Pixhawk Lite

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Pabllo
Posty: 48
Rejestracja: niedziela 22 lis 2015, 22:09

Re: Pixhawk Lite

Post autor: Pabllo »

JSt nijak to się ma do rysunku jaki jest w necie z oznaczeniami WE/WY na pixhawk-u lite :/ jeżeli u mnie na zdjęciu dioda jest u góry płytki a carda SD na dole to sygnał RC powinien być z lewej.
Totalnie nic nie rozumiem...
Awatar użytkownika
JSt
Posty: 137
Rejestracja: wtorek 14 kwie 2015, 12:13
Lokalizacja: Kraina Kwitnącej Bulwy

Re: Pixhawk Lite

Post autor: JSt »

Pabllo pisze:Totalnie nic nie rozumiem...
Uparciuch z Ciebie :-) Podłącz i zobacz czy działa. W necie są błędy.
Znalazłem jednak zdjęcie w kompie - działający pięknie układ. Skrzydło jest różowe bo córka tak chciała ;-)
Obrazek
EDYTA:
Nie wierz wszystkiemu co piszą - ludzie się mylą, mimo dobrych chęci - KONIECZNIE miernik przed podłączaniem modułów (GPS, SD, telemetria, I2C) - sprawdzaj sobie. O ile np połączenie tx-tx, rx-rx nie będzie działać i tyle (w skrajnych przypadkach podobno też się pali, ale mi się nigdy nie udało), to już odwrotne zasilanie niestety dobrze się nie skończy... :-(
To zdjęcie - to też nie jest dobre połączenie tak do końca - brakuje jeszcze diody i kondensatora. Teraz już są - było robione w czasie testów...
Pozdrawiam
Janusz

Ostatnio zamęczam: S800 na Omnibus F4
Pabllo
Posty: 48
Rejestracja: niedziela 22 lis 2015, 22:09

Re: Pixhawk Lite

Post autor: Pabllo »

Jak wyjdę z pracy to nawet nie zjem i będę testował bo normalnie aż mi się wierzyć nie chce :/
Awatar użytkownika
MacPiston
Posty: 1051
Rejestracja: niedziela 02 lis 2014, 10:30
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Pixhawk Lite

Post autor: MacPiston »

Najpewniej używasz złego pinoutu, na rcgrupus jest wstawiony prawidłowy (dla najnowszej wersji Lite'a, czyli chyba V2). Link do tematu: http://www.rcgroups.com/forums/showthre ... 9&page=140 Tylko nie ta strona, nie pamiętam na której był obrazek.
Pabllo
Posty: 48
Rejestracja: niedziela 22 lis 2015, 22:09

Re: Pixhawk Lite

Post autor: Pabllo »

Obrazek
Fakt mieliście racje z tym że w necie są błędy co do wyjść pinów ale i tak nie działa mimo że znowu zbindowałem z aparaturą na mowo. w MP nadal mam 0 każdy kanał. próbowałem nawet na nowo profil w aparaturze i ustawić 4 kanały podstawowe ale kij ...
W innym temacie dostałem pomysł z aktualizacją firmware i już jedzie sprzęt może to coś da.
Jak macie jakiś inny pomysł to z chęcią wysłucham

Edit:
Aktualizacja zrobiona ale nadal nie łączy, tzn brak komunikacji z FC, brak sygnału :/
\znalazłem jota w jotę mój problem jaki występuje na filmiku na YT
https://www.youtube.com/watch?v=UlqAAPVZFYM
Radegast
Posty: 19
Rejestracja: sobota 31 paź 2015, 01:46

Re: Pixhawk Lite

Post autor: Radegast »

Hej,
trochę z innej beczki,
męczę się z ustawieniem kompasu w pixhawk lite. Po podłączeniu zewnętrznego kompasu z GPS (NEO6M), po kalibracji dostaję komunikat "Compasses inconsistent".
mam ustawiony jako compass 1 (primary) zewnętrzny z GPS, jako 2 wewnętrzny. Przy próbie zmiany orientacji kompasu zewnętrznego w Mission Planer dostają komunikat "error compass variance". Próbowałem różnych kombinacji. Co mam z tym zrobić? Wyłączyć któryś z kompasów np. wewnętrzny? Poco w ogóle w pixie 2 kompasy?

