Wybór gogli - Headplay HD vs Fatshark Dominator v3

monitory, nagrywarki, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
jervon
Posty: 452
Rejestracja: wtorek 23 cze 2015, 21:38
Lokalizacja: Łódź

Wybór gogli - Headplay HD vs Fatshark Dominator v3

Post autor: jervon »

Wpadłem na pomysł zmiany gogli - aktualnie Quanum v2 - i im więcej czytam tym trudniej mi wybrać. Aktualnie rozważam Headplay HD (ok 1600zł) i Fatshark Dominator V3 (ok 1800zł). Niestety nie mam możliwości sprawdzić tych produktów dlatego bazuję na opiniach. Headplay HD podobno mają bardzo dobry obraz, duży fov, który jednak powoduje, że krawędzie są nieostre. Może to utrudniać latanie (posiadam małego racera 250). Dominatory, mniejszy obraz, niższą rozdzielczość, jednak używane przez wiele osób. Martwi mnie, że do kosztów zakupu (fatshark) dojdą jeszcze nadajnik i odbiornik video - aktualnie mam nadajnik boscam, jak rozumiem nie będzie kompatybilny?

Bardzo proszę o informacje od was, którzy mieli do czynienia z powyższymi goglami. Co polecacie, jakie są wasze spostrzeżenia?
Awatar użytkownika
jervon
Posty: 452
Rejestracja: wtorek 23 cze 2015, 21:38
Lokalizacja: Łódź

Re: Wybór gogli - Headplay HD vs Fatshark Dominator v3

Post autor: jervon »

I kupiłem dominatory v3. Porównanie mam wyłącznie do quanum v2. I dupy nie urywa. Fajnie, ze w dominatorach jest wbudowana nagrywarka. Fajnie, że można oglądać 3d. Niestety kolory mało nasycone. Obraz wyraźnie mniejszy, oddalony. Do tego mam wrażenie, że rozstaw soczewek jak dla mnie jest za mały. Póki co jest tak, że któreś oko (przeciwnie do strony w ktorą przesunę gogle) gubi ostrość. Również ruch góra dół drastycznie zmienia ostrość obrazu. Gogle muszę mieć mocno opięte wokół głowy.

Teraz pytanie. Czy zastosowanie soczewek korekcyjnych może pomóc? Czytałem, że nawet osoby bez wady wzroku przy zastosowaniu mają poprawę jakości obrazu. Tylko nijak się to ma - na chłopski rozum - z rozstawem soczewek.

Na tę chwilę myślę o zwrocie gogli.
Awatar użytkownika
Fic
Posty: 214
Rejestracja: środa 09 kwie 2014, 17:55
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wybór gogli - Headplay HD vs Fatshark Dominator v3

Post autor: Fic »

Soczewki sprawdzają się w HD2, DOM v3 mają domyślnie obraz żyleta. Może po prostu do Twojej głowy nie pasują. Latałem na jednych i drugich.
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Wybór gogli - Headplay HD vs Fatshark Dominator v3

Post autor: Adrián »

Hmm miałem dominatory v3, ale miały jakąś wadę fabryczną, zakupiłem w HK i kolory się rozjeżdżały, coś jak w upalonych kartach graficznych i obraz zmieniał kolory. Zwróciłem i kupiłem Qv2.
Sam się zastanawiałem nad HP, tylko minus taki, że nikt tego nie ma w pobliżu (może nawet w PL?), a w ciemno już nie uśmiecha mi się kupować, tym bardziej, że chyba by były za duże dla mnie i wbrew pozorom za duży obraz. Nie wiem, czy nie musiał bym robić przeróbki, by oddalić od oczu.
Same wątpliwości, dlatego postawiłem na sprawdzone qv2. Może w przyszłym sezonie zaryzykuję i wezmę na próbę, jak dolar spadnie.
Awatar użytkownika
jervon
Posty: 452
Rejestracja: wtorek 23 cze 2015, 21:38
Lokalizacja: Łódź

Re: Wybór gogli - Headplay HD vs Fatshark Dominator v3

Post autor: jervon »

Headplay w pl można kupić za 1550zł. Jest to więc dobra cena. A masz 14 dni na zwrot.
Dominatory też mam ze sklepu pl. Prosiłem o udostępnienie w sklepie by tam się przymierzyć. Niestety nie zgodzono się więc teraz chyba skończy się na zwrocie. Szkoda.
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Wybór gogli - Headplay HD vs Fatshark Dominator v3

