APM 2.6 - problem z jednym silnikiem (pomoc w diagnozie)

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

waltz
Posty: 131
Rejestracja: czwartek 19 mar 2015, 11:25
Lokalizacja: Kraków

APM 2.6 - problem z jednym silnikiem (pomoc w diagnozie)

Post autor: waltz »

Od kilku dni w mojej hexie pojawił się dosyć dziwny problem, za którego diagnozę nie bardzo wiem jak się zabrać. Do rzeczy;

Po włączeniu radia i zasileniu hexy jeden z silników (oznaczony jako A w MissionPlaner, czyli kanał 5 w APM) nie chce startować. I to zarówno przy uzbrojeniu z radia, jak i przez "motor test" w MP. Silnik zachowuje się jakby próbował ruszyć (drga), czasem nawet się uruchomi ale słychać że nie działa prawidłowo. Wrzucam filmik który obrazuje jego działanie.



Awaria silnika i regulatora została wykluczona przez podpięcie do innego kanału APM. Pomyślałem więc ze padł kanał w APM (pomiar miernikiem wykazywał na tym kanale mniejsze napięcie pomiędzy "-" a "S" niż dla pozostałych. Ale - i tu trochę "zbaraniałem" - gdy odłączyłem APM od odbiornika (FrSky D8R-II) i wykonałem test silników z MP to... wszystkie działają idealnie. Idąc dalej tym tropem doszedłem do momentu, gdy hexa jest zasilona, ale bez włączonego radia to dając test silników w MP wszystkie działają prawidłowo, ale wystarczy że włączę radio i już silnik A zaczyna dostawać czkawki.

Wykonałem ponowną kalibrację radia, wgrywany na nowo był firmware do APM (najpierw plane, potem znowu copter) - cały czas tak samo. Kończą mi się pomysły co jeszcze sprawdzić (może ponownym wgraniem softu do radia) i tu prośba do szanownych doświadczonych kolegów - co jeszcze można sprawdzić i gdzie szukać przyczyny ?

Co w hexie siedzi;
FC: APM 2.6 (firmware 3.2.1)
Regulatory: RCTimer Opto 30A
Silniki: EMAX MT3506
Link: FrSky DJT + D8R-II Plus
Radio: T9X + er9x

Jeśli dział nieprawidłowy to proszę o przeniesienie
gumisb
Posty: 10
Rejestracja: czwartek 10 lip 2014, 18:33
Lokalizacja: Wroclaw

Re: APM 2.6 - problem z jednym silnikiem (pomoc w diagnozie)

Post autor: gumisb »

A ten zestaw esc + silnik na innym "kanale" wyjściu z apm działa prawidłowo a inny zestaw na tym 5 kanale źle? Taki test krzyżowy.
waltz
Posty: 131
Rejestracja: czwartek 19 mar 2015, 11:25
Lokalizacja: Kraków

Re: APM 2.6 - problem z jednym silnikiem (pomoc w diagnozie)

Post autor: waltz »

Tak, przy włączonym radiu tak właśnie jest - dlatego cały czas myślę że to jakiś dziwny problem z APM

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka
gumisb
Posty: 10
Rejestracja: czwartek 10 lip 2014, 18:33
Lokalizacja: Wroclaw

Re: APM 2.6 - problem z jednym silnikiem (pomoc w diagnozie)

Post autor: gumisb »

Ja bym zrobił jeszcze raz kalibracje esc przez apm i obserwował zmiany.
waltz
Posty: 131
Rejestracja: czwartek 19 mar 2015, 11:25
Lokalizacja: Kraków

Re: APM 2.6 - problem z jednym silnikiem (pomoc w diagnozie)

Post autor: waltz »

Niestety w ArduCopter 3.2.1 nie da się zrobić kalibracji przez APM... (opcja od 3.3 w górę)

Ale....

Tknęło mnie wczoraj żeby wrócić do pierwszej diagnozy czyli "uwalony kanał w APM" i przygotowałem sobie firmware z przemapowanymi wyjściami - "felerne" OUT5 zamieniłem na OUT8 i... wszystko działa jak trzeba przy silniku podpiętym do OUT8. CZyli ewidentnie problem z tym konkretnym kanałem w APM choć przyznam szczerze że dziwne to jego zachowanie. Ale już pewnie nie dojdę dlaczego.
gumisb
Posty: 10
Rejestracja: czwartek 10 lip 2014, 18:33
Lokalizacja: Wroclaw

Re: APM 2.6 - problem z jednym silnikiem (pomoc w diagnozie)

Post autor: gumisb »

waltz pisze:Niestety w ArduCopter 3.2.1 nie da się zrobić kalibracji przez APM... (opcja od 3.3 w górę)

Ale....

Tknęło mnie wczoraj żeby wrócić do pierwszej diagnozy czyli "uwalony kanał w APM" i przygotowałem sobie firmware z przemapowanymi wyjściami - "felerne" OUT5 zamieniłem na OUT8 i... wszystko działa jak trzeba przy silniku podpiętym do OUT8. CZyli ewidentnie problem z tym konkretnym kanałem w APM choć przyznam szczerze że dziwne to jego zachowanie. Ale już pewnie nie dojdę dlaczego.
Da sie. Procedura taka sama tylko bez wyciskania przycisku safety. Nie ma tylko wywoływania z mp. Ale procedura bateria throtle podłącz odlacz itd. ardupilot.org/copter/docs/esc-calibration.html
waltz
Posty: 131
Rejestracja: czwartek 19 mar 2015, 11:25
Lokalizacja: Kraków

Re: APM 2.6 - problem z jednym silnikiem (pomoc w diagnozie)

Post autor: waltz »

No tak, myślałem ze chodzi Ci o kalibrację z MP :)

Ale jak widać w moim przypadku raczej problem nie jest z kalibracja tylko cos nie halo z kanałem
ODPOWIEDZ