mini APM 3.1 - czy jest to dobry kontroler ???

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
danies
Posty: 70
Rejestracja: poniedziałek 09 cze 2014, 17:49
Lokalizacja: Olsztyn

mini APM 3.1 - czy jest to dobry kontroler ???

Post autor: danies »

Witam !

Jak w temacie - ciężko znaleźć jakieś konkretne informacje jak sprawuje się mini APM 3.1 - na zagranicznych forach niewiele jest opinii a jak już jedni piszą że spoko inni zakładają pesymistyczną opcję - może ktoś z Was ma to "coś" i jest w stanie wypowiedzieć się jak to działa ???

Cenowo jest dobrze tylko czy idzie to w parze z jakością i niezawodnością ??? Ze względu na małe wymiary chcę włożyć to do DJI F330 lub do helika 450 ( helika z gps'em miło byłoby mieć ale trochę to niebezpieczne jeśli system gdzieś zawiedzie :-/ więc stąd pytanie )

link jak to wygląda : http://www.goodluckbuy.com/index.php?ta ... _id=105379

Pozdrawiam
HELI : 2x 450,MCP-X, 120SR, AIRWOLF 500; QUAD : 450 NAZA, 330 miniAPM 3.1, APHID REPTILE 450 APM2.6
kaplasak
Posty: 30
Rejestracja: poniedziałek 06 sty 2014, 21:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: mini APM 3.1 - czy jest to dobry kontroler ???

Post autor: kaplasak »

danies pisze:Witam !

Jak w temacie - ciężko znaleźć jakieś konkretne informacje jak sprawuje się mini APM 3.1 - na zagranicznych forach niewiele jest opinii a jak już jedni piszą że spoko inni zakładają pesymistyczną opcję - może ktoś z Was ma to "coś" i jest w stanie wypowiedzieć się jak to działa ???

Cenowo jest dobrze tylko czy idzie to w parze z jakością i niezawodnością ??? Ze względu na małe wymiary chcę włożyć to do DJI F330 lub do helika 450 ( helika z gps'em miło byłoby mieć ale trochę to niebezpieczne jeśli system gdzieś zawiedzie :-/ więc stąd pytanie )

link jak to wygląda : http://www.goodluckbuy.com/index.php?ta ... _id=105379

Pozdrawiam
Mam tą płytkę od 2 miesięcy zainstalowaną w Heliku 450 i jak na razie działa bez problemu. Jak masz jakieś konkretne pytania to pisz śmiało.
Tomek
Awatar użytkownika
danies
Posty: 70
Rejestracja: poniedziałek 09 cze 2014, 17:49
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: danies »

Dzięki Tomku za odpowiedź - zamówiłem już kontroler i przy dobrych wiatrach jutro powinien do mnie dotrzeć :-)

... kilka pytań znajdzie się na pewno skoro masz ten sam "rozmiar" helika co ja. Na dobry początek zapytam o miejsce montażu - gdzie masz swój ??? Zastanawiałem się nad 2 opcjami - albo zamontować na "półce" prowadnicy tarczy ( tam gdzie montuje się gyro ) albo dorobić półkę między ramą a podwoziem ...

Pozdrawiam
Daniel
HELI : 2x 450,MCP-X, 120SR, AIRWOLF 500; QUAD : 450 NAZA, 330 miniAPM 3.1, APHID REPTILE 450 APM2.6
kaplasak
Posty: 30
Rejestracja: poniedziałek 06 sty 2014, 21:13
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: kaplasak »

Zrobiłem tak:
Obrazek
Chciałem zainstalować go "testowo" żeby zobaczyć czy i jak APM działa w heliku, dlatego użyłem boomblocków na rurkę 12mm. Konstrukcja miała być łatwo demontowalna jeśli coś poszłoby nie tak, ale jest bardzo dobrze i tak już zostanie.
Tomek
Awatar użytkownika
mknet
Posty: 1223
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 20:13
Lokalizacja: Strzelce Opolskie

Post autor: mknet »

Baro nie szaleje od ciągu łopat ? Ewentualnie wystarczy dopasować jakąś obudowę w elektronicznym oraz dodać gąbkę.
Użytkowane: Bixler 2 1500m, SkySurfer 2000mm, Transporter Q7.6, Mini-Hrejser slim 280mm, Delta120min.
Składają się: SU31 ElectriFly, FarFlyer długolot fpv.
Zakurzone: T-rex 500ESP, Ofna ultra lx comp, Hpi Sprint 2
Awatar użytkownika
danies
Posty: 70
Rejestracja: poniedziałek 09 cze 2014, 17:49
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: danies »

mknet pisze:Baro nie szaleje od ciągu łopat ? Ewentualnie wystarczy dopasować jakąś obudowę w elektronicznym oraz dodać gąbkę.
O to samo miałem spytać :-) ... ja mam wersję 450 PRO także włożę kontroler pod podwozie, poza tym na belce będę miał GPS'a ... ale pomysłowe miejsce - tyle że baro bym zagąbkował i okleił np. taśmą bezbarwną
HELI : 2x 450,MCP-X, 120SR, AIRWOLF 500; QUAD : 450 NAZA, 330 miniAPM 3.1, APHID REPTILE 450 APM2.6
kaplasak
Posty: 30
Rejestracja: poniedziałek 06 sty 2014, 21:13
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: kaplasak »

To zdjęcie z instalacji, teraz na baro jest zaklejona gąbka i alt hold trzyma ładnie, z tyłu ogonka jest gps i mag.
Tomek
Marr
Posty: 7
Rejestracja: czwartek 20 paź 2011, 14:53
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Marr »

Też od dawna o takim czymś myślałem do 450-tki.

