Uart poprzez bluetooth za 37zl

monitory, nagrywarki, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Podpinasz jedno z drugim "na krzyż" czyli RX z TX łączysz między BT a USB i druga linia też na krzyż TX z RX. Oczywiście +5v i masa też (w sensie: też podpinasz ale tu już normalnie nie na krzyż ;-) ).
Następnie (jak już wiesz który port COM zmapowało na obsługę USB/UART) odpalasz hiperterminal w windows i zadajesz parametry - port COM, 9600, 8,1, BEZ KONTROLI PRZEPŁYWU
I teraz to już z górki :-)
Cały myk polega na tym że konfigurowanie Bluetooth'a polega na obsłudze go poprzez UART jego własny a nie radiowy BT.
Teraz już zgodnie z tabelką rozkazów możesz robić co chcesz, pamiętaj że ostatnią komendą powinna być zmiana prędkości bo po tej komendzie znowu "ogłuchnie" dopóki nie utworzysz nowego połączenia hyperterminala z nową zadeklarowaną prędkością.

BTW - jeżeli używasz laptopa , i nie daj Boże jest to Dell z wbudowanym Bluetooth'em to nie dziwne że nie możesz sparować :-) Taki niestety jest myk , windowsy źle współpracują z implementacją BT w Dellach
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
jerzyw
Posty: 9
Rejestracja: sobota 31 mar 2012, 16:02
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: jerzyw »

Rurek wszystko się zgadza tak jak napisałeś, zresztą pisałeś już o tym wcześniej. Nie uzywam laptopa tylko stacjonarny, uzywałem kilku terminali i podglądaczy portu, próbowałem różne szybkości i nic. Moduł nie reaguje nawet na samo AT. Konwerer jest dobry bo działą pętla zwrotna. Zastanawiam się do czego służą pozostałe dwa piny STATE i KEY/EN. Może trzeba je podpiąć pod + lub masę. Jak wspominałem nie można go nawet sparować z telefonem.
Jezeli jednak jak czytałem na forum powinien działać "od kopa", no to chyba jest z nim cos nie tak.
Czy miał ktoś podobne problemy?
Awatar użytkownika
Zbeer
Posty: 371
Rejestracja: piątek 05 lis 2010, 20:46
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Zbeer »

jerzyw, podepnij tak jak rurek mówi, STATE I KEY/EN zostaw w spokoju.
Ustaw prędkość transmisji w terminalu na 9600, bo tyle jest w defaulcie.
Komendy najlepiej jak byś miał przygotowane w notatniku pisane z dużej litery, i je wklejał do terminala.

Wklej "AT" odpowie "OK"
następnie żeby zmienić nazwę
"AT+NAMEtwoja_nazwa"
"AT+BAUD8" dla prędkości 115200

1----1200bps
2----2400bps
3----4800bps
4----9600bps
5----19200bps
6----38400bps
7----57600bps
8----115200bps
9----230400bps
A----460800bps
B----921600bps
C----1382400bps
eMKa
Posty: 24
Rejestracja: środa 18 maja 2011, 12:26
Lokalizacja: Opole

Post autor: eMKa »

Ja miałem problem. BT zakupiony na goodluckbuy. Po pierwsze przysłali inny niż zamawiałem (miał mały przycisk na płytce). Po kablu łączył się bez problemu, reagował na komendy AT, ale nie był wykrywany (nie parował się) z innymi interfejsami BT. Próbowałem na różnych komputerach z różymi kluczami BT, aż w końcu po próbach podłączania wyjścia KEY zadymił i umarł.
Zamówiłem drugi, który zadziałał od razu. Tak więc chyba zdarzają się felerne.
Fodzio
Posty: 317
Rejestracja: wtorek 24 sie 2010, 13:19
Lokalizacja: Opole/Wawelno

Post autor: Fodzio »

jerzyw, Teoretycznie to co Rurek napisał powinno się zgadzać, ale mi się trafił BT, który jakimś cudem miał pozamieniane TX z RX i aby zagrało musiałem połączyć TX z TX a RX z RX.
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

To co pisze Fodzio to też jest pomysł.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
slobo
Posty: 333
Rejestracja: sobota 11 gru 2010, 15:41
Lokalizacja: Tłuszcz

Post autor: slobo »

ZiMi pisze:Niestety z komendami AT nie jest tak różowo. Chodzi mi tu o składnię, którą potrafi zinterpretować moduł. Najlepiej poszukać manuala do danego typu modułu. Przykładowo dla modułów BTM składnia komend dostosowujących do MK jest następująca:
ATL4 -> 57600 Now change the baud rate in the terminal program to 57600 baud!
ATR1 -> Device is slave
ATN=....... -> Name of the BT module (optional)
ATP=.... -> awarded PIN = 1234 (default = 1234, optional)
ATQ1 -> feedback off!
ATE0 -> ECHO off
Obrazek
Mam taki moduł i problem aby go zmusić do współpracy z MK tool :-/
Te komendy działają
"AT+BAUD7" - prędkości 57600
"AT+NAMEMikroKopter_BT" - nazwa modułu
"AT+PIN0000" - ustawiony PIN 0000

nie mogę ustawić:
ATR1 -> Device is slave
ATQ1 -> feedback off!
ATE0 -> ECHO off

Czy ktoś wie jak powinny brzmieć te ostatnie komendy aby były zrozumiałe dla ww. modułu BT?
pit202

