Czarna hexa Pixhawk

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Prono
Posty: 1496
Rejestracja: wtorek 23 paź 2012, 20:07
Lokalizacja: Katowice

Re: Czarna hexa Pixhawk

Post autor: Prono »

Oj nie, na razie na 57600 latam, na standardowych ustawieniach, kolo nogi, wiec zasiegu nie testowalem ale mysle ze na 433 te 50m bezproblemowo zrobi.

Mozesz tez zainteresowac sie tematem Ultimate LRS.
Wtedy link RC i telemetria leca na 433 na jednym komplecie nadajnika i odbiornika OrangeRX 1W ;)
Jeszcze tego nie uruchamialem, sprzet mam w domu ale nie mam czasu tego skonfigurowac.
Ale mam to w najblizszych planach ;)
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2353
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Czarna hexa Pixhawk

Post autor: maxiiii »

Szper pisze:Jak wygląda sprawa łączenia modemu 433MHz po OTG do tabletu komórki? Wiem, że działa ale czy ktoś próbował z tym coś robić - mission planner (tower)?

Większość użytkowników to sprawdziło i działa.
Nie ma problemów z prędkością
air do 250
serial do 115

bez problemu działają te chińskie za 80 zł za komplet
o takie
https://www.aliexpress.com/item/Hot-1pc ... 06466.html?
Szper
Posty: 443
Rejestracja: piątek 11 gru 2015, 10:22

Re: Czarna hexa Pixhawk

Post autor: Szper »

Dzięki wielkie. Głównym założeniem jest uwolnienie 2.4GHz i poprawa zasięgu urządzenia pracującego jak na razie po BT.
Tyle informacji wystarczy.

Ultimate LRS znam i korci do wszelkich "wałęsaczy" szczególnie przez ten tunel UART dla telemetrii :) .
Syma X5C -> "Drewniak X5C"
S500 Black -> "Szlajacz" Black Snapper PRO L
GEPRC ZX5 190
I różne mikroby 1103, 1304...
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2353
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Czarna hexa Pixhawk

Post autor: maxiiii »

Szper pisze:Ultimate LRS znam
No nareszcie jakiś znawca.:))

A ja nie mogę połączyć się z arduino przez dedykowany program. Można programować ale nie udaje się połączyć.
Awatar użytkownika
notgroove
Posty: 520
Rejestracja: czwartek 13 mar 2014, 23:24

Re: Czarna hexa Pixhawk

Post autor: notgroove »

Panowie mam problem z kompasem "error compass variance" i nie uzbraja się bo pix miga na żółto.
GPS od Drotek XL i fixa łapie dobrze. Zamontowany anteną do góry i strzałka do przodu tak jak pixhawk a mimo to odwrotnie kompas pokazuje wychylenie w osi pitch.
Calibracja przebiega dobrze.

W ustawieniach arm odznaczytłem dla testów wszystko by teoretycznie dało się uzbroić ale i tak się nie uzbraja tylko taje ten sam dźwięk "że jest error".

Coś ktoś??
DJI Mavic Pro - DJI Inspire 1Pro X5 - DJI S1000 - Canon - Sony - Panasonic - Sigma - HiTec - DJI - 3DR - Align
Awatar użytkownika
Głuś
Posty: 1487
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 14:03
Lokalizacja: Lubelskie
Kontakt:

Re: Czarna hexa Pixhawk

Post autor: Głuś »

Próbowałeś wyłączyć wewnętrzny kompas? U mnie na 3.4.6 w 3 modelach to samo jest, różne pixy, różne modele. Raz uzbroi, raz wywali ten błąd co u Ciebie. Ostatnio mi uzbroił i kilka sekund po starcie zaczął koła zataczać jak pijany, ale jeszcze nie miałem czasu logów zgrać - zresztą bez tego wiadomo :-D Zauważyłem że jak postawię kopter pyskiem w stronę zachodu to uzbraja, do wschodu ni cholery, pozostałe kierunki świata losowo. W jednym (na razie) wyłączyłem wewnętrzny i wszelkie problemy jak ręka odjął, zasuwa po punktach jak wariat. W drugim zamiast tej nowej metody kalibracji użyłem starej i też w 90% pomogło - raz na jakiś czas wywala kompas errora :evil:

Tower przez OTG działa jak ta lala, tak samo BT - inna sprawa że sam Tower w najnowszej wersji zbabrali i lubi się zawieszać przy minimalizacji ;) a tą telemetrie na 433 to można se w buty wsadzić, chińczyki dają jakieś antenki na 2.4G do nich, a struganie anteny ponad 30cm pod samą telemetrie bez sensu. 868MHz kilosa na standardowych bacikach ciągnie :-P więc po co kombinować. nawet jak mam strugać to wolę pod 868 bo o polowe krótsze, a zasięg i tak większy niż RC - zakładając że sterowanie mamy na 2.4GHz. Jak sterowanie LRS to tak jak piszecie wyżej - więc tak czy inaczej telemetria 433 do pixa jest beznadziejnym wyborem :-)
BT HC06 ma 20 razy większy zasięg jak ta chińska telemetria 433 z antenami, które do niej dodają. F330 kropkę na niebie widać jak BT zrywa.
Moje modele https://fpv.com.pl
Gogielki Eachine EV300D na dwa pasma jednocześnie ;-)

