gdzieś info, że ta wersja to jakiś super chiński wynalazek, nie do końca zgodny z wersją 2.4.6 i wcześniejszymi. Całkiem możliwe, że wsadzili jakieś dodatkowe zabezpieczenie. Spróbuj otworzyć, oglądnąć płytkę i może faktycznie jest tam dioda.
Pozdrawiam
Krzysiek
Awatar użytkownika
wrepinski
Posty: 319
Rejestracja: niedziela 10 maja 2015, 13:44
Lokalizacja: Kaszuby

Re: Pixhawk 2.4.8 z BangGood - ma jakieś dodatkowe diody?

Post autor: wrepinski »

Mam taki biały 2.4.8, zasilam go przez power module oraz z dodatkowego BEC jednocześnie, zasilanie w czasie lotu 5.02-5.14.
Zmierz napięcie z bec w czasie zasilania kontrolera, będziesz wiedział gdzie spadek, może masz trefny egzemplarz...



[wysłane mobilnie]
Awatar użytkownika
Głuś
Posty: 1487
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 14:03
Lokalizacja: Lubelskie
Kontakt:

Re: Pixhawk 2.4.8 z BangGood - ma jakieś dodatkowe diody?

Post autor: Głuś »

Mitar, a możesz zmierzyć ile ten BEC daje na wejściu do pixa?

pilot, Tak to wygląda: http://modelarstwo.ovh/rcfpv/pix2.4.8/

wrepinski, Oczywiście że mierzyłem :) i tak jak pisałem jak na wejściu (podłączony pod obciążeniem) jest 5.1V to pix rejestruje 4,6V i podobne napięcie jest na wyjściach telemetrii/ GPS itd.
Nie wiem co to za chiński wynalazek, ale żeby uzyskać napięcie 5V trzeba mu zapodać 5.5-5.6V już pod obciążeniem, a Twój power module prawdopodobnie daje 5,4V z groszami więc dlatego masz dobrze :)
Wypomnij power module i odpal na chwilę z tego zapasowego BEC jeśli możesz - jeśli ten Twój BEC daje powiedzmy 5.1V i będziesz miał dobre napięcie to znaczy że mój jest jakiś trafiony egzemplarz.

Co ciekawe sprawdziłem wczoraj, pix 2.4.6 po podaniu mu napięcia (bez obciążania) 5.8V odcina się od niego, nic się nie psuje, ale nie działa - czyli zachowuje się tak jak piszą w instrukcji, a ten z BG to można mu dać 6V, a on dalej działa :D Do 6,5V zbija napięcie na wyjściach (GPS/telemetry itp.) do 5V, a od 7V w górę... dalej działa, ale puszcza już takie same napięcie na GPS :-D Sprawdzałem do 10V, dalej się bałem, chociaż niby piszą na stronie wiki pixa że do 20V ma wytrzymać.
Moje modele https://fpv.com.pl
Gogielki Eachine EV300D na dwa pasma jednocześnie ;-)

Pozdrawiam
Wojtek
Szper
Posty: 443
Rejestracja: piątek 11 gru 2015, 10:22

Re: Pixhawk 2.4.8 z BangGood - ma jakieś dodatkowe diody?

Post autor: Szper »

Dużo UBEC pod pixa widziałem co podają 5.35v bez obciążenia. W Twoim przypadku nadal brakuje do 5.6v.

Z tym cyrkiem na napięciach 6v i dalej zastanawiam się czy jakiś chiński inżynier nie wrzucił układu kondensator + zener jaki jest popularny przy zabezpieczaniu normalnych pixów.
Syma X5C -> "Drewniak X5C"
S500 Black -> "Szlajacz" Black Snapper PRO L
GEPRC ZX5 190
I różne mikroby 1103, 1304...
Awatar użytkownika
Głuś
Posty: 1487
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 14:03
Lokalizacja: Lubelskie
Kontakt:

Re: Pixhawk 2.4.8 z BangGood - ma jakieś dodatkowe diody?

Post autor: Głuś »

A taki zener nie spalił by się przypadkiem przy 10V? W dodatku to dziwne że od 7V zaczyna puszczać takie same napięcie na peryferia.

PS. Kondensator + zener to chyba w samolotach tam gdzie na szynie serwa pracują, w kopterze chyba kondek nie potrzebny w tym przypadku do niczego...? - to tak przy okazji pytam bo na razie wróciłem do starego pixa, a tym z BG będę się bawił na spokojnie w kiedy indziej ;)
Moje modele https://fpv.com.pl
Gogielki Eachine EV300D na dwa pasma jednocześnie ;-)

Pozdrawiam
Wojtek
alkatras13
Posty: 111
Rejestracja: niedziela 07 cze 2015, 23:49

Re: Pixhawk 2.4.8 z BangGood - ma jakieś dodatkowe diody?

Post autor: alkatras13 »

Aż z ciekawości i strachu ;) sprawdziłem u siebie , zasilam tego pixa z Power Module (5.35v) i mam 5.0v
Awatar użytkownika
wrepinski
Posty: 319
Rejestracja: niedziela 10 maja 2015, 13:44
Lokalizacja: Kaszuby

Re: Pixhawk 2.4.8 z BangGood - ma jakieś dodatkowe diody?