Post autor: pit202 »

ja mam taki sam "dżinks" z allegro i ustawilem tylko nazwe i predkosc tak jak ty i dziala , masz wykryte urządzenie ? sparowane ? połączone ? ( świeci dioda światłem ciągłym )
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Nie wiem po co chcesz coś więcej zmieniać, tak jak Pit202 napisał, wystarczy ustawić prędkość, nadać nazwę i ewentualnie nadać hasło swoje...
Poza tym komendy które zacytowałeś dotyczą innego modułu...
Jeżeli się upierasz to spróbuj:

Kod: Zaznacz cały

Command Response Parameter
AT+ROLE=<Param> OK
AT+ ROLE?
+ ROLE:<Param>
OK
Param:
0---- Slave role
1---- Master role
2---- Slave-Loop role
Default: 0
Role introduction:
Slave (slave role)----Passive connection;
Slave-Loop----Passive connection, receive the remote Bluetooth master device data and
send it back to the master device;
Master (master role)----Inquire the near SPP Bluetooth slave device, build connection
with it positively, and build up the transparent data transmission between master and
slave device.

Jeżeli nie możesz zmusić modułu do pracy z MKTool to problem zazwyczaj leży w implementacji Bluetooth'a we windowsie
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
pit202

Post autor: pit202 »

na moim netbooku MKtool nie chcial sie polaczyc z serialportem z BT , krzyczał już na samym początku , można to rozwiązać uruchamiając MKTOOL`a z parametem "/compat"
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

pit202 pisze:można to rozwiązać uruchamiając MKTOOL`a z parametem "/compat"
Pit202 - genialne, wiesz o co chodzi z tym parametrem? Co on robi?
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
slobo
Posty: 333
Rejestracja: sobota 11 gru 2010, 15:41
Lokalizacja: Tłuszcz

Post autor: slobo »

pit202 pisze:ja mam taki sam "dżinks" z allegro i ustawilem tylko nazwe i predkosc tak jak ty i dziala , masz wykryte urządzenie ? sparowane ? połączone ? ( świeci dioda światłem ciągłym )
Urządzenie wykryte, sparowane, dioda świeci ciągłym światłem i nadal nic i chyba coś jest z modułem BT, bo DUBwise też nie może się dogadać z moduł BT.
Awatar użytkownika
szymon_wolebez
Posty: 1241
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 18:33
Lokalizacja: WARSZAWA

Post autor: szymon_wolebez »

Jaki zasięg można uzyskać na na tych modułach. Mam jedną sztukę od Rurka i dział mi to dość blisko z laptopem. Możliwe, że wbudowany moduł ma mniejszą moc i słabo mi to ciągnie. Czy te moduły tak już mają, ze za ścianą już koniec transmisji?

Jeżeli dwa takie moduły współpracują ze sobą znacznie lepiej i zasięg wzrasta to znaczy, że trzeba będzie sztukę dokupić. Interesuje mnie zasięg w terenie otwartym ok 100-200m.
Pozdrawiam
Szymon
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Szymon to są podstawowe Blututy o zasięgu jak specyfikacja daje czyli chyba 10m
One służą do zastąpienia upierdliwego kabla :-) i ewentualnie ustawiania PIDów w zawisie przed nosem ;-) ale na pewno nie do telemetrii i latania normalnego.
slobo pisze:....coś jest z modułem BT, bo DUBwise też nie może się dogadać z moduł BT....
parametry masz dobre dla MK ? 57600,8,1,N ?
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
szymon_wolebez
Posty: 1241
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 18:33
Lokalizacja: WARSZAWA

Post autor: szymon_wolebez »

Szymon to są podstawowe Blututy o zasięgu jak specyfikacja daje czyli chyba 10m
Moduł wykorzystałem do zmieniania ustawień PID w moim robocie Linefollower.
Zrobiłem ręczne sterowanie przy pomocy terminala. Jak krasę miałem za ścianą a komputer w pokoju to rwało mi łączność. Sądziłem, że będzie nieco lepiej :-P .

Jest to wygodne rozwiązanie jako bezprzewodowy RS 232.
Jedynym minusem jest ustawianie prędkość transmisji, więc jak inne urządzenie ma inną prędkość to trzeba moduł przeprogramować przy pomocy kabelka.

Ok więc nie będę już zawracał sobie tym głowy w celu dalszej komunikacji.
W takim razie pora zrobić coś w stylu Open LRS i używać jako link komunikacji RS 232.
Pozdrawiam
Szymon
ODPOWIEDZ