MinimOSD dla Ardupilota

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

dob12
Posty: 102
Rejestracja: sobota 03 mar 2018, 09:03
Lokalizacja: 52.7,-6.7

Re: MinimOSD dla Ardupilota

Post autor: dob12 »

Dzięki
założyłem na próbę dodatkowy ubec i dałem z niego tytlko zasilanie na micro minim 5V.
A że było juz ciemno to zdjełem śmigła i zrobiłem próbe w domu koło okna (gps zawsze łapie tam fix`a)
Po odpaleniu i " wystartowaniu" full gaz i nie było zadnych przerw w działaniu osd.
Poza tym ze na ekranie wyswietlane parametry raczej nie bardzo odpowiadały rzeczywistym,ale mogło to być spowodowane tym ze tak naprawde to dron sał w miejscu tzw to znaczy na tej samej wysokości Ruszałem nim tylko na boki aby sprawdzić horyzont.
Ale mysle ze to jeszcze jest do dogrania w ustawieniach w config.
Docelowo APM`a chce zsilać z jaiegoś dobrego UBec(obecnie mam power module) a to PM chce tylko wykorzystać do pomiaru parametrów baterii,
i tu mam pytanie czy wystarczy wypiąć tylko linie +5 z PM a reszte zostawić,bo nie moge tego nigdzie w wątkach znaleźć.,
a zasilanie tak jak wspomniałem dac z UBec od strony input bez zworki Jp1 ,bo z tego co doczytałem to tak można.
Awatar użytkownika
PiotrSz
Posty: 3518
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn

Re: MinimOSD dla Ardupilota

Post autor: PiotrSz »

dob12, zastosuj zasilanie redundantne z power modułu oraz dobrego ubeca. Tylko pamiętaj o diodzie zenera w układzie zasilania z ubeca.
dob12
Posty: 102
Rejestracja: sobota 03 mar 2018, 09:03
Lokalizacja: 52.7,-6.7

Re: MinimOSD dla Ardupilota

Post autor: dob12 »

PiotrSz pisze: zastosuj zasilanie redundantne z power modułu oraz dobrego ubeca. Tylko pamiętaj o diodzie zenera w układzie zasilania z ubeca.
No to teraz mi dałeś temat , na najblizsze wieczory ,hehehe
bo jak narazie to nie wiem jak to ma wygladać ;)
Awatar użytkownika
PiotrSz
Posty: 3518
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn

Re: MinimOSD dla Ardupilota

Post autor: PiotrSz »

dob12, poszukaj na ardupilot.org :-)
dob12
Posty: 102
Rejestracja: sobota 03 mar 2018, 09:03
Lokalizacja: 52.7,-6.7

Re: MinimOSD dla Ardupilota

Post autor: dob12 »

ok
dob12
Posty: 102
Rejestracja: sobota 03 mar 2018, 09:03
Lokalizacja: 52.7,-6.7

Re: MinimOSD dla Ardupilota

Post autor: dob12 »

No cóż ,troche szukania było ,ale nie jestem pewny czy odnalazłem to co trzeba ,
opis i diagram dotyczył raczej kontrolera Pixhawk.
common_Wiring_Pixhawk2.jpg
common_Wiring_Pixhawk2.jpg (25.49 KiB) Przejrzano 14400 razy
Nie bardzo rozumiem też diodę 5,6 V ,jesli i Ubec i PM ma 5V tylko,wiec niew musi niczego ograniczać,
Po mojemu to raczej jakaś dioda schotty`ego wstawiona zaporowo,tylko wtedy to powinna być na obu zasilaniach raczej
Awatar użytkownika
Prezes
Posty: 44
Rejestracja: sobota 06 wrz 2014, 15:24
Lokalizacja: ~Poznań

Re: MinimOSD dla Ardupilota

Post autor: Prezes »

Pixhawk ma. wbudowany układ do przełączania między źródłami zasilania, a APM nie, więc ten schemat niezbyt się przyda. Dioda zenera 5.6V zabezpiecza przed szpilkami napięcia generowanymi przez serwa. Jeśli ich nie masz to możesz ją pominąć, chociaż mieć nie zaszkodzi.

Na stronie link jest schemat, z którego wynika, że zasilanie z Power Module idzie przez diodę Schottkiego, więc jeśli chcesz mieć redundantne zasilanie to musisz UBEC'a podłączyć też przez diodę Schottkiego. Jeśli chcesz natomiast mieć zasilanie tylko z UBEC'a, to tak jak pisałeś, musisz wypiąć z wtyczki od PM przewody 5V i już bez żadnej diody podłączyć do APM.

Co do zworki JP1, to jej użycie zależy od tego co masz podłączone po stronie "Output" - ESC z BEC'em czy bez?

Na Twoim miejscu, w pierwszej kolejności dodałbym do APM'a kondensator około 470-1000uF możliwie blisko, a potem kombinował z UBEC'em.
dob12
Posty: 102
Rejestracja: sobota 03 mar 2018, 09:03
Lokalizacja: 52.7,-6.7

Re: MinimOSD dla Ardupilota

Post autor: dob12 »

ESC ma bez BEC i zworkę JP1 mam rozwartą, więc kondensator o którym piszezsz (biegun dodatni) wpiąć w JP1.
Jesli chodzi zaś o Ubec to podpinająć go przez diodę pewnie był by na niej też jakis spadek napięcia i trzeba by zsilanie podnieść na nim aby za diodą było pełne 5V
Awatar użytkownika
Prezes
Posty: 44
Rejestracja: sobota 06 wrz 2014, 15:24
Lokalizacja: ~Poznań

