APM 2,8 quad nie może zawisnąć

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

vgt84
Posty: 8
Rejestracja: niedziela 22 mar 2015, 14:56

APM 2,8 quad nie może zawisnąć

Post autor: vgt84 »

Witam,
Mam problem z apm 2,8 (chyba podróbka z kompasem w płytce z możliwością odłączenia go przy pomocy zworki).

Quad w trybie stabilize (innych narazie nie próbowałem) w mojej ocenie dziwnie się zachowuje. Przy starcie strasznie go telepie na boki, po jakichś 2s stabilizuje się, tylko że nie jestem w stanie ustawić przepustnicy w takim położeniu aby copter zawisł i używając barometru (jest gąbka) utrzymywał wysokość. Mogę co najwyżej ustawić takie położenie że będzie powoli się wznosił albo opadał. Co dziwniejsze gdy uda mi się takie w miarę stabilne położenie odnaleźć to w momęcie wychylenia drążka pitch do przodu quad oprócz tego że poruszy się do przodu to jeszcze istotnie się wznosi albo opada tak samo ma miejsce w przypadku drążka roll. Zmianie kierunku towarzyszy zmiana wysokości.

Czy miał by ktoś pomysł z czego to może wynikać? i jak temu zaradzić?
Awatar użytkownika
RW
Posty: 1420
Rejestracja: czwartek 13 lut 2014, 00:09
Lokalizacja: LUBOŃ CITY, MATZ/MCTR EPKS, BSP_WOJTYNIAK

Re: APM 2,8 quad nie może zawisnąć

Post autor: RW »

Aby działał czujnik baro należy włączyć tryb lotu AltHold.

Przejrzyj sobie ten temat http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=60&t=1 ... .6#p242181

Skarbnica wiedzy na temat APM.
vgt84
Posty: 8
Rejestracja: niedziela 22 mar 2015, 14:56

Re: APM 2,8 quad nie może zawisnąć

Post autor: vgt84 »

Dziękuje za odpowiedź

Rozumiem w takim razie ze uzyskanie stabilnego unoszenia w trybie stabilize jest niemożliwe/bardzo trudne? A co z resztą zachowania mianowicie znaczna zmiana wysokości przy nieruchomej przepustnicy przy poruszaniu się do przodu, tyłu i na boki. Czy takie zjawisko w trybie stabilize jest normalne?

Czy procedurę autorim mam wykonywać w trybie alt hold ?

Ogólnie martwie się trochę o tego apm-a bo, jeszcze mam jeden temat gdy uruchamiam terminal i łącze apm to w terminalu zaczyna lecieć cała seria komend i nieznanych mi znaków w efekcie nic nie mogę wpisać więc siłą rzeczy uruchomić jakiegokolwiek testu. Czy coś z tym można zrobić?
Awatar użytkownika
RW
Posty: 1420
Rejestracja: czwartek 13 lut 2014, 00:09
Lokalizacja: LUBOŃ CITY, MATZ/MCTR EPKS, BSP_WOJTYNIAK

Re: APM 2,8 quad nie może zawisnąć

Post autor: RW »

A po co uruchamiasz terminal?

Konfigurację robisz na pozostałych zakładkach, oczywiście po wybraniu odpowiedniego portu COM i uzyskaniu połączenia.

Przy lotach postępowych na boki, kopter się przechyla. W związku z czym powstaje składowa pozioma na rzecz pionowej. Kopter powinien opadać tym mocniej im większe przechylenie występuje (przy niezmiennej wartości throttle z aparatury). Jednakże sterownik powinien to zachowanie kompensować i w rezultacie przechylenie nie powinno mieć wpływu na opadanie koptera.

Utrzymywanie w stabilize wysokości - jak sobie trochę poćwiczysz, to będzie lepiej. Ewentualnie można w aparaturze spłaszczyć nieco krzywą gazu w okolicy neutrum (okolice zawisu koptera).

Przejrzyj sobie zakładki po lewej na stronie http://copter.ardupilot.com/

Autotune robi się w AltHold.
vgt84
Posty: 8
Rejestracja: niedziela 22 mar 2015, 14:56

Re: APM 2,8 quad nie może zawisnąć

Post autor: vgt84 »

Dzięki za odpowiedź
RW pisze:A po co uruchamiasz terminal?.
...
test
enter
motors
enter

oraz compas vs throttle calibration

Czy da sie to zrobić z poziomu mission planera, bez użycia terminala?

Czy uruchamianie terminala jest czymś niewłaściwym ? Co z ciągle lecącymi niezrozumiałymi komendami (jak w matrix-sie ;) ) czy tak powinno być? Da się to zatrzymać?

Jeśli chodzi o kompensacje efektu opadania w momencie gdy lecę do przodu to gdzie w MP mogę skonfigurować siłę tego efektu. Tak jak już wcześniej wspominałem gdy quad się lekko unosi do góry i dam kierunek pitch o oprócz tego że poleci do przodu to jeszcze znacząco się wznosi. W takim razie rozumiem że przyczyną takiego stanu rzeczy jest nieadekwatna siła kompensacji opadania w stosunku do poziomu wychylenia w danym kierunku, dlatego też chciał bym poprzez właściwą konfiguracje zmniejszyć jej siłę. Gdzie w MP mogę to zrobić?


Jutro wypróbuje althold, dzięki za dotychczasową pomoc
Awatar użytkownika
RW
Posty: 1420
Rejestracja: czwartek 13 lut 2014, 00:09
Lokalizacja: LUBOŃ CITY, MATZ/MCTR EPKS, BSP_WOJTYNIAK

Re: APM 2,8 quad nie może zawisnąć

Post autor: RW »

Od którejś tam wersji softu tak się dzieje. Nawet logi trzeba inaczej zasysać z APM (nie przez terminal).

Po to Mission Planner ma zakładki w trybie graficznym, żeby nie trzeba było wklepywać jakieś komendy.

Przejrzyj sobie wszystkie zakładki MP, to będziesz wiedział, gdzie co jest.

Test compass motor masz tutaj http://copter.ardupilot.com/wiki/ac_com ... padvanced/

Mission Planner ma polską nakładkę ale jej nie używaj, bo jest straszna kaszana. Nazwy parametrów, wartości czy funkcji są niekiedy dziwne i można niechcący coś źle ustawić.
ODPOWIEDZ