Antena PATCH w/g rc-cam.com

monitory, nagrywarki, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Madfly
Posty: 491
Rejestracja: piątek 08 cze 2012, 12:51
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Post autor: Madfly »

Artu pisze:
Madfly pisze:To kto caduje i na laser? 8-)
A Widzisz w oryginale jakiś laser :roll:
To jest wytrawione na płytkach laminatowych i cynowane :mrgreen:
To ironia była, tak jak pbrys napisał, założę się, że nawet 10% z nas nie wykorzystuje możliwości patcha ze zbiorówki do oporu...
Awatar użytkownika
Sparky
Posty: 252
Rejestracja: piątek 22 lut 2013, 18:33
Lokalizacja: Michałowice

Post autor: Sparky »

Proszę bardzo żałuję że wcześniej nie znalazłem w sieci :-|


Dzięki Robert.
Zabieram się do dzieła :-P

EDYTA:
Szukałem i znalazłem troszkę materiału o projektowaniu antenek. Zabieram się do projekta dziś. Może już za parę godzin będę miał jakiś konkretne dane wyliczone dla 1,2GHz i pokrewnych częstotliwości.
Z tego co już wiem idealne byłyby PCB na teflonie (droooogie). Może ktoś ma jakiś tani sklep?

EDYTA:
Po wyliczeniach rozmiar pasków wychodzi odpowiednio :
1040MHz - 139,8
1080MHz - 134,6
1140MHz - 127,5
1160MHz - 125,3
1240MHz - 117,2
1280MHz - 113,6

w milimetrach wymiary są podane. Paski mają kształt kwadratowy. Wymiar podany z dokładnością do 0,1mm. Zauważcie jak zmienia się wymiar ze zmianą częstotliwości rezonansu nateny. Widać z tego że niema anteny na wszystkie kanały z zakresu 1,2GHz czy 2,4GHz. Więc zanim zrobicie antenę zastanówcie się dla jakiej częstotliwości obwód nadajnika ma największą moc a odbiornik najlepszą czułość i wtedy robimy. Jeśli ktoś chce wyliczenie na inne częstotliwości dajcie znać. Ja wciąż się uczę :-D i obiecałem gotowy projekt anteny w cadopodobnym pliku i dotrzymam obietnicy.

EDYTA znów:

Dla f= 1160MHz
Po wyliczeniach bardziej profesjonalnych uwzględniających wiele czynników i prędkość światła dla powietrza pasek powinien miec wymiary W=205,8mm, L=76,45mm dla laminatu RT Duroid 5880, odległość druku od ekranu (GND) 10,028mm. Zasilanie paska podłączamy w połowie W. UWAGA! pod taki pasek nie podkładamy pod spód nic poza powietrzem :mrgreen: . Czyli tylko po środku coś z teflonu najlepiej. Promieniują krawędzie dłuższe. Dla innych PCB o innym współczynniku przenikalności dielektrycznej mogę dokonać obliczeń na życzenie.
Antenka ma ok. 7dBi
Awatar użytkownika
robert12160
Posty: 67
Rejestracja: piątek 19 lut 2010, 16:47
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: robert12160 »

GO ELECTRONICS pisze:
Proszę bardzo żałuję że wcześniej nie znalazłem w sieci :-|


Dzięki Robert.
Zabieram się do dzieła :-P

1160MHz - 125,3

EDYTA znów:
Dla f= 1160MHz
Po wyliczeniach bardziej profesjonalnych uwzględniających wiele czynników i prędkość światła dla powietrza pasek powinien miec wymiary W=205,8mm
Jakim cudem dla tej samej częstotliwości wychodzi ci tak różny pasek ?( 125.3 - 205.8 ) Według moich wyliczeń powinien wynosić 187mm Różnica w zależności od zastosowanego materiału może wynosić w granicach 1-3mm najwyżej co i tak nie ma najmniejszego znaczenia bo zmiana kanału plus minus o jeden zmienia znacznie bardziej rozmiary anteny niż zmiana zależna od zastosowanego materiału.

