ArduCopter 3.1.0-rc5 moj port na MegaPirateNG

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

hexbub
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek 07 paź 2013, 22:10
Lokalizacja: Europa

ArduCopter 3.1.0-rc5 moj port na MegaPirateNG

Post autor: hexbub »

Witam,

Zrobilem port ArduCopter 3.1.0-rc5 z nowym autotune, ktory zrobilem dla swojego Quada na plytke HK MultiWii MegaPirate AIO.
Port dotyczy tylko katalogu ArduCopter i libraries, reszta to nie moj port na MegaPirate z 3.1.0-rc4

Mam ndzieje, ze sie komus przyda - cos nie moge niestety zalaczyc pliku.. jak dojde jak, to zalacze, w innym przypadku chetnie przesle zipa

Pozdrawiam!
Kuba

PS Dla Admina: FAQ - Zalaczniki: Jest: "Pamiętaj, że twoim obowiązkiem jest dbać o legalność załanczanych plików." Powinno byc: "Pamiętaj, że twoim obowiązkiem jest dbać o legalność załączanych plików."

EDIT: Podczas edycji rowniez nie da sie dalaczyc :/
tomly
Posty: 538
Rejestracja: wtorek 26 lut 2013, 12:21
Lokalizacja: Lublin/Wrocław

Post autor: tomly »

Załączniki nie działają.
Najlepiej wrzucić na jakiś serwer i tu dać link.
hexbub
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek 07 paź 2013, 22:10
Lokalizacja: Europa

Post autor: hexbub »

Ok, dzieki za info.
Jest tu
http://www.rcgroups.com/forums/showatt. ... 1383572195

Pozdrawiam!
Kuba

PS. Jak sie komus przyda - bede wdzieczny za info lechcace ego ;)

EDIT: Podmienilem plik, w poprzednim brakowalo modyfikacji jednego pliku
Awatar użytkownika
xq_operator
Posty: 441
Rejestracja: czwartek 05 wrz 2013, 12:10
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: xq_operator »

hexbub, tak w skrócie co dzięki Twojej pracy można a czego nie można na tym HW ?
standardowo na tę płytkę wciska się MultiWii jak się nie mylę?
hexbub
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek 07 paź 2013, 22:10
Lokalizacja: Europa

Post autor: hexbub »

Hej xq_operator,

dla mnie bylo istotne, ze jest tam autotune, ponadto poprawiony w stosunku do rc4.
No i zawsze jest to najnowsza wersja, wiec wieksza szansa, ze poprawione jakies bledy.
Nie ja pisalem 3.1.0-rc5 :) poprzednie tez nie :D
Ja tylko chcialem uzywac... i to mozliwie jak najszybciej ;)

Ja kupuje plytki z HK MultiWii MegapirateNG AIO, czy jakos tak, po niecale 50$.
I na nie mozna standardowo MultiWii albo mozna standardowo MegaPirateNG (czyli ArduPilot / ArduCopter, ktorego kod jest portowany (przeniesiony) z plytek APM na wlasnie te z Atmelem 2560). W zasadzie z tego co wiem to te APM (pierwotnie robiony przez 3DR, teraz kopiowany masowo po chinsku) maja dodatkowy procesor, odpowiadajacy m.in. za dekodowanie PPM oraz maja uklad do zapisywania logow - tego nie maja zwykle klony Criusa i stad potrzeba adaptacji kodu.

Wiec w skrocie - nie wiem co da sie a co nie - trzeba by poczytac release info, by dowiedziec sie jakie nowe sa funkcje, a co zostalo poprawione. Ja skorzystalem juz z tego AutoTune i jestem zadowolony. Jeszcze nie na wszystkich sprzetach, bo ostatnio zaczelo wiac i lac, ale na razie na Quadzie. Na MultiWii ustawianie PIDow to byla zmora na niektorych sprzetach..

Pozdrawiam!
Kuba
Awatar użytkownika
xq_operator
Posty: 441
Rejestracja: czwartek 05 wrz 2013, 12:10
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: xq_operator »

hexbub pisze:Ja skorzystalem juz z tego AutoTune i jestem zadowolony
a to dobra wiadomość.

