Apm 2.6 spada

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

maxxxior
Posty: 1019
Rejestracja: wtorek 21 paź 2014, 16:12
Lokalizacja: Łódź

Re: Apm 2.6 spada

Post autor: maxxxior »

tak, APM już tak ma. Gąbke na baro masz pod obudową? sprawdź.
Michał Hewelt
Posty: 50
Rejestracja: piątek 22 sty 2016, 13:05
Lokalizacja: Kartuzy

Re: Apm 2.6 spada

Post autor: Michał Hewelt »

"Zawsze znajdą się głupie pytania, które warto zadać"
Filo1
Posty: 157
Rejestracja: środa 22 paź 2014, 16:51
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Apm 2.6 spada

Post autor: Filo1 »

maxiiii pisze:Komu na forum spadł copter ze wzgledu na reset?
Ja nie znam takich osób.
Przy jakim napięciu nastepuje reset?

A jaki pm jest oryginalny?
np mi,
dużo osób ma problem z brownoutem
ps. troche odkop :P
T-Rex 450 Pro
RadJet (out of service)
Bixler 2
S500@APM2.6
S550@PX4
architect
Posty: 19
Rejestracja: niedziela 20 mar 2016, 20:28
Lokalizacja: Warszawa

Re: Apm 2.6 spada

Post autor: architect »

zmień zasilania APM z zewnętrznego UBECa
Filo1
Posty: 157
Rejestracja: środa 22 paź 2014, 16:51
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Apm 2.6 spada

Post autor: Filo1 »

architect pisze:zmień zasilania APM z zewnętrznego UBECa
już dawno to zrobiłem :P
też kiedyś nie wierzyłem że PM takie problemy może sprawiać, aż sam się przekonałem.
T-Rex 450 Pro
RadJet (out of service)
Bixler 2
S500@APM2.6
S550@PX4
flc1976
Posty: 41
Rejestracja: piątek 13 lis 2015, 16:44

Re: Apm 2.6 spada

Post autor: flc1976 »

maxxxior pisze:tak, APM już tak ma. Gąbke na baro masz pod obudową? sprawdź.
Nie, nie mam gąbki w obudowie. Wszystko jest oryginalnie. I przepraszam, ale pomyliłem program, chodziło o AltHold.

EDIT - scalenie
Dzięki za linki, ale powiedz mi czego miałem się tam dowiedzieć odnośnie mojego kłopotu?
Awatar użytkownika
RW
Posty: 1420
Rejestracja: czwartek 13 lut 2014, 00:09
Lokalizacja: LUBOŃ CITY, MATZ/MCTR EPKS, BSP_WOJTYNIAK

Re: Apm 2.6 spada

Post autor: RW »

A chociażby tego, że kontrola wysokości w Loiter jest taka sama jak w AltHold. Więc czytasz sobie o trybie AltHold a tam pisze o pewnym parametrze - doczytaj sobie.

I nie pisz post pod postem, tylko korzystaj z możliwości "Edytuj" :roll:
Rafał Wojtyniak
maxxxior
Posty: 1019
Rejestracja: wtorek 21 paź 2014, 16:12
Lokalizacja: Łódź

Re: Apm 2.6 spada

Post autor: maxxxior »

A przede wszystkim to połóż gąbke na barometrze!
flc1976
Posty: 41
Rejestracja: piątek 13 lis 2015, 16:44

Re: Apm 2.6 spada

Post autor: flc1976 »

No dobra. Wychodzi na to, że zwyczajnie tak się może dziać. Choć przyznam, że skoro kontroler ma takie funkcje (altHold, Loiter) to powinien sterować modelem zgodnie z tym po co te funkcje została udostępnione. ok, co zrobić. Skoro wysokością steruje jedynie barometr to faktycznie super stabilnie w czasie lotu być nie może, i to też w zależności od wiatru :)

Upchnę w takim razie trochę gąbki i zobaczymy. Wychodzi na to, że nie co powinno pomóc.
Dziękuję i pozdrawiam.
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Apm 2.6 spada

Post autor: kuczy »

flc1976 pisze:No dobra. Wychodzi na to, że zwyczajnie tak się może dziać. Choć przyznam, że skoro kontroler ma takie funkcje (altHold, Loiter) to powinien sterować modelem zgodnie z tym po co te funkcje została udostępnione. ok, co zrobić. Skoro wysokością steruje jedynie barometr to faktycznie super stabilnie w czasie lotu być nie może, i to też w zależności od wiatru :)

Upchnę w takim razie trochę gąbki i zobaczymy. Wychodzi na to, że nie co powinno pomóc.
Dziękuję i pozdrawiam.

