Problem z telemetrią

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

mati86
Posty: 47
Rejestracja: poniedziałek 02 lut 2015, 11:12

Problem z telemetrią

Post autor: mati86 »

Witam,
mam ogólnie rzecz biorąc problemy z prawidłowym działaniem telemetrii.
W moim przypadku zakupiłem dokładnie ten zestaw:

http://www.goodluckbuy.com/ardupilot-3d ... enna-.html

Telemetria podłączona do komputera w Mission Planner jeszcze jako tako działa, chociaż remrssi i rssi jest w granicach około 130, gdy obie anteny są koło siebie. Czytałem, że w takiej konfiguracji, gdy są kilka cm od siebie powinno być ponad 200. Gdy się oddalają nawet o kilka metrów spada diametralnie, no nie da się z tego korzystać jak należy. Dodam, że antena w hexie jest umieszczona z dala od odbiornika. Czy sytuację poprawi wymiana anten (używam tych wielkich, które przyszły w zestawie), a jeżeli tak to na jakie?

A już w ogóle nie da się korzystać z telemetrii na androidzie w aplikacji Tower, co chwila jest tylko komunikat "data link lost" i "data link restored". I dodatkowym objawem problemu jest to, że bardzo szybko rozładowuje mi się bateria w telefonie, w przeciągu 10 min potrafi zejść 100% baterii z telefonu. Bardzo proszę o pomoc i jakieś sugestie, pozdrawiam :)
michgre
Posty: 227
Rejestracja: wtorek 25 lis 2014, 13:26
Lokalizacja: Niedźwiedź

Re: Problem z telemetrią

Post autor: michgre »

Upewnij się czy w mission planner masz pełną moc nadawania skonfiguowaną dla 3DRadio- bodajże na 20. Ja defaultowo miałem na 8...

Bateria w telefonie to inna bajka raczej...
mati86
Posty: 47
Rejestracja: poniedziałek 02 lut 2015, 11:12

Re: Problem z telemetrią

Post autor: mati86 »

Tak tak, u mnie defaultowo było 11. Perwsze co zrobiłem to zmieniłem na 20. Ale dzięki za sugestię :) Jakieś inne pomysły?
Awatar użytkownika
mkrawcz1
Posty: 1772
Rejestracja: piątek 18 lut 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa-Wilanów

Re: Problem z telemetrią

Post autor: mkrawcz1 »

Zobacz, czy na pewno masz kontakt na środkowym pinie złącza anteny. Czasami do złącza SMA ludzie wkręcają antenę z RP-SMA :-)
Doświadczenie - wiedza, którą zdobyłeś tuż po tym, kiedy była ci najbardziej potrzebna...
mati86
Posty: 47
Rejestracja: poniedziałek 02 lut 2015, 11:12

Re: Problem z telemetrią

Post autor: mati86 »

Chciałbym wymienić moduły telemetrii na coś po prostu działającego i niezawodnego, czy 3dr V2 433 będzie się lepiej sprawowało niż to co mam obecnie?
What Range can I expect and how can I improve this?

Reported ranges achieved with the 3DR radios using standard configuration and antenna seems to be about 300 ~ 500m. This can be improved by:

Using a small “patch antenna” on the ground like this flat patch antenna or this Yagi antenna perhaps mounted on an Antenna Tracker
Replace at least one of the two 3DR radios with a higher powered RFD900
Tylko z tego co rozumiem, to te rozwiązania są na rynek amerykański, bo w PL obowiązuje częstotliwość 433Mhz. Czy jest jakiś odpowiednik taki dalekiego lub średniego zasięgu dla częstotliwości 433?
Awatar użytkownika
mkrawcz1
Posty: 1772
Rejestracja: piątek 18 lut 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa-Wilanów

Re: Problem z telemetrią

Post autor: mkrawcz1 »

Te moduły niczym się nie różnią pod względem zasięgu od V1.
Problem w tym, że albo masz do d... anteny, albo kupiłeś do d... modemy.
Na mojej produkcji ludzie mają po 2 km na kawałku drutu.
Doświadczenie - wiedza, którą zdobyłeś tuż po tym, kiedy była ci najbardziej potrzebna...
ODPOWIEDZ