Dokładność pomiaru cel przez ładowarkę i Li-Po Tester

monitory, nagrywarki, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Dokładność pomiaru cel przez ładowarkę i Li-Po Tester

Post autor: kuczy »

Nie da sie podlaczyc dwoch rzeczy na raz - piny i gniazdo USB spalniaja na raz jedną funkcje.
Tak naprawde to wiecej szkody z tego gniazda niz pozytku, tego nawet nie powinno sie nazywac USB bo nijak sie to ma do tego standardu przesylania danych.

Ps - czujnik temp mozesz zrobic sam - to zwyczajny uklad LM35, ja zrobilem, ale nie wykorzystuje, bo nigdy bateria nie zrobila sie nawet cieplejsza.
mrozilla
Posty: 219
Rejestracja: poniedziałek 12 maja 2014, 18:01
Lokalizacja: Polska

Re: Dokładność pomiaru cel przez ładowarkę i Li-Po Tester

Post autor: mrozilla »

Co do czujnika to korzystam właśnie z takiego, faktycznie baterie za bardzo się nie grzeją, ale czujnik działa :)
A skoro jest możliwość podpięcia do PC to chociaż spróbować dobrze by było...
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Dokładność pomiaru cel przez ładowarkę i Li-Po Tester

Post autor: kuczy »

jasne. ja używam czegoś takiego:

http://rayshobby.net/cart/usb-pl2303

i poszło. kilka testów zrobiłem, ale potem szkoda było zajmować komputer na czas ładowania :) :) - no ale co by od czasu do czasu sprzwdzić, czy jakaś cela np nie pada - to wykres jak najbardziej pomocny.
mrozilla
Posty: 219
Rejestracja: poniedziałek 12 maja 2014, 18:01
Lokalizacja: Polska

Re: Dokładność pomiaru cel przez ładowarkę i Li-Po Tester

Post autor: mrozilla »

Dzisiaj podczas ładowania zauważyłem, że trochę ampery skaczą, gdy już prąd ładowania trochę spadł było np. 1.0 i skokowa spadło do około 0,5 i wróciło do 1,0. Prawdopodobnie działo się to przy granicy 12,59-12,60V.
Zapomniałem wyłączyć zakończenie ładowania po osiągnięciu 5000mAh i na takiej wartości zakończyło ładowanie, ale nie kojarzę tego skakania wcześniej...
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Dokładność pomiaru cel przez ładowarkę i Li-Po Tester

Post autor: kuczy »

To akurat jest normalne - u mnie jest tak samo... pod koniec skacze mi 0,1A -> 0A.

tak jest dobrze - ładowarka najpierw ładuje stałym prądem jaki ustawisz - do jakiejś wartości napięcia na pakiecie, pod koniec ładowania zmienia tryb na pomiar napięcia na celach (balansowanie) i ładuje impulsami i podejrzewam, że pomiędzy impulsami (kiedy masz np 0A) mierzy napięcie na celach - aż do wyrównania napięć na poziomie 4,20.

Tak mi się wydaje - (i tu podkreślę, że moje wydaje się to wynik obserwacji, także wykresów jakie kiedyś w komputerze otrzymałem), w każdym razie mnie to nawet uspakaja, że pod sam koniec bateria nie jest katowana dużym prądem, tylko delikatnie podładowywana.
ODPOWIEDZ