Ja walnąłem się o jakieś 4-5mm w wielkości kwadratów wymiarując ze zdjęcia i tak jest dobrze .Martwić bym się zaczął gdybym miał podłączyć pod nią nadajnik .

Dla mnie powinien wynosić :
2400:1160=2,069
90x2,069=186.21mm


2400MHZ=90mm
1160Mhz=187mm Howgh!
Ostatnio zmieniony środa 20 mar 2013, 22:27 przez robert12160, łącznie zmieniany 2 razy.
Artu

Post autor: Artu »

GO ELECTRONICS pisze: Po wyliczeniach rozmiar pasków wychodzi odpowiednio :
1040MHz - 139,8
1080MHz - 134,6
1140MHz - 127,5
1160MHz - 125,3
1240MHz - 117,2
1280MHz - 113,6
A Możesz to jakoś zobrazować na rysunku :roll: Bo ja całkowicie nie kumam o co chodzi z tymi "paskami" :-/
Awatar użytkownika
robert12160
Posty: 67
Rejestracja: piątek 19 lut 2010, 16:47
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: robert12160 »

Artu pisze:
GO ELECTRONICS pisze: Po wyliczeniach rozmiar pasków wychodzi odpowiednio :
1040MHz - 139,8
1080MHz - 134,6
1140MHz - 127,5
1160MHz - 125,3
1240MHz - 117,2
1280MHz - 113,6
A Możesz to jakoś zobrazować na rysunku :roll: Bo ja całkowicie nie kumam o co chodzi z tymi "paskami" :-/

Chodzi o pasek w środku pod który doczepiamy żyłę gorącą ,długość przy 2400Mhz wynosi 90mm.
Artu

Post autor: Artu »

A reszta wymiarów :roll:
Awatar użytkownika
robert12160
Posty: 67
Rejestracja: piątek 19 lut 2010, 16:47
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: robert12160 »

Artu pisze:A reszta wymiarów :roll:
Ja bym się trzymał standardowych wyliczeń
2400Mhz : przez czestotliwość = współczynnik do wymnożenia.

Obrazek

Wszyscy tak robili anteny według tych wyliczeń w tym wątku i działają.

Jakoś nie widzę innej możliwości wyliczenia reszta to wróżenie z fusów a nie matematyka.
Awatar użytkownika
Sparky
Posty: 252
Rejestracja: piątek 22 lut 2013, 18:33
Lokalizacja: Michałowice

Post autor: Sparky »

Panowie. Teraz jestem w pracy i po krótce powiem. Wyliczenia ostatnie dokonałem na podstawie wzorów odpowiednich do promienników mikropaskowych, z tą róznicą, że obliczenia były z dokładnością do minimum 5miejsc po przecinku. Nie popełniłem tego błędu co wielu konstruktorów i nie przyjąłem prędkości światła w próżni 299tys. km/s tylko w powietrzu 290 tys. km/s. W związku z tym wychodzą inne długości fal. Bardzo istotne jest odległośc promiennika od ekranu i tu trzeba zachować precyzję. Jeśli podkładamy pod promiennik coś na całej powierzchni to musimy uwzględnić przenikalnośc dielektryczną tego izolatora juz w obliczeniach promiennika. Chodzi o odbicia fal. Jeśli tego nie uwzględnimy to antena będzie działała, tylko nie z taką sprawnością i na tym paśmie co chcemy. Będzie działała na szerszej częstotliwości, a co za tym idzie w istotnej dla nas będzie miała mniejszy zysk, gorsze dopasowanie impedacyjne i będzie nam sie grzał nadajnik, lub nie wypromieniuje tej mocy co chcemy. Wieczorkiem zamieszczę dokładny opis jak znajde chwilkę czasu.

