Czarna hexa Pixhawk

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
ziele
Posty: 389
Rejestracja: poniedziałek 24 gru 2012, 15:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Czarna hexa Pixhawk

Post autor: ziele »

Kalibracja apki, potem ESC i na koniec poziom gazu dla bezczynności.
credens
Posty: 109
Rejestracja: niedziela 07 gru 2014, 19:59
Lokalizacja: Zambrów

Re: Czarna hexa Pixhawk

Post autor: credens »

W pixhawku poziom gazu do zawisu kalibruje sie automatycznie

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
ziele
Posty: 389
Rejestracja: poniedziałek 24 gru 2012, 15:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Czarna hexa Pixhawk

Post autor: ziele »

Ja nic nie mówiłem o gazie do zawisu. Poziom gazu dla włączenia silników jest różny i trzeba go ustawić ręcznie. No chyba, że komuś pasuje, że silniki nie startują po uzbrojeniu i lubi się narażać na zatrzymanie silnika w locie przy gwałtownych manewrach ;)
Awatar użytkownika
Głuś
Posty: 1487
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 14:03
Lokalizacja: Lubelskie
Kontakt:

Re: Czarna hexa Pixhawk

Post autor: Głuś »

Latacie na 3.5.2? Jak ten nowy Autotune z GPS?
Moje modele https://fpv.com.pl
Gogielki Eachine EV300D na dwa pasma jednocześnie ;-)

Pozdrawiam
Wojtek
skow29
Posty: 66
Rejestracja: sobota 01 paź 2016, 16:40
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czarna hexa Pixhawk

Post autor: skow29 »

Czy może ktoś korzysta z qgroundcontrol? bo z tego co przeglądam to chyba wszyscy z missionplanera.
Awatar użytkownika
mocart
Posty: 141
Rejestracja: sobota 22 paź 2016, 17:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Czarna hexa Pixhawk

Post autor: mocart »

skow29 pisze:Czy może ktoś korzysta z qgroundcontrol? bo z tego co przeglądam to chyba wszyscy z missionplanera.
Ja korzystam z komorki z qground control

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
ziele
Posty: 389
Rejestracja: poniedziałek 24 gru 2012, 15:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Czarna hexa Pixhawk

Post autor: ziele »

Da się ustawić pixhawka, tak aby w momencie uzbrajania zmieniał stan na AUXie? Chcę to wykorzystać do włączania oświetlenia.
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Czarna hexa Pixhawk

Post autor: kuczy »

ziele pisze:Da się ustawić pixhawka, tak aby w momencie uzbrajania zmieniał stan na AUXie? Chcę to wykorzystać do włączania oświetlenia.
z tego, co przejrzałem dokumentację, to chyba nie ma takiej opcji na AUX.
Chyba najłatwiej byłoby podpiąć się pod i2c i przechwycić syanały sterujące multikolorowym LEDem:

http://ardupilot.org/copter/docs/common ... xhawk.html

i napisać jakiś prosty skrypt który rozpoznwał by różne rodzaje uzbrojenia - ogólne dioda albo świeci ciągle na niebiesko (bez GPS) - albo ciągle na zielono (z GPS). wszystkie inne "migające" powinny być wtedy pomijane.
Awatar użytkownika
ziele
Posty: 389
Rejestracja: poniedziałek 24 gru 2012, 15:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Czarna hexa Pixhawk

Post autor: ziele »

Właśnie też się nie doszukałem takiej opcji. Chyba pozostaje sterowanie z radia np. ch7 ustawienia na relay on/off i wyprowadzenie na AUX5.
Awatar użytkownika
Głuś
Posty: 1487
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 14:03
Lokalizacja: Lubelskie
Kontakt:

Re: Czarna hexa Pixhawk

Post autor: Głuś »

Wie ktoś jak poprawnie ustawić BRD_SAFETY_MASK żeby kanały 9,10,12 działały od razu bez wciskania safety swith?
Próbowałem wyliczyć według https://discuss.ardupilot.org/t/safety- ... rs/12972/5 ale kicha mi wyszła :/
Moje modele https://fpv.com.pl
Gogielki Eachine EV300D na dwa pasma jednocześnie ;-)

Pozdrawiam
Wojtek
tantal
Posty: 31
Rejestracja: poniedziałek 25 kwie 2016, 12:25

Re: Czarna hexa Pixhawk

Post autor: tantal »

Przewertowałem wątek i nadal jestem zielony :-( tzn. nie wiem co robię źle. Przeprowadziłem pełny initial setup z live calibration kompasu, odznaczyłem później "automatically learn offsets" i w pole...
Powtarzają mi się komunikaty "EKF2 IMU0 switch to compass", było chyba też info o baro i gps, w attitude od biedy da się latać ale czasem hexa wykonuje zdecydowany obrót w osi yaw. W loiter oczywiście strach latać, jak zawiśnie nawet w miejscu to wysokość potrafi bardzo nerwowo poprawiać bez końca. W domu podłączyłem mission plannera a tu EKF czerwone i "Error compass variance" głosi
:-/ Jeszcze pytanie czy po initial setup myusze jeszcze dodatkowo "Onboard Mag Calibration" wykonać, niepokoi mnie mnie ten ogromny offset. Dorzucam dzisiejsze logi- to pix do wywalenia, gps (drotek) czy coś paprzę przy kalibracji ?

