Instalacja i konfiguracja APM do pierwszego startu. Copter.

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Czy ten opis był dla Ciebie przydatny?

TAK
65
100%
NIE
0
Brak głosów
 
Liczba głosów: 65

Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2350
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Instalacja i konfiguracja APM do pierwszego startu.

Post autor: maxiiii »

yoseph pisze:wydaje mi się że jest lepiej.

No właśnie.:))
Waldek 1964
Posty: 110
Rejestracja: poniedziałek 31 paź 2016, 11:30
Lokalizacja: Olsztynek

Re: Instalacja i konfiguracja APM do pierwszego startu.

Post autor: Waldek 1964 »

Potwierdzam nie robić autotune na wersji3.2.1. Ja swojego mało co nie rozbiłem. Jedyna metoda to kanał 6 i po kolei stroić pidy.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
szaman89
Posty: 444
Rejestracja: czwartek 16 lip 2015, 21:32
Lokalizacja: Płock / Włocławek / Toruń

Re: Instalacja i konfiguracja APM do pierwszego startu.

Post autor: szaman89 »

Waldek 1964 pisze:Jedyna metoda to kanał 6 i po kolei stroić pidy.
Niekoniecznie, można wrócić do wersji 3.1.5, zrobić autotune, spisać pidy, wgrać 3.2.1 i wprowadzić spisane pidy.
Waldek 1964
Posty: 110
Rejestracja: poniedziałek 31 paź 2016, 11:30
Lokalizacja: Olsztynek

Re: Instalacja i konfiguracja APM do pierwszego startu.

Post autor: Waldek 1964 »

Oczywiście że można i tak. Ale pytanie czy tak zrobione pidy są idealne. Czy automat zrobi to tak jak byśmy chcieli i czego oczekujemy. Zawsze można coś poprawić. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
szaman89
Posty: 444
Rejestracja: czwartek 16 lip 2015, 21:32
Lokalizacja: Płock / Włocławek / Toruń

Re: Instalacja i konfiguracja APM do pierwszego startu.

Post autor: szaman89 »

Waldek 1964 pisze:Oczywiście że można i tak. Ale pytanie czy tak zrobione pidy są idealne. Czy automat zrobi to tak jak byśmy chcieli i czego oczekujemy. Zawsze można coś poprawić. Pozdrawiam.
Oczywiście można się spierać czy będą idealne bo są przecież przypadki gdzie autotune pogarsza sprawę ale to raczej w przypadkach gdzie reszta kalibracji zawodzi. Autotune jest dla tych co nie chcą się męczyć z ręcznym ustawianiem, które zajmuje trochę czasu. Autotune trwa 10-15 min a potrafi zdziałać cuda i może być dobrym punktem odniesienia do dalszej regulacji ręcznej.
Ostatnio zmieniony piątek 04 lis 2016, 08:50 przez szaman89, łącznie zmieniany 1 raz.
yoseph
Posty: 558
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 23:18
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Instalacja i konfiguracja APM do pierwszego startu.

Post autor: yoseph »

A czy po zmianie softu wszystkie ustawienia zostają? Ewentualnie czy backup jest kompatybilny między różnymi wersjami softu? Po wgraniu softu trzeba od nowa kalibrować kompas i acc i drążki? To w sumie dużo roboty, a i koptera nie ustawię idealnie pod prostymi kątami, tak jak to zrobiłem w przypadku samego apm. Tak samo z kompasem: kalibrowałem mając go przyklejonego na stopce do apma na zewnątrz modelu:) Dla wygody i precyzji
Awatar użytkownika
szaman89
Posty: 444
Rejestracja: czwartek 16 lip 2015, 21:32
Lokalizacja: Płock / Włocławek / Toruń

Re: Instalacja i konfiguracja APM do pierwszego startu.

