Jak z eLeReSa zrobić tracker do anteny

monitory, nagrywarki, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Jak z eLeReSa zrobić tracker do anteny

Post autor: Verid »

Zdefiniuj "zwykły Tx". Jeżeli masz na myśli eLeReS MAX lub MOD to tak, może być. I nie ma czegoś takiego jak odbiornik pracujący w trybie Tx. Jest moduł eLeReS który może być Tx, Rx, AP, Tracker i Relay (chyba niczego nie pominąłem)
Ten wredny...
maxxxior
Posty: 1019
Rejestracja: wtorek 21 paź 2014, 16:12
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak z eLeReSa zrobić tracker do anteny

Post autor: maxxxior »

chodziło mi o eLeReS MAX. OK, dzięki wielkie!
Awatar użytkownika
pilot
Posty: 915
Rejestracja: czwartek 16 gru 2010, 19:40
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Jak z eLeReSa zrobić tracker do anteny

Post autor: pilot »

maxxxior pisze:chodziło mi o eLeReS MAX. OK, dzięki wielkie!
Jakikolwiek eleres pracujący w trybie nadajnika będzie odpowiedni - Max, Mod, odbiornik z softem nadajnika. Do tego odbiornik w modelu z włączoną telemetrią i kolejny z softem trakera na ziemi. Zbudować traker, wszystko skonfigurować i cieszyć się śledzącą anteną :-)
Pozdrawiam
Krzysiek
Awatar użytkownika
automaciek
Posty: 1035
Rejestracja: wtorek 16 paź 2012, 08:03
Lokalizacja: szczecin
Kontakt:

Re: Jak z eLeReSa zrobić tracker do anteny

Post autor: automaciek »

Misiu, mam kilka starych eleresow v1 w których jest problem ze startem, czy jesli wywalę rfm'a i stabilizator aby procek chodził na 5V, podłączę telemetrię po BT z apki , to jako AT bedzie banglać? Bez innych zmian?


Wysłane HuaPhone :-)
Zapraszam na: http://automaciek.webhop.net oraz na miniblog modelarza: http://automaciek1.esy.es/
Nowy członek rodziny : PENTAX K-S2 https://www.flickr.com/photos/141377769@N08/
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Jak z eLeReSa zrobić tracker do anteny

Post autor: miś »

Bedzie.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
Chestnut
Posty: 336
Rejestracja: czwartek 22 sie 2013, 20:28
Lokalizacja: Krosno

Re: Jak z eLeReSa zrobić tracker do anteny

Post autor: Chestnut »

Przeczytałem opis trakera,
pobieżnie przeleciałem wszystkie posty,
I nurtuje mnie zagadnienie (teoretyczne) na temat którego nie znalazłem nic:

Traker pokrywa zakresem pracy półkulę opartą o poziomą płaszczyznę...
...co jeśli wylecimy poniżej tej płaszczyzny? PRZYKŁADOWO: start na szczycie wzgórza 600m wyżej względem terenu wokoło, i chcielibyśmy przelecieć "nisko" bo np. na wysokości 300m (300m poniżej miejsca startu- bazy)
Zakładam że traker po prostu obniży antenę do poziomu, (a nie zwariuje, że model poza polem pracy) i będzie tylko pilnował azymutu?

Da się jakoś "pochylić" tą płaszczyznę? Czy może jest możliwość rozszerzenia zakresu pracy elewatora- od pionu w górę do pionu w dół (albo na tyle ile pozwala konstrukcja trakera) Po co? latanie na zboczu nie wymaga trakera,...
..ale traker to +1000 do lansu, jak już ktoś pisał ;-)
Mój największy lęk to sytuacja w której ja umieram, a Żona sprzedaje moje "zabawki" za tyle, za ile jej powiedziałem że je kupiłem...
Awatar użytkownika
automaciek
Posty: 1035
Rejestracja: wtorek 16 paź 2012, 08:03
Lokalizacja: szczecin
Kontakt:

Re: Jak z eLeReSa zrobić tracker do anteny

Post autor: automaciek »

Każda antena kierunkowa ma określony kąt widzenia, dla helikala 5zw. to chyba 45 stopni, a 3 zwoje to 60 stopni. Zawsze możesz dobrać antenę o szerokim kącie. Zjechanie endpointem ponizej poziomu spowoduje niecelność AT. Choć i to niewiele zaszkodzi....

automaciek1.esy.es
Zapraszam na: http://automaciek.webhop.net oraz na miniblog modelarza: http://automaciek1.esy.es/
Nowy członek rodziny : PENTAX K-S2 https://www.flickr.com/photos/141377769@N08/
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Jak z eLeReSa zrobić tracker do anteny

Post autor: miś »

Chestnut pisze:Zakładam że traker po prostu obniży antenę do poziomu, (a nie zwariuje, że model poza polem pracy) i będzie tylko pilnował azymutu?
Tak, będzie w poziomie i będzie śledzić azymut. To wystarczy.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
Chestnut
Posty: 336
Rejestracja: czwartek 22 sie 2013, 20:28
Lokalizacja: Krosno