Tomek (kaplasak), możesz coś więcej napisać: jaki GPS, jaka wersja oprogramowania, może jakiś schemat połączeń...? Rozumiem, że "normalnego" GYRO już nie trzeba. Możesz dać więcej zdjęć?

Pozdrawiam.
kaplasak
Posty: 30
Rejestracja: poniedziałek 06 sty 2014, 21:13
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: kaplasak »

GPS to ublox-Max 7C, do APM wgrany Arducopter 3.1.5. "Tradycyjnego" GYRO już nie trzeba. Zdjęcia postaram się zrobić w piątek.
Awatar użytkownika
danies
Posty: 70
Rejestracja: poniedziałek 09 cze 2014, 17:49
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: danies »

Oblatałem już swojego miniAPM - działa bez zarzutu. Co prawda wrzuciłem go na razie do F330 ale jak wiem że robi to co trzeba to niebawem powędruje do heli. Jedynie miałem problem z błędnymi opisami na obudowie co do wyprowadzeń aux i rc input - były odwrotnie opisane ...aaaaa i jeszcze kropelka cyny robiąca zwarcie i nie pozwalająca na inicjację ESC - ot takie przypadłości chińskich produkcji.
HELI : 2x 450,MCP-X, 120SR, AIRWOLF 500; QUAD : 450 NAZA, 330 miniAPM 3.1, APHID REPTILE 450 APM2.6
Marr
Posty: 7
Rejestracja: czwartek 20 paź 2011, 14:53
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Marr »

Daniel (danies), coś nowego w temacie, zamontowałeś już do heli?

Tomek (kaplasak), dasz radę zrobić te zdjęcia?
Awatar użytkownika
danies
Posty: 70
Rejestracja: poniedziałek 09 cze 2014, 17:49
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: danies »

Co do samego kontrolera to jestem bardzo miło zaskoczony i właśnie trwają prace nad wkładaniem go do helika ( w quadzie lata fenomenalnie :-) ) ... mam teraz w pracy ciężki tydzień, ale prace trwają i niebawem podzielę się nimi

EDYTA :

robię i robię - zdecydowałem się dać jednak "tradycyjny" APM ze względów złączkowych. Dorobiłem półkę plus daszek przykręcany do dolnej płyty helika do których idą dystanse 30mm ( na zdjęciach jest tylko tylny dystans - brak bocznych z przodu ) ... półka jest jednocześnie PCB dla Led od GPS i Arm, oraz buzzerka. Decyzja o takim montażu przede wszystkim dlatego że przymierzam się do CC3D i wtedy tylko krótsze dystanse i niewiele innych zmian :-)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
HELI : 2x 450,MCP-X, 120SR, AIRWOLF 500; QUAD : 450 NAZA, 330 miniAPM 3.1, APHID REPTILE 450 APM2.6
Marr
Posty: 7
Rejestracja: czwartek 20 paź 2011, 14:53
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Marr »

Daniel, na jakim jesteś etapie? Czekam z niecierpliwością.
APM już w drodze. Ty zamawiałeś w GLB? Ile czekałeś na paczkę?

Pozdrawiam.
sliver001
Posty: 186
Rejestracja: sobota 18 paź 2014, 17:43
Lokalizacja: Kutno

Post autor: sliver001 »

Witam.
Już prawie zdecydowałem się na zakup mini APM 3.1 ale mam do Was parę pytań. Chciałbym zamontować płytkę do heli 450 i korzystać z trybu stabilizacji podczas robienia zdjęć plus funkcja PANIC - stabilizacja helika w sytuacji kryzysowej i ewentualny powrót do miejsca startu. Czy spełni moje oczekiwania ten kontroler?

Gdzie polecacie kupić APM? Najważniejsza jest cena, czas realizacji na drugim planie. Najtaniej widzę, że jest w sklepie z linku w pierwszym poście, nawet taniej niż na ebay. Kupowaliście tam?

Jaka jest różnica między mini APM 3.1 a APM 2.6? Czy informację z http://copter.ardupilot.com tyczą sie tez wersji mini? Szukając info o tej wersji na zagranicznych forach często userzy kierują na tą stronę ale nie ma na niej żadnej informacji o mini APM.
Awatar użytkownika
danies
Posty: 70
Rejestracja: poniedziałek 09 cze 2014, 17:49
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: danies »

Przepraszam wszystkich za bardzo długi czas bez odpowiedzi ale małe kłopoty ze zdrowiem odcięły mnie od świata :( ... poskładałem finalnie helika, ale po pierwszych testach wpadał mi w straszne wibracje i muszę nad tym posiedzieć.

Co do APM to ten większy kupiłem u kolegi z tego forum ( często można znaleźć jego ogłoszenia w dziale handlowym ), a pierwszego mini kupiłem na eb..ju :) ... drugi u Mirka w ABC i oba świetnie spisują się tylko w moim wypadku ten pierwszy miał złe oznaczenia na obudowie.

Co do stabilizacji i funkcji Panic - stabilizacja jak najbardziej, ale co do Panic to chyba zależy z jak poważnych kłopotów będziesz chciał się wybronić - latając w trybie stabilize będzie możliwie ok i helik sam powinien wracać do "pionu" :) ... dokładając do tego trzymanie w GPS i można się odstresować, ale zdrowy rozsądek to zawsze matka sukcesu i nie należy o tym zapominać :)

Jak na razie wracam do regulacji mojego "wariata" który po podniesieniu z ziemi lata na boki ( pewnie PID'y do regulacji ) ale jak tylko opanuję go to dam znać :)
HELI : 2x 450,MCP-X, 120SR, AIRWOLF 500; QUAD : 450 NAZA, 330 miniAPM 3.1, APHID REPTILE 450 APM2.6
ODPOWIEDZ