MinimOSD dla Ardupilota

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

bizon
Posty: 65
Rejestracja: wtorek 06 maja 2014, 15:21
Lokalizacja: Bolesławiec

Post autor: bizon »

Oki.
Dziękuję pięknie !
Awatar użytkownika
StoQ
Posty: 1021
Rejestracja: sobota 14 maja 2011, 12:57
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: StoQ »

Mam problem i pytanie :)

Po odpaleniu APM na OSD wyświetlają mi się same wartości zerowe i nie działa horyzont. Dopiero po jakiejś chwili gdy minimOSD przełączy się na drugi ekran wszystko ożywa i zaczyna działać. Dodam, że czasem coś zaskoczy i działa na tym pierwszym ekranie i wtedy nie przeskakuje na drugi.

Tak na prawdę nie mam pojęcia dlaczego minim przeskakuje na drugi ekran.

Mój setup. APM 2.6 z najnowszym softem, MinimOsd z softem minimosd-extra, Telemetria na 868MHz, GPS Lea-6H nadajnik video Fox 800mW.

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Air
Posty: 543
Rejestracja: piątek 27 lip 2012, 14:08
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Air »

Mam to samo. Niby OSD 'załapuje' MavLink, ale na ekranie - same 0 zupełnie jak na listach wyborczych do Europarlamentu. Generalnie problem wynika z jednoczesnego podłączenia radiomodemu. Grzebałem nieco w ustawieniach portów w APM, niby wszystko skonfigurowane jak należy, ale po prostu nie chce to działać poprawnie.
Moje DRONY: Y6 copter, ST-330 glider, bezzałogowy helikopterek meteorologiczny "Putas"
Awatar użytkownika
Royce
Posty: 345
Rejestracja: poniedziałek 02 lip 2012, 09:48
Lokalizacja: Zielonka/Warszawa

Post autor: Royce »

Air pisze:Mam to samo. Niby OSD 'załapuje' MavLink, ale na ekranie - same 0 zupełnie jak na listach wyborczych do Europarlamentu. Generalnie problem wynika z jednoczesnego podłączenia radiomodemu. Grzebałem nieco w ustawieniach portów w APM, niby wszystko skonfigurowane jak należy, ale po prostu nie chce to działać poprawnie.
Czy gdy połączysz się modemem to OSD zaczyna działać poprawnie ?
Radek Piotrowski
Awatar użytkownika
Air
Posty: 543
Rejestracja: piątek 27 lip 2012, 14:08
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Air »

Royce pisze:Czy gdy połączysz się modemem to OSD zaczyna działać poprawnie ?
Nie. Faktem jest, że gdzieś czytałem o tym, że połączenie model-baza jest wymagane do poprawnego działania OSD (oczywiście to o tyle bez sensu, że ten mój zestaw radiomodemów ma w porywach zasięg 300-350 m (na fabrycznych antenach).

W każdym razie ostatnio testowałem to parę miesięcy temu, więc może w nowszych wersjach firmware coś się zmieniło.
Moje DRONY: Y6 copter, ST-330 glider, bezzałogowy helikopterek meteorologiczny "Putas"
Awatar użytkownika
StoQ
Posty: 1021
Rejestracja: sobota 14 maja 2011, 12:57
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: StoQ »

Nie mam pojęcia czy wtedy zaczyna działać. Na moim laptopie modem nie chce się łączyć. Działa tylko na lapku narzeczonej.

Ale nawet bez tego połączenia na pierwszym ekranie minima nie ma danych same zera. Jak się przełęczy na drugi to wszystko zaczyna działać. Choć tak jak mówię nie mam ppojęcia dlaczego w ogóle się przełącza na drugi ekran..
Awatar użytkownika
Royce
Posty: 345
Rejestracja: poniedziałek 02 lip 2012, 09:48
Lokalizacja: Zielonka/Warszawa

Post autor: Royce »

U mnie objawy były takie , że nie odświeżał danych bez aktywnego połączenia modemowego.
Pomogło ustawienie tych parametrów: http://code.google.com/p/arducam-osd/wi ... leshooting
oraz upgrade softu w telemetrii do najnowszej wersji.

PS> Oczywiście do Minima nie masz podłączonego TX , a tylko RX ?
Radek Piotrowski
Awatar użytkownika
Air
Posty: 543
Rejestracja: piątek 27 lip 2012, 14:08
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Air »

Royce pisze:U mnie objawy były takie , że nie odświeżał danych bez aktywnego połączenia modemowego.
Pomogło ustawienie tych parametrów: http://code.google.com/p/arducam-osd/wi ... leshooting
oraz upgrade softu w telemetrii do najnowszej wersji.