Re: Jak z eLeReSa zrobić tracker do anteny

Post autor: Chestnut »

Czyli panowie mnie utwierdziliście w tym co wydawało mi się najrozsądniejsze - normalny traker, do poziomu, krótszy helikal to i machać nim łatwiej, a nie oszukujmy się, nie będę rozstawiał bazy na terenie nachylonym aż 45 stopni, ;-)
Mój największy lęk to sytuacja w której ja umieram, a Żona sprzedaje moje "zabawki" za tyle, za ile jej powiedziałem że je kupiłem...
Awatar użytkownika
spyramax
Posty: 137
Rejestracja: piątek 26 gru 2014, 12:25
Lokalizacja: Chrzanów

Re: Jak z eLeReSa zrobić tracker do anteny

Post autor: spyramax »

Witam
z opisu wynika , że w trackerze z serwem 360 , kompas GY-521 nalezy przyczepić do nieruchomego elementu - i tu moje pytanie znaczy sie do statywu?? to co z kablem ??
czy kompac ma być w obudowie trackera tak tylko aby działalo na niego servo azymutu ??
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Jak z eLeReSa zrobić tracker do anteny

Post autor: miś »

Jak jest wersja z IMU czyli kręcąca się w kółko, to wszystko ma się kręcić, zarówno gyro jak i kompas.
Jak jest wersja bez imu (nawet 360 stopni, ale wtedy taki tracker po dojściu do końca wraca cały obrót na początek) to na części nieruchomej.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
spyramax
Posty: 137
Rejestracja: piątek 26 gru 2014, 12:25
Lokalizacja: Chrzanów

Re: Jak z eLeReSa zrobić tracker do anteny

Post autor: spyramax »

TRACKER 360 z IMU złożony mechanicznie działa, ubec 5A + kondensator
ale chcąc skalibrować kompas ( apka właczona , model wyłaczony) trzymam przycisk na eleresie ,właczam zasilanie.
i tu sie zaczynaja schody diody migaja migają i nie gasna tylko zaczynają swiecić o połowe słabiej tracker zaczyna sie krecic .
zato jak apka jest właczona i włacze zasilanie to pochwili moge ruszać drązkiem od lotek trackerem , jak dam gas na maxa to tak jakby chciał kalibracji kompasu.
przyciski obracania trackera nie działają ,
antena nie celuje w model
jak włacze model zapisze baze , to na trackerze swieca dwie diody ale co jakiś czas zielona dioda przygasa
co zrobć , aby to fajnie śmigało
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Jak z eLeReSa zrobić tracker do anteny

Post autor: miś »

Zacznij od podłączenia konfiguratora i sprawdzenia czy działa IMU - czyli czy prawidłowo pokazuje wartości z Gyro i Kompasu, oraz czy jest prawidłowa i szybka reakcja na obrócenie (ręczne) całości. Takie jarzenie się diod sugeruje brak komunikacji z IMU.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
spyramax
Posty: 137
Rejestracja: piątek 26 gru 2014, 12:25
Lokalizacja: Chrzanów

Re: Jak z eLeReSa zrobić tracker do anteny

Post autor: spyramax »

IMU działa! udało mi sie przeprowadzić kalibracje kompasu , ustawiłem serwo Elevator.

Postawiłem model koło trackera. poczekałem aż uzyska 9 satelit .
Zapisałem bazę przyciskiem na trackerze.
odszedle 40 m od tracjera - celowanie w granicach 10 stopni. (chciałem poprawić to przyciskami ale coś nie dzilaja)(przycisk miedzy GNA-SYGNAŁ)
pochodziłem trochę po łące z modelem, (ilosc satelit 9-10)
Wróciłem do trackera i ... celowanie juz nie bylo takie dokładne okolo 30 stopni .
jakieś sugestie???
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Jak z eLeReSa zrobić tracker do anteny

Post autor: miś »

Jeśli jest kompas w trackerze to korekcja z przycisków nie działa. Ale można zrobić korekcję za pomocą potencjometru w aparaturze przypisanego pod dowolny kanał (5-12). Konfiguratorem ustawia się w AP który kanał RC ma służyć do korekcji trackera, i jaka ma być czułość na potencjometr (tryb normalny lub precyzyjny).
A co do zmiany celowania to normalne. Jak GPS machnie się choćby o 5 metrów przy zapisie bazy to jak wrócisz do punktu bazy to może się okazać że antena będzie celować w drugą stronę. Nie ma to żadnego znaczenia, bo nie latasz z trackerem na wysokości 2m i 5m od bazy, a nawet jak latasz, to ustawienie anteny nie ma wtedy żadnego znaczenia, przy tej odległości działa równie dobrze jak jest bokiem czy tyłem. Jak będziesz wyżej to nad bazą antena celuje w górę, więc jej obrót jest nieistotny, a jak będziesz w odległości kilkudziesięciu lub więcej metrów od bazy to wtedy nie ten błąd jest nieistotny bo spowoduje odchyłkę o ułamki stopnia.
Pzdr. -----MIŚ-----
ODPOWIEDZ