loiter i RTL raz działa cudne, za chwile nie

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
qczek
Posty: 954
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 19:04
Lokalizacja: Zielonki/Kraków

loiter i RTL raz działa cudne, za chwile nie

Post autor: qczek »

Panowie,
Jako świeży użytkownik magapirate, na płytce AIO z hobbykinga, jestem prawie bardzo zadowolony :). Mam jednak pewien problem, który uniemożliwia mi spokojne latanie, a mianowicie, loiter i rtl raz działa superowo, stoi w miejscu jak wmurowany, wraca do domu jak po sznurku, a za chwile, po prostu tragedia, loiter zatacza koła, trzymając yaw dobrze, coraz większe w sumie, potem zaczyna się przechylać i lecieć w kierunku zachodzącego słońca, natomiast RTL, zaczyna odlatywać, chyba w tym samym kierunku gdzie te nazy latają ;).

Rama jest malutka 250 z hk, kompas zintegrowany niestety, czy to z tym jest problem?
Co można ustawić aby się tak nie działo, bo najgorsze jest, że latam jest super, potem jest do d. ląduje latam i znowu jest dobrze....

Pozdrawiam
Krzysiek
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Chyba niestety zintegrowany kompas świruje... zauważ że w miarę wyczerpywania sie pakietu siada na nim napięcie...a co za tym idzie rośnie prąd potrzebny do skonsumowania tej samej mocy :-) No a jak prąd rośnie+kompas blisko kabli = przekłamania...
Spróbuj dołożyć zewnętrzny kompas na słupku, zdezaktywować (przecięcie ścieżki I2C-data) kompas na płytce i potestować.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
qczek
Posty: 954
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 19:04
Lokalizacja: Zielonki/Kraków

Post autor: qczek »

a czy jak wyłączę, kompas to copter będzie w stanie (oczywiście gorzej) skompensować sobie dryft yaw'a i określać kierunek tylko za pomocą gps'a?

pozdro
Krzysiek
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Nie znam megapirate nie wiem jak tam jest.. ale np w MultiWii trzyma kierunek z odczytów akcelerometru. Na pewno nie z GPSa :-)
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
qczek
Posty: 954
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 19:04
Lokalizacja: Zielonki/Kraków

Post autor: qczek »

a co ma akcelerometr do kierunku yaw, możesz przybliżyć mi jak to działa?
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Nie mam pojęcia , nie jestem koderem. Pytaj Miśia i Marbalona :-)
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
cebulator
Posty: 1432
Rejestracja: poniedziałek 10 wrz 2012, 08:16
Lokalizacja: Mielec

Post autor: cebulator »

Było już poruszane na forum, akcelerometr nie daje dobrej stabilizacji YAW. Bo do skompensowania błędu żyroskopu potrzeba magnetometru.
Latam bez użycia mag bo obawiam się o ten wbudowany i czasem są niewielkie obroty YAW.
Edit.
Akcelerometru w ogóle nie da się do YAW użyć. Przecież jak obracasz się wokół osi Z to przyśpieszenie się nie zmienia (przynajmniej nie to liniowe).
Pozdrawiam Sławek

... jeśli nie wiesz co robić, nabieraj wysokości. Jeszcze nikt nie zderzył się z niebem...
Awatar użytkownika
marbalon
Posty: 4080
Rejestracja: piątek 16 wrz 2011, 13:02
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Post autor: marbalon »

Rurek pisze:Nie znam megapirate nie wiem jak tam jest.. ale np w MultiWii trzyma kierunek z odczytów akcelerometru.
Z odczytów Gyro + wspomaganie MAG o ile jest włączony tryb HEAD LOCK itp. ACC niezbyt się do tego nadaje ;-)
Awatar użytkownika
qczek
Posty: 954
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 19:04
Lokalizacja: Zielonki/Kraków