EDYTA:
bazowałem na poniższym pliku
https://dl.dropbox.com/u/57139523/anteny/ProjektTPA.doc

Robert. Twoje podejście jest również słuszne w niewielkim zakresie jednakże. Spróbój swoim sposobem wyliczyc w ten sposób antenę dla 35GHz. Prawdopodobnie wyjdą ci jakieś bzdury. Poza tym w tym niewielkim zakresie częstotliwości Twój sposób jest zapewne dobry, ale powielasz tylko czyjś błąd. Należy projektować antenę do materiału z którego chcemy ją wykonać i w zależności od tego co chcemy osiągnąć. Czy szerokość wiązki w poziomie , pionie czy szerokie pasmo działania anteny. Jeśli zaprojektujemy antenę na jedną częstotliwość to dla tej częstotliwości powinniśmy uzyskać maksymalną jakość odbioru i nadawania. Trzeba zdać sobię sprawę że każda drobna zmiana w budowie anteny drastycznie zmienia jej parametry. Jeśli coś zmienimy w antenie że jej zysk spadnie o 3dB to wydaje nam się że to niedużo. Każde 3dB oznacza sygnał słabszy o połowę. Tłumienność kabla H155 w przedziale 1-1,3GHz to około 0,3- 0,35 dB spadek sygnału na każdy metr długości kabla. Jeśli do tego dodamy sobie tłumienie - straty na złączach to wyjdzie nam jak mało doskonały tor antenowy zrobiliśmy.
Mnie do szczęścia projektu brakuje wyliczeń toru sprzęgającego promienniki ze sobą. Tak bym mógł sobie zrobić antenę z dowolną ich ilością. Poza tym niekoniecznie muszą mieć kształt prostokąta czy kwadratu.
Jeśli ktoś ma jakieś ciekawe materiały odnośnie budowy anten mikropaskowych to z chęcią zapoznam się z nimi. Mnie jeszcze sporo zostało do nauki w tej dziedzinie. Na bieżąco podaje co wiem już i tej wiedzy jestem pewien (dopóki ktoś mi nie udowodni że się mylę :shock: ).

EDYTA:
Artur ten pasek o któy mi chodzi to jest ten kwadracik na rysunku ktory zamieścił Robert. Ta antena którą tu widzimy to antena mikropaskowa. Należy ją "wzbudzić" przez dołączenie kabelka w połowie długości dłuższego boku. W zależności od tego czy umieścimy ją poziomo czy pionowo uzyskujemy odpowiednią polaryzację fali. Podczas skrętu modelu zmienia się często polaryzacja fali co jest przyczyną osłabienia sygnału. Spróbujcie zrobić testy. Anteny helikalne pozwalają odbierać sygnał z polaryzacją pionową i poziomą, nie tylko skrętną, ze stratą 3 dB.

EDYTA:

Robert, różnica w iwlekości pasków wzięła się z tego że najpierw obliczyłem je dla kwadratów, a potem dla prostokątów. Ty masz wyliczenia graficzne , a ja numeryczne z uwzględnieniem materiału PCB i prędkości światła w powietrzu. Twoje wyliczenia byłyby słuszne na dużych wysokościach - mała gęstość powietrza.

EDYTA (ostatnia):
Przy projektowaniu anten na 1,2-1,3GHz trzeba zwrócic uwagę by pasmo promieniowania nie było za szerokie bo zakłócimy pracę GPS, który jest odbierany na L1=1575.42 MHz. Sygnał GPS jest poniżej poziomu szumów!Więc bardzo łatwo go zagłuszyć, trzeba go umieszczać z dala od nadajnika video.

Pozdrawiam i miłej lektury :idea:
Awatar użytkownika
robert12160
Posty: 67
Rejestracja: piątek 19 lut 2010, 16:47
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: robert12160 »

Generalnie się z tobą zgodzę ale....
1-Poza pasmem 2.4Ghz (rozmiary sa podane na rysunku)ta antena nie będzie
wykorzystywana do nadawania a tylko odbioru więc parę kwestii problematycznych
odpadnie.
2-Dlaczego chcesz utrudniać sobie zadanie i zaprojektować od nowa inna antenę zamiast
skopiować już obliczona przez kogoś?Skośnookie człowieczki na pewno nie wykonali jej
perfekcyjnie jak to oni ale jako tako działa.
Awatar użytkownika
Sparky
Posty: 252
Rejestracja: piątek 22 lut 2013, 18:33
Lokalizacja: Michałowice

