kompletny naziemny system oparty o eLeReS

monitory, nagrywarki, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Re: kompletny naziemny system oparty o eLeReS

Post autor: Rurek »

Obrazki z postu z 19:12 poprawione po weryfikacji Miś'ia.
Natomiast mój docelowy setup czyli full wypas z eLDispem w stacji naziemnej wygląda tak:
Obrazek
Oczywiście rysunki zawierają tylko schemat połączeń logicznych dotyczących przesyłu danych szeregowych. nie ma tu całej kabelkologii wymaganej w poszczególnych miejscach (np związanej z trackerem czy eLDispem : przyciski i serwa; buzzer). No i rozrysowane zasilanie.
Teraz tylko potrzebna instrukcja w punktach jak programować Bluetooth HC-05 bo ten drugi to łatwo, wg tego co mamy w przyklejonym wątku: http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=6&t=4455 ... tam niby tez jest trochę o HC-05 ale tak niezbyt systematycznie....

Miś napisał byś jeszcze w punktach co i jak ma być ustawione w każdym z trzech eLeReS'ów (trzeci to RX w modelu) aby to zadziałało. I czy zmienia sie coś w ustawieniach w uzależnieniu od tego czy RX jest zwykły czy typu AP...
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: kompletny naziemny system oparty o eLeReS

Post autor: miś »

Rurek pisze:Teraz tylko potrzebna instrukcja w punktach jak programować Bluetooth HC-05 bo ten drugi to łatwo, wg tego co mamy w przyklejonym wątku: viewtopic.php?f=6&t=4455 ... tam niby tez jest trochę o HC-05 ale tak niezbyt systematycznie....
No to jesteś samozwańczym kandydatem do napisania takowej instrukcji step-by-step. Znając Twoją aptekarską precyzję i dbałość o szczegóły nikt nie powinien mieć jakichkolwiek problemów z uruchomieniem tego (po przeczytaniu Twojej instrukcji).
Rurek pisze:Miś napisał byś jeszcze w punktach co i jak ma być ustawione w każdym z trzech eLeReS'ów (trzeci to RX w modelu) aby to zadziałało.
W modelu - nic się nie zmienia. Zupełnie nie ma róźnicy czy TX w aparaturze czy poprzez te całe czary. Oczywiście aby tracker działał to musi być podłączony GPS albo inne FC z podłączonym GPS'em, włączona telemetria i wybrany właściwy protokół (GPS, MWC, APM).

W TX tak samo - nic nie trzeba zmieniać. Jedynie alarm na zdechłą baterię TX nie zadziała (no bo TX nie mierzy napięcia baterii aparatury), ale można podłączyć pin pomiarowy TX do baterii trackera. Tyle że tą funkcję posiada też soft trackera, tak więc jedyną różnicą będzie to który buzzer (z trackera czy z TX) będzie darł mordę przy zdechnięciu pakietu w trackerze zwanym GS :-)

W Trackerze musi być zaznaczona opcja "Telemetry from UART". Żadne inne czary odbiegające od standardu nie są wymagane.
No i wszystkie urządzenia na ziemi, czyli eleres TX, AT i moduły Bluetooth muszą mieć ustawione prędkości na 57600.
Koniec filozofii. Następne odpowiedzi tylko wtedy jak coś nie będzie działać :lol:
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 4541
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 21:15
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska

Re: kompletny naziemny system oparty o eLeReS

Post autor: Kowal »

Aby działać, trzeba "ogarnąć" HC-05... :-P Niby cosik jest tutaj, i nieco tutaj, i dla znających angielski:

Ostatnio zmieniony poniedziałek 21 mar 2016, 06:50 przez Kowal, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam, Artur
Lepiej wejść komuś w drogę, niż w tyłek...
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: kompletny naziemny system oparty o eLeReS

Post autor: Verid »

Podpowiem tylko że jeżeli chodzi o użeranie się z BT to dość dobrze zdaje egzamin wbicie AT+VER a następnie wyszukanie tego co wypluje za pomocą wujka G.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 4541
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 21:15
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska

Re: kompletny naziemny system oparty o eLeReS

Post autor: Kowal »

Pozdrawiam, Artur
Lepiej wejść komuś w drogę, niż w tyłek...
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Re: kompletny naziemny system oparty o eLeReS

Post autor: Rurek »

miś pisze:moduły Bluetooth muszą mieć ustawione prędkości na 57600.
Wcześniej pisałeś w temacie o konwerterze:
miś pisze:przesłać bezprzewodowo BlueTooth'em czy radiomodemem. Prędkość komunikacji wynosi 58823baud (kompatybilne z 57600 baud w BT czy radiomodemach).
Olewamy to i wszędzie 57600?