PS> Oczywiście do Minima nie masz podłączonego TX , a tylko RX ?
Oczywiście.
Port SR1 jest ustawiony tak jak w opisie z linku powyżej. Przełączanie MinimOSD w inny tryb nie działa - minim nie dostaje żadnych update-ów z APM (same zera).
Moje DRONY: Y6 copter, ST-330 glider, bezzałogowy helikopterek meteorologiczny "Putas"
Awatar użytkownika
marimach77
Posty: 891
Rejestracja: poniedziałek 29 lis 2010, 14:56
Lokalizacja: Warszawa

Re: MinimOSD dla Ardupilota

Post autor: marimach77 »

Panowie,

minimOSD skonfigurowane jak na obrazku, od każdego brzegu dałem po jednej pustej kolumnie i wierszu.

Obrazek

Monitorek wyświetla obraz całkiem OK, ale z prawej strony ekranu nie ma odstępu od czcionek. Nie ma znaczenia, czy 4:3, czy 16:9.

Obrazek
Obrazek

Teoretycznie jeśli z prawej stronie w pionie dam dwie puste kolumny, to na monitorku odstęp już będzie. Ale czy nie powinno go być również teraz?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

To zasługa monitora (a jednak ma wady ;-) ) i jeżeli nie ma w menu opcji pozycjonowania obrazu to nic nie zrobisz, po prostu za bardzo zaczyna skanować od lewej a prawą obcina.
Spróbuj nagrać i odtworzyć na kompie - będzie okej.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Capo
Posty: 592
Rejestracja: czwartek 09 lut 2012, 17:47
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Capo »

Ja też tak mam. Przesunąłem prawą stronę o jedną kolumnę w lewo.
Awatar użytkownika
Bertzilla
Posty: 35
Rejestracja: poniedziałek 05 sie 2013, 08:51
Lokalizacja: ślunsk

Post autor: Bertzilla »

przeczytałem temat 2 razy.
u mnie jest tak:
APM 2.5.2 na sofcie 3.1 + radiolink 3DR + minimosd v.1.0 na sofcie 2.2. extra

siedze od trzech dni i to nie gada ze sobą
link 3DR umiem tylko odpalić na 115 baud - na 57 nie gada i koniec, konfigurowałem air i ground module chyba z 15 razy... ff....
na 115 baudach łączy się za każdym razem bez problemu.

osd na żadnym sofcie (ani tym 2.0 ani tym nowszym) nie wyświetla żadnych ekranów - tylko ekran powitalny. w pierwszym przypadku informowało uprzejmie że "no heartbits cośtam". w późniejszych softach tylko swieci tytułówka i finito. Dzieje się to zarówno z uruchomionym modemem 3dr (wtedy tylko w osd rx) jak i przy wyłączonym radiolinku (w osd tx i rx).

co jest zwalone? wgrywać firmware na APM od nowa, czy wypierdzielić to OSD i kupić nowe? bo już nie wiem
A jaki to ma zasięęęęggg???
Assur92
Posty: 674
Rejestracja: niedziela 12 sty 2014, 02:25
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Assur92 »

Witam
Mam problem. Polega on na tym że minimOSD źle wysyła informacje do nadajnika i mam taki obraz:

Obrazek

Po podłączeniu kamery wyświetla się szczątkowy obraz, tak jakby tylko niektóre kolory. Spotkał się ktoś z czymś takim?
RIP Bixler 1.1, quadro 15, QAV 250, Pioneer XL
Awatar użytkownika
Bertzilla
Posty: 35
Rejestracja: poniedziałek 05 sie 2013, 08:51
Lokalizacja: ślunsk

Post autor: Bertzilla »

mhm.
to już jest nas dwóch
ja - jak dotąd - nie odnotowałem sukcesu
A jaki to ma zasięęęęggg???
Awatar użytkownika
ziele
Posty: 389
Rejestracja: poniedziałek 24 gru 2012, 15:49
Lokalizacja: Kraków

Post autor: ziele »

Jeśli macie kamerkę 700tvl to ona nie będzie działać poprawnie z minimem. Ja nie mam, ale tak inni piszą na forum.
ODPOWIEDZ