Projekt trakera, prośba o porady

monitory, nagrywarki, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Rybng
Posty: 3
Rejestracja: środa 30 lis 2016, 16:50

Projekt trakera, prośba o porady

Post autor: Rybng »

Witam wszystkich
Mój pierwszy post, chociaż forum śledzę od dawna.

Przyszedł w moim życiu taki moment, że trzeba zrobić pracę inżynierską.
Pomyślałem, żeby połączyć przyjemne z pożytecznym i postanowiłem zrobić sobie tracker. Temat to dokładnie projekt i wykonanie mechanizmu do anteny śledzącej.
Nie wchodząc w szczegóły miałem pewne problemy osobiste i przez pół roku nie byłem w stanie nic zrobić. Pomyślałem, że przesunę to na kolejny rok. Ale udało mi się wydobrzeć i mam jeszcze 2 miesiące, więc czemu by nie spróbować skończyć tego w tym roku :).

Niestety przez te problemy musiałem się pozbyć modelu i całego sprzętu.

Teraz mój plan:
Mam mechanizm anteny, serwa itp.
Mam 2x arduino uno i 2x odbiornik gps (to dostałem z uczelni i na tym muszę bazować, bo nie stać mnie obecnie na nic innego)

Jedno arduino na ziemi - steruje serwami i pobiera sygnał gps określający położenie trackera
Drugie arduino w powietrzu - pobiera sygnał gps określający położenie modelu

Teraz muszę przesłać z drugiego arduino i odebrać na pierwszym ten sygnał i na jego podstawie wypracować sygnały dla serwomechanizmów.

Wiem, że przeważnie takie informacje przekazuje się razem z sygnałem video, jednak ja tego sygnału nie będę miał. Nie mam nawet modelu, symulację przeprowadzę chodząc wkoło trackera :D. W związku z tym potrzebuję jakiegoś pomysłu jak między tymi dwoma arduino wysłać sygnał.
Najlepszy będzie jakiś moduł radiowy? Macie jakiś pomysł.

Za wszystkie porady będę bardzo wdzięczny.

Szczęśliwego nowego roku!
Awatar użytkownika
lotpawel
Posty: 918
Rejestracja: wtorek 31 gru 2013, 01:49
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Projekt trakera, prośba o porady

Post autor: lotpawel »

Rybng pisze:Wiem, że przeważnie takie informacje przekazuje się razem z sygnałem video
Panie przyszły "inżynierzu" nie mów takich rzeczy bo ktoś jeszcze przeczyta i pomyśli że tak jest.

Z niczym nie musisz chodzić wokół trackera, bo wystarczy że zasymulujesz gps'a. Chyba że na każdy test chcesz wychodzić z domu, rozstawiać sprzęt i krążyć to ok;) ale to chyba strata czasu.
Również wystarczy Ci jeden gps, bo tylko jeden się przemieszcza.
Przeczytaj posty na temat trackerów, może trochę rozjaśni Ci co musisz zrobić ;)
Rybng
Posty: 3
Rejestracja: środa 30 lis 2016, 16:50

Re: Projekt trakera, prośba o porady

Post autor: Rybng »

lotpawel pisze:
Rybng pisze:Wiem, że przeważnie takie informacje przekazuje się razem z sygnałem video
Panie przyszły "inżynierzu" nie mów takich rzeczy bo ktoś jeszcze przeczyta i pomyśli że tak jest.

Z niczym nie musisz chodzić wokół trackera, bo wystarczy że zasymulujesz gps'a. Chyba że na każdy test chcesz wychodzić z domu, rozstawiać sprzęt i krążyć to ok;) ale to chyba strata czasu.
Również wystarczy Ci jeden gps, bo tylko jeden się przemieszcza.
Przeczytaj posty na temat trackerów, może trochę rozjaśni Ci co musisz zrobić ;)



Symulacja to dobry pomysł, ale i tak muszę jakoś skomunikować oba arduino, na potrzeby pracy.
Co do tej symulacji to z tego arudino, które miało by być na pokładzie mogę przesyłać symulowany sygnał. Myślę, że to by wystarczyło na potrzeby pracy, bo moim tematem jest głównie mechanizm. Zrealizował bym wtedy jednocześnie przesył tego sygnału, ale odszedł by mi chociażby problem z zakłóceniami w komunikacji radiowej.

Co do jednego GPSa to niby tak, ale potrzebuję też jednego aby ustalić pozycję trackera. I mimo, że tracker się później nie przemieszcza, to tą pozycję potrzebuję znać.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Projekt trakera, prośba o porady

Post autor: Verid »

Rybng pisze:A mógłbyś przybliżyć mi to symulowanie GPSa?
Ty serio jesteś na studiach? :evil:
Rybng pisze:Co do jednego GPSa to niby tak, ale potrzebuję też jednego aby ustalić pozycję trackera. I mimo, że tracker się później nie przemieszcza, to tą pozycję potrzebuję znać.
Jakbyś zrobił tak jak lotpawel radził tj. przejrzał tematy o trackerach to byś wiedział że za pozycję trackera przyjmuje się pierwszy lock GPS'a w modelu który w trakcie łapania fix'a leży obok trackera.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
lotpawel
Posty: 918
Rejestracja: wtorek 31 gru 2013, 01:49
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Projekt trakera, prośba o porady

Post autor: lotpawel »

https://www.google.pl/search?q=nmea+simulation

arduino mogą się komunikować za pomocą modułów wifi, bluetooth czy rf, od wyboru do koloru.
Co do jednego GPSa to niby tak, ale potrzebuję też jednego aby ustalić pozycję trackera. I mimo, że tracker się później nie przemieszcza, to tą pozycję potrzebuję znać.
jak każdy tracker, nadal odsyłam do instrukcji gotowych trackerów;)
Rybng
Posty: 3
Rejestracja: środa 30 lis 2016, 16:50

Re: Projekt trakera, prośba o porady

Post autor: Rybng »

Okej okej, rozumiem wszystko.
Po prostu mam te dwa odbiorniki, więc pomyślałem, żeby je wykorzystać :).

Spróbuję dowiedzieć się, czy mogę oprzeć całą pracę jedynie na symulowanym GPS, wtedy z komunikacją nie będę miał problemu.
Verid pisze:
Rybng pisze:A mógłbyś przybliżyć mi to symulowanie GPSa?
Ty serio jesteś na studiach? :evil:
Po prostu w pierwszej chwili pomyślałem, że koledze chodziło może o jakiś konkretny program. Ale spoko, zasymuluję to ręcznie.

Tematy wszystkie przejrzałem, ale już jakiś czas temu.
ODPOWIEDZ