SkyRC D100 2x10A 200W-DC 100W-AC Dual Power - moje wrażenia

monitory, nagrywarki, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
jervon
Posty: 452
Rejestracja: wtorek 23 cze 2015, 21:38
Lokalizacja: Łódź

SkyRC D100 2x10A 200W-DC 100W-AC Dual Power - moje wrażenia

Post autor: jervon »

Od jakiegoś czasu nosiłem się z zamiarem – i niejako koniecznością – zmiany ładowarki. Oczywiście jak to bywa dużym czynnikiem był budżet. Do tego założyłem sobie, że chcę ładowarkę wielokanałową, najlepiej poczwórną. Zasilanej z AC/DC. Niestety skończyło się na ładowarce dwukanałowej, resztę założeń raczej spełnia. Wybrałem produkt:

SkyRC D100 2x10A 200W-DC 100W-AC Dual Power

Kilka danych technicznych:

Input Voltage AC100-240V / DC 11-18V
Charge Circuit Power DC Input - 2 x 100W
AC Input - 100W (Support Power Distribution)
Discharge Circuit Power 2 x 10W
Charger Current Range 0.1-10A
Discharge Current Range 0.1-5A
Current Drian for Balancing Port Max 200mA/cell
Trickle Charging Current 30mA-300mA & OFF
LiPo/LiFe/Lilon/LiHV Battery Cell Count 1-6S
NiMH/NiCd Battery Cell Count 1-15S

Zacznę od ceny. Koszt ładowarki to ok. 450zł. Jest to o tyle ciekawe, że cena w Chinach i Polsce jest bardzo zbliżona. Na dzień dzisiejszy:
PL to 449zł + koszt wysyłki: http://sklep.skyrc.pl/pl/p/Oryginalna-l ... Power-/189
CN 451zł : http://www.banggood.com/SkyRC-D100-ACDC ... 71647.html
Ja nie ukrywam, że poprzez negocjacje udało mi się kupić ją jeszcze taniej. Produkt kupiony u rodzimego sprzedawcy, serwis, roczna gwarancja dostawa następny dzień po zamówieniu. Jak dla mnie świetna sprawa.

Pudełko kartonowe wyłożone jest gąbką z dwoma przegródkami – jedna na ładowarkę druga na „okablowanie”. Do tego gąbka przykrywająca całość. Wszystko to sprawia wrażenie solidnego opakowania, które zabezpieczy produkt w transporcie – przesyłce czy to wożeniu ze sobą do ładowania w „polu”.
W zestawie znajdziemy przewód zasilający AC, dwa adaptery 2s – 6s, dwa przewody bananki zakończone XT60, dwa przewody bananki z zarobionymi końcówkami. Dodatkowo, czego nie ma opisach w sklepach czy na zdjęciach. Dwa uchwyty do bananków, z rozstawem odpowiadającym gniazdom w ładowarce. Dwa zaciski z ferrytem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Sama Ładowarka sprawia bardzo dobre wrażenie wizualne. Obudowa wykonana jest z tworzywa sztucznego. Bardzo dobrze spasowana, nic nie trzeszczy itp. Duży czytelny wyświetlacz. Cztery standardowe przyciski funkcyjne plus dodatkowy do przełączania między kanałami – na wyświetlaczu zaznaczony jest aktywny kanał, jednak kilka razy zdarzyło mi się wyłączyć ładowanie czy przełączać funkcje nie na tym kanale, na którym zamierzałem. Kwestia przyzwyczajenia.
Ładowarka posiada możliwość zasilania AC i DC. To kolejny atut, który do mnie przemawiał. Chciałem kompaktową ładowarkę, bez zabawy w dodatkowy zasilacz. Zasilając z AC (100V – 240V) otrzymujemy moc 100W dzielone na oba kanały. W ustawieniach możemy dowolnie wybrać jak chcemy przekierować tę moc (można ustawić 100W na jeden kanał). Zasilając z DC (11V – 18V) oba kanały otrzymują 100W mocy.

Front ładowarki, oprócz standardowych gniazd posiada gniazdo USB, poprzez które możemy ładować urządzenia mobilne. Kolejnym jest PC link umożliwiający podłączenie urządzenia do komputera, gdzie można aktualizować firmware, ustawiać program i monitorować parametry ładowania.

Obrazek

Po bokach są dwa otwory wentylacyjne z wbudowanymi wentylatorami, który wydmuchują powietrze na zewnątrz. Niestety nie ma możliwości ustawienia ich parametrów – włączenie/wyłączenie czy obroty. Piszę niestety, ponieważ uważam je za jedną z wad tej ładowarki. Są głośne, naprawdę bardzo głośne. Może nie jak suszarka, ale niewiele im brakuje.
Z tyłu znajdują się wejścia zasilania AC i DC.

Obrazek

Wracając do ustawień ładowarki. Nie będę wchodził w szczegóły każdej funkcji ponieważ w zasadzie wszystko można wyczytać w opisach w sklepach internetowych – chociażby z linków powyżej.
Tak na szybko, każdy kanał posiada funkcje pamięci (10 na kanał), ale co wygodniejsze „zapamiętuje” ostatni używany program. Tak, więc włączając ładowarkę jest ustawiona zgodnie z ostatnimi parametrami ładowania.
W ustawieniach mamy możliwość zmiany napięcia końcowego. Dla ładowania LiPo jest to zakres od 4.18V do 4.25V. Rozładowywanie LiPo 3,00V do 3,30V (jest też osobny program dla LiHv).
Kolejnymi funkcjami jest opcja testowania napięć i rezystancji pakietu. Tu niestety każdy z kanałów może podawać inne wartości. Trudno zgadnąć, w które wierzyć więc jest to kolejna wada.

Przykładowe pomiary pakietu 3S to:
Kanał A
Napięcia: 3,79 3,79 3,79

Rezystancja: 8 10 13

Kanał B
Napięcia: 3,80 3,79 3,79

Rezystancja: 9 8 10
Napięcia sprawdzone multimetrem: 3,796 3,797 3,793

O dziwo ten test wypadł nieźle :) Przy rezystancji widziałem różnice sięgające 10 - 15mΩ . Co do napięcia to u mnie jeden z kanałów (A) stale ładuje celle nr 1 do poziomu 4,21.

Inne funkcje to np. możliwość wyłączenia dźwięków guzików i sygnałów dźwiękowych

Podsumowując ładowarkę uważam za dobry produkt. Największymi wadami są bardzo głośne wentylatory (słychać je z drugiego pomieszczenia w mieszkaniu!). I dla tych bardzo dokładnych, rozbieżności w mierzonych parametrach w zależności od kanału ładowarki.
Z zalet to kompaktowy rozmiar, zasilanie AC, dwa kanały, 100W na kanał – dla mnie w zupełności wystarcza.

Mam nadzieję, że komuś pomoże to w wybraniu (lub nie) tej ładowarki.
grzesiekcichy
Posty: 83
Rejestracja: sobota 26 wrz 2015, 18:29
Lokalizacja: Włoszczowa

Re: SkyRC D100 2x10A 200W-DC 100W-AC Dual Power - moje wraże

Post autor: grzesiekcichy »

Witam:
Odświeżę troszkę temat.Poszukuję ładowarki z dwoma wyjściami do ładowania ogniw Li-ion w konfiguracji 3S5P lub 4S5P ok 10 000 mAh. Czy ta ładowarka nada się do tego celu? Będzie wykorzystywana sezonowo (łódka zanętowa).
Co innego możecie polecić w podobnej cenie?
ODPOWIEDZ