Obrazek
Logi:
https://megawrzuta.pl/download/620867b9 ... 11063.html
https://megawrzuta.pl/download/31a18ba4 ... dab8a.html
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Czarna hexa Pixhawk

Post autor: kuczy »

tantal, po pierwsze ustaw sobie język Angielski na Mission Plannerze. Znikną wszelkie napisy typu "Tryb lotu 1"i "PWM 1231 - 1360"itd... bo tak to się pogubisz bo nie chodzi o żaden tryb lotu - po prostu tłumaczenie na PL jest skopane.

Tak spojrzałem tylko w logi i dziwnie, bo gubisz satelity im dłużej latasz tym ich mniej - a powinno być odwrotnie ;)
ale mniejsza. Jak już zmienisz język, to będziesz miał poprawne opisy przy Onboard Mag Calibration. Ja osobiście namawiał bym do zrobienia tej kalibracji, ale zrób to porządnie. ni wiem czy masz jakiegoś bluetootha który by ciebie uwolnił od kabla pomiędzy komputerem a dronem.. - ale nawet jak nie: zabierz najdłuższy kabel microUSB -> PC jaki masz, laptopa i śmigaj w szczere pole a na serio- gdzieś gdzie nie masz nic metalowego w pobliżu. ta kalibracja "onboard" zastąpiła "live calibration" więc nie zdziw się, jak będzie info, że sorki nie udało się - próbujesz kilka razy a jak się nie udaje, to trochę "odpuszczasz" wybierając mniej ścisłą kalibrację - to to pole wyboru z napisem "tryb lotu 6" i zakrytą bzdurnymi napisami PWM cośtam cośtam...
przeczytaj wszystko tu: http://ardupilot.org/copter/docs/common ... anner.html

A na zupełny początek to sprawdź - albo poproś kogoś nie związanego z budową - czy na 100% masz talerzyk kompasu ustawiony idealnie w linii z pixhawkiem. dlaczego ktoś inny ma sprawdzić? - bo autor konstrukcji zawsze twierdzi, że jest super :P :P :P :D

możesz też - przy podłączonym pixhawku z kompem - kliknąc na napis EKF w okienku "sztucznego horyzontu" - po kliknięciu pojawi się okienko:
Obrazek

tam możesz na bieżąco podejrzeć co się dzieje - wszystkie "patyczki" powinny być zielone. dzięki tej opcji bardzo dobrze ustawia się właśnie zewnętrzny kompas - spróbuj poluźnić śrubkę masztu kompasu i delikatnie go obracać- zobaczysz jak poziom błędu Compass zacznie rosnąć - prawidłowy kierunek MAG względem MAG Pixhawka to zawsze najniższy możliwy do uzyskania wynik.
tantal
Posty: 31
Rejestracja: poniedziałek 25 kwie 2016, 12:25

Re: Czarna hexa Pixhawk

Post autor: tantal »

Dzięki wielkie, zrobię powyższe po kolei, póki co rzeczywiście jakby jaśniej po angielsku... Okienko EKF
Obrazek
Zaopatrzę się w bluetootha i zrobię tę kalibrację onboard.
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Czarna hexa Pixhawk

Post autor: kuczy »

nie no wygląda spoko - jakbyś pokręcił dronem w róznych osiach - powinno być tak samo nisko. z tym kompasem i obracaniem to serio spróbuj chociażby "dla sprawdzenia" - a jak złożysz maszt to EKF kompasu powinien wystrzelić w górę i być czerwone ;)

ps - z kablem kalibracje też zrobisz - tylko się plącze zawsze pod rękoma.
tantal
Posty: 31
Rejestracja: poniedziałek 25 kwie 2016, 12:25

Re: Czarna hexa Pixhawk

Post autor: tantal »

Zapomniałem wspomnieć o spektakularnym objawie : od czasu do czasu hexa zatacza koła o promieniu kilku metrów. Nie mam lapka więc chyba bluetooth i w chacie...
Po każdym obrocie hexy tak to wygląda i przynajmniej minutę wraca do stanu wyjściowego a w międzyczasie "Error compas variance"
Obrazek
ODPOWIEDZ