MinimOSD dla Ardupilota

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Poli25
Posty: 917
Rejestracja: środa 25 lut 2015, 19:22
Lokalizacja: Trzebnica

Re: MinimOSD dla Ardupilota

Post autor: Poli25 »

Nie masz czasem włączonej funkcji Warnings Auto Panel, powinno być OSD Togle Channel: Disabled jak nie chcesz mieć funkcji przełączanie między panelami
Filo1
Posty: 157
Rejestracja: środa 22 paź 2014, 16:51
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: MinimOSD dla Ardupilota

Post autor: Filo1 »

no właśnie chyba mam,
już to sprawdzam
@@Edit
Miałem,
Auto Panel Switch dałem teraz Disabled
OSD Toggle Channel też dałem na Disabled
oba było włączone.
Dzięki, jak będzie pogoda to sprawdzę
T-Rex 450 Pro
RadJet (out of service)
Bixler 2
S500@APM2.6
S550@PX4
Awatar użytkownika
Poli25
Posty: 917
Rejestracja: środa 25 lut 2015, 19:22
Lokalizacja: Trzebnica

Re: MinimOSD dla Ardupilota

Post autor: Poli25 »

I jak działa daj odpowiedź aby inni też wiedzieli na przyszłość
wombat01
Posty: 61
Rejestracja: środa 09 gru 2015, 14:27

Re: MinimOSD dla Ardupilota

Post autor: wombat01 »

Witam,
ja mam za to taki problem, że nie mogę podłączyć poprawnie tego konwertera http://abc-rc.pl/FT232-FTDI pod minimOSD.

Podpiąłem kabelki, zgodnie z instrukcją z pierwszej strony tego wątku i po uruchomieniu OSD_Config.exe, łączy się z minimOSD (miga dioda POWER i jedna z diod, odpowiadających za komunikację z minimOSD), ale jakby nie działa komunikacja. Nie da rady ani pobrać ustawień, ani zapisać, ani wgrać softu, ani czcionki. Zawsze wywala komunikat: "Failed do talk to bootloader".

Port COM wybrany jest prawidłowo, bo inaczej wywala komunikat: "Error opening com port".

Uprzedzając pytanie "po co ci to?" informuję, że przełożyłem ArduPilotMega ze swojego motoszybowca do świeżo zbudowanego quada. Zmieniłem w APM soft z ArduPlane na ArduCopter. Quad działa świetnie (tu wielkie dzięki dla użytkownika RW), ale minimOSD wyświetla mi na wyświetlaczu FPV jakieś bzdury. Zaczynając od tego, że poziomice się strasznie tną, to wyświetlane MODY kompletnie nie pasują do aktualnie używanych MODÓW (weryfikowane przez MissionPlanner'a) i dodatkowo, pomimo złapania przez GPS fix'a, na wyświetlaczu FPV nadal pokazuje się otwarta kłódka, symbolizująca brak fix'a. Jako "naprawę" tego stanu rzeczy, na tym samym forum polecono mi zakup wspomnianego wyżej konwertera do aktualizacji softu, ale nie mogę się połączyć...

Dodam, że przy ArduPlane, wszystko działało bez najmniejszych zarzutów.
Awatar użytkownika
Poli25
Posty: 917
Rejestracja: środa 25 lut 2015, 19:22
Lokalizacja: Trzebnica

Re: MinimOSD dla Ardupilota

Post autor: Poli25 »

Sprawdź połączenia
RX->TX
TX->RX
Masz podłaczony kabelek DTR? w minimosd?, jesli nie to przy próbie odczytu i wgrania softu naciskasz reset i np read osd.
Sterownik oczywiście zainstalowany
Awatar użytkownika
RW
Posty: 1420
Rejestracja: czwartek 13 lut 2014, 00:09
Lokalizacja: LUBOŃ CITY, MATZ/MCTR EPKS, BSP_WOJTYNIAK

Re: MinimOSD dla Ardupilota

Post autor: RW »

Zworka na FTDI ustawiona na 5V ?

Sterowniki do FTDI są na stronie produktu na abc-rc.pl chociaż czasem zdarza im się nie mieć prawidłowych.

Zobacz jeszcze te sterowniki:

http://www.ftdichip.com/Drivers/VCP.htm

lub

http://www.ftdichip.com/Drivers/D2XX.htm

Przypomniałem sobie, że kiedyś też mi się coś takiego wyświetlało. Wygrzebałem z maila długą dyskusję z kolegą na ten temat. Żeby nie zanudzać - miałem wypalić na nowo bootloader ale nie udało się, a Minim stał się właściwie trupem już definitywnie. Wcześniej było jak u ciebie - dioda zasilania i jedna z diod komunikacyjnych.

Nawet nie wiem dlaczego mógł mi się uszkodzić. Mogę jedynie przypuszczać, że winowajcą była pewna przetwornica w kopterze, która po włączeniu dawała wysoki impuls napięciowy, co niekiedy zawieszało Minima.

Być może twój Minim również jest uszkodzony z jakiegoś powodu - wyświetla głupoty i nie może połączyć się z kompem.

Połączenie powinno nastąpić bez żadnych problemów z wykorzystaniem wszystkich 6 pinów Minima i FTDI - w takiej kolejności jakiej są lutowane.