Re: MinimOSD dla Ardupilota

Post autor: Prezes »

dob12 pisze:ESC ma bez BEC i zworkę JP1 mam rozwartą
Jeśli ESC nie ma BEC'a to wszystko jedno co zrobisz z zworką JP1. Gdyby ESC miało BEC to zworka musiałaby być rozwarta.
dob12 pisze:więc kondensator o którym piszezsz (biegun dodatni) wpiąć w JP1.
Kondensator wepnij w jedno ze złącz Input/Analog (zarówno "+" jak i "-") - np. weź kabelek z wtyczką jak od serwa i do czerwonego i czarnego przewodu dolutuj kondensator. Możesz też przylutować go bezpośrednio do OSD jeśli wolisz.
dob12 pisze: Jesli chodzi zaś o Ubec to podpinająć go przez diodę pewnie był by na niej też jakis spadek napięcia i trzeba by zsilanie podnieść na nim aby za diodą było pełne 5V
Owszem, więc jeśli masz regulację napięcia w UBEC'u to ustaw 5.4 - 5.5V. Takie napięcie powinien też dawać PM.
dob12
Posty: 102
Rejestracja: sobota 03 mar 2018, 09:03
Lokalizacja: 52.7,-6.7

Re: MinimOSD dla Ardupilota

Post autor: dob12 »

ok.
Panowie co to za układ zaznaczony na żółto na fotce.
apm 2.8.jpg
apm 2.8.jpg (94.53 KiB) Przejrzano 14343 razy
Dziś przy podłączaniu baderii do drona poszedł dymek z APM,i z tegpo co zauważyłem ,opowiedzialny jest za telemetrię.
Na spalonym układie quad uzbrajał sie normalnie i latał normalnie,nie działało tylko osd i nie mozna było sie połczyć z MP na kompie.
Pewnie był wadliwy ,bo czasami telemetria była przekazywana na osd ,podczas zbrojenia quada,
njczesciej jednak trzeba było po uzbrojeniu resetować samo osd .
Przelutowałem go z innego APM który mi pozostał po reklamacji z niedziałającym kompasem.
Teraz nie ma problemu z Osd ,dsziała za każdym razem przy podłączaniu baterii i dane odczytywane sa poprawne.

Odczytałem nazwe z uładu 64Tl JBR niestety nic nie mogę znaleźć na jego temat.
Może wiecie coś więcej albo macie jakąś pełną nazwe.

PS. W Apm 2.6 jest taki 76 TI JBR
dob12
Posty: 102
Rejestracja: sobota 03 mar 2018, 09:03
Lokalizacja: 52.7,-6.7

Re: MinimOSD dla Ardupilota

Post autor: dob12 »

Witam .

Mineło troche czasu wiec mały update i postanowiłem napisac post pod postem.
Układ o ktorym pisałem wyzej to Analog Switch TS5A23157 i bez niego nie działa komuniukacja po usb i telemetria .
dziś przy okazji sprawdzania ubec regulowanego na starym APM 2.6 uład wyleciał w powietrze przy bodajże 6 V wiec jest bardzo czuły na wysokość napięcia.

A wracając do zasilania renduntantne,mam pytanie czy dając diode schottky na drugim ubec`u dac jeszcze diode zenera nap 5,1v lub 5,6 V w celu zabezpieczenia przed szpilkami czy jest to zbędne
farmaceuta
Posty: 132
Rejestracja: niedziela 14 lip 2019, 21:21
Lokalizacja: Mielec

Re: MinimOSD dla Ardupilota

Post autor: farmaceuta »

dob12 pisze: ,nieatey po uzbrojeniu lub zaraz przy starcie osd znikało.
Po paru próbach diody na osd swieciły lecz obrazu juz nie wysyłały,nie mniej jednak pod ftdi miałem łączność i mogłem konfigurowac i zmieniać firmvare w programie CT tool.
I udalo sie ostatecznie rozwiazac problem??
Mialem dokladnie ta sama sytuacje..po kilku probach z zasileniami osd umarlo..dzis doszlo nowe i znow to samo.. :-/ przy okolo 30% gazu juz znika calkowicie..dolutowalem do osd kondensator 1000uf low esr, bez zmian. Napiecie 5.06v w calym zakresie gazowania..i jeszcze taka sytuacja ze osd jest blade, to ktore padlo tez wyswietlalo blado..
dob12
Posty: 102
Rejestracja: sobota 03 mar 2018, 09:03
Lokalizacja: 52.7,-6.7

Re: MinimOSD dla Ardupilota

Post autor: dob12 »

farmaceuta pisze:I udalo sie ostatecznie rozwiazac problem??
Tak
osobny Bec 5V na OSD plus kondensator i chyba najwaznejsza sprawa radiator na układ.
farmaceuta
Posty: 132
Rejestracja: niedziela 14 lip 2019, 21:21
Lokalizacja: Mielec

Re: MinimOSD dla Ardupilota

Post autor: farmaceuta »

Witam kolegow..kilka dni temu jeszcze minimosd mi dzialalo a wczoraj podpinam i lipa..krzaczory na calym ekranie z pominieciem miejsc w ktorych wyswietlaja sie parametry...prze flashowalem wszystko od nowa i bez zmian..po podpieciu bez osd obraz wyswietla sie normalnie.
Załączniki
IMAG0030-1056x784.jpg
IMAG0030-1056x784.jpg (311.9 KiB) Przejrzano 6811 razy
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: MinimOSD dla Ardupilota

Post autor: pawelsky »

farmaceuta pisze:Witam kolegow..kilka dni temu jeszcze minimosd mi dzialalo a wczoraj podpinam i lipa..krzaczory na calym ekranie z pominieciem miejsc w ktorych wyswietlaja sie parametry...prze flashowalem wszystko od nowa i bez zmian..po podpieciu bez osd obraz wyswietla sie normalnie.
Wgraj ponownie font.
ODPOWIEDZ