Wyłączyłem wewnętrzny i działa (tzn zazbraja się i nie krzyczy komunikatami).

Dodatkowe obserwacje/problemy:
1. Ciężko połączyć się po usb z Misson Planerem. chyba ani razu nie udało mi się za pierwszym razem. System operacyjny to Windows 10, Mission Planer dzisiaj aktualizowany. Sprawdzałem na różnych kablach USB.

2. Zrobiłem kalibrację ESC wg procedury w Mission Planer. Po kalibracji, po zazbrojeniu, silniki kręcą się z małymi obrotami pomimo gazu na min. Przed kalibracją tego nie było, wcześniej ESC były skalibrowane po multi wii. Aparatura to TGY 9x z softem opentx.
Jakieś pomysły? Ręczna kalibracja?

Problem rozwiązany - nie wiedziałem że w pixhawk można ustawić obroty jałowe. Były ustawione na "90". Po ustawieniu na "0" i zapisaniu do kontrolera, silniki nie kręcą się po zazbrojeniu.

3. Jak już się trochę rozładowała bateria (ok. 11,6 V - odczyt z Mission Planer), nie da się zazbroić silników (miga żółta dioda). Czy to jakieś zabezpieczenie żeby nie polecieć z rozładowaną baterią? Wydaje mi się, że to za wysoki poziom baterii żeby nie dać zazbroić. Poczytałem dokumentację i nie widzę gdzie i czy to można zmienić. Przy próbie zazbrojenia w Mission Planer pojawia się komunikat Chack Baterry.
Edit:
Okazuje się, że to jakiś problem albo mam coś źle skonfigurowane. Na świeżej baterii to samo.
Wyłączenie Power Module w MP pomaga i można zazbroić silniki. Dane z Power Module odczytywane w MP są prawidłowe. Zrobiłem ponowne wgranie softu i kalibrację z wizarda. Problem nie zniknął. Jakieś pomysły?
Zauważyłem, że problem nie występuje gdy pixhawk jest podłączony do komputera za pomocą usb. Daje się wtedy zazbroić i odpalić silniki. Odczyty napięcia i prądu w MP są prawidłowe. Po odłączeniu kabla usb od komputera i cały czas włączonej baterii można uzbroić i odpalić silniki (na max obrotach, bez śmigieł pobór prądu ok 2-2,5 A). Po kilku sekundach na max obrotach zapala się żółta dioda i silniki zwalniają do ok 1/3 obrotów a następnie wyłączają się. Po wyłączeniu i ponownym podłączeniu baterii po kalibracji, miga zółta dioda i nie da się zazbroić silników. Po podłączeniu do MP i próbie zazbrojenia dostaję komunikat "Chack Baterry".

Edit:
Problem rozwiązany.
Mam spolszczonego Mission Planera. Połapać się o co w tym chodzi to problem. Miałem ustawione failsafe dla baterii na 14 vot. Po zmianie wszystko działa.
Odinstalowuję i instaluję wersję angielska ;)

??

pozdrawiam
R
Baddboy
Posty: 9
Rejestracja: niedziela 22 maja 2016, 12:39
Lokalizacja: Katowice

Re: Pixhawk Lite

Post autor: Baddboy »

Panowie czy wybor tego kontrolera http://www.banggood.com/Pixhawk-PX4-2_4 ... 40416.html jest dobrym pomysłem ? tyle tego tam jest ze nie wiem ktora wersje wybrac, czy moze lepiej kupic caly zestaw na dzien dzisiejszy ? ewentualnie co warto dokupic jeszcze osobno
Radegast
Posty: 19
Rejestracja: sobota 31 paź 2015, 01:46

Re: Pixhawk Lite

Post autor: Radegast »