Ja cisnę się w atmega328 z "mało optymalnym" pod względem rozmiaru kodem MultiWii i dość szybko osiągnąłem jego limity. Teraz zmuszony jestem do lokalnych optymalizacji jak np dodaję tinyGPS, który zresztą już koledzy z multiwii wyrzucili najnowszego z kodu...

BTW jak zależy Ci na popularyzacji portu to rozważ githuba i jakąś małą promocję na świecie ;)
może się branch uoficjalni bo HW faktycznie sporo tańsze niż oryginalne.
hexbub
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek 07 paź 2013, 22:10
Lokalizacja: Europa

Post autor: hexbub »

to sie ciesze :)

ja te plytke hk za 48$ ( http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... _V2_0.html ) uznalem za optymalna i tylko jej uzywam - inne byly niewiele tansze, za to mialy niestety gorsze procesory, mniej pamieci, gorsze czujniki... nawet ta plytka z hk "pro" za 64$ ma gorszy barometr..
Troche sie tam nameczylem, zeby dojsc co i jak z podlaczeniem GPSa Neo a takze Lea, oraz bluetooth.. ale sie dalo :)

Egoistycznie adaptacje 3.1-rc5 zrobilem dla siebie, ale jak juz zrobilem to pomyslalem - po co meczyc ma sie ktos inny... Promocji nie bede robil, dzieki za pomysl :) Predzej czy pozniej powstanie pewnie oficjalny port 3.1-rc5, a jak ktos bedzie szukal i naprawde chcial znalezc, to znajdzie - umiescilem to jeszcze na rcgroups.com. No a poza tym nie jestem typem spolecznika (na konto fb loguje sie raz na rok) :D
Ale kto wie.. moze zaczne sie udzielac bardziej.. na emigracji troche brak mi kontaktu zwiazanego z hobby.

Pozdrawiam serdecznie!
Kuba
Awatar użytkownika
kb
Posty: 46
Rejestracja: niedziela 04 lis 2012, 15:51
Lokalizacja: Skierniewice

Post autor: kb »

hexbub pisze:Predzej czy pozniej powstanie pewnie oficjalny port 3.1-rc5
Co masz na myśli pisząc "oficjalny"? Programiści ArduCoptera sprzedają własne płytki, więc im wisi, czy ktoś przeportuje ich kod na inne.

Dlatego właśnie powstają różne ArduPirates, MegaPirateNG i twój port. Zerknij np. na prace sir ALexa na githubie - https://github.com/MegaPirateNG/ardupilot-mpng/ - od dłuższego czasu to śledzę i widzę, że zakres portowania jest coraz mniejszy. 3.0.1 nie obsługuje już dalmierza ultradźwiękowego, niektórych czujników (ITG3200). Mój port optycznego czujnika przemieszczenia do MPNG 2.9 nigdy nie został zintegrowany.

Może warto zrobić kolejny port na Crius AIO Pro. Tym razem działający. ;-)

Edit: Niestety brakuje katalogu .git w archiwum. Pamiętasz może SHA1/commita z którego brałeś wersję ArduCoptera i bibliotek? Chciałbym sobie diffa obejrzeć.
hexbub
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek 07 paź 2013, 22:10
Lokalizacja: Europa

Post autor: hexbub »

Tak jak pisalem na rcgroups, wykorzystalem za podstawe port 3.1-rc4. Porownalem co, jak i po co zostalo portowane z arducoptera i to samo zrobilem dla 3.1-rc5. Reszta to praca bodajze wlasnie Sir Alexa (nie sledze tego, i tak mi brakuje czasu). Oficjalny - jak ten, do ktorego nalezy 99% pracy, wyda port 3.1-rc5. Ja potrzebowalem tej wersji juz, nie chcialem czekac.

Katalogu .git nie bylo w zadnym archiwum, ani w ArduCopter-3.1.0-rc4 ani w ArduCopter-3.1.0-rc5 ani ArduCopter-3.1.0-R1-rc4-MPNG.

