Czarna hexa Pixhawk

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
ideatb
Posty: 400
Rejestracja: niedziela 01 wrz 2013, 23:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: ideatb »

shaggee sumienny i konkretny opis. Jak zwykle dobra robota, Twój temat o Pixhawk na pewno nie jednego skusi do zakupu tego FC.

Ja swojego APM (nie PX4) kupiłem pół roku temu, na tym forum mało było entuzjastów tego kontrolera ale widzę że liczba użytkowników w Polsce rośnie co mnie bardzo cieszy :)
shaggee pisze:Nie latałem nigdy na APM. Kupiłem bo widziałem jak lata Pixhawk i wiedziałem że APM już niedługo nie będzie wspierany. APM lata równie dobrze a to zasługa softu. Na początku brałem pod uwagę APM.
Też miałem dylemat czy wejść w przyszłościowy Pixhawk czy kupić równie dobry ale ograniczony APM.

Największym plusem dla APM jest jego cena a dokładniej chińskich klonów APM (ponieważ oryginał kosztuje 159$ czyli niewiele mniej od PX4), kupując pół roku temu rzuciłem się na HKPilot aczkolwiek z dużą obawą czy klon dorównuje jakością wykonania oryginałowi i myślałem o zakupie oryginalnego 3DR, jednak cena HKPilota niższa o połowę przeważyła.

Nie mam porównania ale z tego co poczytałem i obejrzałem w necie wydaje mi się ze aktualnie obydwa kontrolery tj APM i PX4 działają na równym poziomie, oczywiście tylko i wyłącznie dzięki softowi.
Na dodatek aktualnie APM np z GLB można kupić za 1/4 ceny Pixhawka.

Tak więc jeżeli nie ma się nadmiaru gotówki to można polecić uboższego brata ponieważ potrafi dużo i jest kontrolerem z mega dużymi możliwościami, nawet jeżeli nagle przestanie być wspierany to dla wielu osób i tak aktualna wersja softu będzie w zupełności wystarczająca a chiński klon z GPS, telemetrią i kontrolerem napięcia można kupić za około 600zł, czyli 60% ceny zestawu z Pixhawkiem.
tomly
Posty: 538
Rejestracja: wtorek 26 lut 2013, 12:21
Lokalizacja: Lublin/Wrocław

Post autor: tomly »

Rozumiem, że na klonach APM i Pixhawka nie zadziała oryginalny soft arducopter, ale jego port megapirateNG? Próbowałem tego na Criusie V2 z RCT ponad rok temu, ale coś nie działało, więc latam obecnie na misiowym MultiWii. Jak Wy ładujecie i jaki soft do oryginałów/klonów APM/PXH?
Awatar użytkownika
ideatb
Posty: 400
Rejestracja: niedziela 01 wrz 2013, 23:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: ideatb »

Na klonach APM soft działa przez to 3DR mocno traci.
Awatar użytkownika
MatManiak
Posty: 705
Rejestracja: czwartek 18 paź 2012, 11:45
Lokalizacja: Siemianowice Śl.

Post autor: MatManiak »

tomly pisze:Rozumiem, że na klonach APM i Pixhawka nie zadziała oryginalny soft arducopter, ale jego port megapirateNG? Próbowałem tego na Criusie V2 z RCT ponad rok temu, ale coś nie działało, więc latam obecnie na misiowym MultiWii. Jak Wy ładujecie i jaki soft do oryginałów/klonów APM/PXH?
Tak jak pisał ideatb, Tylko na klonie Pixhawka nie zadziała soft APM, działa tylko PX4 (który nie wiem czym się różni, ale to jakieś osobne dwa twory są...). Jeśli zaś chodzi o samą płytkę APM 2.X to soft APM działa bez problemu na klonach - mam i potwierdzam.
Wspomniałeś jeszcze o megapirateNG - ten soft z kolei pozwala na uruchomienie APM na innych płytkach niż orginały/klony APM - głownie chodzi tutaj o CRIUS AIOP które oryginalnie działa pod kontrolą multiwii. Niestety, MegapirateNG jest zawsze o kilka wersji wstecz w stosunku do oryginału, bo społeczność musi dostosowywać kod do innych płytek - o ile procek jest ten sam (atmega2560) w APM i CRIUS AIOP, to poza prockiem jest tam sporo różnic (w APM masz np. dodatkową kość pamięci, osobną atmegę8 do dekodowania PPM-sum itp itd).