Cześć,
bojów ciąg dalszy z pixhawk lite. Obecnie walczę z podłączeniem bluetooth'a (HC-05).
Ustawiłem w BT baurate na 57600. Podłączyłem do pixa w następujący sposób:
+ i - zasilania złapałem z odbiornika,
RX z BT podłączyłem do 3 pinu gniazda z GPS (licząc od gniazda I2C)
TX z BT podłączyłem do 2 pinu.
Niestety nie mogę połączyć się z MP na komputerze, ani z DroidPlanner na telefonie.
Parowania BT z komputerem i telefonem jest.
W MP zdjąłem "ptaszka" z APM Reset on USB Connect.
Macie jakieś pomysły/doświadczenia? Czy coś jeszcze MP się zmienia?
Może podłączyć do innego gniazda?
Czy można wykorzystywać tylko piny od telemetrii, czy można też od GPS2 (TX i RX)?

pozdrawiam
Radegast
Szper
Posty: 443
Rejestracja: piątek 11 gru 2015, 10:22

Re: Pixhawk Lite

Post autor: Szper »

Moje połączenie podam kolorami kabli :)

Pixhawk górny port od strony i2c czyli od lewej:
gnd/zielony/żółty

Bluetooth:
żółty/zielony/gnd/vcc

Zasilanie idzie z UBEC - staram się jak najmniej "wieszać" na Pixie.

W konfiguracji Pixa dla portu tryb Mavlink, prędkość ustawiona manualnie. RXD (żółty) bluetootha rozwidla się na minimosd by zasilić go w dane.

Jak masz wątpliwości co jest skopane to spróbuj wpiąć FTDI zamiast bluetooth ale bez zasilania. Tylko RX/TX/GND i pixa zasilasz własnym źródłem.
W mission planner spróbujesz połączyć się COMem jaki zwraca FTDI.

W Lite te sumarycznie 4 porty to praktycznie to samo. Tylko rozchodzi się o konfigurację na poziomie mission plannera.
Syma X5C -> "Drewniak X5C"
S500 Black -> "Szlajacz" Black Snapper PRO L
GEPRC ZX5 190
I różne mikroby 1103, 1304...
Radegast
Posty: 19
Rejestracja: sobota 31 paź 2015, 01:46

Re: Pixhawk Lite

Post autor: Radegast »

Dzięki Szper,
z tego co piszesz, to połączenie fizyczne mam ok. Też na pixie wieszam jak najmniej (RX i TX). Zasilanie biorę z pinów odbiornika. Sprawdzę jakie mam napięcie na odbiorniku, bo on jest zasilony z pixa 1 kabelkiem SBUS i może są jakieś spadki po drodze.

Napisz mi jeszcze proszę jak masz skonfigurowany BT.
Bo ja podczas konfiguracji komendami AT ustawiłem BURATE z takimi parametrami:
AT+UART=57600,0,0
czy te "0" mają znaczenie na współpracę z pixem i jeżeli trzeba ustawić na "1" to który parametr?

pozdrawiam
Radegast
Szper
Posty: 443
Rejestracja: piątek 11 gru 2015, 10:22

Re: Pixhawk Lite

Post autor: Szper »

Quada teraz nie mam pod ręką ale wątpię bym miał 0,0. Zobacz to ustawienie:
AT+UART=57600,1,0
Na bank mam prędkość 57. Port w Pixie skonfigurowany w trybie mavlink i prędkość 57?

Wieczorem będę grzebał przy maszynie to sprawdzę dokładnie co jak mam ustawione.
Syma X5C -> "Drewniak X5C"
S500 Black -> "Szlajacz" Black Snapper PRO L
GEPRC ZX5 190
I różne mikroby 1103, 1304...
Radegast
Posty: 19
Rejestracja: sobota 31 paź 2015, 01:46

Re: Pixhawk Lite

Post autor: Radegast »

Ok,
sprawdzę też wieczorem, zmienię na 1 pierwszy parametr po baurate.

Tak, BT na 100% po konfiguracji przestawił się na 57600, i w MP w oknie do wybierania prędkości portu mam 57600. Chyba że jeszcze gdzieś indziej w MP konfiguruje się port? Ale w dokumentacji nic nie znalazłem.

