Własne gogle - jak zrobić? Optyka, soczewki.

monitory, nagrywarki, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

patrykszn
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek 29 lut 2016, 12:51

Własne gogle - jak zrobić? Optyka, soczewki.

Post autor: patrykszn »

Witam,

chciałbym stworzyć gogle dla własnego użytku. Mam pytania w kwestii czysto optycznych, tzn. chodzi mi o dobór soczewki/ek i odległości, bo to głównie od tego zależy jakość obrazu (zakładając, że ekran jest wystarczająco dobry). Spotkałem się na forum z osobami, które w swoich projektach używają soczewek fresnela, inne natomiast używają soczewek pasowanych (np. szkła z okularów).

Zakładam ten temat, żeby uzyskać odpowiedzi na nurtujące mnie pytania oraz aby zebrać informacje na temat optyki gogli FPV w jednym miejscu, co może być przydane dla przyszłych projektantów/konstruktorów z tego forum.

1. Jakie soczewki fresnela należy stosować aby uzyskać dobrą jakość widzenia w goglach FPV? Chodzi mi o grubość, ogniskową, materiał oraz wszystkie inne parametry jakie mają na to wpływ. Jakieś przykłady, strony z soczewkami ?
2. Czy ktoś liczył odległości ekran->soczewka, soczewka->oko dla optymalnego widzenia (zakładając, że użytkownik nie ma wady wzroku)? Czy jest ktoś w stanie policzyć minimalne wymiary gogli (ekran->soczewka + soczewka->oko) dla ekranu 5”(lub innych)? Czy zazwyczaj dobiera się to na chybił trafił? (widziałem rozwiązania z regulowaną [ruchomą] soczewką fresnela).
3. Osoby z wadą wzroku. Czy ruchoma soczewka fresnela wystarczy, aby takie osoby dostosowały sobie ostrość ? Czy jeżeli osoba z wadą wzroku „wejdzie” w swoich okularach lub szkłach kontaktowych do gogli, to tak jakby patrzyła przez nie osoba bez wady wzroku ?
4. Jeżeli nie soczewka fresnela, to co innego ? Dlaczego ? Wady, zalety, rozwiązania.

Wszystkie napotkane problemy dotyczące optyki i jakości widzenia w goglach FPV, których nie zawarłem w tych pytaniach są mile widziane w odpowiedziach!
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Własne gogle - jak zrobić? Optyka, soczewki.

Post autor: Adrián »

Soczewka fresnela w własnym projekcie, to nieporozumienie. Zniekształca obraz, powstają aberracje chromatyczne.
Przejrzyj temat o goglach quanum v2, tam użytkownicy wymieniają fresnela na inne soczewki/lupy itd

Odległość pomiędzy monitorem a soczewką, też dobiera się raczej eksperymentalnie. Różni ludzie, różne preferencje i nie mówię tutaj o wadach wzroku, co też ma spore znaczenie.
Robiąc samemu, masz pełną dowolność.

Pierwsza rzecz, to dobry monitor, z możliwie jak najlepszą rozdzielczością i bardzo wskazane bez BS
Awatar użytkownika
kamilborkowski
Posty: 2183
Rejestracja: niedziela 02 lut 2014, 14:43
Lokalizacja: Opole

Re: Własne gogle - jak zrobić? Optyka, soczewki.

Post autor: kamilborkowski »

Przez pewien czas w moich goglach Quanum stosowałem soczewki ze zwykłych okularów do czytania kupionych w Rossmanie. Dzięki temu miałem czysty obraz. Wystarczy kupić za kilka złotych okulary -3 albo -3.5 dioptrie (moc tak naprawdę trzeba dobrać w zależności od odległości od ekranu oraz ewentualnej wady wzroku), wyciągnąć soczewki i je zamontować w goglach. Ja musiałem je jeszcze lekko zeszlifować żeby skleić je blisko siebie.
Niektórzy stosują też soczewki z okularów precyzyjnych - coś w tym stylu:
Obrazek
patrykszn
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek 29 lut 2016, 12:51

Re: Własne gogle - jak zrobić? Optyka, soczewki.

Post autor: patrykszn »

Dziękuje za wskazówki i uwagi.

Dla zainteresowanych: znalazłem bardzo ciekawe soczewki stosowane w tzw. headplay'ach. Soczewki te podobno eliminują wszystkie wady fresneli. Tutaj link: http://rho-lens.com/index.html . Wadą (dość znaczącą) jest to, że pasują tylko do jednego typu gogli (i nie są one przeznaczone do RC FPV) oraz są piekielnie drogie (43$), jednak warto na nie rzucić okiem, bo można zawsze swoje gogle zaprojektować pod te soczewki.
ODPOWIEDZ