Oryginaly byly tu:
https://github.com/diydrones/ardupilot/ ... -3.1.0-rc5
https://github.com/diydrones/ardupilot/ ... -3.1.0-rc4

Gdzie byl port rc4 w tej chwili nie moge na szybko znalezc.
hexbub
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek 07 paź 2013, 22:10
Lokalizacja: Europa

Post autor: hexbub »

Wydaje mi sie ze port rc4 byl tu https://github.com/SirAlex/ardupilot-mpng
Awatar użytkownika
kb
Posty: 46
Rejestracja: niedziela 04 lis 2012, 15:51
Lokalizacja: Skierniewice

Post autor: kb »

hexbub pisze:Katalogu .git nie bylo w zadnym archiwum, ani w ArduCopter-3.1.0-rc4 ani w ArduCopter-3.1.0-rc5 ani ArduCopter-3.1.0-R1-rc4-MPNG.
Pewnie ściągnąłeś ZIP-a zamiast sklonować repozytorium. Dziękuję za tagi. Znalazłem to, czego szukałem.

Zrobiłem nowe repozytorium na GitHubie - https://github.com/burghardt/ardupilot-caiop i wrzuciłem tam Twoje zmiany jako jeden commit. Spróbuje uruchomić na tym OPTFLOW i RANGEFINDER. Zobaczymy co z tego wyjdzie.
Awatar użytkownika
xq_operator
Posty: 441
Rejestracja: czwartek 05 wrz 2013, 12:10
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: xq_operator »

kb, używałeś tego czujnika albo dalmierza?
o ile dalmierz jeszcze wygląda obiecująco to warunki oświetleniowe i zabawa z optyką w przypadku flow sensora wydają mi się nie warte zachodu...
Awatar użytkownika
kb
Posty: 46
Rejestracja: niedziela 04 lis 2012, 15:51
Lokalizacja: Skierniewice

Post autor: kb »

xq_operator pisze:zabawa z optyką w przypadku flow sensora wydają mi się nie warte zachodu
W hobby chodzi głownie o to, że można robić rzeczy niewarte zachodu. ;-) Moje rezultaty oceniane "na oko" z paru metrów opisałem kiedyś tu.
Awatar użytkownika
kb
Posty: 46
Rejestracja: niedziela 04 lis 2012, 15:51
Lokalizacja: Skierniewice

Post autor: kb »

Mała instrukcja do repozytorium GitHiba.

(0. Mieć Linuksa)
1. git clone https://github.com/burghardt/ardupilot-caiop
2. make configure (powstanie szablon pliku config.mk, który ostatecznie powinien wyglądać jak poniższy)

Kod: Zaznacz cały

BOARD = mega2560
HAL_BOARD = HAL_BOARD_MPNG
PORT = /dev/ttyUSB0
ARDUINO = $(HOME)/arduino
3. vim ArduCopter/APM_Config.h (ustawić protokół GPS, obsługę PPM, wersję FC, filtry wygładzające, itd.)
4. make
5. (podłaczyć FC kabelkiem USB do komputera) make upload
6. make cli
7. (w cli ArduCoptera) setup
8. (w cli ArduCoptera) erase
9. (w cli ArduCoptera) reset
10. odłączyć zasilanie od FC, ponownie podłączyć zasilanie, skonfigurować wszystko w programie Mission Planner... THR na 0, YAW na prawo... ARMED... w górę

Zobaczymy czy się ktoś odważy. ;-)

OPTFLOW nie daje się na razie zainicjować po włączeniu go w APM_Config.h. Włączenie sonaru uniemożliwia normalny start FC. Włączenie obu na raz powoduje, że bootloader nie może zmieścić powstałej binarki we flashu.
Ostatnio zmieniony czwartek 21 lis 2013, 01:54 przez kb, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
xq_operator
Posty: 441
Rejestracja: czwartek 05 wrz 2013, 12:10
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: xq_operator »

kb pisze:Włączenie obu na raz powoduje, że bootloader nie może zmieścić powstałej binarki we flashu
mowa o procku atmega2560 ?
:shock:
ODPOWIEDZ