A niby jakim elementem chciałbyś mieć utrzymywaną wysokość ? GPSem? - GPS jest o wiele mniej dokładny jeśli chodzi o określanie wysokości od barometru. Inna sprawa jest taka, że barometry też są różne, są też o wiele bardziej dokładne, ale o wiele droższe, dlatego ich po prostu nie uświadczysz w elektronice powszechnego użytku za takie pieniążki jak APM.
Natomiast o co chodzi z trybami AltHold oraz Loiter to już kompletnie nie wiem co masz na myśli - wg mnie działają właśnie dokładnie tak jak mają działać.

Wydaje mi się, że narzekasz na wszystko na co można, a nie zrobiłeś podstawowej rzeczy - czyli zabezpieczenia barometru - 2 min roboty - chyba nawet posta na forum pisze się dłużej....
flc1976
Posty: 41
Rejestracja: piątek 13 lis 2015, 16:44

Re: Apm 2.6 spada

Post autor: flc1976 »

kuczy pisze:
flc1976 pisze:No dobra. Wychodzi na to, że zwyczajnie tak się może dziać. Choć przyznam, że skoro kontroler ma takie funkcje (altHold, Loiter) to powinien sterować modelem zgodnie z tym po co te funkcje została udostępnione. ok, co zrobić. Skoro wysokością steruje jedynie barometr to faktycznie super stabilnie w czasie lotu być nie może, i to też w zależności od wiatru :)

Upchnę w takim razie trochę gąbki i zobaczymy. Wychodzi na to, że nie co powinno pomóc.
Dziękuję i pozdrawiam.
A niby jakim elementem chciałbyś mieć utrzymywaną wysokość ? GPSem? - GPS jest o wiele mniej dokładny jeśli chodzi o określanie wysokości od barometru. Inna sprawa jest taka, że barometry też są różne, są też o wiele bardziej dokładne, ale o wiele droższe, dlatego ich po prostu nie uświadczysz w elektronice powszechnego użytku za takie pieniążki jak APM.
Natomiast o co chodzi z trybami AltHold oraz Loiter to już kompletnie nie wiem co masz na myśli - wg mnie działają właśnie dokładnie tak jak mają działać.

Wydaje mi się, że narzekasz na wszystko na co można, a nie zrobiłeś podstawowej rzeczy - czyli zabezpieczenia barometru - 2 min roboty - chyba nawet posta na forum pisze się dłużej....
hmm, odnoszę wrażenie, że mnie atakujesz a raczej zupełnie nie masz ku temu powodów. Co dla Ciebie jest oczywiste dla innych nie musi.

Tak, aby model utrzymywał właściwą wysokość musi być barometr, to jasne, ale aby utrzymał ją w locie dobrze byłoby mieć np. sonar bo tylko takie urządzenie przy tanim barometrze pomoże utrzymać omawiany parametr lotu. I o tym dowiedziałem się od innego forumowicza bo podesłał właściwe linki.

<<o co chodzi z trybami AltHold oraz Loiter to już kompletnie nie wiem co masz na myśli>>

To proste, skoro zadaniem tych funkcji jest, między innymi, utrzymywanie stałej wysokości to powinny to robić a tak się nie dzieje i nie ważne z jakiego powodu.

>>A niby jakim elementem chciałbyś mieć utrzymywaną wysokość ? GPSem?<<

No coś Ty, żartujesz chyba. GPS nie służy do utrzymywania wysokości, nie wiem skąd to Ci się wzięło w ramach sugestii co mogłoby pomóc ;)

>>Wydaje mi się, że narzekasz na wszystko na co można, a nie zrobiłeś podstawowej rzeczy - czyli zabezpieczenia barometru - 2 min roboty<<

No wiem, wiem mistrzu, przepraszam. Ale o zabezpieczeniu barometru również dowiedziałem się od kolejnego forumowicza i znów nie od Ciebie.

Gdybym od początku wiedział, że przy programach althold i loiter APM opada w locie bo to normalne i gdybym wiedział, że pomóc może kawałek gąbki to bym tu nie pisał. Nie sądzisz?
Jeśli czytanie postów jest dla Ciebie męczące to nie rozumiem, czemu w tej dyskusji uczestniczysz? Koledzy z forum podpowiedzieli mi pewne rozwiązania i jest po sprawie, za co im dziękuję w tej chwili. A Twój post nic nie wniósł więc mogłeś się w tym czasie zająć czymś pożytecznym. Ale skoro już postanowiłeś coś napisać, no to...nie bardzo wiem co chciałeś właściwie...obrazić mnie, nawyzywać od głupków...bo chyba nie pomóc. A wiesz do czego służy forum? Nie zapoznałeś się mistrzu z regulaminem? Nie czytaj, napiszę w skrócie, zrobię to szybciej niż Ty pisałeś post do mnie...forum służy m.in. do wymieniania się wiadomościami, doświadczeniem i doradzaniem, tym forumowiczom, którzy mają z czymś kłopot.

