Pomóżcie naprawić SKYRC 7 in 1 meter

monitory, nagrywarki, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
NeXuS
Posty: 881
Rejestracja: sobota 01 lut 2014, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Pomóżcie naprawić SKYRC 7 in 1 meter

Post autor: NeXuS »

Jest sobie takie coś, występuje jako 7 in 1 SKYRC, TURNIGY lub IMAX:
Obrazek

Zepsuło się. Nie działa servo tester oraz w trybie WATT METER wskazuje nieprawidłowe napięcie, coś jakby 2/3 prawidłowego, np. zamiast 12V wskazuje 8V.
Wartość prądu mierzy dobrze. Reszta funkcji, w tym pomiar lipo na celach działa.
Z tego co znalazłem w sieci typowa usterka tego sprzętu, ale solucji nie ma.

Do czego sam doszedłem, to to, że na regulatorze 78M05 nie ma napięcia ani na wejściu ani na wyjściu. Jak podłączę 5V na wyjście servo tester rusza.
Jakby ktoś obeznany w elektronice spojrzał na płytkę to może coś się nasunie oczywistego? Ja niestety z elektroniki mało co rozumiem :-(
Obrazek

link do obrazka w dużej rozdzielczości http://imageshack.com/a/img924/2280/YotEBU.jpg
To co wygląda na dwóch scalakach jak przypalenie to nie jest przypalenie - zeszło - farba jakaś.
Lech55
Posty: 223
Rejestracja: środa 24 sie 2016, 18:30

Re: Pomóżcie naprawić SKYRC 7 in 1 meter

Post autor: Lech55 »

Z tej strony płytki to tylko diodę sprawdź nad stabilizatorem czy przechodzi przez nią napięcie. Jak na diodzie nie ma napięcia to potrzebna jest druga strona płytki.
Awatar użytkownika
NeXuS
Posty: 881
Rejestracja: sobota 01 lut 2014, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomóżcie naprawić SKYRC 7 in 1 meter

Post autor: NeXuS »

Nie ma napięcia przed diodą. Przelotka ścieżki na drugą stronę płytki wychodzi pod wyświetlaczem LCD - musiałem odkleić to się zeszło.
Druga strona płytki http://imageshack.com/a/img923/3695/lEliqj.jpg

Wygląda na to, że ścieżka idzie do zespołu diód, na dwie zaznaczone diody, jak poniżej.
Obrazek
Obrazek
Lech55
Posty: 223
Rejestracja: środa 24 sie 2016, 18:30

Re: Pomóżcie naprawić SKYRC 7 in 1 meter

Post autor: Lech55 »

NeXuS pisze: że ścieżka idzie do zespołu diód
Jak ja widzę z tego miejsca leci na pin CELL2? Z tego by wynikało że napięcie będzie na stabilizatorze jak podepniesz wtyk balancera.
Awatar użytkownika
NeXuS
Posty: 881
Rejestracja: sobota 01 lut 2014, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomóżcie naprawić SKYRC 7 in 1 meter

Post autor: NeXuS »

Oglądałem wczoraj dokładnie to połączenie - sprawdziłem jeszcze miernikiem - i jestem pewien, że chodzi o tą ścieżkę i prowadzi ona do tych dwóch zaznaczonych w poprzednim poście diód zenera.
Nie zmierzyłem wczoraj co się dzieje na diodach, ale zawartość jednej z nich pod mikroskopem wyglądała nieco inaczej w porównaniu z innymi, może walnięta?
Obrazek
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Pomóżcie naprawić SKYRC 7 in 1 meter

Post autor: miś »

Daj spokój tym diodom. Lech dobrze prawi. Podłącz wtyk balancera do pakietu co najmniej 2S i powinno zadziałać.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
NeXuS
Posty: 881
Rejestracja: sobota 01 lut 2014, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomóżcie naprawić SKYRC 7 in 1 meter

Post autor: NeXuS »

No tak, servo tester działa, i... wystarczyło przeczytać manual, bo tak ma być - ma być zasilony z portu balansera.
Po stwierdzeniu nieprawidłowego odczytu napięcia na WATT METER'rze zacząłem szukać co jeszcze nie działa i niepotrzebnie zamieszałem, przepraszam.
Dzięki za to - niepotrzebna Wasza fatyga. Nie mniej odczyt napięcia jest nieprawidłowy i tu nie ma pomyłki. Zasilone wejście szyny głównej - prąd mierzony dobrze, napięcie 8V zamiast 12V.
Da się coś zrobić?
Awatar użytkownika
mooseman
Posty: 133
Rejestracja: środa 23 kwie 2014, 18:50
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Pomóżcie naprawić SKYRC 7 in 1 meter

Post autor: mooseman »

Witam!

Miałem ten sam problem. Znalazłem rezystory, które za to odpowiadają na płycie (dzielnik napięcia podłączony do pinu procesora). Co ciekawe ich zmierzona wartość zgadzała się z opisami. Wymieniłem jeden z nich na potencjometr wieloobrotowy i wyregulowałem wskazywane napięcie z zewnętrznym miernikiem. W załączniku foto z miejscem wlutowania potencjometru. Grunt że działa! ;)

Pozdrawiam, Adam
Załączniki
7w1_zmiana rozmiaru.jpg
7w1_zmiana rozmiaru.jpg (465.65 KiB) Przejrzano 4499 razy
Ranger EX Pixhawk FPV, Bixler II Pixhawk FPV, F-550 Naza V2, MiniH250 Naze32, ESA, AcroMaster, SkySurfer 1400, Beta 1400, PZL-104 Wilga, Delta ;)
Awatar użytkownika
NeXuS
Posty: 881
Rejestracja: sobota 01 lut 2014, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomóżcie naprawić SKYRC 7 in 1 meter

Post autor: NeXuS »

Wow, dzięki wielkie :-D Ile ten rezystor powinien mieć, bo nie wiem czy dobrze odczytuję - 39D = 249K?
Miernik pokazuje 137K.

Edycja: zamontowałem potencjometr i pomiar napięcia działa.
Ale coś się stało z pomiarem prądu i nie ma to nic wspólnego z powyższą modyfikacją. Przy małych prądach pokazuje nawet 100% za dużo, przy prądzie rzędu 5A rozjazd jest już ok 10%. A jeszcze wczoraj było dobrze.
Ogólnie mam dość tego sprzętu i nie polecam. Mam też HK-010 i ten mnie nigdy nie zawiódł.
ODPOWIEDZ