O ile zrobienie w 100% kompatybilnego klona APM było łatwe, bo całość oparta jest na arduino mega, więc schematy, kod oraz bootloader (optiboot z arduino) są dostępne, to z PX4 już nie jest tak łatwo, bo nie jest nigdzie publikowany bootloader (podobnie jak do nowego eleresa v2 / eleresa mod ;) ), przez co nie da się zrobić 100% klona, bo nie wgra się kod APM do klona Pixhawk po prostu. Dlaczego zatem zadziała soft PX4 na klonach? A tego to już nie wiem, z tego co kojarze, to ta płytka była rozwijana przez dwa teamy niezależnie, 3DR oraz chyba jakiś Uniwersytet w USA i jedni wypuścili 100% opensource razem z bootloaderem. Informacja nie potwierdzona, muszę sprawdzić.
S500 | ZMR250 | HK FPV250 | Sky Surfer II 1400 | Wing Wing Z-84 | Reely Rhino II
Awatar użytkownika
Air
Posty: 543
Rejestracja: piątek 27 lip 2012, 14:08
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Air »

ideatb pisze:Na klonach APM soft działa przez to 3DR mocno traci.
Ani APM ani ArduCopter/Pilot/Rover nie są dziełem 3DR tylko społeczności.

Społeczność natomiast mocno traci na działaniach 3DR właśnie.

Co do Pixhawk-a, to kwestia czasu, aż soft zacznie chodzić na klonach. Raczej długo czekać nie będziemy.

PX4FMU i PX4IO to projekt jakiegoś uniwersytetu ze Szwajcarii mający na celu położenie podwalin pod migrację z APM na mikrokontrolery następnej generacji. Ten projekt został zaadoptowany przez DIYdrones i 3DR jako podstawa dla kontrolera następnej generacji.
"Oryginalny" PX4 to był z kolei etap przejściowy między tamtymi projektami a Pixhawkiem.
Generalnie Pixhawk to jednopłytkowa wersja PX4FMU i PX4IO (zaadaptowanych w ramach całego projektu PX4 przez DIYdrones i 3DR) - i jest jedną z części całego projektu PX4.

Edit: https://pixhawk.ethz.ch/
"Looking for our Independent Open Hardware PX4 Autopilot community project which released our Pixhawk autopilot? Its website is http://pixhawk.org"

Open Hardware... taaaa kochane 3DR :roll:
Ostatnio zmieniony wtorek 08 kwie 2014, 19:55 przez Air, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje DRONY: Y6 copter, ST-330 glider, bezzałogowy helikopterek meteorologiczny "Putas"
Awatar użytkownika
august
Posty: 387
Rejestracja: środa 21 mar 2012, 07:14
Lokalizacja: Poznań

Post autor: august »

Najważniejsze, że komuś się chciało robić tak dobry sprzęt jakim jest PIXHAWK bo w połączeniu z softem APM wart jest zapłacenia tych 200$.
ZMR-250 z NAZE32, DJI Phantom 3 Advanced, FY650 PIXHAWK, Turnigy 9X mod. ER9X z eLeReS + eLDisp
tomly
Posty: 538
Rejestracja: wtorek 26 lut 2013, 12:21
Lokalizacja: Lublin/Wrocław

Post autor: tomly »