Pozdrawiam
Wojtek
Lech55
Posty: 223
Rejestracja: środa 24 sie 2016, 18:30

Re: Czarna hexa Pixhawk

Post autor: Lech55 »

Głuś pisze:BT HC06 ma 20 razy większy zasięg jak ta chińska telemetria 433 z antenami
Mi telemetria działa, a BT oraz WiFi za nic nie chcą. BT łączy się, następnie sparowano, a moduł na PIXe miga sobie raz na 2s i nici.
Awatar użytkownika
Głuś
Posty: 1487
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 14:03
Lokalizacja: Lubelskie
Kontakt:

Re: Czarna hexa Pixhawk

Post autor: Głuś »

Jak byś jeszcze napisał z czym Ci nie działa :-)
Moje modele https://fpv.com.pl
Gogielki Eachine EV300D na dwa pasma jednocześnie ;-)

Pozdrawiam
Wojtek
Lech55
Posty: 223
Rejestracja: środa 24 sie 2016, 18:30

Re: Czarna hexa Pixhawk

Post autor: Lech55 »

Pisałeś "u mnie na 3.4.6" to zrozumiałem że Pixhawk i ja z nim mam problem w połączeniu po BT i wifi z PC win10. Chciałem z nich z korzystać ponieważ nadajnik telemetrii szlag trafił.
Awatar użytkownika
notgroove
Posty: 520
Rejestracja: czwartek 13 mar 2014, 23:24

Re: Czarna hexa Pixhawk

Post autor: notgroove »

Jeszcze nie ogarniam pixa ale widze że compas #1 to ten z GPSem a #2 to w pixie.
Tak przynajmniej wygląda to przy kalibracji.
Jest jeszcze widoczna opcja #3 ale ten jest martwy bo go "raczej" nie ma.
Nie wyłączyłem go jeszcze bo nie doszedłem jak. Jedynie w zakładce kalibracji próbowałem wyłączyć i raczej się nie udało.
Żyro na MP widze że pokazuje tylko z tego w pixie.

Z DJI nie było takich jaj. No kurde cholerny compas.
Żeby tak podstawowe urządzenia i jeszcze zintegrowane robiło tyle problemu.
DJI Mavic Pro - DJI Inspire 1Pro X5 - DJI S1000 - Canon - Sony - Panasonic - Sigma - HiTec - DJI - 3DR - Align
Awatar użytkownika
Głuś
Posty: 1487
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 14:03
Lokalizacja: Lubelskie
Kontakt:

Re: Czarna hexa Pixhawk

Post autor: Głuś »

Lech55 pisze:PC win10
O to mi chodziło, wersja ArduCopter nie ma za wiele do rzeczy na każdej jaką dotychczas miałem działa tak samo.
Mój komputer -> zarządzaj -> menedżer urządzeń -> Porty COM i LTP znajdź właściwy port (a w zasadzie dwa) i zmień prędkość na 57600.
Sprawdź czy nie pomyliłeś TX z RX przy podłączeniu. TX - RX, RX - TX jak przy telemetrii ;-)
W MP nic nie ustawiasz tylko podłączasz do portu telemetry (ja wpinam do telemetry 1, ale sam nie jestem pewny bo co dokumentacja to inaczej)

Uruchom ponownie MP. Przed podłączeniem zasilania do modelu BT w kompie ma być włączony.

Wybierasz w MP odpowiedni port, prędkość 57600 i ma działać.

PS. Oczywiście na samym początku zakładam że w BT ustawiłeś już prędkość na 57600, zmieniłeś PIN i sparowałeś urządzenia.
notgroove pisze:Jeszcze nie ogarniam pixa ale widze że compas #1 to ten z GPSem a #2 to w pixie.
Tak
notgroove pisze:Jest jeszcze widoczna opcja #3 ale ten jest martwy bo go "raczej" nie ma.
Nie wyłączyłem go jeszcze bo nie doszedłem jak.
Wszystkie kompasy zewnętrzne możesz podłączyć do I2C przez przejściówkę

Obrazek

a jak takiej nie masz to tez nie szkodzi, wystarczy przeciąć przewody i polutować. Zwykle podłącza się tylko jeden zewnętrzny kompas prosto w gniazdo I2C i już ;-)
notgroove pisze:Żeby tak podstawowe urządzenia i jeszcze zintegrowane robiło tyle problemu.
Tylko że w pixie jak kompas nawali to nie odleci do Chin. Nawet z odklejonym, przemieszonym GPS/kompasem da się bezpiecznie sprowadzić na ziemie np. w AltHold, a jeśli takie coś się stanie podczas RTH, albo lotu autonomicznego to kopter wyląduje, także do puki nie masz pewności że wszytko jest git majonez nie lataj nad wodą :-D
http://ardupilot.org/copter/docs/ekf-inav-failsafe.html
Moje modele https://fpv.com.pl
Gogielki Eachine EV300D na dwa pasma jednocześnie ;-)

