HEXA S550 PIXHAWK

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

BBartkiewicz
Posty: 84
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 22:09

Re: HEXA S550 PIXHAWK

Post autor: BBartkiewicz »

1. Zrób reset parametrów do podstawowych
2. Wyjmij kartę SD i zrób format
3. Wgraj starą (3.1, 3.2..) wersję np Arduplane'a a potem nową wersję Coptera.

Silniki kręcą się w dobrą stronę ? :))
oko
Posty: 919
Rejestracja: wtorek 22 paź 2013, 10:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: HEXA S550 PIXHAWK

Post autor: oko »

niepohamowany pisze: Myślę, że problem leży w regulatorach
Wątpię, prawdę mówiąc. Czy zawsze przechyla się w tę samą stronę? Czy trymowanie albo kontra drążkiem pomaga? Co jest w logach? Jakie daje moce na silniki i jak się to ma do sterowania?

Jako że z Phantomów mam tylko FX-61, od początku było dla mnie oczywiste że start w Stabilize oznacza pracę drążkami i nie działa to jak automat.
Awatar użytkownika
mauer
Posty: 223
Rejestracja: wtorek 02 paź 2012, 21:06
Lokalizacja: Osowa

Re: HEXA S550 PIXHAWK

Post autor: mauer »

A możesz zrobić fotkę instalacji w kopterze od tyłu PIXHAWKA (tzn. strona złącz) ? Może tam gdzieś dojrzymy błąd?
Różne aeroplany...
Awatar użytkownika
niepohamowany
Posty: 32
Rejestracja: poniedziałek 02 lis 2015, 11:12
Lokalizacja: Wrocław

Re: HEXA S550 PIXHAWK

Post autor: niepohamowany »

@mauer: Tu są zdjęcia: http://imgur.com/a/Y092O

@BBartkiewicz: Reset robiłem prawie tak jak piszesz: Po wyczyszczeniu i formacie karty SD wgrałem soft samolotu (ale nie starszą wersję tylko aktualną). Potem wgrałem nową wersję koptera (3.3.1)

@oko: Jeśli zaś chodzi o pracę drążkami to rzeczywiście trochę pomaga, nawet udało mi się poderwać hexę na kilka sekund. I tu jest dość dziwna rzecz: na niskich obrotach widać dużą nierówność w ciągu silników natomiast na wyższych (tak od połowy skali) dysproporcja jest dużo mniejsza. Próbowałem złapać go za nogę i wyczuć jak się zachowuje i myślę że nie tak jak powinien.

Mam jeszcze pytanie: jak działa tryb Stabilize? Mały Hubsan stabilizował mi się sam ale pływał na boki i trzeba było pilnować wysokości. Nie trzeba mu było "podnosić" lewej czy prawej strony bo tak akurat wiatr zawiał. Byłem pewien że stabilize to właśnie coś takiego: stabilizacja poziomu lotu, bez trzymania wysokości i bez trzymania pozycji. Tym samym wymuszenie jakiegokolwiek przechylenia powoduje zmianę obrotów odpowiedniego silnika żeby kopter SAM wrócił do poziomu.
oko
Posty: 919
Rejestracja: wtorek 22 paź 2013, 10:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: HEXA S550 PIXHAWK

Post autor: oko »

W teorii tryb Stabilize powinien poziomować kopter:

http://copter.ardupilot.com/wiki/stabilize-mode/

ale w praktyce przynajmniej u mnie to tak nie działa podczas startu. Nie wiem, jakie jest tego wytłumaczenie: większa bezwładność, fakt że copter się przesuwa i przewraca bo zahacza podwoziem o ziemię zanim się zdąży wypoziomować? Na tej stronie masz opisaną także analizę logów, i to by prawdopodobnie pozwoliło wyjaśnić co się tam dzieje.