Opisem HC-05 będę mógł się zająć jak... go będę miał :-) skoro nie ma innych chętnych do podzielenia się jak to rozwiązali w praktyce bezboleśnie....
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 4541
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 21:15
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska

Re: kompletny naziemny system oparty o eLeReS

Post autor: Kowal »

Mam taki "zestaw" BT :mrgreen::

Obrazek Obrazek

I taką ATMegę... mam nadzieję, że się "nada" :roll:

Obrazek
Pozdrawiam, Artur
Lepiej wejść komuś w drogę, niż w tyłek...
Awatar użytkownika
arek2081
Posty: 1054
Rejestracja: sobota 20 paź 2012, 04:53
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: kompletny naziemny system oparty o eLeReS

Post autor: arek2081 »

Rurek pisze:Olewamy to i wszędzie 57600?
Temat mam przerobiony, tak wszędzie 57600, moduły ustawione za pomocą realterm trzeba zaznaczyć w zakładce send (ptaszek) w ramce EOL - wartości +CR , +LF. Do konfiguracji użyłem adaptera pl2303, tylko nim mogłem poprawnie skonfigurować moduły BT, Żaden inny nie działał prawidłowo, nie wysyłał poprawnie komend. Na filmie nie ma podłączonego eldispa ale też działał poprawnie.

Optic 6 (expander 12ch), eleres mod, OSD Remzibi, Fox 800, AP eleres V2, sony 600, gopro 4 sliver, pixhawk
Awatar użytkownika
NeXuS
Posty: 881
Rejestracja: sobota 01 lut 2014, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: kompletny naziemny system oparty o eLeReS

Post autor: NeXuS »

Tak patrzę, patrzę i nie wiem czy dobrze kumam, ale z tego BT podłączonego do Arduino, z TX można pociągnąć sygnał z telemetrią do Taranisa, jak to pokazał kiedyś marbalon? Tego mi jeszcze do pełni szczęścia brakuje.
Awatar użytkownika
arek2081
Posty: 1054
Rejestracja: sobota 20 paź 2012, 04:53
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: kompletny naziemny system oparty o eLeReS

Post autor: arek2081 »

Nexus, powinno działać
Optic 6 (expander 12ch), eleres mod, OSD Remzibi, Fox 800, AP eleres V2, sony 600, gopro 4 sliver, pixhawk
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: kompletny naziemny system oparty o eLeReS

Post autor: miś »

NeXuS, Można, ale trzeba po drodze wstawić inwerter, bo taranis potrzebuje odwróconego uarta.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
lotpawel
Posty: 918
Rejestracja: wtorek 31 gru 2013, 01:49
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: kompletny naziemny system oparty o eLeReS

Post autor: lotpawel »

czyli biorąc pod uwagę ostatni szkic Rurka to przy tg9x wystarczy soft er9x i kolejne arduino podłączone do Tx bluetootha po stronie apki, które wchodzi do tg9x i mamy telemetrie na apce?;)

ps. bluetooth najlepiej hc-05/hc-06 czy szukać innych "lepszych" modułów ma sens?
Ostatnio zmieniony poniedziałek 21 mar 2016, 16:50 przez lotpawel, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
NeXuS
Posty: 881
Rejestracja: sobota 01 lut 2014, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Odp: kompletny naziemny system oparty o eLeReS

Post autor: NeXuS »

Bosko. Tak, o inwerterze wiem, bo używam. Nie wiem jakim cudem przegapiłem wcześniej temat o konwerterze eleres. Diabeł ogonem nakrył.
Awatar użytkownika
TorFPV
Posty: 3632
Rejestracja: wtorek 26 lip 2011, 20:03
Lokalizacja: Strefa G

Re: kompletny naziemny system oparty o eLeReS

Post autor: TorFPV »

Nie bardzo kumam ? Mogę sobie ppm'a wysłać za pomocą BT na maszt gdzie jest moduł nadawczy eleres ?? Czy to jest 100% bezpieczne ?
Pozdrawiam Damian :-)

YouTube
Awatar użytkownika
NeXuS
Posty: 881
Rejestracja: sobota 01 lut 2014, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Odp: kompletny naziemny system oparty o eLeReS

Post autor: NeXuS »

Następny tak jak ja się obudził :-)
EDIT: toretto1995, jak masz obawy to można przecież łatwo wykombinować konfigurację z opcją szybkiego przełączenia eleresa bezpośrednio do apki w razie gdyby... Ja tak zamierzam zrobić.
ODPOWIEDZ