Zwiększenie zasięgu dongla bt.

monitory, nagrywarki, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
ci3jk4
Posty: 1576
Rejestracja: środa 25 kwie 2012, 16:35
Lokalizacja: Gdańsk / Straszyn

Zwiększenie zasięgu dongla bt.

Post autor: ci3jk4 »

Powoli i bardzo po mały i spokojnie przygotowywuję się do budowy trackera.
Serwa mam, projekt też, no i założenia również.

Tracker ma być bezprzewodowy. Co oznacza że video będzie wysyłane dalej do mnie za pomocą kolejnego nadajnika. Sterowanie może również, ale jak na razie nie widzę takiej potrzeby.
Natomiast wczoraj zaopatrzyłem się w zestaw telemetrii 868mhz i stwierdziłem że ona też wyląduje na trackerze z jakąś lekko kierunkową anteną.
Zrobić repeatery do tego wszystkiego to raczej prosta sprawa, natomiast problem jest taki że jak już jestem uwolniony od kabli to chciałbym jeszcze mieć możliwość odejść dalej niż ten jeden metr na który pozwala mi moduł BT (który ma puszczać dalej to co wypluwa telemetria).

Metr od tabletu, rwie sygnał, 1,5 metra od telefonu też rwie.
Nie oczekuję jakichś gigantycznych odległości, ale te 10-15 metrów było by spoko, pięć też mnie ratuje, bo zakładając że tracker wyląduje na statywie, to mogę sobie gdzieś obok usiąść.

No więc dongiel ma oczywiście antenę pcb, więc pewnie cudów tu nie ma, ale może ktoś to jakoś "hackował", żeby doczepić tam jakąś inną lepszą antenę, albo chociaż zwiększyć jej zasięg?? Z tego co mi wiadomo mamy 3 klasy zasięgów BT. 100, 10 i 1 metr. BT pracuje na 2,4 ghz więc anten też mamy spory wybór, tylko pytanie jak je zamontować...

Może idąć w inną stronę, zna ktoś jakiś w miarę tani dongiel, nadający się do naszych zastosowań, który dodatkowo pracuje w nieco wyższej klasie zasięgu?
Awatar użytkownika
jelcyn
Posty: 3417
Rejestracja: niedziela 23 sty 2011, 16:56
Lokalizacja: B-stok

Re: Zwiększenie zasięgu dongla bt.

Post autor: jelcyn »

Obowiązują tu te same zasady co przy każdej innej łączności radiowej. Na początek trzeba przeanalizować charakterystykę promieniowania anten i zakłócenia. Porobić korekty i przy widzialności anten 20-30m swobodnych ruchów powinno być. W samochodzie zrobiłem z tym porządek i muzyka przez BT gra z max 60m jeśli nadajnik stoi stabilnie.
Awatar użytkownika
ci3jk4
Posty: 1576
Rejestracja: środa 25 kwie 2012, 16:35
Lokalizacja: Gdańsk / Straszyn

Re: Zwiększenie zasięgu dongla bt.

Post autor: ci3jk4 »

W sumie znalazłem takie coś:
http://www.instructables.com/id/Increas ... -attached/

Brzmi trochę spartańsko ale może wieczorem przetestuje. W komentarzach koleś przerobił w ten sposób hc06 i działało...

Co do mojego dongla to próbowałem i z wpietym w eleresa i w laptopa z wyłączonym WiFi i routerem i jak i kilka innych opcji w różnych środowiskach i nigdy nie udało mi się odejść więcej niż 2 metry bez zerwania połączenia. ..


Albo ttm albo mam jakiś felerny moduł
Awatar użytkownika
jelcyn
Posty: 3417
Rejestracja: niedziela 23 sty 2011, 16:56
Lokalizacja: B-stok

Re: Zwiększenie zasięgu dongla bt.

Post autor: jelcyn »

Coś jest nie tak, bez modyfikacji powinno być 20-30m.
ODPOWIEDZ