Każdy sprawny Minim co mam tak się zachowuje.
Tamtego trupa wyrzuciłem - bo już nic się z nim nie dało zrobić.
wombat01
Posty: 61
Rejestracja: środa 09 gru 2015, 14:27

Re: MinimOSD dla Ardupilota

Post autor: wombat01 »

No nie wiem...
W tzw. międzyczasie napisałem do sklepu abc-rc.pl, skąd kupiłem rzeczowy konwerter. Odpisano mi, że mam podłączyć wyłącznie cztery przewody (Rx-Rx, Tx-Tx, VCC/+5V, GND-GND) i zamieniłem, jak radził Poli25 (Rx-Tx, Tx-Rx). Dalej to samo.

Jeśli mam podłączyć resztę (GRN i BLK - Minim; CTS i DTR - konwerter) to co z czym?

Zainstalowałem, co radził RW i dalej nic. Myślę, że Minim jednak działa (nie spalił się), bo jak znowu podłączyłem pod APM itd., to wyświetla na monitorze FPV tak, jak był przed próbą "naprawienia". Wydaje mi się, że nie zaszkodziłem mu przynajmniej.

Zworka na 5V.
Ostatnio zmieniony czwartek 17 gru 2015, 21:07 przez wombat01, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mkrawcz1
Posty: 1772
Rejestracja: piątek 18 lut 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa-Wilanów

Re: MinimOSD dla Ardupilota

Post autor: mkrawcz1 »

DTR-GRN
Doświadczenie - wiedza, którą zdobyłeś tuż po tym, kiedy była ci najbardziej potrzebna...
xDigYx
Posty: 804
Rejestracja: środa 02 paź 2013, 14:38
Lokalizacja: Wroc

Re: MinimOSD dla Ardupilota

Post autor: xDigYx »

Jak dzialalo z poprzednimi, to drivery musza byc OK. Zworka nie ma znaczenia, ja mam taki sam konwerter i caly czas mam zworke na 3.3V i dziala ze wszystkimi urzadzeniami. Tak jak pisze mkrawcz1, albo jeszcze lepiej podepnij wszystkie 6 pinow jeden do jednego, czyli w ten sposob:
https://lh4.googleusercontent.com/-Btbq ... 0/ftdi.png
wombat01
Posty: 61
Rejestracja: środa 09 gru 2015, 14:27

Re: MinimOSD dla Ardupilota

Post autor: wombat01 »

Wielkie dzięki Wam, Panowie.

Działa! Ostateczne i jedyne słuszne podłączenie: Rx-Tx, Tx-Rx, GND-GND, VCC-+5V i DTR-GRN.

Wrzuciłem nowy soft do Minima i wszystkie opisywane przeze mnie objawy/problemy zniknęły jak ręką odjąć :)

Jeszcze raz wielkie dzięki :)
Awatar użytkownika
RW
Posty: 1420
Rejestracja: czwartek 13 lut 2014, 00:09
Lokalizacja: LUBOŃ CITY, MATZ/MCTR EPKS, BSP_WOJTYNIAK

Re: MinimOSD dla Ardupilota

Post autor: RW »

Jak podpinasz 6 pin BLK to wtedy już nie działa?
Awatar użytkownika
baqs
Posty: 79
Rejestracja: poniedziałek 15 lut 2010, 17:21
Lokalizacja: Ameryka Południowa

Re: MinimOSD dla Ardupilota

Post autor: baqs »

Tak jak napisal kolega Poli25, jak masz podlaczone poprawnie cztery kable to zaraz po kliknieciu 'odczytaj' czy 'zapisz' w programie do konfiguracji nacisnij przycisk reset na OSD i sie polaczy.

edit.
pisalismy razem... dobrze ze dziala
wombat01
Posty: 61
Rejestracja: środa 09 gru 2015, 14:27

Re: MinimOSD dla Ardupilota

Post autor: wombat01 »

RW - nie próbowałem na 6 pinów. Nawet nie mam aż tylu wolnych przewodów, żeby to podłączyć, a z 5 miałem problem.

Grunt, że działa :)

Przestawiłem sobie nawet wyświetlane parametry i jest okay. Już widzi satelity i pokazuje poprawne MODY.
Awatar użytkownika
RW
Posty: 1420
Rejestracja: czwartek 13 lut 2014, 00:09
Lokalizacja: LUBOŃ CITY, MATZ/MCTR EPKS, BSP_WOJTYNIAK

Re: MinimOSD dla Ardupilota

Post autor: RW »

No ja mam łatwiej, bo w FTDI są gniazda a w Minimie piny :-P - łatwo było połączyć :-)

Mając z dwóch stron piny musiałeś się nagimnastykować. Tak na przyszłość - pewnie w innych przypadkach ci się przyda - do testowania różnych połączeń - w sklepach elektronicznych sprzedają takie taśmy z przewodów wielokolorowych z pojedynczymi pinami na końcach. Odrywasz sobie z taśmy tyle przewodów ile potrzebujesz.

Występują w wersjach: pin-pin, gniazdo-gniazdo, pin-gniazdo.
Takie jak to: http://electropark.pl/3847-thickbox/prz ... i-21cm.jpg
wombat01
Posty: 61
Rejestracja: środa 09 gru 2015, 14:27

Re: MinimOSD dla Ardupilota

Post autor: wombat01 »

Wow. Człowiek uczy się całe życie, a i tak głupi umiera :)

Jeszcze raz dzięki Panowie za pomoc!
ODPOWIEDZ