Radio skalibrowane? Zakresy sygnału na poszczególnych kanałach się odpowiednio wyświetlają w MP? Czy gdy dasz jeszcze więcej trymera albo zmienisz wartość sygnału w ustawieniach nadajnika (jeśli wychodzi poza zakres trymera) to heksa przestaje się przewracać w tę stronę co poprzednio?

EDIT: bardzo istotny jest też na pewno wpływ strug zaśmigłowych odbitych od ziemi.
Awatar użytkownika
Ziever
Posty: 127
Rejestracja: środa 15 maja 2013, 18:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: HEXA S550 PIXHAWK

Post autor: Ziever »

Miałem te regle, niestety totalne nieporozumienie - każdy działał inaczej i nic nie można było poprawić. Zmień na inne, najlepiej AFRO 20A Slim, powinno pomóc.
Robotyka, wydruki 3D, gimbale, multikoptery, Autodesk Inventor
Awatar użytkownika
Poli25
Posty: 917
Rejestracja: środa 25 lut 2015, 19:22
Lokalizacja: Trzebnica

Re: HEXA S550 PIXHAWK

Post autor: Poli25 »

Ja u siebie miałem dokładnie taki sam problem. Okazało się że źle miałem podłączone silniki. Dron w ręce syn dodawał gazu a ja przechylałem nim na wszystkie strony oczywiście mocno trzymając, wystarczyło pozmieniać kolejność kableków od ESC i po sprawie. Rewers ma tylko przód tył. Najlepsza metoda aby się dowiedzieć co jest nie tak.

http://copter.ardupilot.cn/wiki/setting ... direction/
Awatar użytkownika
niepohamowany
Posty: 32
Rejestracja: poniedziałek 02 lis 2015, 11:12
Lokalizacja: Wrocław

Re: HEXA S550 PIXHAWK

Post autor: niepohamowany »

Sprawdzałem już zarówno kolejność jak i kierunek obrotów. Śmigła też są odpowiednio dobrane (3cw+3ccw po trójkątach) Niestety wszystko jest OK (chciałbym żeby rozwiązanie było aż tak proste)
Dzisiaj zamieniłem miejscami dwa regulatory - (nr 1 i 2 bo w czasie prób wywracał się w kierunku 2). Po podłączeniu zaskoczenie: zmienił się sposób uzbrajania (wcześniej manetki w dół i do siebie a teraz w dół i od siebie -pisałem wcześniej o "zezie zbieżnym" i "rozbieżnym"). Dodatkowo przy uzbrajaniu włącza się "Locate Copter Alarm..." (uruchamia go prawa manetka skierowana w prawo i w dół) - i nie znalazłem sposobu żeby to wyłączyć. Próby lotów jeszcze nie robiłem.
Cały czas mam podejrzenie że to sprawka regulatorów chociaż wiem, że i one potrafią współpracować z pixhawkiem bez problemów (sprawdzone na quadzie 450 łącznie z silnikami i kompasem takimi jak posiadam - działa bez większych problemów). Zakup nowych regulatorów jest w tym aspekcie niekoniecznie potrzebnym za to niemałym wydatkiem.

Pomysły mi się kończą. Już się skończyły....a hexa ani myśli latać.
oko
Posty: 919
Rejestracja: wtorek 22 paź 2013, 10:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: HEXA S550 PIXHAWK

Post autor: oko »

Bez analizy logów to strata czasu. A zmiana sposobu uzbrajania po zmianie regulatorów jest co najmniej niepokojąca i sugeruje, że coś jest nie tak z aparaturą.
Awatar użytkownika
Poli25
Posty: 917
Rejestracja: środa 25 lut 2015, 19:22
Lokalizacja: Trzebnica

Re: HEXA S550 PIXHAWK

Post autor: Poli25 »

Uzbrajanie to jedno a wywrotka to drugie. Weź go w łapki niech druga osoba da gazu i zobacz co się dzieje jak reagują silniki. Jak kolega pisze Logi to podstawa aby wiedzieć co się dzieje. Inaczej nikt nie będzie w stanie Ci pomóc, a miło by było jakbyś wstawił zdjęcie jak masz to wszystko podłączone.
BBartkiewicz
Posty: 84
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 22:09