Pozdrawiam Cie mój mistrzu serdecznie.
Awatar użytkownika
RW
Posty: 1420
Rejestracja: czwartek 13 lut 2014, 00:09
Lokalizacja: LUBOŃ CITY, MATZ/MCTR EPKS, BSP_WOJTYNIAK

Re: Apm 2.6 spada

Post autor: RW »

flc1976 pisze:Tak, aby model utrzymywał właściwą wysokość musi być barometr, to jasne, ale aby utrzymał ją w locie dobrze byłoby mieć np. sonar bo tylko takie urządzenie przy tanim barometrze pomoże utrzymać omawiany parametr lotu. I o tym dowiedziałem się od innego forumowicza bo podesłał właściwe linki.
I zadowoliło by cię działanie sonaru na wysokości max 10 metrów?

Myślisz, że z sonarem będzie tak różowo?
Sonar emituje falę dźwiękową, więc niestety wiatr też ma tu coś do powiedzenia.

Kolejna kwestia - prędkość fali dźwiękowej a poruszanie się modelu.

Przy prędkości dźwięku 340 m/s i wysokości lotu koptera 10m, sygnał musi przebyć drogę 20m. Robi to w czasie 0,059 sekundy.
Załóżmy, że sensor (sensory) mają wymiar 5cm czyli 0,05m. Aby emitowany sygnał po odbiciu od ziemi trafił w sensor, nie może się ten sensor poruszać zbyt szybko. Maksimum prędkości to 0,05 metra w 0,059 sekundy. Po przeliczeniu mamy 0,85m/s.

Jeśli więc kopter będzie się poruszał szybciej niż 0,85m/s (co jest raczej mała prędkość), to emitowany sygnał po odbiciu nie trafi w sensor a co za tym idzie - pomiar będzie poza zakresem urządzenia.

Dlatego sonar jest wykorzystywany do startów i lądowań a nie do latania.

Tutaj: http://ardupilot.org/copter/docs/sonar.html możesz sobie zobaczyć jakie są szumy na sonarze i co go zakłóca.

Kolejna kwestia - różne podłoże, różnie rozprasza i odbija emitowany sygnał.

A co by się działo, gdybyś chciał lecieć nad nierównym terenem? Wlot nad samochód, garaż, chatę? Nagle sonar określa mniejszą wysokość - oczywiście do najbliższej przeszkody. Co innego baro - ciśnienie na konkretnej wysokości nad poziomem morza jest mniej więcej stałe. Nie interesuje go lokalna zmiana wysokości podłoża.

Oczywiście możesz zainwestować w dalmierz laserowy, który nie ma ograniczenia prędkości i wysokości (aż tak dużej jak sonar).
Ale jak tak inwestować, to lepiej sobie kupić Pixhawka, który nie ma problemów z utrzymaniem wysokości ani podczas zawisu ani podczas lotu.
Rafał Wojtyniak
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Apm 2.6 spada

Post autor: kuczy »

Ok, moze za ostro napisalem, sorki. (Wplyw na moj humor mialy inne rzeczy, wiec po prostu prosze przyjmij przeprosiny)
Atakowac nie chcualem, wyszlo jak wyszlo

Gpsem mozna mierzyc jakoś wysokosc, taki sprzet widzialem u geodetów, ale to jakis kosmos z wykupywaniem aktualnych poprawek, kalibracji na jakihs punktach itp - dlatego chcialem wyprowadzic ciebie z bledu - jeslibys tak myslal o gpssie, nie myslales - ok.

Po prostu odnioslem wrazenie, ze stwierdziles ze ten caly apm to jakies badziewie - nie napisales tak, podkreslam ze to bylo moje wrazenie.
Mam tego samego apma i uwierz, ze oslona baro pomaga bardzo. Ja mam apma montowanego nietypowo od spodu i jesli w loiter lub althold mam 1m roznicy w wysokosci to chyba jednak to potrafi zadzialac.

Publicznie jeszcze raz przepraszam kolego, nie nazwalem ciebie glupkiem, i mam prosbe, nie ciagnijmy niepotrzebnych sporow. Moja wina i tyle.
Pozdrawiam.
flc1976
Posty: 41
Rejestracja: piątek 13 lis 2015, 16:44

Re: Apm 2.6 spada

Post autor: flc1976 »

RW pisze:Myślisz, że z sonarem będzie tak różowo?
Sonar emituje falę dźwiękową, więc niestety wiatr też ma tu coś do powiedzenia.
Dziękuję Ci za odp. Zwróć jednak uwagę, że wspomniałem o sonarze bo przeczytałem o tym na stronie pod linkiem podanym przez forumowicza Michał Hewelt. Po za tym zgadzam się z tym co napisałeś dalej. Nie mam wcale zamiaru stosować podobnego urządzenia w moim modelu.
ODPOWIEDZ