Post autor: qczek »

marbalon pisze:
Rurek pisze:Nie znam megapirate nie wiem jak tam jest.. ale np w MultiWii trzyma kierunek z odczytów akcelerometru.
Z odczytów Gyro + wspomaganie MAG o ile jest włączony tryb HEAD LOCK itp. ACC niezbyt się do tego nadaje ;-)
No tak mi się wydawało, że acc to jest do niczego nie potrzebne ;)
A orientujesz się może, czy nie robi się tak, że kierunek z gps jest wykorzystywany do korekcji dryftu gyro. W moim fc, mam dryft gyro jakieś około 1-1.5 stopnia na minutę, więc całkiem niewiele, i zastanawiam się czy przy znanej estymacji prędkości wiatru, i z faktu , że np, każemy poruszać się mu do przodu (układ związany z quadem), a leci na południe (odczyt z gps), można by korygować dryft yaw... bo wiemy, że przód quada wskazuje na południe, bo tam lecimy....
To tak w uproszczeniu...
Awatar użytkownika
marbalon
Posty: 4080
Rejestracja: piątek 16 wrz 2011, 13:02
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Post autor: marbalon »

W MWC na pewno tak nie jest a MegaPirate jest mi jak najbardziej obce ;-)
Awatar użytkownika
qczek
Posty: 954
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 19:04
Lokalizacja: Zielonki/Kraków

Post autor: qczek »

no dobra, to jeszcze jedno pytanie, czy magnetometr w ardu może być dowolnie umieszczony, i kalibracja załatwia wszystko, czy też muszą być zachowane kierunki?
Awatar użytkownika
marbalon
Posty: 4080
Rejestracja: piątek 16 wrz 2011, 13:02
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Post autor: marbalon »

Kierunki muszą być zachowane, nie widziałem jeszcze takiego IMU co samo wykrywało kierunek kompasu podczas kalibracji.
Awatar użytkownika
Eski
Posty: 407
Rejestracja: poniedziałek 05 kwie 2010, 22:19
Lokalizacja: UK

Post autor: Eski »

cebulator pisze:Było już poruszane na forum, akcelerometr nie daje dobrej stabilizacji YAW. Bo do skompensowania błędu żyroskopu potrzeba magnetometru.
Latam bez użycia mag bo obawiam się o ten wbudowany i czasem są niewielkie obroty YAW.
Edit.
Akcelerometru w ogóle nie da się do YAW użyć. Przecież jak obracasz się wokół osi Z to przyśpieszenie się nie zmienia (przynajmniej nie to liniowe).

A mógł byś coś więcej napisać o lataniu bez użycia Magnometru ?

Bo ja w swoim APM 2.6 mam to samo co kolega , Loiter działa czasem , kopter obraca się w Yaw , nie można bardzo tego wytrymować.
A Failsafe raz zadziałał , a raz odleciał w krzaki.
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Nawigacji opartej o GPS (czyli np RTH) nie da się używać bez poprawnie działającego i dobrze skalibrowanego kompasu, czyli magnetometru i tyle.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
qczek
Posty: 954
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 19:04
Lokalizacja: Zielonki/Kraków

Post autor: qczek »

miś pisze:Nawigacji opartej o GPS (czyli np RTH) nie da się używać bez poprawnie działającego i dobrze skalibrowanego kompasu, czyli magnetometru i tyle.
Bo tak jest to fantastycznie napisane ;)
Generalnie, te wszystkie softy, to tak troszkę po najmniejszej lini oporu pisane, np. kompas źle wskazuje wskutek zakłóceń i quad się oddala, błąd rośnie, ale człon I nadal się napycha, i ten jeszcze bardziej się oddala... a wystarczyło by sprawdzić jakie są odczyty z samego gps, i powiedzieć, stop coś nie halo...

Niemniej ogólnie jestem super zadowolony, po dodaniu magnetometru za 10pln z alledrogo, wyłączeniu tego on board, (nie trzeba nic przecinać, wystarczy wyłączyć przesyłanie przez mpu6050 danych z dodatkowego portu i2c), całość działa super cudnie !
I nawet nie musiałem go jakoś wysoko montować.

Pozdrawiam
Krzysiek
Obrazek
ODPOWIEDZ