Post autor: Adrián »

Czy ja wiem.. Przy obecnym wysokim kursie z podatkiem wychodzi 1250zl
Jedyny plus, że za koszty wysyłek można sobie sprawdzić czy warto.
Awatar użytkownika
jervon
Posty: 452
Rejestracja: wtorek 23 cze 2015, 21:38
Lokalizacja: Łódź

Re: Wybór gogli - Headplay HD vs Fatshark Dominator v3

Post autor: jervon »

A to mam jeszcze pytanie do użytkowników dominatorów v3. Obraz jest ostry w całości? U mnie boki są nieostre, tak jakby rozmyte/rozciągnięte. Przesuwając gogle można to naprawić dla jednej strony a pogorszyć drugą - więc jakby nadal kwestia rozstwwu soczewek. I to nie tylko moje odczucia ale jeszcze dwu innych osób.
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Wybór gogli - Headplay HD vs Fatshark Dominator v3

Post autor: Adrián »

Podobno, taka przypadłość była, ale w hd v2, w d v3, nie słyszałem. Kolega miał ostre jak brzytwa. Więc myślę, że to jakaś wada.
Awatar użytkownika
jervon
Posty: 452
Rejestracja: wtorek 23 cze 2015, 21:38
Lokalizacja: Łódź

Re: Wybór gogli - Headplay HD vs Fatshark Dominator v3

Post autor: jervon »

Nastał dzień kiedy mogę napisać coś więcej o Headplay HD.

Gogle faktycznie mają duży obraz. Nie jak w imax (a takie opinie widziałem na YT), ale faktycznie jest duży. Standardowo ustawione jest wyświetlanie 16:9, można przestawić 4:3. Do tego w zestawie jest druga soczewka o mniejszym powiększeniu. Ja latałem na 16:9 i nie było problemu. Obraz jest świetny. Szczerze zapomniałem przestawić na 4:3 co odpowiadało by formatowi obrazu przesyłanemu z kamery. Ale nie widziałem zniekształceń, wcale nie musiałem "biegać" oczyma po ekranie. Fakt, nie latam bardzo szybko - brak skilla i pakiety 3s.
Aktualnie zakładając quanumy czuję znaczny spadek jakości obrazu :).
Waga i komfort. Headpley HD są lżejsze od quanum V2! Bardzo komfortowo leżą na... twarzy :) To też dwie różne ligi (jak i cena :p ).
Soczewki fresnela. To też inna liga aniżeli te z quanum v2, czy kupowanych gdzieś niezależnie. Rowki na ich powierzchni są bardzo drobne, ledwie, ledwie zauważalne. Jednak jeśli zatrzymam te gogle to z pewnością dokupię dedykowaną soczewkę (link w poście powyżej).
Kolejna sprawa to odbiornik. Wbudowany odbiornik 32 kanałowy sprawdza się bardzo dobrze. Dziś wspólnie testowaliśmy z Maxxiorem. Jeden Headplay HD, drugi quanum v2 z odbiornikiem Boscam RC305. Obraz nadawany z jednego źródła poprzez Boscam TS 3553. W miejscu gdzie na quanum zaczynały się szumy w Headplay obraz był czysty, bez zakłóceń. Ok 20 - 30m dalej sytuacja podobna. Odbiornik w Headplay HD zdecydowanie lepszy aniżeli wspomniany RC305.

Dalej kwestia obrazu. Gogli chcę używać nie tylko do FPV (tak samo miało być z dominatorami). Dlatego podłączyłem konsolę (Xbox 360) i tablet (Nvidia Shield) przez złącze HDMI. Pierwsza wada, brak gniazda na audio out. Dźwięk może być odtwarzany wyłącznie przez wbudowany głośnik. Ale miało być o obrazie. I tu wielkie WOW. Nie wiem jak to możliwe, skąd to się bierze. W kilku recenzjach ludzie wspominali o podobnym efekcie. Ale jest wrażenie 3D. Możliwe, że z powodu wielkości ekranu, może z lekkiej jego krzywizny jaką daje fresnel. Ale fakt jest taki, że jest wrażenie takiego efektu. kto nie wierzy to zapraszam do mnie na test :)
Dodam, że przy lataniu tego nie zauważyłem. Możliwe, że z powodu zbyt niskiej rozdzielczości. Ale gry dają taki efekt.