@MatManiak, dzięki za rozjaśnienie sytuacji. Wszystko teraz jest jasne. Ściągnąłem już MPNG w wersji 3.1. Na dniach postaram się go wrzucić na Criusa.
dronsky
Posty: 160
Rejestracja: wtorek 02 kwie 2013, 21:03
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: dronsky »

też latam na pixhawku. Oprócz wielu zalet o których już było pisane apm i pixhawk mają tą zaletę że można łatwo podpiąć sonar, widziałem przymiarki to taniego (70$) lidar-u, i podobno można się spodziewać za jakiś czas bardzo zmyślnego sensora - stabilizacja lotu i unikanie przeszkód na podstawie 4 kamer.
To jest platforma mega rozwojowa, intuicyjna i opisana :-)
"Sky's Not the limit."
Chris Hadfield, 6 miesięcy w kosmosie.
http://bit.ly/10y5QW2
Awatar użytkownika
ideatb
Posty: 400
Rejestracja: niedziela 01 wrz 2013, 23:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: ideatb »

dronsky pisze:..i podobno można się spodziewać za jakiś czas bardzo zmyślnego sensora - stabilizacja lotu i unikanie przeszkód na podstawie 4 kamer.
To jest platforma mega rozwojowa, intuicyjna i opisana :-)
w takim wypadku juz sprzętowo APM raczej nie wydoli :-)
Awatar użytkownika
Air
Posty: 543
Rejestracja: piątek 27 lip 2012, 14:08
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Air »

ideatb pisze:w takim wypadku juz sprzętowo APM raczej nie wydoli :-)
Chyba, że sensor jednostkę obliczeniową będzie miał sam w sobie - podobnie jak w przypadku MPU-6000.
Moje DRONY: Y6 copter, ST-330 glider, bezzałogowy helikopterek meteorologiczny "Putas"
Awatar użytkownika
august
Posty: 387
Rejestracja: środa 21 mar 2012, 07:14
Lokalizacja: Poznań

Post autor: august »

shaggee mam pytanie w jaki sposób masz podłączoną telemetrię i osd? telemetria pod port TELEM1 a osd pod TELEM2 czy to i to pod jeden z portów kablem Y?
Pytam, bo gdy chcę podłączyć pod jeden port (kabel Y) to wtedy OSD przestaje mi pobierać dane z PIXHAWKa.
ZMR-250 z NAZE32, DJI Phantom 3 Advanced, FY650 PIXHAWK, Turnigy 9X mod. ER9X z eLeReS + eLDisp
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

To przy okazji spytam - radiomodem ma być ustawiony na 57600 baud?
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
shaggee
Posty: 2718
Rejestracja: piątek 03 lut 2012, 00:32
Lokalizacja: Poznań/Kalisz

Post autor: shaggee »

august,
Telemetrię mam pod port telemetry 2 a OSD pod telemetry 1 bez żadnych kabli Y. Jak miałem odwrotnie to nie działało. Sprawdź też w advanced parameters list czy oba porty mają 57k baud

Rurek, Tak tyle musi mieć.
Ostatnio zmieniony piątek 18 kwie 2014, 12:54 przez shaggee, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
august
Posty: 387
Rejestracja: środa 21 mar 2012, 07:14
Lokalizacja: Poznań

Post autor: august »

Na osobnych portach telemetri mi działa tylko na kablu Y sprawdzałem i d....
Muszę zakupić kabel DF13(6pinowy)...Ma ktoś z Was na zbyciu?
ZMR-250 z NAZE32, DJI Phantom 3 Advanced, FY650 PIXHAWK, Turnigy 9X mod. ER9X z eLeReS + eLDisp
Awatar użytkownika
shaggee
Posty: 2718
Rejestracja: piątek 03 lut 2012, 00:32
Lokalizacja: Poznań/Kalisz

Post autor: shaggee »

Nareszcie pojawił się zewnętrzny moduł LED!
http://www.goodluckbuy.com/apm-px4-pixh ... l-led.html

Jeśli ktoś ma pixhawk między CP jak ja to będzie bardzo pomocny.
ODPOWIEDZ