Post autor: szaman89 »

yoseph pisze:A czy po zmianie softu wszystkie ustawienia zostają? Ewentualnie czy backup jest kompatybilny między różnymi wersjami softu? Po wgraniu softu trzeba od nowa kalibrować kompas i acc i drążki? To w sumie dużo roboty, a i koptera nie ustawię idealnie pod prostymi kątami, tak jak to zrobiłem w przypadku samego apm. Tak samo z kompasem: kalibrowałem mając go przyklejonego na stopce do apma na zewnątrz modelu:) Dla wygody i precyzji
Ja robiłem za każdym razem od nowa całą konfigurację po wgraniu firmware, żeby uniknąć ewentualnych problemów niekompatybilności (logicznie rzecz biorąc jakieś zmiany w kodzie są więc backup z dwóch różnych wersji nie będzie identycznym plikiem). Ponowna konfiguracja przy pewnej wprawie nie zajmuje więcej niż 10 minut a masz pewność, że wszystko zrobiłeś ok. Samo acc kalibruje wyłącznie na zdemontowanym z modelu apm/pixhawk - jakoś mi to średnio szło na modelu. Kalibruje na dobrze wypoziomowanej szafce i za każdym razem wychodzi perfekt. Kalibrację kompasu robię poprzez wykonywanie 2-3 kółek w każdej osi i trwa to dosłownie pół minuty.
yoseph
Posty: 558
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 23:18
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Instalacja i konfiguracja APM do pierwszego startu.

Post autor: yoseph »

Tak samo kalibruje, tylko że apma mam tak zabudowanego że wyjęcie go w tym momencie to 20minut. To sporo
Awatar użytkownika
szaman89
Posty: 444
Rejestracja: czwartek 16 lip 2015, 21:32
Lokalizacja: Płock / Włocławek / Toruń

Re: Instalacja i konfiguracja APM do pierwszego startu.

Post autor: szaman89 »

yoseph pisze:Tak samo kalibruje, tylko że apma mam tak zabudowanego że wyjęcie go w tym momencie to 20minut. To sporo
20 minut w stosunku do późniejszego spokoju to jednak niewiele ;-)
yoseph
Posty: 558
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 23:18
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Instalacja i konfiguracja APM do pierwszego startu.

Post autor: yoseph »

Niby nie dużo, ale jest to naprawdę problematyczne.
PS.
Chyba że.... nie będę się bawił z kolejną zamianą tylko zostanę na starszym firmware. Wiem że to trochę nie po kolei ale wielkich wymagań nie mam :)
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2350
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Instalacja i konfiguracja APM do pierwszego startu.

Post autor: maxiiii »

Waldek 1964 pisze:Potwierdzam nie robić autotune na wersji3.2.1. Ja swojego mało co nie rozbiłem. Jedyna metoda to kanał 6 i po kolei stroić pidy.
Mi autotune działa zawsze i trwa w bezwieczną pogodę 3,5min.
A na koniec wracam do podstawowych i zmieniam tylko te wartości które podałem na początku.
Mi to wystarcza, ale każdy może sobie kręcić potencjometr może trafi i będzie idealnie.:))
KROOKOO
Posty: 33
Rejestracja: wtorek 03 maja 2016, 13:37
Lokalizacja: Warszawa

Re: Instalacja i konfiguracja APM do pierwszego startu.

Post autor: KROOKOO »

Opis kalibracji kompasu wydaje się dość chaotyczny. Wystarczy skierować drona na północ, zrobić dwa obroty "w przód", obrócić się 90 stopni w prawo, zrobić znów dwa obroty "w przód", i w ten sposób, w dosłownie 10 sekund zaznaczyłeś wszystkie białe punkty :)
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2350
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Instalacja i konfiguracja APM do pierwszego startu.

Post autor: maxiiii »

Proponuję filmik na YT. Zamieszczę go wtedy w pierwszym poście.
Awatar użytkownika
szaman89
Posty: 444
Rejestracja: czwartek 16 lip 2015, 21:32
Lokalizacja: Płock / Włocławek / Toruń

Re: Instalacja i konfiguracja APM do pierwszego startu.

Post autor: szaman89 »

Mój sposób na kalibrację kompasu:

KROOKOO
Posty: 33
Rejestracja: wtorek 03 maja 2016, 13:37
Lokalizacja: Warszawa

Re: Instalacja i konfiguracja APM do pierwszego startu.

Post autor: KROOKOO »

Troszeczkę się pomyliłem apropo kalibracji kompasu :)
Obrazek
Czyli najpierw patrząc na północ obracamy dwa razy w osi pitch, obracamy się (nie drona :) ) 90 stopni w prawo/lewo i obracamy 2 razy wokół osi roll. Proste jak budowa cepa, tylko kompas trzeba najpierw mieć :D
Obrazek
ODPOWIEDZ