Co tu więcej. Przeszkadza mi, że są takie duże (większe od quanum v2). Nie mają nagrywarki, gorzej, że nie mają nawet wyjścia video by podłączyć nagrywarkę. Wcześniej wspomniany brak wyjścia audio, nie jest wielką wadą przy fpv. Chociaż jak ktoś lata z mikrofonem to fajnie by było mieć dźwięk przez słuchawki. Dołączony pakiet (2S 1300mah) wystarcza na ok godzinę pracy. W zestawie jest też zasilacz/ładowarka. Można podpinać bezpośrednio gogle - do np oglądania filmów czy grania. Lub ładować nią pakiet.

Tyle z moich wrażeń. Gogle przymierzał jeszcze Maxxior, Desik i jego kolega. Ogólnie było wow ale może sami zechcą coś napisać.
bajer0
Posty: 449
Rejestracja: poniedziałek 04 sty 2016, 20:13
Lokalizacja: Łódź

Re: Wybór gogli - Headplay HD vs Fatshark Dominator v3

Post autor: bajer0 »

No to dobra opinia. A gdzie dzisiaj lataliście/testowaliście?
Jak dotrą moje budżetowe Eachines to rónież możemy porównać i wrzucić to w jeden wątek.
Awatar użytkownika
jervon
Posty: 452
Rejestracja: wtorek 23 cze 2015, 21:38
Lokalizacja: Łódź

Re: Wybór gogli - Headplay HD vs Fatshark Dominator v3

Post autor: jervon »

Lataliśmy za poligonem.

W kwestii gogli dodam jeszcze, że osłona na nos (plastikowa) częściowo zasłania mi onraz, więc w przyszłości jest do modyfikacji.
W sprawie za dużego fov i niemożności latania. Podejrzewa, że są to opinie osób mocno przyzwyczajonych do fatshark owego małego fov. Wtedy taka przesiadka to duży cios. Ją latając na quanumach miałem już dość spory fov stąd nie ma aż tak kolosalnej różnicy.
Awatar użytkownika
Kamillos
Posty: 84
Rejestracja: wtorek 22 lis 2016, 21:28
Lokalizacja: Śląsk

Re: Wybór gogli - Headplay HD vs Fatshark Dominator v3

Post autor: Kamillos »

Cześć, odświeżę temat ;)
Zastanawiam się nad kupnem tych gogli, tylko pytanie. Ja latam na 1.2 a tam jest 5.8 można gogle podłączyć pod zewnętrzny odbiornik ?
Lepiej spróbować i pożałować
niż żałować, że się nie spróbowało.
yoseph
Posty: 558
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 23:18
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Wybór gogli - Headplay HD vs Fatshark Dominator v3

Post autor: yoseph »

Zastosuj retransmisję :) 1,2->5,8 uwolnisz się od kabli, realizacja takiego czegoś to bułka z masłem :) Ja akurat latam w fatsharkach ale retransmisja zarówno wizji jak i rc powoduje że mogę sobie siedzieć w cieniu samochodu, na fotelu z wyciągniętymi nogami a jak będzie zimno albo komary będą za bardzo atakować to mogę schować się w samochodzie. Anteny natomiast są przynajmniej na wysokości 2,7 metra
Awatar użytkownika
Kamillos
Posty: 84
Rejestracja: wtorek 22 lis 2016, 21:28
Lokalizacja: Śląsk

Re: Wybór gogli - Headplay HD vs Fatshark Dominator v3

Post autor: Kamillos »

Mógłbyś rozwinąć temat ? Jakaś szybka instrukcja o co chodzi ?
Lepiej spróbować i pożałować
niż żałować, że się nie spróbowało.
lionhorse
Posty: 4
Rejestracja: sobota 14 lip 2018, 00:12
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wybór gogli - Headplay HD vs Fatshark Dominator v3

Post autor: lionhorse »

Kupujesz najtańszy Tx na 5.8GHz (25mW wystarczy) sygnał wideo z wyjścia odbiornika 1.2GHz dajesz na wejście nadajnika 5.8GHz, zasilasz z tego samego pakietu i dajesz na maszt. Odbiornik w goglach ustawiasz na kanał nadajnika 5.8G i to wszystko.
Pamiętaj tylko żeby kupić nadajnik z wbudowanym stabilizatorem napięcia (tak żeby zakres napięcia zasilania był większy niż daje z siebie pakiet).

Łańcuch transmisyjny wygląda wtedy tak:
Kamera FPV -> nadajnik 1.2G -> odbiornik 1,2G -> nadajnik 5.8G -> gogle (5.8G).
ODPOWIEDZ