Antena PATCH w/g rc-cam.com

monitory, nagrywarki, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
HIRO
Posty: 1206
Rejestracja: sobota 21 sty 2012, 02:03
Lokalizacja: łęczyca

Post autor: HIRO »

poleciał ktoś na tej antenie? jak osiągi?
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

No przecież Klocolus na niej cały czas lata, 20 kilometrów i więcej. Chyba dobra rekomendacja? :-)
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Artu

Post autor: Artu »

1040MHz odległość direktora od reflektora 10mm

Obrazek
Ostatnio zmieniony piątek 13 lip 2012, 08:11 przez Artu, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
loop
Posty: 1529
Rejestracja: czwartek 27 sty 2011, 08:20
Lokalizacja: Kielce

Post autor: loop »

1280?
^ sens tylko w postępie ^
Awatar użytkownika
pbrys
Posty: 1663
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 18:52
Lokalizacja: Lubienia

Post autor: pbrys »

Artu czy podawane przez ciebie odległości reflektora od promiennika są OK :?: - analizując wątki o tych antenach odległości przy 1,2 GHz są na poziomie 1,2 do 2 cm :?:

popełniłem tą antenę ale jeszcze jej nie testowałem, na razie wg twoich wymiarów - zobaczymy jak wypadnie w porównaniu z moim biquadem
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Nie pytaj retorycznie tylko idź testować skoro ją popełniłeś :-)
Artu (jak i cały ten wątek) opiera się na JEDNYM, SPRAWDZONYM ROZWIĄZANIU, to że ktoś coś gdzieś pisze że sobie inaczej wyliczył - nie dotyczy tego konkretnego rozwiązania. Autor z rc-cam.com podał jak ją robić, jak przeliczać/skalować na inne częstotliwości, mamy tutaj jednego rekordzistę który robi na tym rozwiązaniu ponad 20km więc nie ma co kombinować. Tylko robić na podstawie wzoru i latać :-)
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
pbrys
Posty: 1663
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 18:52
Lokalizacja: Lubienia

Post autor: pbrys »

po testuje po testuje jak przestanie lać :lol: , pytam z ciekawości, bo na zdjęciach u naszego rekordowca klocolus-a (gdzieś na forum widziałem) wydaje mi się ta przerwa większa (ale zdjęcie chyba ant 2,4 było)

EDIT:

i po testach ale na razie tylko na 6,5 km - obraz żyleta brak zakłóceń dziś wypadła lepiej od mojego biquada podczas ostatniego lotu - ale takie porównanie to raczej nic nie daje dziś zupełnie inna pogoda.

podsumowując- antena prosta i szybka do wykonania i sprawuje się bardzo dobrze.

EDIT 2:
poprawiłem na 8,5 km - obraz gitara, było by dalej ale złapał mnie deszcz, zasuwałem do domu ile fabryka :lol:
Artu

Post autor: Artu »

1280MHz odległość direktora od reflektora 10mm

Obrazek

1080MHz odległość direktora od reflektora 10mm

Obrazek
Ostatnio zmieniony piątek 13 lip 2012, 08:59 przez Artu, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
pbrys
Posty: 1663
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 18:52
Lokalizacja: Lubienia

Post autor: pbrys »

ARTU pisałem gdzieś w innym wątku że odległość promiennika od ekranu masz źle wyliczoną - w tych antenach jest ok 1 cm (nawet Rurek to sprawdzał i potwierdził)
Artu

Post autor: Artu »

Pisałeś również: :mrgreen:
pbrys pisze:popełniłem tą antenę ale jeszcze jej nie testowałem, na razie wg twoich wymiarów - zobaczymy jak wypadnie w porównaniu z moim biquadem
pbrys pisze:i po testach ale na razie tylko na 6,5 km - obraz żyleta brak zakłóceń dziś wypadła lepiej od mojego biquada podczas ostatniego lotu - ale takie porównanie to raczej nic nie daje dziś zupełnie inna pogoda.

podsumowując- antena prosta i szybka do wykonania i sprawuje się bardzo dobrze.

EDIT 2:
poprawiłem na 8,5 km - obraz gitara, było by dalej ale złapał mnie deszcz, zasuwałem do domu ile fabryka :lol:
Poprawiłem we wszystkich rysunkach na 10mm. Jak by co, będzie na Ciebie :mrgreen:
Awatar użytkownika
pbrys
Posty: 1663
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 18:52
Lokalizacja: Lubienia

Post autor: pbrys »

na tej antence doleciałem do 18 km (z odległością promiennika 1 cm),
ale powiem tak do 11 km nie miało to znaczenia czy jest 5 mm czy 10 mm - więc stresu nie ma :-P

Antenka godna polecenia :-D
Awatar użytkownika
sigreg
Posty: 1008
Rejestracja: piątek 12 mar 2010, 14:54
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: sigreg »

Dzieki Artu, teraz rzeczywiscie nie mam juz watpliwosci jesli chodzi o wymiary na 1280 8-) Jedna prosba tylko - moglbys podac brakujacy wymiar na direktorze dla 1280 ? chodzi o odleglosc "punktu lutowniczego" w pionie od krawedzi elementu.
I dla pewnosci - rozumiem ze elementy sa kwadratami (identyczne wymiary w pionie i poziomie nie liczac ucietych rogow) ?

Dwa pytania dodatkowe:
1. Wyczytalem na rcgroups ze antenka ta pracuje najlepiej blisko ziemi, jako ze w przeciwienstwie do biquada wymaga obecnosci "ground plane", prawda Ci to ?
2. Jak na zachowanie anteny wplynie malowanie ? Chcalbym jakos zabezpieczyc blache czy tez miedz (zalezy co mi wpadnie w rece) i prysnac zwykla emalia w sprayu.

Grzesiek
FPV - Your world from my perspective :)
Artu

Post autor: Artu »

sigreg pisze:Dzieki Artu, teraz rzeczywiscie nie mam juz watpliwosci jesli chodzi o wymiary na 1280 8-) Jedna prosba tylko - moglbys podac brakujacy wymiar na direktorze dla 1280 ? chodzi o odleglosc "punktu lutowniczego" w pionie od krawedzi elementu.
Ouuups :oops: poprawione :-D
sigreg pisze:I dla pewnosci - rozumiem ze elementy sa kwadratami (identyczne wymiary w pionie i poziomie nie liczac ucietych rogow) ?
Dokładnie tak. Są to kwadraty z obciętymi rogami.

Jeszcze jako ciekawostka: gdzieś wyczytałem (teraz nie pomnę), że ta antena miała być w pierwotnych zamierzeniach anteną o polaryzacji kołowej... Podobno w miarę dobrze współpracuje również z koniczynkami :-P
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Artu, gwoli ścisłości, odległości promiennika od reflektora są dla każdej f różne :-) a Ty przyjąłeś const=10 :mrgreen: :lol: :-D
Dla przykładu:

Kod: Zaznacz cały

1080 11,1
1160 10,34
1280 9,38
Wiem, wiem że Klocolus wspominał że "tak mu się ucięło" ale gwoli ścisłości podawajmy prawidłowo obliczone wartości....użyszkodnik sam zadecyduje jaką sobie tolerancję przyjmie ;-)
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Artu

Post autor: Artu »

Rurku, ciekawe jak zapewnić na całej powierzchni promiennika określone przez Ciebie odległości :roll:
Przyjmijmy ~10mm :-P
ODPOWIEDZ