Pozdrawiam
Wojtek
Lech55
Posty: 223
Rejestracja: środa 24 sie 2016, 18:30

Re: Czarna hexa Pixhawk

Post autor: Lech55 »

Głuś pisze: Przed podłączeniem zasilania do modelu BT w kompie ma być włączony.
Dziękuję za odpowiedź. Zdaje się że wszystko to robiłem. Teraz będę wykonywał w kolejności zgodnie z Twoją procedurą, ciekawy jestem czy uzyskam połączenie.
Awatar użytkownika
notgroove
Posty: 520
Rejestracja: czwartek 13 mar 2014, 23:24

Re: Czarna hexa Pixhawk

Post autor: notgroove »

Jutro chyba zresetuję całkowicie go i zacznę od nowa i aktualizuję firmware bo z tego co pamiętam to jest w tej chwili 3.3.3...przez chwilę zwątpiłem czy nie lepiej wrócić do A2.
Trochę dziwne że kompas wewnętrzny nie działa prawidłowo. Jutro spróbuję go wyłączyć i ogarnąć tylko na zewnętrznym.
Aczkolwiek odznaczałem w zakładce kalibracji i tylko #1 i tylko #2 i nic to nie zmieniało.
Mam jeszcze drugi GPS Droteka w razie "W".
Tak jest zmontowany Pix i GPS na ramie...
DSC_1233_resize25.jpg
DSC_1233_resize25.jpg (202.87 KiB) Przejrzano 3276 razy
Zastanawiam się czy to faktycznie ori 3RD...
DSC_1232_resize25.jpg
DSC_1232_resize25.jpg (197.33 KiB) Przejrzano 3276 razy
DSC_1231_resize25.jpg
DSC_1231_resize25.jpg (228.33 KiB) Przejrzano 3276 razy
DJI Mavic Pro - DJI Inspire 1Pro X5 - DJI S1000 - Canon - Sony - Panasonic - Sigma - HiTec - DJI - 3DR - Align
Awatar użytkownika
Głuś
Posty: 1487
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 14:03
Lokalizacja: Lubelskie
Kontakt:

Re: Czarna hexa Pixhawk

Post autor: Głuś »

Jak już będzie wszytko czyścił to zrób "standardową" procedurą - najpierw Rover, albo Plane, i dopiero Copter ;-)
Nie za bardzo widać jak wysoko jest GPS w tym ujęciu - może tu tkwi przyczyna? Compas motor robiłeś?
W ogóle to ja bym dał odwrotnie, pix na środku, a GPS z brzegu, ale wolnoć Tomku w swoim domku :-) W sumie przy takiej krowie to nie powinno być różnicy.

PS. Pokaż foty jak masz ten shield przyczepiony do masztu - tak z ciekawości jak to jest rozwiązane bo tego w łapkach nie miałem,a mam taki sam GPS.
Moje modele https://fpv.com.pl
Gogielki Eachine EV300D na dwa pasma jednocześnie ;-)

Pozdrawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
notgroove
Posty: 520
Rejestracja: czwartek 13 mar 2014, 23:24

Re: Czarna hexa Pixhawk

Post autor: notgroove »

Też nie wydaje mi się by pozycja pixa robiła jakąś różnicę a GPS generanie chciałem właśnie zainstalować na środku.
Pod GPSem mam jeszcze Power Distr.Board ale być może wsadzę też P.D.B pod pixa bo już do mnie dotarła przesyłka.
Nie mniej GPS będę trochę chyba podnosił lub dam dwa po bokach a pixa centralnie.
DSC_1245_resize25.jpg
DSC_1245_resize25.jpg (210.79 KiB) Przejrzano 3211 razy
DSC_1246_resize25.jpg
DSC_1246_resize25.jpg (143.4 KiB) Przejrzano 3211 razy
DSC_1244_resize25.jpg
DSC_1244_resize25.jpg (174.44 KiB) Przejrzano 3211 razy
Generalnie to tylko oś pitch ma odwróconą orientację o 180'.
Lewo/Prawo pokazuje dobrze. Tylko jak unoszę dziób to pokazuje opadający horyzont a jak podniosę rufę to pokazuje wznoszący horyzont czyli odwrotnie.
W ustawieniach GPS przy zaznaczeniu External można wprowadzić korektę ale nie ma to u mnie wpływu widzę.
Wyłączanie GPS #1 lub #2 też nic nie zmieniało ale być może robiłem już to na wariata i "niedokładnie".

PS.Dopatrzyłeś się może oryginału lub raczej clona??
DJI Mavic Pro - DJI Inspire 1Pro X5 - DJI S1000 - Canon - Sony - Panasonic - Sigma - HiTec - DJI - 3DR - Align
ODPOWIEDZ