Re: HEXA S550 PIXHAWK

Post autor: BBartkiewicz »

Nie spotkałem się by tak trzeba było uzbrajać Pixhawka i do tego żeby to się zmieniało.. Zawsze Rudder w prawo ... może faktycznie aparatura powoduje błędy lub coś się miesza w sygnale (encoder?), zakłuca ?
Awatar użytkownika
Poli25
Posty: 917
Rejestracja: środa 25 lut 2015, 19:22
Lokalizacja: Trzebnica

Re: HEXA S550 PIXHAWK

Post autor: Poli25 »

Hahaha

Zrobiłem dzisiaj wgrywanie softu od nowa i po kalibracji mam dokładnie to samo co ty. Silniki kręcą się dobrze a w trybie Loiter dodając gazu ciągną tylko silniki z lewej strony co powoduje wywrotkę. Kalibracja położenia koptera nie pomaga kalibracja kompasu także.
Zrobiłem test na sofcie 1.3.31 jest problem po kalibracji, w trybie loiter kopter się wywracał ciągnęły tylko 3 silniki tak samo w trybie PosHold. W trybie Stabilize żyroskop reagował dobrze ale we wszystkich trybach był problem z gazem sam sobie dodawał gazu mimo że gaz jest na min.
Wróciłem do wersji 1.3.20 i wszystko gra jak należy. Moim zdaniem wersja 1.3.31 ma buga.
Ostatnio zmieniony środa 11 lis 2015, 20:16 przez Poli25, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
automaciek
Posty: 1035
Rejestracja: wtorek 16 paź 2012, 08:03
Lokalizacja: szczecin
Kontakt:

Re: HEXA S550 PIXHAWK

Post autor: automaciek »

Polecam Kfc , tam nie ma takich problemów.
Zapraszam na: http://automaciek.webhop.net oraz na miniblog modelarza: http://automaciek1.esy.es/
Nowy członek rodziny : PENTAX K-S2 https://www.flickr.com/photos/141377769@N08/
Awatar użytkownika
niepohamowany
Posty: 32
Rejestracja: poniedziałek 02 lis 2015, 11:12
Lokalizacja: Wrocław

Re: HEXA S550 PIXHAWK

Post autor: niepohamowany »

Problem rozwiązany przy nieocenionej pomocy kolegi wrepinskiego.

Głównym problemem okazała się kalibracja regulatorów. Kalibracja wszystkich na raz nie przynosiła oczekiwanych rezultatów (czyli de facto ukrywała problem)- dolna granica pracy silników była w miarę ok, natomiast górna była różna. Stąd przy THR na 50% niektóre silniki miały za małe obroty a inne za duże - co powodowało wywrotkę. Były też drobne problemy poboczne typu ustawienie rewersów na sterach.

Po wykonaniu kalibracji każdego ESC z osobna HEXA ruszyła jak trzeba i jest już po pierwszych udanych lotach.

Dzięki!!

Dodam, że "niezgodna" kalibracja ESCów mogła wynikać z faktu, że były kupowane w różnym czasie i w różnych sklepach.
scorpion10
Posty: 138
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 22:19
Lokalizacja: Sufczyn k/o Tarnowa

Re: HEXA S550 PIXHAWK

Post autor: scorpion10 »

Jak wykonać pojedynczo kalibracje Regli ? Mam również problemy z Pixem po przejściu z NAZA. Niby Regle się razem kalibrują, ale podczas startu Hexa od razu ucieka w lewą stronę. Widać jak by silnik z jednej strony miały większe obroty . Wszystko na pewno dobrze ustawione kolejność silników oraz śmigła. Regle to DJI E300 i silniki 2212/920KV.
ODPOWIEDZ