Edycja:
Sukces!
Moje ustawienia BT (podaję pełną instrukcję):
1. wprowadzamy BT w tryb AT (zworka, albo switch na module BT)
2. uruchamiamy program terminalowy (w moim przypadku RealTerm)
3. wybieramy w Realterm port który pojawia się po podłączeniu FTDI
4. ustawiamy BAURATE 34800 (taka wartość jest dla trybu programowania)
5. w linii komend wpisujemy
AT+UART=57600,1,0
1 - odpowiada za ustawienie 2 bitów stopu
6. Wychodzimy z trybu AT (ponowne uruchomienie BT)
W menadżerze urządzeń w Win wybieramy port COM powstały po sparowaniu z BT.
We właściwościach portu ustawiamu BAURATE na 57600, 2 bity stopu
Uruchamiamy MP. Wybieramy port ten sam co w menadżerze, ustawiamy BAURATE na 56700.
Działa :).
Radegast
Posty: 19
Rejestracja: sobota 31 paź 2015, 01:46

Re: Pixhawk Lite

Post autor: Radegast »

Cześć,
potrzebuję kolejnej porady.
Próbuję przypisać kanał 8 do wyjścia AUX1. Potrzebuję kanałem 8 sterować światłami LED.
Nie mogę podpiąć bezpośrednio do odbiornika bo mam odbiornik FrSky D4R-II, który ma 8 kanałów tylko przez S.BUS.
Czy ktoś może podpowiedzieć jak to ustawić?

Edycja:
Niestety nie udało mi się przypisać żadnego kanału do wyjścia AUX1. Próbowałem wszystkich kanałów od 5 do 8 zmieniając parametr RCx_Function na 1 i sprawdzałem wszystkie wyjścia AUX (1 do 6). Niestety na żadne wyjście nie udało się przekierować świadomie żadnego kanału. Piszę świadomie, ponieważ podczas testów zauważyłem, że na AUX6 (pierwszy skrajny) mam dostępny sygnał PWM z kanału 6. Niezależnie od ustawionego parametru RC6_Funktion (1 lub 0). Nie wiem czy to jakiś błąd w oprogramowaniu czy celowe. Soft jaki mam zainstalowany to arducopter 3.3.3.
Na razie spełnia to moje potrzeby, dostęp do ch6 umożliwił mi sterowanie oświetleniem. Niemniej proszę sprawdźcie czy wasze Lity zachowują się podobnie na tym sofcie i ewentualnie czy na poprzedniej wersji softu było ok?

pozdrawiam
R
Pabllo
Posty: 48
Rejestracja: niedziela 22 lis 2015, 22:09

Re: Pixhawk Lite

Post autor: Pabllo »

Witam,
jeżeli chodzi o mój problem z Pixhawk lite chciałbym dodać że rozwiązałem go tym iż odbiornik X8R frsky z pixhawk lite odmawiał posłuszeństwa odbioru sygnału. Nawet go zaktualizowałem, nic nie dało.
Ale faktycznie JST miał rację podłączałem go nie z tej strony. W internecie jest masa błędnych zdjęć oraz informacji.
Radegast
Posty: 19
Rejestracja: sobota 31 paź 2015, 01:46

Re: Pixhawk Lite

Post autor: Radegast »

Cześć,
odgrzeję trochę temat phl,
przerzuciłem go do ramy hexa f550. Po zabawie z konfiguracją udało się ładnie odpalić silniki. Wszystko na kablu usb, phl podpięty pod mission planer. A teraz niespodzianka. Po odłączeniu kabla usb od kontrolera miga cały czas żółta dioda (zamiast niebieskiej lub zielonej). Przy próbie podłączenia kabla usb do kontrolera (żeby sprawdzić w MP o co chodzi), dioda przełącza się na niebiesko lub zielono w zależności czy gps ma fix'a. Co ciekawe wystarczy zbliżenie kabla do złącza usb, kabel z drugiej strony jest wolny. Taka ciekawostka przyrodnicza. Po wyłączeniu zasilania to samo. Najpierw żółta dioda, potem próba podpięcia kabla, przełączenie na prawidłowy tryb. Jest to powtarzalne. Jutro wgram od nowa firmware i zrobię kalibracje (zresetuję go). Zobaczymy czy pomoże.

Problem rozwiązany, wyłączyłem wewnętrzny kompas. Widocznie w nowej konfiguracji (obecnie pix jest między dolnym a górnym pokładem) kompas głupiał. Co ciekawe to to, że tylko bez kabla usb (kompas w phl jest w okolicy portu gniazda usb).
pozdrawiam
R
ODPOWIEDZ