rozdzielacz sygnału video smd

monitory, nagrywarki, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
saticzek
Posty: 61
Rejestracja: piątek 02 cze 2017, 21:43
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

rozdzielacz sygnału video smd

Post autor: saticzek »

Montując zestaw instalacji naziemnej potrzebowałem rozdzielacza sygnału video więc zbudowałem ten : http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=6&t=13732
Niestety nie byłem z niego zadowolony. Regulacja amplitudy wyjść „ na oko” lub oscyloskopem. Dlatego postanowiłem zrealizować pomysł, którego zarys przedstawił kolega kabturek na końcu w/w tematu .
Usunąłem błędy w schemacie, opracowałem płytkę i w efekcie powstało to:
schemat.png
schemat.png (30.07 KiB) Przejrzano 3003 razy
płytka.png
płytka.png (42.09 KiB) Przejrzano 3003 razy
Układ wystartował natychmiast bez regulacji i działa świetnie.
Pobór prądu w pracy 29mA. Dla porównania ten z forum 137mA
Poza tym ma małe wymiary, niezbędne w walizce bazowej o przekątnej 12cali.
Info : Dla testów jeden scalak wlutowałem lutownicą transformatorową i o dziwo przeżył to barbarzyństwo . Są dosyć odporne na uszkodzenia.

Opis:
Zasilanie na stabilizatorze liniowym 5V . Wzmacniacze sygnału separowane napięciowo przed składową stałą na wejściu i wyjściach.
Montując nie wstawiałem gniazd ani innych złączy, przewody zasilające i sygnałowe wlutowałem bezpośrednio w płytkę. Kółka widoczne na płytce zostały przewiercone i każdy przewód najpierw przewleczony przez płytkę a następnie wlutowany . zabezpiecza to przed urwaniem przewodów z punktów lutowniczych.
Układy zapewniają stałe wzmocnienie na poziomie 6dB co daje amplitudę wyjściową 2Vpp i posiadają „SAG correction” jeśli dobrze zrozumiałem dokumentacje służy to do korekty zniekształceń sygnału spowodowanych pojemnością na wyjściu (przewody ,złącza itp.)
Rezystory na wyjściach stanowią wraz z odbiornikiem sygnału ( nagrywarka, monitor ,gogle itp.) dzielnik 2:1 dzięki czemu odbiornik otrzymuje wymagane 1Vpp, a w razie zwarcia na kablu lub urządzeniu zabezpiecza przed przeciążeniem wyjścia.
Na schemacie jest zworka W1: zwarta-- uruchamia wszystkie cztery kanały wyjściowe ,rozwarta-- pracują tylko wyjścia P1,P3
Aby uprościć obudowę zrobiłem następująco : ze ścieżki masy wyprowadziłem cieniutki przewód , całość umieściłem w koszulce termokurczliwej do pakietowania akumulatorów i okleiłem taśmą miedzianą EMI do której dolutowałem wyprowadzony przewód. Zamocowanie w walizce dwustronną taśmą samoprzylepną.
płytka testowa
płytka testowa
IMG_20171225_153246.jpg (200.61 KiB) Przejrzano 3003 razy
płytka w " obudowie"
płytka w " obudowie"
IMG_20171225_154459.jpg (217.16 KiB) Przejrzano 3003 razy
Modelarz...."Wymierający gatunek"
ODPOWIEDZ