Post autor: Sparky »

1. Nie ma znaczenia dla tej anteny czy będzie wykorzystana do odbioru czy nadawania. Sprawnośc jej zostanie. Nie wiem co tu problematyczne jest. Ważne by znaleźć laminat dobry: Rogers -RT Duroit 5880, Crane - CuFlon CF-A62-7-7, albo tańszy GIL - GML 1000.
2.Skośnookie człowiekczki jednak się mylą, co dowodzi jakość ostatnio produkowanych przez nich produktów. Gdyby było inaczej to byśmy latali na standardowych bacikach i niemodowanych aparaturach i innych ustrojstwach. Materiał który podałem w linku wyżej na podstawie któego robiłem obliczenia też zawierał uproszczenia. Chińolki też korzystli z uproszczeń. Jeśli zastosujesz w szeregu wiele uproszczeń to nie dziw się że wynik końcowy będzie w uproszczeniu wielkim : do bani.
Moim celem jest opracowanie anteny dobrej, taniej i powtarzalnej by każdy forumowicz mógł sobie ja zrobić, niemając wiedzy elektronicznej i mogąc zrobić ją z elementów dostępnych w Polsce i w miarę szybko. Nie jest to proste. Czytam już drugi materiał dotyczący budowy i wiem że ta antenka jest bardzo prosta i niedoskonała, ale jest PROSTA :lol:
Awatar użytkownika
Krzycho
Posty: 342
Rejestracja: niedziela 05 cze 2011, 08:26
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: Krzycho »

A co by było, gdyby takie anteny ustawić w kwadrat. Połączyć 4 kable w jeden. Zasięg dookólny?
Awatar użytkownika
Sparky
Posty: 252
Rejestracja: piątek 22 lut 2013, 18:33
Lokalizacja: Michałowice

Post autor: Sparky »

Antena nie jest wzmacniaczem. Uzyskałbyś charakterystykę w 4 kierunkach kierunkową, a po przekątnych d... :-P . No i liczyc straty na kablach. Jeśli chcesz coś dookólnego to polecam anteny na 2,4GHz do stacji bazowych sieci WLAN. Charakterystyka prawie dookólna, ale pokrywają teren płaski i ma wysokośc około 2m. Antena mikropaskowa na trakerze i pozamiatane.
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi."

Albert Einstein
Awatar użytkownika
robert12160
Posty: 67
Rejestracja: piątek 19 lut 2010, 16:47
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: robert12160 »

Krzycho pisze:A co by było, gdyby takie anteny ustawić w kwadrat. Połączyć 4 kable w jeden. Zasięg dookólny?
Łączyć bezpośrednio przewodów nie można chyba że przez diversity 4x .
np. takie:
http://www.aliexpress.com/item/4-in-1-5 ... 31657.html

Jak pisałem wcześniej jak znajdę trochę czasu wykonam antenę w kształcie przeciętego walca o charakterystyce promieniowania w poziomie około 180 stopni.
Po połączeniu dwóch takich pod diversity uzyskalibyśmy dookólną antenę o dużym wzmocnieniu .
Ostatnio zmieniony poniedziałek 25 mar 2013, 21:27 przez robert12160, łącznie zmieniany 1 raz.
pawel266
Posty: 543
Rejestracja: niedziela 08 sty 2012, 20:47
Lokalizacja: Toruń

Post autor: pawel266 »

Musisz mieć spliter na którym się traci trochę dB, ile się traci to zależy od ilości łączonych anten. Przy czterech antenach wychodziło chyba coś około 5dB na jednym wejściu jak dobrze pamiętam.
Awatar użytkownika
Krzycho
Posty: 342
Rejestracja: niedziela 05 cze 2011, 08:26
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: Krzycho »

Mam biquada, jedna z anten PATCH z tego postu i koniczynkę, 2 sztuki diversity, 4 odbiorniki w tym dwa w diversity. Czyli teoretycznie pokrycie we wszystkich kierunkach?
A co z połączeniem np. 2 anten nadawczych - koniczynka i wee?
ODPOWIEDZ