Post autor: wrepinski »

Głuś pisze: (...)
wrepinski, Oczywiście że mierzyłem :) i tak jak pisałem jak na wejściu (podłączony pod obciążeniem) jest 5.1V to pix rejestruje 4,6V i podobne napięcie jest na wyjściach telemetrii/ GPS itd.
Nie wiem co to za chiński wynalazek, ale żeby uzyskać napięcie 5V trzeba mu zapodać 5.5-5.6V już pod obciążeniem, a Twój power module prawdopodobnie daje 5,4V z groszami więc dlatego masz dobrze :)
Wypomnij power module i odpal na chwilę z tego zapasowego BEC jeśli możesz - jeśli ten Twój BEC daje powiedzmy 5.1V i będziesz miał dobre napięcie to znaczy że mój jest jakiś trafiony egzemplarz.
Sprawdziłem na 2 szt. pixhawk 2.4.8 (białe), na samym BEC bez obciążenia mam 4.98V, pod obciążeniem gołego pixhawka 4,9V.
Na złączach telemetri/gps mam na jednym 4.5V, a na drugim 4.6V
Awatar użytkownika
Głuś
Posty: 1487
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 14:03
Lokalizacja: Lubelskie
Kontakt:

Re: Pixhawk 2.4.8 z BangGood - ma jakieś dodatkowe diody?

Post autor: Głuś »

Leci już do mnie kolejny z BG i zobaczymy :-)
Moje modele https://fpv.com.pl
Gogielki Eachine EV300D na dwa pasma jednocześnie ;-)

Pozdrawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
ci3jk4
Posty: 1576
Rejestracja: środa 25 kwie 2012, 16:35
Lokalizacja: Gdańsk / Straszyn

Re: Pixhawk 2.4.8 z BangGood - ma jakieś dodatkowe diody?

Post autor: ci3jk4 »

Z ali czy bg?
Ja mam właśnie na stole pixa 2,4,8 z BG i próbuję go ożywić żeby serwa działały.
Z tym zasilaniem jest dla mnie nie jasne.
Bo rozumiem że mogę zasilić z power module i będę miał te 5v na szynie całej.
No to tak zrobiłem, podpiąłem serwa, uzbroiłem ruszam drągami i nic...

No to dziś jadę po diodę zenera z rana, bo w sumie to awaryjne zasilanie nawet mi się podoba w samolocie i podpinam bec z esc na szynę + zener. Serwa nadal ani drgną, a niby te 5.1 V mam na szynie.
Z samego power module z podpiętym eleresem i gpsem, pokazywało 4,65-4,8 zależnie od humoru.

Z drugiej strony nie wydaje mi się żeby nawet napięcia rzędu 4,8v były za słabe dla serw, więc może jeszcze nie do końca konfigurację ogarnąłem...
KostekNinja
Posty: 5
Rejestracja: niedziela 14 sie 2016, 21:27
Lokalizacja: Wroclaw

Re: Pixhawk 2.4.8 z BangGood - ma jakieś dodatkowe diody?

Post autor: KostekNinja »

Udalo sie komus rozwiklac ten problem - tzn czy wyjasnilo sie cos? Bo zaczalem sie zastanawiac nad zakupem tego kontrolera i po przeczytaniu watku troszke sie obawiam zebym nie mial z nim "kwiatkow" w postaci problemów z zasilaniem.

Bede wdzieczny za wskazowki - czy "sie skusic" na ten model czy poczytac i cos innego brac?
Awatar użytkownika
wrepinski
Posty: 319
Rejestracja: niedziela 10 maja 2015, 13:44
Lokalizacja: Kaszuby

Re: Pixhawk 2.4.8 z BangGood - ma jakieś dodatkowe diody?

Post autor: wrepinski »

Mam takie dwa i zero problemu, ale zasilam je podwójnie: bec i powermodule z ochrona dodatkowej diody zenera i kondensatorów.


[wysłane mobilnie]
KostekNinja
Posty: 5
Rejestracja: niedziela 14 sie 2016, 21:27
Lokalizacja: Wroclaw

Re: Pixhawk 2.4.8 z BangGood - ma jakieś dodatkowe diody?

Post autor: KostekNinja »

Swietnie, super ze sie udalo. Dziekuje za odpowiedz.
Awatar użytkownika
misiekkk
Posty: 2084
Rejestracja: środa 01 cze 2011, 21:24
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Pixhawk 2.4.8 z BangGood - ma jakieś dodatkowe diody?

Post autor: misiekkk »

wrepinski pisze:Mam takie dwa i zero problemu, ale zasilam je podwójnie: bec i powermodule z ochrona dodatkowej diody zenera i kondensatorów.


[wysłane mobilnie]
Możesz wrzucić schemat z konkretnymi wartościami albo link do takiej informacji ?
Świat z góry wygląda lepiej ;-)
ODPOWIEDZ